Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.17. 11:24

Szia!
A gyanta méhviasz tömegarányos, de ezt elég kb. tartani. Ez az üvegek "szendvicselésére" való, elsősorban fúráshoz.
Megmunkáláshoz kemény és vékony -milliméteres- szurokkal kell felragasztani körben az üvegeket. A szurok felhordása előtt érdemes tiszta méhviasz füstölős meleg vékony rétegével bevonni a melegített üveget, mert a kemény szurok rosszul tapad hozzá.
De ha az alapanyag mindenütt kb. 5 mm-rel nagyobb, mint a végleges méret, nem kell körberagasztani. A peremkopás elég gyakori, de nagyon keskeny, mert a szurok is keményebb, mint a főtükröké.
Ha az üveg végleges méretű, és mindenképpen körberagasztod, a közöket ki kell tölteni. Erre már jó a meleg viasz, vagy akár a paraffin is, de ez utóbbi könnyebben sérül. Lényeg, hogy szemcse ne tudjon maradni a közökben.
Ha körberagasztod, MINDEN DARABOT fezettázni kell, és mindenképpen elő kell csiszolni kihűlés után! Én a helyedben nem tenném, mert a kerek tárcsán gyönyörű felület kapható enélkül is. Nálam pl. a referencián azért van némi perem baj, mert a tapasztalatot itt-ott meglehetősen nagy fizikai erővel pótoltam anno. :)

(Küldök e-mailt!)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.11.17. 12:31

"nem tenném, mert a kerek tárcsán gyönyörű felület kapható enélkül is"

Szia Jani!

Először is köszi a tanácsot!
Olyan picinek tűnnek ezek a korongok, könnyen billenőnek és ezért is gondoltam a körberagasztásra, mert a nagyobb felület másképp is viselkedik.
Na persze egy nagy főtükrön is lehet bőven peremkopás, pedig az nyilván még kevésbé billen - egyelőre gyűjtöm az információkat és a lelki erőt :)

Zoli
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.04. 22:38

Sziasztok!

Találtam egy cikket a víztesztről.
Valakinek lehet, hogy hasznos lesz

https://archive.org/stream/Sky_and_Tele ... 1/mode/2up
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.05. 08:40

Nekem is majdnem ilyen az "interferométerem", csak ott nem tükör van, hanem egy 45 fokos üveglap, a fényforrás meg fölötte van.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.06. 11:58

Sidius írta:Nekem is majdnem ilyen az "interferométerem", csak ott nem tükör van, hanem egy 45 fokos üveglap, a fényforrás meg fölötte van.


Jani!
A lencsének fontos szerepe van?
Eddig nélküle vizsgáltam, így is korrekt az eredmény?
Egy 15 centis f/4,5-ös tükör ellendarabja jó lenne lencsének?
Az -700-as
Nagyjából gömb, de domborúnak domború.
Azt ki tudom polírozni, de ha nem olyan fontos, nem akarom az időt tölteni vele.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.06. 19:29

Szoktak használni szórt fényt is, lencse nélkül. Nincs vele jó tapasztalatom, -vagyis inkább kezdettől nem tetszett- ránézési irány függő, hogy mit látsz. Semmiképpen nem csap be lambdákkal, de jelentősen változó képeket láttam. Lehet, hogy csak megszokni kell, meg teljesen merőlegesen ránézni, de hosszabban nem kísérleteztem vele, úgyhogy nem tudom megmondani, hogy korrekt-e az eredmény. Ugyanúgy épül fel az IF, mint lencsével, csak az üveglap fölé tejüveg lap kerül, ami alaposan szétszórja a fényt.
Igazából az a baj, hogy ha a fény legalább közelítőleg nem párhuzamos oda-vissza az üvegen át, akkor be is tud csapni, mert ugye minden irányból képet fog mutatni, akárhol nézed, de a különböző szögekben a -korong egyik széle pl. közelebb van hozzád- más a törés mértéke, tehát nem maga az interferencia csap be, hanem az üvegen át a valósághoz képest máshol látható vonalak. A lencse célja a párhuzamosítás. A tükröd ellendarabjával kb. 2800 mm fókuszt kapsz,(kb. kétszeres görbületi sugár) az nagyon is jó, csak nem könnyen kezelhető. (Legalább F/5 körüli, vagy hosszabb fókuszú lencsét ajánl Texereau.)
A lencse minősége teljesen mellékes, nem kell ellenőrizni, még teljesen kipolírozni se fontos, csak szemre kb. tiszta legyen, de az is csak kb. Azt tudom, hogy a lencsés verzióval nem lehet benézni a dolgot.
Ha van kedved kísérletezni, tudok adni Freschnel lencsét, ami írásvetítőből való. Műanyag, könnyen kisebbre lehet vágni, és rövid fókusza van. Sosem próbáltam ki, de ha kipróbálod, akkor mind okosabbak leszünk a tapasztalatoddal.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.06. 20:08

Sidius írta:Ha van kedved kísérletezni, tudok adni Freschnel lencsét, ami írásvetítőből való. Műanyag, könnyen kisebbre lehet vágni, és rövid fókusza van. Sosem próbáltam ki, de ha kipróbálod, akkor mind okosabbak leszünk a tapasztalatoddal.


Köszi az infót, akkor inkább lencsézek.
Írásvetítőből való lencsét próbáltam, nekem nem vált be.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.06. 22:13

Akkor máris okosabbak lettünk! :D
Én egy 200-as, 15 mm-es táblaüvegből csiszoltam 1 m fókuszú lencsét, az bevált.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.08. 15:15

Sziasztok!
Majd teszek fel képet az enyémről is, abban fa vázon egy kb. f4 lencse lehet. Tudom, hogy túl fényerős, de ilyen volt. A síkjaimat 2 napja felcsiszoltam, mert az egyiken kis szerszámmal egy hibajavítás még rosszabbul végződött, pedig már egész jó volt előtte...:)De szerencsére nem öltem beléjük sok munkát, inkább csak tanulgattam velük.
A most csiszoltakat 20-30 percig políroztam és egyelőre kettőről van fénykép. Kevéssé fénylenek még, nehezen láthatóak a sávok.
Azt biztos sejtitek, hogy energiatakarékos lámpát használok :)Volt rajta egy tejüvegszerű búra is, de azzal sem volt sokkal jobb, így meg a több fény miatt jobb a látvány még mindig.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.08. 18:06

TZ írta:Sziasztok!
Majd teszek fel képet az enyémről is, abban fa vázon egy kb. f4 lencse lehet. Tudom, hogy túl fényerős, de ilyen volt. A síkjaimat 2 napja felcsiszoltam, mert az egyiken kis szerszámmal egy hibajavítás még rosszabbul végződött, pedig már egész jó volt előtte...:)De szerencsére nem öltem beléjük sok munkát, inkább csak tanulgattam velük.
A most csiszoltakat 20-30 percig políroztam és egyelőre kettőről van fénykép. Kevéssé fénylenek még, nehezen láthatóak a sávok.
Azt biztos sejtitek, hogy energiatakarékos lámpát használok :)Volt rajta egy tejüvegszerű búra is, de azzal sem volt sokkal jobb, így meg a több fény miatt jobb a látvány még mindig.


Próbáltam javítani rajta, így mintha jobban látszana.

síkok.jpg
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”