Távcsöves tévhitek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.11.13. 16:24

Azért hoztam létre ezt a témát, mert elég gyakran kapok olyan leveleket, amikből kiderül, hogy a valamiképpen helytelenül, vagy helyesen de nem könnyen érthető formában informált érdeklődő elvész a konok geometriai optika sötét bugyraiban.
Sidius

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.11.13. 16:35

Most a karc az aktuális:

"A karcos objektív nem tud elméleti maximum közelében dolgozni"

Az optika leképezésének jósága attól függ, hogy mennyire közelíti a leképező felület az ideális -számítható, függvényekkel leírható- görbületet. A lencsék esetén ehhez még hozzátesszük, hogy legalább négy felület együttes működéséről van szó.
Az optika felületén lévő karc két legfontosabb hatása, hogy fényveszteséget okoz, valamint hogy szórja a fényt, növeli a háttér fényességét, mert annak helyén a felület alakja távol esik az ideálistól. Egy-két karc akármilyen durva is, gyakorlatilag nincs hatással a leképezésre, mert elhanyagolhatóan kicsi a felülete. Sok, alig észrevehető karc viszont összegezve már nagy sérült felületet jelent, számolni kell a fényszóródással, kontraszteséssel. Okulároknál egyetlen karc is mindig súlyosabb hatással bír, mivel a kilépő pupilla mindössze néhány mm-es, vagy néhány tized mm-es fénykötegének órási hányadát is érintheti. A karcok a segédtükrökön, zenittükrökön is mindig erősebb befolyással bírnak, mint az objektíven, de itt is rosszabb a sok apró sérülés, mint egy-két nagyobb.
Hamarjában, zsebből előhúzott zsebkendővel tisztított objektíveken sokszor látni karcok ezreit, melyek a nappal megcsillanó felületen fedik fel magukat. Ezek a megfigyelést igazán korlátozó képződmények. De ha egy karcmentes 0,8 Strehlt éppen elérő, vagy egy 0,95-ös tükör között kéne választanom, akkor az utóbbit választanám egy az átmérő mentén tett üvegvágós karcolás ellenére is.

"A Strehl azt mutatja, hogy a fény hány százaléka kerül az Airy korongba"

Ideális körülmények között a tökéletes optika a bejutó fény 84 százalékát tudja egy pontba -illetve korongba- koncentrálni. Ez az Airy korong, amit egy 200 mm-es műszer legalább 200x-os nagyításon, 3-4m csillagon meg is mutat, tökéletes nyugodtságnál, egyetlen körülfutó és elég halvány fénygyűrűvel. A Strehl pl. 0,9-es értéke azt jelenti, hogy az elméletileg maximálisan lehetséges 84 százalék fényenergia 0,9 része van az Airy-korongban, a többi az optika hibái miatt a diffrakciós gyűrűkbe kerül, illetve szétszóródik.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.13. 17:40

Ez itt érdekes téma lesz a címére utalva. Emlékem fiatal koromból (1952?) Bárány Nándor (Optikai Műszerek....), előveszi zsebkendőjét rálehelve a binokulárja lencséire, megtörölte. Ez olyan természetes dolognak tűnt.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.11.13. 19:44

Nagyon jó témaválasztás!

Bemutatók alkalmával elhangzó egyik leggyakoribb kérdés: "Ezzel meddig lehet ellátni?"
Azt szoktam mondani, hogy két és fél millió fényévre biztosan, mer az Andromédát már láttam vele, de "Ez" azt is látja amit az én szemem már nem érzékel, tehát messzebb is.
A következő már kicsit értelmesebb kérdés a nagyítás mértéke szokott lenni, de a laikusok nehezen értik meg, hogy pl. egy 70mm-es lencsés távcsővel miért nem lehet szép képet kapni 500X-os nagyításnál?

Gratulálok a topic-hoz!

Üdv:D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.13. 21:32

Akkor miért nem lehet szép képet látni ? A topic magyarázatot vár..
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.11.13. 22:38

géza írta:Akkor miért nem lehet szép képet látni ? A topic magyarázatot vár..


Ez egyszerű!
Mert Lacinak 2.25x Hyperion zoom barlow van és ezzel a 4,7-es ES okulár a 70/900-as távcsőben csak 430X nagyítást ad. :lol:

(Legalább 4 mm-es kellene az 500X nagyításhoz, de az nem kapható)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.11.14. 01:23

D.Laci írta:Nagyon jó témaválasztás!

Bemutatók alkalmával elhangzó egyik leggyakoribb kérdés: "Ezzel meddig lehet ellátni?"
Azt szoktam mondani, hogy két és fél millió fényévre biztosan, mer az Andromédát már láttam vele, de "Ez" azt is látja amit az én szemem már nem érzékel, tehát messzebb is.
A következő már kicsit értelmesebb kérdés a nagyítás mértéke szokott lenni, de a laikusok nehezen értik meg, hogy pl. egy 70mm-es lencsés távcsővel miért nem lehet szép képet kapni 500X-os nagyításnál?

Gratulálok a topic-hoz!

Üdv:D.Laci

Ezt a témát most jártuk közre (remélhetően laikusok számára is közérhetően): Meddig látok el a távcsövemmel?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.11.14. 01:26

D.Laci írta:Nagyon jó témaválasztás!

Bemutatók alkalmával elhangzó egyik leggyakoribb kérdés: "Ezzel meddig lehet ellátni?"
Azt szoktam mondani, hogy két és fél millió fényévre biztosan, mer az Andromédát már láttam vele, de "Ez" azt is látja amit az én szemem már nem érzékel, tehát messzebb is.
A következő már kicsit értelmesebb kérdés a nagyítás mértéke szokott lenni, de a laikusok nehezen értik meg, hogy pl. egy 70mm-es lencsés távcsővel miért nem lehet szép képet kapni 500X-os nagyításnál?

Gratulálok a topic-hoz!

Üdv:D.Laci

Ezt a témát most jártuk körbe (remélhetően laikusok számára is közérhetően): Meddig látok el a távcsövemmel? és kissé régebben: Nagyítás - a nagyobb nem mindig jobb
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sidius

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.11.14. 07:33

Örülök, ha érdeklődésre tart számot a téma, de valóban legyen itt a tévhitekről szó. A nagyítás, meg egyéb, a távcsőhasználattal kapcsolatos dolgok sok helyen részletesen ki vannak tárgyalva. Végül is inkább olyan eszmecserékre gondolok itt, amik már "túlmutatnak" a távcsővel való ismerkedésen.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.14. 08:13

A tévhit már meggyőződés. A kérdés kíváncsiság. "Sidius" ezt akarja szétválasztani, logikusan. Ne keverjük.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”