Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.01.08. 23:02

A téma itt viszont a diffrakciós gyűrű mentes távcső készítése, amely nem lehetetlen! Kis fényveszteség árán megoldható a feladat. Véleményem szerint a tükör külső széle, a segédtükör széle és tartójának széle okoz fényelhajlást, azaz tüskét, illetve diffrakciós köröket alakít ki egy pontszerű fényforrás leképezésekor.

Ezt a folyamatosan változó, azaz az ablakok széle felé kisebb fényvisszaverődésű réteg felvitelével lehet létrehozni a főtükrön. A bevonat alatt a tükör pontos, azaz megfelelően helyére irányítja a ráeső fényt, amely pontos képet alkot. Elhajlása nincs, hiszen csak csillapodik, azaz nincs létrejövő hamis interferencia gyűrű.

A másik megoldás a meglévő bevonatra fényelnyelő réteg felvitele, amely hatásában a visszaverő felület ablakainak széle felé az elnyelést egyre fokozza, megfelelő függvény szerint. Hatása azonos az előbbi módéval, mert a bevonat alatt a tükör pontos, csak a fényvisszaverést módosítja. Gyűrű itt sem alakul ki.

Itt alkalmazható a négyágú, vagy a kisebb kitakarású háromágú segédtükör tartó is. Természetesen a megfelelő, a hozzá kialakított maszkos főtükörrel! Első lépésben a főtükör fölé az alumínium réteg gőzölés útjába tennék széltakaró megfelelő maszkot, és természetesen a tükör és tartója irányába is. Ezzel csak egy rész érné el a főtükör üvegét, gyengébb visszaverést kialakítva, amely csak kevesebb fényt ver vissza.

A második megoldás a hasznos fényvisszaverő ablak letakarása után felvitt fényelnyelő réteggel hozható létre, amely lehet, hogy könnyebben megoldható, és tetszés szerinti vastagságú is lehet, folyamatos változással. Ideálisan tudja kialakítani a felület fényelnyelését. Nincs háló, folyamatos átmenet van.

Sajnos egyiket sem tudom kipróbálni, de a gyártása nem lehetetlen. A kettő módszer kombinálható is!

Nagy átmérőjű főtükör esetében jó megoldás lehet, egy "tökéletes" leképezésű rendszer esetében, amelynél már csak a kis gyűrűk okoznak problémát, más hibától a fényút már mentesített, ideálisan kompenzált!

Egy ilyen távcső kontrasztja maximális, olyan mint a kitakarástól mentes tükrös távcső, és ráadásul színhiba mentes, ideális pontszerű csillagképet alkotó rendszer lehetne. Üdv. Imre.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.08. 23:05

Valami nem oké nekem ezzel a programmal.

Készítettem egy "sima" refraktor-maszkot, azaz egy üres kört,majd betöltöttem a programba, és az alábbi képet mutatja.

Semmi köze a várt képhez, Airy koronggal és diffrakciós gyűrűkkel...
(Direkt nagyméretű, 4000x4000 pixeles képet készítettem, hogy pixel-raszter ne kavarjon be, de lehet, hogy mégis bekavar, mert szerintem ezért van a kereszt alakú szivárvány a képen.)

Mi lehet a probléma?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.08. 23:46

Már alakul!!!

Ez nagyon szép!
Majd leírom, hogy mi volt a gond, ha már minden jól megy.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.08. 23:48

A Bahtinov maszkra ez a program mit felelne ? Érdekes dolgokat csináltok, ez valami új dolog, ami még nincs feltalálva ?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.09. 22:35

tobe_ írta:... Érdekes dolgokat csináltok, ez valami új dolog, ami még nincs feltalálva ?


Nem új dolog; a szoftver legutolsó verziója is már 2009-es...
A fényelhajlás hatását lehet vele modellezni.

Még nem volt időm teljesen kitesztelni, de úgy tűnik, az a probléma, hogy a vizsgált objektív-nyílás (fehér kör, vagy bármi más) szélének távolsága a négyzet alakú próbalemez (fekete maszk) külső határoló peremétől nagyon meghatározó az eredmény szempontjából.

Azaz nem mindegy, hogy pl. egy 4000x4000 pixel méretű fekete maszk közepén egy 3500 pixel átmérőjű, vagy csak egy 500, esetleg 1000 pixel átmérőjű fehér objektív-nyílás van-e. Ugyanis, ha túl nagy az objektív átmérője a maszk külső befoglaló méretékez képest (azaz alig marad anyag a maszk oldalfelezőinél), akkor "bezavarnak" a fekete négyzet egyenes oldalai is, mivel ott is keletkezik diffrakció. Ezért van kereszt alakú mintázat a sima, üres, kör alakú refraktor szóródási képén. Amint nagyobbra vettem a fenti méret-viszonyt (tehát ugyanazon maszkon csökkentettem a vizsgált nyílás méretét), azonnal szép, tankönyvi lett az Airy korong és a diffrakciós gyűrűk megjelenése. (Lásd az alábbi két képet.)

