Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.09. 18:36

Sidius írta:Igen, vagyis színezd be vele a papírt, egy kis dörgöléssel. Ahol gyűrődött, egy cikkben, azt meg ki kell vágni.


Komolyan mondom, kipróbálom, lehet, hogy éppen most a síknál.
Annál miért nem jó?
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 18:46

Nem mondom, hogy nem jó, csak a szerszám nemigen alkalmazkodó, tehát szerintem tényleg sík felületre kell ragasztani. De nem próbáltam ki, úgyhogy légyszí' írd meg, ha kipróbálod!
Írok még valamit, ha nem röhögtök ki: (egyébként működik, ha röhögtök is :) ) Ha haladni akartok a polirozással, akkor a szuroktárcsa teljes felületére PE fólia négyzeteket illesztetek, és melegítés után összepréselitek a tükörrel, hogy a fólia a szurokra ragadjon. Utána lehet fényezni vizesen. Csak erő kell, és haladni fog...
Az általam kitalált eljárásban: Ragasztópisztoly, nagyon melegítve, négyzetek kiképzése, meleg préselés -ez rohadt nehéz, mert magas hőfokon alakul- és polírozás! (Cassegrain, átmérő 60-as segéd, 15 perc alatt teljesen polírozódott, az ujjam meg elhalt.)
De! Egyik se alkalmas alakadó szerszámnak, csak a fölös üveg eltávolítására!
Mondok mást is: Sok fűrészport (nem forgácsot- bár ugyanaz, de mégsem) keverjetek a szurokba. (papír) ettől is gyorsabb lesz. Ez utóbbit sosem próbáltam, de többszáz oldal szakirodalom olvasása után megmaradt. :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.10. 08:18

Fiúk, hogy miket tudtok! :)
Sanyi, köszi, majd Gimpben próbálkozom, van új képem a harmadikról is már.
Jani! Jól értem, hogy Te nem PE fóliát használtál, hanem a ragasztó rúd anyagát? Ha igen, valami formába folyattad? Ha mégis fóliával dolgoztál, akkor mifélével?
Valamelyiket használni fogom, mert üregelni akarok, most nem szépítkezni :)
A fűrészport nemrég olvastam én is, de nem tudtam mire vélni.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.10. 10:42

Mármint hogy milyen fóliát? A kertészeti egyrétegű fóliától a nejlonszatyorig mind PE. Inkább valami közepesen vastaggal próbálkozz. A ragasztópisztoly rúdja is PE. Rányomtam rácsmintában csíkokat a szerszámra, hozzáalakítottam a tükörhöz, és kész (ez nehéz). Azt nem tudom, hogy tudsz e kézzel fényezni egy nagyobb tükröt rajta, mert borzalmasan fog. Akkor ki kell próbálni kisebb szerszámmal. Én nem kentem alá méhviaszt, de azt javaslom, legyen alatta, mert hidegen könnyen lejön az erőltetéstől.
A fűrészporos szurkot pl. üveggolyók polírozására használják. Magyarra fordított/magyar szerzésű szakkönyvben is szerepel az eljárás, a Zeiss optikai tudorai (is) írták.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.10. 11:38

Jani, köszi szépen!! Kisebb szerszámmal próbálom amúgy is!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.11. 09:09

Sziasztok!
Teszek fel képet a vizsgáló eszközömről és hogy pillanatnyilag hol tartok a síkocskákkal. Az IF-ben írásvetítőből való bikonvex lencse van. A vizes edényt tartó állvány túl stabil lett, lenyomásra nem nagyon enged, ezért az előtte látható polifoam éket használom úgy, hogy finoman betolom az állvány alá, ami enyhén megemeli és akkor itt lesz vékonyabb a vízréteg.
A B jelű domború, az A és C homorú. Jelenleg a C-n dolgozom, mivel a szurok ezzel van összepréselve, tükör alul és kissé hosszabb W-kkel (1/3) próbálom a peremrészt laposítani.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.24. 11:10

Szia Jani!

