Kómakorrektor készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.09. 19:01

TZ írta:Imre, igazad van, ezt elnéztem, pont a fordítottja kellene!

Ez most lényegtelen! Próbáljad meg forgatni a lencséket, azaz ami elöl volt az legyen hátul, aztán az irányukat is! Keress olyan párt, szemüveglencséből, amely szépen egymásba fekszik, és egyik negatív, a másik pozitív, és közel azonos +/- dioptriával! Szerintem megér néhányszáz forintot, ha veszel 2-3 darabot. Próbálgassad össze a boltban, biztos megengedik, ha szépen mosolyogsz! Kezdetnek 3,5-5 közöttiek kellenének a kihuzatba. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 19:05

Imre! Nem elég a 3 körüli dioptria! Legalább 5-6 kell. Pont ezt írtam nemrégiben. A hosszú fókusz tűrhetetlenül távol tolja a lencséket a kihuzattól.
A negatív meniszkusz a tükör felé néz, domború -esetleg sík- oldalával, a negatívba pedig a pozitív domború oldala fordul.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.09. 19:14

Sidius írta:Imre! Nem elég a 3 körüli dioptria! Legalább 5-6 kell. Pont ezt írtam nemrégiben. A hosszú fókusz tűrhetetlenül távol tolja a lencséket a kihuzattól.
A negatív meniszkusz a tükör felé néz, domború -esetleg sík- oldalával, a negatívba pedig a pozitív domború oldala fordul.
Igazad van, de nem tudom a távcsöve fókuszát sem, mert az sem mindegy! Ha nagy, akkor lehet, hogy elég a 3,5 is, mert kicsi a kómahiba. Ha viszont fényerős F/3-as, akkor lehet, hogy a 6 is kevés! Legalább a főbb adatokat megírhatná, mert így ngyon nehéz bármit is mondani! Üdv. Imre
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2018.01.09. 19:21-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 19:21

De a lencsék helye a fókuszuk felétől kicsit közelebb adódik a tükör fókuszához ideálisan. Az pedig hosszú lencsefókusznál a fényútba esik.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.09. 19:25

Sidius írta:De a lencsék helye a fókuszuk felétől kicsit közelebb adódik a tükör fókuszához ideálisan. Az pedig hosszú lencsefókusznál a fényútba esik.
Hát persze, hiszen mindig a fényútba esik, de hogy hova? Az nem mindegy. Van ott egy nagyon jó 3 lencsés korrektor! Ha azt valahogy be lehetne úgy tenni, hogy a képsíkhoz legközelebbi lencse a kihuzatban legyen, a másik kettő meg a segédtükör előtt. az lenne az igazi! Mi a véleményed?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 19:33

Erről nem tudok mit mondani még. De a segéd elé kizárólag meniszkuszt szoktak tervezni, a több lencséből összeállított mindig a kihuzatban van. Ennyit tudok egyelőre.


Az hamar kiderült, hogy még igencsak el kell mélyedjek a témában, hogy a felét legalább értsem...:)

Zoli! Ha még értelmezni kell idő, akkor oké. De ha valami nem követhető, akkor tudd, hogy legalább 5 órámba tellett, mire meg tudtam osztani ezt a kicsi tudást is, mert ennyi ideig szerkesztettem, meg szkenneltem. Ez semmit se ér, ha valahol nem érthető, vagy hiányos a gondolatmenet. Inkább írd meg, (és mindeni más is) hogy mit kéne még bővebben hozzáfűzni, vagy másképpen mondani, hogy ne hiába legyen egész. Ne csak az Astrotreff meg a gyermeteg Stellafane legyen már érdemes információforrás. :)
- és+ 90?, Akkor az egy közel semleges meniszkusz, vagyis kissé pozitív. Ilyet szoktak használni Makszutov meniszkusznak. De ez egy pozitív lencsével együtt semmiképpen nem lesz jó.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.10. 00:08

Összeszedve minden igyekezetemet átrágtam magam sok íráson. Kihámoztam a következő korrektort adtokkal BK7 üvegre. Alább egy rajzon mutatom. Ez egy konkrét F/3 fényviszonyú Newton paraboloid távcsőre igaz, nem feltétlen szükséges a nagy átmérőjű főtükör hozzá. Ha maga a távcső F/3 akkor pontos értéket ad. Ha nem F/3 a távcső, akkor szerintem a görbületeket lehet arányosan növelni. A távolságok vagy maradnak, de az is lehet, hogy azokat is arányosan kell növelni. Ezen még nem gondolkodtam, de aki tudja, az majd árulja el! Feltehetően a helyzetük függ a görbületüktől, azaz a dioptriájuktól is, de lehet, hogy nem. Pl. F/4,5 az annyit jelent, hogy minden lencse sugara 1,5-el szorzandó, azaz laposabb lesz. Most kéne mérni egy szemüveg lencse görbületét! Ha van valakinek 4-5 dioptriás, és ismert átmérőjű, akkor mérőórával is lehet pontosan, gyorsan mérni, de számolható is az érték, ha már ismert az egyik oldal görbületi sugara. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.10. 11:36

Jani, még csak átfutottam az anyagodat, átrágom magam rajta alaposan és kérdezek!