A hétvégén (vasárnap) még próbálgatom, de most kipukkadtam; megyek aludni...

Próbálkozzatok ti is kisebb nyílásokkal nagyobb fekete maszkban - sokkal szebbek az eredmények.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.01.10. 18:17

A "Maskulator" programban a "Brightness" értékének növelésével erőteljesen láthatóvá tehető a gyűrű, és minden más nem középpontba jutó fény interferencia képe. A képpont a "Brightness" 0.1 értékénél még nem csordul túl, hanem a valós eloszlás szerint alakul a fényességének eloszlása.

A maszk fekete felületének szélességét 3000 képpontra elegendő úgy megválasztani, hogy a hasznos kivágás, azaz nyílás harmad résznyi legyen, kb. 1000 pixel átmérő már kiváló képet mutat.

A maszkon belül az átlátszó felület széle ha folyamatos átmenettel rendelkezik, a 100% és 0% csillapítás között valamilyen folyamatos függvény szerint, akkor elérhető olyan pontszerű leképezés, amely szinte tökéletesen gyűrű mentes. Már csak az a kérdés, hogy az átmenetnek mely arányai mellett van az optimum.

Háromféle maszkkal próbálkoztam, amely megfelelően jó eredményt adott. Mindhárom esetben a "Brightness" értékét már 100-ra növeltem, hogy látható legyen a középső képpont környezete. A 4 színes tüske-szerű vonalka feltehetően a maszk szélének hatása, mert a mintázattól függetlenül mindig azonos maradt. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.01.13. 19:06

Megvizsgáltam refraktorral egy "szirmos" szélű kivágással készített maszkot is. A kivágás átmenete természetesen éles, azaz a fényelhajlás az ívelt szirmok széléről megtörténik, kialakul az interferencia, igaz folyamatosan változó irányba, azaz "elkenődik" a képen, amely rontja a kontrasztot. Meglehetősen nagy lett a középső képpont, és sokasodnak körülötte a többnyire sugár irányú színes interferencia vonalak. Folyamatos fényelnyelésű maszk nélkül sajnos kialakul az erős, élesen látható, kontrasztot csökkentő interferenciakép. Ilyen maszkkal apodizálva nem lehet javítani a távcső képalkotásán. Az exobolygó központi csillagát kitakaró lemez széle viszont lehet ilyen alakú, de nem a távcső közelében, hanem attól sokkal távolabb. A központi csillagról a kitakarás peremén szóródó fény nagyon kicsiny hányada juthat csak bele a távcsőbe! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.01.13. 20:17

Visszatérve ismét a címben szereplő diffrakciós gyűrűk nélküli távcső megvalósításának elméleti kérdéséhez, úgy tűnik, hogy csak akkor lehet tovább kutakodni, illetve gyakorlatban kísérletezni, ha sikerül egy jó módszert találni a főtükör megfelelő "maszkolására", mégpedig a visszaverő felület szélére folyamatos fénycsillapítású réteg felvitelével. Gondolkodtam rajta, és a legegyszerűbb próbának a megfelelő bekormozása tűnik. Egy régi bevonatos, pl. ezüstözött tükörrel el lehet végezni a kísérletet. Erre alkalmas lehet egy bevonat nélküli tükör is erős fényű műcsillaggal tesztelve. Akár sötét ég alatt egy nagyon fényes csillag környezetének hosszú idejű fényképezésével is lehet próbálkozni, akár TDM vezérléssel, avagy más pontosan vezetett módszerrel. A lényeg, hogy fényes, lehetőleg kettős legyen a tesztcsillag. A folyamatosan növekvő exponálási idővel készített felvételekből a javulás egyértelműen kiolvasható. Alkalmas lehet az Alnitak és környéke. Vajon eredeti maszk nélkül, illetve "kormozott" maszkos főtükörrel hogyan alakul a csillag képe és mellette a Láng-köd láthatósága a felvételeken? Érdekes kísérlet lehet, és még van rá esély tavasz előtt! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.18. 02:54

Látva, hogy ez a program pont olyasmit csinál részben, amit keresek. Azt szeretném kérdezni, hogy találkoztatok e olyan szoftverrel, ami egy adott képből pl. egy nagy távcső képből, ami jó felbontású készítene egy olyan képet, ami megadott kisebb távcsővel ugyanezt az objektumot mutatná ? Megadná az ember, hogy a kép az hány ívmásodperc méretű és ebből meg a távcső paramétereiből a képet előállítaná. Köszönöm.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.01.19. 10:27

"ha sikerül egy jó módszert találni a főtükör megfelelő "maszkolására", mégpedig a visszaverő felület szélére folyamatos fénycsillapítású réteg felvitelével."

Az én jelenleg használt tükröm szinte ilyen! :)
Első tükör, türelmetlen voltam és sajnos nem políroztam ki teljesen, ez látszik a peremén... :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”