Lassan haladgatok a síkokkal, bár néha ebben elbizonytalanodom...:) Illetve valamilyen irányban biztosan haladok...:)
Mivel a negyedik emeleten elég nehéz a víz szintjéhez mérni, megpróbáltam azt a módszert, hogy a síkokat egymásra fektetem és a sávokat így vizsgálom. Sajnos úgy nem látszanak a sávok, hogyha papírral, fóliákkal elválasztom őket, csak ha közvetlenül egymásra fektetem. Emiatt viszont nem nyomni szoktam őket, hanem finoman emelem, nehogy torzítsam a képet. A koncentrikus helyzetet keresem, ezek alapján egyelőre mindegyik homorú még.
Az érdekes viszont az, hogy ahogy a képen is látod, a vízhez képest 4-6 koncentrikus gyűrű látszik mindkettőn, egymásra fektetve viszont csak 4, vagy kevesebb. Ezt azért furcsállom, mert nyilván nagyobb eltérést kell mutasson a két homorú egymáshoz képest, mint egyesével a síkokhoz képest. De ha egyforma számú gyűrűket mutatna a két módszer, akkor sem értem.
Mi lehet ennek a látványnak az oka? Lehet, hogy a vibráló víz miatt a szélső gyűrűket nem is látom és valójában több van? Vagy esetleg nem oké az egymásra fektetős-számolós módszer?
Köszi szépen:
Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.24. 13:50

Szia!
Először is a papír hézagolással is látszania kell a képnek. Ha nem látszik, akkor valahol hiba van. Ahogy azt írtam, egyazon vékony újságpapír lap kb. 30x5 mm-es darabja három felé vágva, és ha nem látszik interferencia, az üveg megnyomásával meg kell keresni, hogy melyik kettő, vagy melyik egyik a magasabb. Nem fog látszani kép, ha valami kisebb szemcse az üvegere tapad, pl. egy pici letört szurokdarab.
Az egymásra fektetős három sík nekem nem tetsző megoldás, azonkívül körülményes is. De matematikailag támadhatatlan, csak kár vele kínlódni szerintem, mert egy koncentrikusan zónahibás felületet kimatekozni pl. igazi idegmunka, ráadásul az üveg saját hajlása -ha nem nagyon vastag- mindkét üveget érintheti.
A víz a mérvadó, de ha nincs 20 mm körben az edény faláig, vagy nagyon vékony a vízréteg, akkor becsaphat. Becsaphat a légáramlás is -ha jelentősebb van- illetve a hőkiegyenlítődés helységen belül is. Megpróbálhatod lefedni egy üveggel a vizesedényt, ezzel a levegő nem tud beleszólni. Nekem itt vidéken is több hajnali 3 körüli kelés kellett, hogy tesztelni tudjak vízzel, a városi környezet meg fene tudja, hogy mit enged meg. Lehet, hogy a hétvégi kora hajnal a legnyerőbb egy emeletes házban. Elég, ha valaki a földszinten bekapcsolja a mosógépet, és vége is a tesztnek. Esetleg gondold végig, hogy nem nézted-e be az egyik felületet vízben? (Én sűrűn be szoktam nézni.) Mert ha az egyik esetleg domború, akkor minden világos.
(Ez a mondat tudom, hogy nem nagy segítség, de ne feledd, ez nem jóindulatú főtükör, ez rosszindulatú, minden akar lenni, csak sík nem. Többet kell vele törődni, meg a simogatni, akkor is, mikor már jó lenne a falhoz vágni.)
Az is lehet, hogy a vízzel soha nem fogsz boldogulni a panelban. Ha így lesz, akkor segítek alternatív módon, mivel tudom, hogy nagy küzdő vagy: Ha eljössz érte, fejvesztés terhe mellett kölcsönadom az egyik referenciát. Utána csinálsz magadnak, és majd kölcsönadod Te is, ha kell valakinek. :D
Nincs több ötletem, de még gondolkodom. Ez is előfordul velem néha :lol: , van, hogy napok után jutnak eszembe dolgok.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.24. 14:25