Az Osloról leírom szívesen, amit tudok, de ez elég kevés. Valójában letöltöttem, kerestem a neten olyat, ahol közöltek létező korrektor adatokat, a keletkezett képernyőképet és ami a lényeg, hogy létező-működő fájlt is, amit meg tudtam nyitni az Oslo-ból.
Aztán elkezdtem nézegetni, értelmezni, kísérletezni vele.
Amit tudok /lehet, hogy teljesen rosszul, mert keveset foglalkoztam vele, csak próbálkozgattam és valójában egyáltalán nem értek hozzá!!/, az felülről lefelé:

- érdemes megnyitni File/open lens/ egy már működő fájlt, ez nagy segítség az elején
- az első maga az objektum, ami ugye jó messze van. Én egy régi fájl adatait hagytam itt meg, csak tudják, mit írtak és miért :).
- AST: jön a tükör a görbületi sugarával, a tükör és korrektor közötti távolsággal, főtükör átmérőjének sugarával és minőségével, hogy tükröző felület.
- 2-3, 4-5 és 6-7 a lencsék két oldalának adatai. A görbület megadása után mindig ránézek a képre és ha nem stimmel az alakja, akkor előjelet váltok :). Mínusz számként kezeli a főtükörtől való távolságot, így kell megadni sorjában, így a lencse vastagsága és az utána következő légrés is mínusz. Az átmérőket vagy létezőre állítom be, vagy pl. Imre korrektoránál egyszerűen jó nagyra, úgyis csak kísérlet. A szürke gombokra (ami itt most „Glass”) kattintva lehet üvegminőséget választani, vagy levegőt, tükrözést.
- A sorszámra jobb egérgombbal kattintva beszúrni lehet sort újabb optikai elemhez.
- Ha ismeretlen ablak ugrik fel beállítás közben, általában balra fent a zöld pipával lehet elfogadni és bezárni.
- Ha eltűnik amit eddig csináltunk, általában a Lens/Surface data spreadsheet-tel vissza tudjuk varázsolni:).
- Miután beírtam az adatokat, a jobb oldali ablak balról második ikonjára kattintva Plan viewt-t nézek, egér görgővel nagyítva, hogy jól áll-e minden és a képsíkban fókuszálódnak-e a sugarak. Ha nem, akkor variálom a távolsági adatokat.
- Ugyanebben az ablakban balról a hatodik ikont használom még sokat, erre kattintva az jön, ami most is látszik, a leképezés. Ha nem jó, először nagyobb lépésekben, majd végül tized mm-ekben állítom a távolságokat, keresve a legjobb leképezést. Itt most keveset foglalkoztam vele, biztos lehet jobbat is találni, csak ugyebár sok optikai elemnél van variációs lehetőség bőven…:)
- A korrektor ezekkel a kezdő beállításokkal jól csökkenti a kómát, de nagyon megnöveli a csillagok méretét – ez valószínűleg nagyban javítható még. Összehasonlításul ide tettem a korrektor nélküli leképezését is.
Nagyon könnyű hibázni benne, hogy bent marad valami adat, csak tizedespontot ismer, stb.

Hát, eddig jutottam vele :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.10. 16:06

Nos Imre, Ha működik a dolog, akkor majd írd meg, hogy sikerült! Remélem jó lesz! :) Az a lényeg, hogy gyakorlatban is működő dolgokat találjon itt aki keresi, illetve egy már biztosan kipróbált rendszert. A magam részéről óvatos vagyok mindennel, még a szoftverek által adott értékkel is, mert volt rossz tapasztalatom. Nagyon sok munka egy optikát megcsinálni, főleg szoros tűrésű felületeket, pláne, ha még egymáshoz helyzettűrés is van, ezért jó, ha tudjuk,hogy biztosan érdemes elkészíteni. Három lencsét meg ugye nemigen lehet véletlenszerűen összejött készletből kiválogatni, még kettőhöz is szerencse kell.
Azért jó, hogy ennyien foglalkoztok vele, legalább nem hiába lett a topik. :D

Nos, Zoli, ezt jó, hogy közzé teszed! :) Ez a programhasználat egy külön világ, néha attól megy el a kedvem, hogy időtlen időkig tart megtanulni használni. Azt hiszem, meg fogom mérni a görbületi sugarakat, a törésmutatóra meg becsülök egy egyenlő értéket, aztán majd megnézem, hogy mit mutat a program. Most lesz egy gyári korrektorom kölcsönbe, BK7-ből. Azt is megmérem, aztán majd megnézem mit jön ki arra is.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.10. 17:59

Üdv mindenkinek! Először írok ebben a témában bízva, hogy talán tudok segíteni.
Belekezdtem én is ebbe a korrektor készítésbe egy f:4,5 távcsőhöz vizuális céllal.
Kizárólag kétlencsés verziókat építettem amit egy 24mm Explore óklival teszteltem. Több verzió is készült ami használható lett! De sajna hiába adnám meg a görbületet ettől még nem tudná megépíteni az ember. Ezért most olyan lencsékkel kísérleteztem amik származását ismerem és könnyen elérhető. Ma egy akromátot próbáltam! Az akromát 40/150mm es, ZOMS binókulárból való-a fókuszból adódik,hogy redukális hatása lesz- tehát ezt a lencsét szétválasztottam, majd a gyűjtőlencsét átfordítottam, így a színkorrekció már adott volt és a hordós hatás is látszót. Egyébként úgy vettem észre,hogy a korrektor első mezőlencséje mindig a nyújtó tag kel hogy legyen! De ebben az esetben mind két irány jó volt! A korrektor a okulár blendétől, 30mm-re volt.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”