Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.24. 15:30

Sziasztok!

Köszi szépen a tanácsokat!
Először is helyesbítenem kell : most megnéztem és tényleg látszik újságpapír hézagolással is, de annyira halványan, hogy értékelhetetlen. Eddig is kerestem már mindenféle vékony fóliát, így akkor majd folytatom ezt is.
A vizes edény elég nagy, van körben kb 20-30 mm még és igyekszem vastagabb vízréteget használni már csak azért is, mert amikor egy vékonynál megjelennek a sávok, akkor előfordul, hogy nem akarnak szétfutni az egész felületen, vagy nagyon lassan és ilyenkor segíteni szokott kis víz hozzáadása.
Természetesen velem is előfordult, hogy rosszul ítéltem meg, hogy homorú, vagy domború a felület a vízhez képest. A sávok külső része egyfolytában kalimpál és ez sem segít benne. Most szinte biztosan azt mondom, hogy homorúnak tűnnek/kis emelésre, vízréteg vékonyításra is nagyon sűrűek lesznek a vonalak, de azok tendenciája olyan, mint amit próbáltam rajzolni/. Talán azért is biztos a homorúság, mert tükör alul, teljes szerszám fent + hosszabb húzások módszerrel próbálom a rádiuszt növelni és ugyan sokat nem javult, de egyértelműen nem romlott a helyzet.
Jani, a kölcsön-ajánlatodat nagyon köszönöm, de nagyon félteném, ezért egyelőre még próbálkozom, hátha hirtelen előáll egy sík:) De lehet, hogy mégis a segítségedet kell kérnem, majd kiderül...
A három sík egymáson kényszerválasztás, hogy hátha jobban megy, mint a víz. Hézagolás nélkül szépek a sávok, de ahányféleképpen teszek két üveget egymásra, annyi félén állnak/ez jogos, hiszen az optikai tengelyek nem esnek egybe/, azért is kerestem meg a vonalak koncentrikus helyzetét - ezt jól csináltam egyáltalán? Azaz egymásra fektettem a sík-kezdeményeket, megkerestem a koncentrikus gyűrű helyzeteket és ekkor számoltam meg a vonalakat, amikkel a továbbiakban számoltam eszerint: http://www.jeffbaldwin.org/flats.htm

Az olajat is kipróbálom majd! :)

Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.24. 18:23

TZ írta:
Az érdekes viszont az, hogy ahogy a képen is látod, a vízhez képest 4-6 koncentrikus gyűrű látszik mindkettőn, egymásra fektetve viszont csak 4, vagy kevesebb. Ezt azért furcsállom, mert nyilván nagyobb eltérést kell mutasson a két homorú egymáshoz képest, mint egyesével a síkokhoz képest. De ha egyforma számú gyűrűket mutatna a két módszer, akkor sem értem.


Zoli!
Szerintem homorú mindkettő.
Üveg alul és szurok felül polírozással próbálkoznék akár hosszabb oldalirányú, de
rövid le-fel irányú mozgással.
Sajna peremkopás lesz így, de másképpen nem tudod a teknőt belőle kihozni,
Érdemes a két üveget egymással tesztelni majdnem a végéig, ha L/2 eredménynél jársz, akkor
váltanék a vizes vizsgálatra, akkor az már mutatja, hogy melyik üveg jobb.
Préselj sokat, a szurok keményebb legyen.

síkok180124-2.jpg
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.24. 19:23

Elsőnek én csak a "B" síkkal kezdeném a javítást, és gyakran mérném az "A" hoz sima rátéttel, vagy nagyon kis hézaggal víz alatt! Ha csökken a gyűrűszám, tesztelném a "B" -t vízfelszínhez. Amikor egyforma a kettő vízfelszínhez tesztelve, azaz a gyűrűk száma egyezik, akkor felváltva folytatnám a javítást, de nagyon óvatosan, egyre kisebb nyomóerővel, és gyakran egymáshoz ellenőrizve a kettőt. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.25. 08:39

Sanyi, ilyen helyzetben próbálkozom, a szurok is keményebb jóval, mint az átlag. A peremkopás már sikerült is!! :)) De nem vészes, nem számít és számítottam is rá. A mozgásokat is egyre nyújtom, hogy laposodjon.
Imre, tesztelem őket egymáson, de mindhárommal, mert tartok tőle, hogy ha csak kettőt használnék, tévútra vihetne /pl. ha az egyiket véletlenül domborúra munkálnám, akkor egyre javuló tendenciát mutatna a teszt, pedig ez nem lenne igaz/. Viszont a vegyes tesztmódszerek miatt gondolkodtam el az egészen.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.25. 09:55