Kedves Zoli! Nem tudom, hogy figyelembe vetted-e a felületi feszültség hatását is? Ha az edény falát nedvesíti a víz, azaz homorúan felkapaszkodik az edény oldalára, az annyit jelent, hogy kicsit, azaz nagyon kevéssé, de homorú lesz a víz felszíne, főleg az edény falához közel, a szabad felület átmérőjének 5/6-ed részéig is! Amennyiben az edény sokkal nagyobb átmérőjű, mint a vizsgált felület, akkor viszont enyhén domború lesz a vízfelszín, hiszen a Föld sugarát követi! Ha tehát egy elég nagy, azaz 2-3-szor nagyobb átmérőjű edényban vizsgáljuk, szerencsés esetben a felszínének felületének közepén egy nagyobb felületen szinte tökéletes síknak tekinthető. A széléhez húzva a vizsgálandó felületet lehet látni, hogy a köröcskék horpadoznak. Nos az a vízfelszín már a szélen homorú, azaz nem sík. Vegyünk pl. egy elég nagy edényt, amelyet nedvesít a víz, azaz felhúzódik az oldalára, ezáltal felhúzva, homorítva a vízfelület szélét. A Föld által okozott domborulatot egy kis részen kb. 1/4 átmérőben a középponthoz képest kompenzálja. Ha ez alatt van a sík felület, akkor az valóban annak is látszik! Ha egymáson fekszik a két felület, amely a vízfelszínnel hibát mutat, és egymáson fekve is, akkor legbiztosabb a 3 viszgált felület egymáshoz viszonyításával eldönteni, hogy melyik milyen, azaz homorú, vagy domború, ugyanis mindkét hiba egyformán gyűrűket mutat. Pl. az 1-es a 2-eshez képest 3 kört, a 2-es a 3-ashoz képest 5 kört, a 3-as az 1-eshez képest 2 kört mutat. Akkor vajon melyik felület a sík? Az 1-es, a 2-es, vagy a 3-as felület? Jó kérdés, ugye? - Valahol olvastam, hogy a vízbe diszperziós vlamit szórtak, akkor jobban látszottak a gyűrűk a vízfelszínes vizsgálatkor! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.24. 15:06

Nos, Imre, erre vannak egyenletek, de csak szabályos tendenciáknál használhatók, ám továbbra sem emberbaráti megoldás így dolgozni. Mondjuk ha a víz nem működik a körülmények miatt, akkor csak így megy.
A vízbe nem szórunk semmit, ha csak kopasz üveget vizsgálunk. Akkor "csapunk" bele egy kevés polírozóanyagot, ha a tükrözőfelület is az üvegen van, így a por ráül, és nem tükröz annyira erősen, nem fedi el a képet a sok fény.
A Föld görbülete különben többméteres szakaszon is optikai síknak tekinthető, nincs is pontosabb referencia ma sem. Az edény falánál a vízfelület valóban torz, de az üveg és az edény széle között elég kb. 20 mm körben, a víz pedig kb. 1 mm vastagságban fedi az üveget.
Annak idején kipróbáltam úgy is, hogy a víz méz lassúsággal terült el a felületen, annyira vékony volt. Ez is tökéletesen működött, csak pár perc után el is párolgott annyi, hogy már nem ment a dolog. Pedig ilyenkor látni igazán erős vonalakat! Ez kockázatos, de sokkal kevésbé zavarérzékeny.

Zoli!
Ötlet: Olaj! Mert nagyobb a viszkozitása, nehezebben "lötyög". Csak ha hozzáfogsz, ne eseen közel a törésmutatója az általános 1,52-höz, mert akkor nemigen lesz interferencia. :lol: Belátom, hogy elég nehézkes mindig megmosni az üveget, de próbaképpen a zavarok közepette láthatnád, hogy hol is állsz valójában. Lehet, hogy nem is kéne mindig olajat használni, csak mikor már nagyon közel vagy a síkhoz.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”