Kómakorrektor készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.03. 11:13

A QHY kamera korrektora. Ez elég jól sikerült. A közölt képeknél már jobb is készült vele. A recézett belső gyűrűvel az egész lencsefoglalat finoman tekerve mozdul az optikai tengelyben. Nagy kérdés, hogy mi lesz most színileg, ugyanis az IR blokkszűrőt csak nemrég tudtam kivenni, előbb át kellet alakítani a csatlakozást, de ég alatt még nem volt azóta. Mindenütt 0.6-os, meg 0.8-as menetek vannak, természetesen a korrektor elé szabvány 1,25 ös szűrő csatlakoztatható.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.05. 09:49

A Vadkacsa halmaz. Eddig ez volt a legjobb beállítás, lehet, hogy nem is lesz már jobb, de még próbálom majd: (Zajos egy kicsit, de ez most nem lényeg. Mindkét kép 202/600N+QHY 5 II L kamera, meg változó felbontások, mert azt is próbálgatom.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.05. 09:52

Az M1. Itt a lencsefoglalat lencséket fogó menetét nem húztam meg, kb. 0,2 mm-t tudtak dőlni a tagok. Ez látszik a felvételen. (főleg az alsó és a bal oldali részen)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.05. 12:36

Még egy kis kaland: :)
Valamikor szeptember elején még nem túl karcos esték voltak. Egészen kipendült az ég, a 202/600 a próbamechanikán volt, amit Tarjánba is vittem. Két amatőr barátommal kissé kortyolgattunk, és elérkezett az idő egy fotografikus teszt elvégzésére, ezúttal már a legtökéletesebbnek tűnő lencsepárral is, amiknek a foglalata aznap készült el. Nyilvánvalóan fényes objektumot kellett választani, sok idő nem volt exponálni, mert bár aránylag jó óragép van a szerkezeten, a pólusra állás mindössze körülbelül történt meg. A csillagdában nem fértünk volna el hárman, de nem is volt készen a Newton hordozására is alkalmas platform.
Fényesebb mélyég objektum gyanánt kézenfekvő volt az M57. Ekkor még az 1.0-ás Praktica lencsék voltak beépítve, de nyilvánvalóan ki kellett próbálni az okulárban látott fogyatékosságok ellenére is. 5 s integrációs idővel már a központi csillag is megmutatkozott, a csillagok képe pedig egész rendes pont volt, de a színhiba nagyon erős, gyakorlatilag a pontok egymásról lecsúszó színes pici körök voltak. A képeket nem tartottam meg, amit most már sajnálok, de látszott, hogy fotografikusan biztosan nagyon kevés ez a felállás. Érdekes, de a mezőgörbület, amit az okulárban egész erősen tapasztalni lehetett, nem jött elő, pedig számítottam rá. Biztos azért volt így, mert a chip kicsi, sokkal kisebb, mint a Plössl látómezejének fizikai mérete.
Miután a legsemlegesebb párt sikerült kiválasztani, és a foglalata is megvolt, a már írtak szerint tapasztaltam meg a rendszer extrém érzékenységét a beállításokra. Ehhez a kamerát is módosítani kellett. Felépítése szerencsés is, meg nem is. Az objektívtől a chip felé haladva egy szoknya rész alkotja az első mechanikus elemet, ebben szabvány szűrőmenet van. Ez egy keskenyebb gyűrű alakú részhez külső menettel csatlakozik, ebben a gyűrűben van a blokkszűrő, amely szintén külső menettel csatlakozik a tulajdonképpeni kameratesthez. De a blokkszűrő kihagyásával a szabvány szűrőmenetes rész nem csatlakoztatható a házhoz, -a menetek nem egyeznek- vagyis blokkszűrő nélkül egyéb szűrő sem használható alapesetben. (Ezt ma sem értem, hogy miért így gyártják.) Készítenem kellett egy másik 31,7-es szoknyát, amibe pl. UHC szűrő tekerhető, és közvetlenül a kameratestbe csavarható, így az IR blokkoló kimaradhat, amely különben is néhány tized mm-el távolabb kényszerítette a két lencsét, mint az szükséges lenne. (Emiatt az IR blokkolót is szétszedtem, és kiesztergáltam a fenekét, így a pozitív lencse majdnem a szűrőhöz ér, ha az használatban van. )
Az újonnan gyártott elem belsejébe szabvány szűrőmenetet vágtam teljesen végig, ebben állítható a korrektor. A kifelé nyúló pár mm pedig szűrőt fogadhat, tetszés szerint blokkszűrővel, vagy anélkül, de pl. a bolygókhoz, vagy a Holdhoz azt ugye mindenképpen vissza kell tenni, a korrektort meg persze ugyanakkor kivenni.
Ebben az állapotában várja a készség, hogy hátha lassan fél év után lesz egy normális, derült éjszaka. Végülis az eredeti célnál jóval több megvalósult, és van is még lehetőség fejleszteni, ez meg még jobb lehetséges eredményekkel kecsegtet. A háromtagú korrektorokat tanulmányozom, valamint a meniszkusz is talonban van még, de most inkább már fotóznék/nézelődnék egy kicsit…
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.06. 23:10

