Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 11:01

Üdv mindenkinek!
A segédtükrök készítése még elhanyagoltabb téma, mint a főtüköré. Erre még kevesebben vállalkoznak, de hátha lesz, akit érdekel, vagy esetleg kedvet kap, ezért nyitottam ezt a témát.
Tarjánban a Naglereket próbálgattam, amikor úgy döntöttem, hogy a szintén éppencsak próbálgatott (akkor egy hete összerakott) 202/600-as Newtonom 55 mm-es segédtükrét 60 mm-es kistengelyűre cserélem.
Tegnap kezdtem meg a munkálatokat, íme néhány kép:

Méhviasz és gyanta 1-3 arányú keveréke melegszik a gáztűzhelyen.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 11:03

Két db 2 mm-es fedőlap, és egy db 10 mm-es segédtükör alapanyag kb. 8 szögeltűre vágva, melegszenek az acéllapon. (Szebbek is lehetnének.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 11:05

A három üveglap összeragasztva, még meleg állapotban.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 11:06

A három üveglap 45 fokban levágott végű, 50 mm-es farúdra ragasztva.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 11:07

Az üvegek kihűlve, kezdődhet a csiszolás!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 11:09

Csiszolás a régi esztergámban, kb. egy óra elteltével.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.09.12. 11:09

Szia Jani,
nagyon jó, hogy csináltál ilyen topicot! :)
Mennyire használódik el az a fém tálca, amihez súrlódik az üveg?
Azt írtad, hogy segédtükör alapanyag; ez azt jelenti, hogy a felülete kész és már csak ellipszist faragsz belőle, vagy pedig teljesen nyers még, aztán előbb ellipszist csiszolsz és utána polírozod a felületét?
Köszi:
Zoli
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára TZ 2017.09.12. 11:14-kor.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 11:10

Közvetlenül ezután leállítottam a gépet. Van még híja...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 11:30

Az acéllemez jobbára alig kopik, mert szívós. Főleg az üveghez képest. A szemcse belenyomódik, beleáll, aztán az üveg enged.
A felület kb. 2 Lambda pontosságú. A kész alakra munkált darabot retusálom. Az esztergás módszer és az utólagos síkra munkálás a technikailag nehezebb megoldás, és főleg sajnos hosszadalmasabb. Mégis így teszek, mert így biztosabban marad sértetlen az üveg, az előre síkra munkálás meg a peremekre veszélyes, és lehet, hogy ugyanúgy igazítani kell az ellipszis kialakítása után.
Egyszer két segédtükröt akartam készíteni fúrással. (4 réteg üveg) Az egyik olyan gyönyörű lett, hogy ott örömködtem neki, de a másik sajnos eltört, kb. a fúrás vége előtt 5 mm-rel. Különben én hibáztam el, a kelleténél jobban nyomtam a fúrót. De mivel vakon dolgozik olyankor az ember, becsapott, hogy egyre könnyeben haladt a fúró. Azt hittem, már átért.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.09.12. 17:00

Nagyon tetszik ez a technika, jó hogy lett neki egy témakör is.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”