Segédtükör tartó módosítása

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.17. 21:00

Bocsánat, picit csalok, a tartó ugyanaz, de a rögzítés... Tanulságos történet következik.
Mindannyiunk egyik rémálma valósult meg pár hónapja.
Egy barátom felhívott, baj van, a függőlegesen tárolt 150/750-es newtonjának a segédtükre ráesett a főtükörre és össze is ragadt vele. Ráadásul ez nem kínai cucc, a tükröket ámerikából vette, eredeti Coulter-szett. Ebből építettek neki egy különben elég korrekt és stabil távcsövet.
Elhoztam az egész tubust, kivettem a főtükröt és valóban. A segédtükör csodálatos módon megfordulhatott a levegőben és a hátsó, azaz ragasztós felével esett rá a főtükörre.
Én még ilyet nem láttam, a segéd a tartójára kétoldalas öntapadós ragasztószalaggal volt felragasztva! Ez is jött a segéddel és a ragasztószalagot maga alá gyűrve tapadt rá a főtükörre. A segéd tartója egyébként valami kemény műanyag, nem fém.
Szétszedtem a tükröket és 96%-os alkohollal letisztítottam a ragasztó maradványait, úgy néz ki, semmi sem sérült meg, kicsit se. Mázli.
Holnap visszaragasztom FBS-sel, az nekem maximálisan bevált. Nem húz, nagyon tapad és időtálló.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.18. 10:12

Na még egyszer...
Pár hete hívott egy barátom, baj van, a függőlegesen tárolt newtonban a segédtükör ráesett a főtükörre. Megvalósult mindannyiunk rémálma.
Ráadásul ez egy eredeti amcsi Coulter tükör szett, 150/750 a fő és 40 mm a segéd, itthon építettek belőle neki egy különben korrekt tubust.
Elhoztam a cuccot, kiszedtem a főtükröt, amire erősen rá volt ragadva a segéd. A Gondviselés közbenjárt a zuhanás közben, ugyanis a segéd megfordulhatott a levegőben és ragasztós felével esett a főtükörre, maga alá gyűrve a ragasztóját. Ilyet még nem láttam: a segédet kétoldalas öntapadós ragasztószalaggal rögzítették az egyébként szépen megmunkált és kőkemény műanyag tartóra! Ez meg elengedte a tartót.
Szerencsére semmi sem sérült meg, kicsit se. 96%-os alkoholos tisztítás leszedte a ragasztót, a tükrök bevonatai - eltekintve attól, hogy egy aluzás rájuk férne - épek, ma összerakom a távcsövet.
Mi ebből a tanulság? Legyen otthon 96%-os alkohol :D
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.18. 10:47

Vizi Péter írta:
2020.06.18. 10:12

Mi ebből a tanulság? Legyen otthon 96%-os alkohol :D
No meg az, hogy olvasni kell a fórumot, mert ítt meg lett ez írva.
Csaba (Pisza) írta ha jól emlékszem.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.18. 10:58

Mire gondolsz, Sanyi?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.18. 11:25

Vizi Péter írta:
2020.06.18. 10:58
Mire gondolsz, Sanyi?
Arra, hogy a mai trend szerint kétoldalassal ragasztott segédek előbb vagy utóbb le fognak potyogni. :D
Ez itt le lett írva.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.18. 11:27

Akkor szolgáltattam egy újabb bizonyítékot.
Én FBS-sel ragasztom a segédeket, azzal soha semmilyen gondom eddig nem volt.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.18. 12:38

Én is minden segédemet kétoldalival ragasztom mind a mai napig; szerencsére még nem engedett el. Takarítá után meghúzom kézzel, hogy látható már elvállás vagy sem. De gondolom nem véletlen, hogy ráírják az alkalmazási hőmérsékleti határokat! Továbbá a legtöbb ragasztó, festék hőre lágyuló általában. Aztán a műanyagok pont az az anyag, amire a ragasztók, festékek legtöbje nem jól ragad, inkább csak tapad. Azért adnék egy biztonsági tanácsot aki ettől most nagyon fél: a belesés gátló eszköz, több évi megfeszített munkám gyümölcse, és sokat tesztelt...A titok, egy pár zoki egyik fele, amit a segédre húzva, a száránál csipesszel rögzítünk. :)
Gyuricza István
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.06.18. 13:15

gyuri17 írta:
2020.06.18. 12:38
Én is minden segédemet kétoldalival ragasztom mind a mai napig; szerencsére még nem engedett el. Takarítá után meghúzom kézzel, hogy látható már elvállás vagy sem. De gondolom nem véletlen, hogy ráírják az alkalmazási hőmérsékleti határokat! Továbbá a legtöbb ragasztó, festék hőre lágyuló általában. Aztán a műanyagok pont az az anyag, amire a ragasztók, festékek legtöbje nem jól ragad, inkább csak tapad. Azért adnék egy biztonsági tanácsot aki ettől most nagyon fél: a belesés gátló eszköz, több évi megfeszített munkám gyümölcse, és sokat tesztelt...A titok, egy pár zoki egyik fele, amit a segédre húzva, a száránál csipesszel rögzítünk. :)
Ez baromi ötletes és hasznos István.
Rég mosolyogtam elismerően ilyen jót! :D
(Az a baj, hogy egyik tükrösömben sem tudom alkalmazni, pedig már elő is vettem a szennyesből egyet, de hát mindegyiken van egy üvegfelület a segéd előtt. :( )

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.18. 13:43

Mondjuk ezt így meglehetősen nehéz lenne megoldani, ez igaz. :) De egy ilyen rendszerben, nem is esnek le a tükrök talán...Szóval gyárilag, talán jobban meg vannak oldva. A többieknek meg szabadalom nélkül, nyugodtan használják a zoknit....Ez egy nehezen elromolható találmány! :)
Gyuricza István
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.06.18. 13:55

Az ember azt várja el egy eszköztől, hogy főleg másban, de azért önmagában se tegyen kárt. :)

Elektromos hasonlatként például a 230V hálózati bemenő vezetéket úgy rögzítik egy erősítőben, hogy a házba menet ki nem tudod húzni véletlenül sem, meg a panelen is úgy rögzítik, hogy a házhoz semmiképp ne érhessen, még ha akár le is szakad ott belül is.

Ennek ez ellenpéldája, hogy valamit miként nem szabad megoldani, tehát még ha a tükörrel a talaj felé oda is verem szegény tubust, akkor se pottyanjon le a segédtermék. :)

Óvatosa a zoknival, mert levételkor, ha beleakad a tükörbe le is ránthatjuk és meg is a baj. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”