Segédtükör tartó módosítása

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: mcll » 2017.09.14. 10:37

Sziasztok!

A régi 100/777-es Newton felújításába fogtam. :) Sok problémát kell megoldjak, többek között a segédtükör tartó mechanikai problémáját.

Az alábbi segédtükör tartóm van, egy karos megoldás:
Kép
Kép

Egyetlen problémám van ezzel, hogy a tükörtartó tengelyt az az egy rögzítőcsavar nem tartja biztosan. Azaz hiába "tépem" meg azt a csavart, ha jusztírozom a segédtükröt, és állítgatom a 3 beállító csavart, akkor sokszor megcsúszik a tengely (ugrik egyet), és fellazul az egész, kezdhetem elölről a beállítást. Ráadásul a rögzítőcsavart csak úgy tudom meghúzni, ha kiszerelem az egész tartót a tubusból, mivel a csavar merőlegesen áll a tengelyen.

Arra gondoltam, hogy egy 4-es menetet vágok a tengely végére (a tengely 4,15mm vastag), majd két anyával rögzítem, így nem tud kicsúszni sehogy. Szerintetek ez megoldás lehet, vagy esetleg valami más 5let?
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.09.14. 12:27

"a rögzítőcsavart csak úgy tudom meghúzni, ha kiszerelem az egész tartót a tubusból, mivel a csavar merőlegesen áll a tengelyen."

Én kicserélném ezt a csavart imbusz fejűre és akkor fentről is meg tudod húzni. Persze akár hatlapfejű is jó, de nagyobb a csavarkulcs és én az ilyentől tartok, a főtükör felett matatni vele...:)

Szerintem jó ötlet a tengelyre a menet, persze inkább valamivel 4 mm alattira érdemes menetet vágni. Tegyél menetbiztosítós anyát, az sem lazul majd talán meg.

Aztán ahol a kar tengelytartó része, csöve érintkezik a segédtükröt tartó szerkezettel, ott felérdesíthetnéd a két felületet, akkor nehezebben csúsznak el egymáson.
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: mcll » 2017.09.14. 13:34

Köszi Zoli a tippeket.
Mondjuk az utolsó mondat nem teljesen tiszta, de én arra gondolok, hogy a tengelyt amit az az egy csavar tartana fixen, azt beérdesíteni (mondjuk egy reszelővel jól megdolgozni hogy barázdás legyen). Így a csavar talán kevésbé tud elcsúszni. Amúgy megnéztem azt a rögzítő csavart, az érintkező felülete lapos. Szerintem ezt kúp alakúra kellene csiszolni, hogy jobban bele tudjon marni a réz rúdba. És akkor talán nem is kell a menet meg az anya a rúd végére.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.09.14. 15:41

A seged tukor kiss meretu ,nem sok mindent tudsz elbujtatni a hata mogott .

Udv , Mircea
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mircea 2017.09.14. 19:04-kor.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2017.09.14. 15:44

Elég szerencsétlen kialakítás.
Annak a réz rúdnak úgy kellene masszívan állnia,hogy közben szinte minden irányú beállítást is lehetővé kellene tennie!
A legjobban talán akkor járnál ,ha a rúd végére végnála menetet. Arra tennél alátétet+anyát, alá és a tartó közé pedig valami bazi erős nyomórugót tennél.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.09.14. 15:55

"nem teljesen tiszta,"'

El is hiszem, mert most még egyszer megnéztem a képet és hülyeséget írtam, mivel azt hittem, hogy a jusztírozó csavarokat tartó kék korong elforoghat /az enyém ilyen/.

Szerintem az is jó, ha a tengelyt és amiben fut, csövet érdesíted, de inkább csiszolópapírral.
Ha a csavar vége kúpos, akkor ha jó helyen mar bele, akkor minden jó. De ha a segédtükör nem jó pozíciójában és csak kicsit kellene már a tengelyen mozdítani, akkor lehet, hogy a belemart gödörbe visszatalál a kúpos csavar, ami nem oké.
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: mcll » 2017.09.14. 17:04

Ez igaz. Ha később kicsit odébb kellene állítani, az már nehézkes lesz, mint ahogy mondtad, mert belemaródott a csavar és oda fog visszaugrani.
Szerintem marad akkor a menet a rúdra rá alátét és anya, a másik végére meg egy erős rugó. Ahogy azt Lesifotós is mondta. :)
Sidius

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.14. 19:33

Nálam menet van a rúdon, és menet van a rudat befogadó csőben is. A rúd vége csavarhúzó részére hornyolva. Nem kell bajlódni az anyákkal, de amúgy azokkal se rosszabb.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.19. 08:53

Háháá!

Leesett. :-) Ez csak nem az a nagyon régi Csatlós főtükrös távcső?

Annak idején kísérleteztem ezzel az ívessel, ezt talán (talán) még én gyártottam ugye? Vagy 2 ágú ívesed volt már?

Válaszolva a kérdésre. Hosszútávon úgy érdemes megoldani, hogy a tengely végére menetet vágsz és önzáró anya alá rozsdamentes alátétet teszel és erős nyomórugót használsz, hogy végig feszítse. Ekkor oldalt már nem kell meghúzni a rögzítőcsavart. Ahogyan azt javasolták is.

Sajnos rájöttünk, hogy az idő a csak mechanikus megszorítás ellen dolgozik. De az idő ellen meg a nyomórugó.

Az lesz a jó megoldás.

üdv:Jani
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör tartó módosítása

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.19. 08:58

És igen!

Íves tartó megoldás nagyon jó, de a beszerelése és annak beállítása precizitást igényel. Valóban nem könnyű elismerem. De a látvány kárpótol.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”