Sanyinak ez a "szerintem mindkettő homorú" gondolata aranyat ér!
Elemezgetem fejben a dolgot, és a föntebbiről a következő vonulat jut eszembe:
1 -A vízteszt nem csalhat, mert tiszta fizika.
2 -Két egymással interferáltatott felület sem csalhat az előbbi okok miatt, de a két felület összegét látod.
3 -A teszteket ezerszer megnézted, tehát helyesen értelmezed.
4 -A két teszt eredménye közötti különbség a föntebbiek szerint következésképpen KIZÁRÓLAG CSAK látszólagos ellentmondás lehet.
Ebből az következik nekem, hogy mindkét felület összességében lehet homorú, de nem egyenletesen, azaz zónahibával. A víz ezt egyszeresen mutatja, egymáson már kétszeresen látod -ha ugyanazok a hibák. De lehet, hogy kisebb a látott hiba, mert lehetnek párhuzamoshoz közeli szakaszok is két egymásra fektett zónahibás felületben.
Egyszer találkoztam ezzel, síkkal interferáltatva az egyenes vonalak egy átmérő százaléknál picit kanyarodtak, majd visszatértek egyenesbe.
De lehet két homorú felület is, különböző hibákkal, de ez sajnos nem fog könnyen kijönni az egyenletekből. Szerintem nézd meg a folyadékban, hogy a koncentrikus körök egyenletesek -e, nincs-e köztük a sorba nem illő szélesebb, vagy keskenyebb.
Mikor C-alakot formáznak, egyenletesen köríven görbülnek-e, vagy vannak egyenesebb-vagy görbébb szakaszaik?
Mert ha igen, akkor zónahiba van.
(Nekem az "A" vízzel ábra pl. ezt is jelentheti, ugyanis fizikai képtelenség, hogy egyenletesen görbülő két felület között a C-alaknak egyenes szára legyen.)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.25. 15:44

A zónahiba lesz a megoldás.
Eddig is láttam, amikor nem koncentrikus helyzetet néztem, hogy van peremkopás és egyéb elhajlások is. Ezeket nem is gondoltam az egyenletekkel kiszámolni, csak a homorú-domború alakot, hogy merre is menjek.
Vízzel a C alakok széle hevesen kalimpál, szinte csak becsülhető, hogy merre lehet a valós, nyugodt helyzetük.
Teszek ide néhány képet a közvetlenül egymásra fektetett síkokról, szándékosan nem koncentrikus sávokkal. A C-vel dolgoztam a legkevesebbet eddig, így feltételezem, hogy ez a leghomorúbb és egyben legkevésbé peremkopott.
Ha jól sejtem, a leginkább megmunkált A+B állnak legközelebb a síkhoz, bár a peremek kopottak. Ha a C-re fektetjük őket, akkor görbültebbek a vonalaik.
A fényképen nem igazán látszik, de az A-n komolyabban hajlanak a szélén a vonalak, a B-nél kevésbé, utóbbi egyelőre jobban áll.
„Szerencsére” a peremkopásra biztosan lehet számítani és jól látszik , hogy hogyan is néz ki ez, legalább egy biztos…:)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.25. 20:06

Sidius írta:Sanyinak ez a "szerintem mindkettő homorú" gondolata aranyat ér!


Üdv!

De jó nekem, ezentúl csak homorú gondolataim lesznek,
bár eddig többnyire domború felületeken gondolkodtam. :lol:

Egyébként csak azért, mert ha 3 üveg módszerrel csiszolunk síkot, szabályos időközönként
és a szokott módszerrel váltogatjuk őket, akkor annak a valószínűsége,
hogy homorú felület jön létre, szinte 100% :D
Jobb esetben gömb. Sík esetében, ha szerencsénk van, nagyon hosszú fókuszú gömbfelület.
Elég nehéz domború gömböt így csiszolni.
Én nem látok zónahibákat a képeken, igaz, nehezen értékelhető korrekt módon.
Szerintem folytasd, aztán majd lesz valami változás. ;)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.26. 08:28

Hát a fotókon tényleg nem igazán látszik, de az A+C-nél a kopott rész jóval beljebbről indul, nemcsak a szélétől.
Igen, valami ilyesmi lesz, csinálom:)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.29. 10:07

Sziasztok!

Alakulgat valami az egyik tükörrel:)
Sokáig próbálkoztam teljes szerszámmal, aztán a hétvégén /a tükör homorú/ tükör alul módszerrel, de a szurkot középen nagyjából csillag alakúan kikönnyítve már sokkal eredményesebb voltam.
Az az egyik vízzel nézve. A szélét ne kérdezzétek milyen, azért is tettem 2 képet, hogy ennyire kalimpálnak a sávok a negyedik emeleten.
De közben használom a 3 sík egymáson+számolásos módszert is, ami bizony megmondta, hogy kissé átmentem homorúból domborúba. Ezt vízzel ellenőriztem is természetesen.
Egy másikra ráfektetve is már egész jól néz ki, az homorú kissé.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.03.02. 09:55

Sziasztok!

Időközben kiderült ez előző tükörről, hogy valóban egész jó sík:)
Így már nem kellett vízzel bénáznom és ezt a tükröt használtam referenciának.
El is készült a következő, de a kép vizes méréssel készült. Elég karcos lett, de ha ez jó lesz, akkor inkább ezt fogom referenciaként használni, a másikat meg kipolírozom rendesen talán és segéd lesz belőle.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”