2xdomború fényképezőgép előtétből van 3 féle, egy 46/1000; egy 46/667; és egy 46/500 lencsém. Szemüveglencséből van 65mm -1,5; és 65 mm -2,5 dioptriás kétszer homorú, valamint egy 65 mm-es +3; egy 65 mm-es +4 és 2 darab 65mm-es +2 dioptriás. A már korábban említett 60-as segédtükrös 1250 mm -es fókuszú 250mm tükrös newtonhoz érdemes-e ezekkel korrektort készíteni, azaz próbálkozni velük? Hogyan, milyen sorrendben kellene elsőre mondjuk a 3 lencsés korrektorral próbálkozni? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 17:14

Az nem ennyire egyszerű, mint a két lencsés, de nagyon fényerősek nagyobb leképezett területére lesz igazán értelme. Ha okosabb leszek, majd leírom, de egyelőre nem tudok mit írni, most nem ezzel foglalkozom. Mire jutottál a két lencsével? A szemüveglencse meg külön érdekel. :) (Persze lehet kettő egymásra fekvő mondjuk pozitív lencse is egy tagnak számolva, ha mondjuk a negatívval együtt semlegesek, de a túl hosszú fókusz nagyon távolra "utasítja" a lencséket. Célszerűen 40-150 mm közötti fókuszokkal lehet a kihuzatban elhelyezhető korrektor csinálni.
Kaptam levelet egy amatőr társunktól, hogy sikerrel zárultak az első próbái. :D (Ő minőségi optikai lencsékkel dolgozott)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.07. 18:44

Egyelőre úgy fest a dolog, hogy távolabb kellene tenni a fókuszsíktól, kb annyira, mint a segédtükör van. elé nem próbáltam, mögé meg kicsi az úthossz. Feltehetően sokkal nagyobb dioptria kellene, mint 3 - 4!
A másik problema, hogy vagy +0,5, vagy - 0,5 az eredő, azaz fókusznyújtás vagy rövidülés is lesz! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.09. 13:48

Sziasztok!
Nagyon örülök ennek a topicnak!!!
Az hamar kiderült, hogy még igencsak el kell mélyedjek a témában, hogy a felét legalább értsem...:)
De ettől függetlenül kísérletezni elkezdtem. A legjobbnak talán ez ígérkezik, ez egy meniszkusz és egy sík-domború együtt. Négyzetrácsos papírom jól mutat, a többi majd kiderül :)
A meniszkusz görbülete kb +90/-90 lehet, a sík-domborúé kb 45 mm. Próbálgattam az Osloval, hát nem mondom, hogy valami nagy áttörést értem el, de azért kipróbálom ...:)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.09. 14:25

Érdekes, mert nekem éppen ellenkezőleg, nem párna, hanem hordó torzítást mutatott a hatásos lencsepár! Ki tudja, talán ez is csinál valamit, ha már az Oslo-val kimazsoláztad! Majd az eredményt várom! Megjegyzem, hogy egy nagyon távoli utcai sima lámpakörte (4-8 km) is már mutatja, ha van valami eredmény!
Elsőnek egy régi óraüveggel is próbálkoztam. Igen torz volt, de működött. Átcsiszolva jó is lenne!
Persze lehet, hogy elfogyna, és ha túl vékony, akkor már nem sokat használna! Jó kísérletek! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.09. 15:46

Imre, igazad van, ezt elnéztem, pont a fordítottja kellene!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”