Binotávcsövek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.08.18. 09:15

Vadkan írta:
2020.08.17. 09:44
Sziasztok!

Elhatároztam, hogy össze kellene hoznom egy binotávcsövet. Főleg fényesebb mélyegekre kellene. Fő szempont a költséghatékonyság. Nem igazán tudom eldönteni milyen távcsőpárral készítsem el. (Jelenleg egy 70/500 SW van, szívem szerint ebből vennék még egyet, de ugye az a fránya pénz. Azonkívül ekkora távcsőnél már nem tudom hogy oldanám meg a betekintést, ugyanis a szemtávolságom olyan 65mm.)
Gondoltam arra is, hogy két 60as spektívből kellene csinálni (nem kell okulárokat venni, könnyű zoomolni), csak azt nem tudom ezek a két spektív többet mutatna e mint a 70/500om. Minden ötletet, tanácsot szívesen várok. Főleg a párhuzamosítással kapcsolatban, mert ugyan van ötletem rá, de ettől félek a legjobban.

Van itt a fórumon valahol egy leírás két bresser 70/700-as összeházasításáról . gyuri17 nicknevű kolléga követte el . Keresd őt .
Vadkan
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2020.08.16. 21:32

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Vadkan » 2020.08.18. 13:00

Szia!

Tegnap egész nap azt kerestem. Áolvastam vagy 500oldalt, de nem találtam.
Így már könnyebb lesz. Köszi!
Borbás Tamás
SW 150/1200 Dobson
SW 70/500+AZ3
10x50 Scopium bino
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.08.18. 14:20

Vadkan írta:
2020.08.17. 21:09
Néztem a nagy binokat, de ugye ott fix a nagyítás.
Azért gondoltam a spektívekre. Én egymás mellé szeretném tenni a kettőt. Nem igazán látom át ezt az egymás alatti eltolt változatot.
Én is gondolkodtam ezen.
De egyet kell értenem az előttem szólóval: 90-100mm alatt szerintem sem éri meg szenvedni vele. 50-70-es tartományban binokliból nincs hiány a boltban. A hozzávalókat nem veszed meg annyiból. Ebben a mérettartományban inkább építenék valami spéci binóállványt.

Fölötte meg kelleni fog valami tükör-vagy prizmarendszer. Én tükrökkel építem meg - ha egyszer tényleg megépítem a saját tervemet. És ha már az ember beszerzi, megépíti a szükséges optikai cikkcakkot, akkor érdemes nagyobb lencsét tenni elé.
140/890 GPU
150/930 newton
Vadkan
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2020.08.16. 21:32

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Vadkan » 2020.08.18. 15:04

Maczó András írta:
2020.08.18. 14:20
Vadkan írta:
2020.08.17. 21:09
Néztem a nagy binokat, de ugye ott fix a nagyítás.
Azért gondoltam a spektívekre. Én egymás mellé szeretném tenni a kettőt. Nem igazán látom át ezt az egymás alatti eltolt változatot.
Én is gondolkodtam ezen.
De egyet kell értenem az előttem szólóval: 90-100mm alatt szerintem sem éri meg szenvedni vele. 50-70-es tartományban binokliból nincs hiány a boltban. A hozzávalókat nem veszed meg annyiból. Ebben a mérettartományban inkább építenék valami spéci binóállványt.

Fölötte meg kelleni fog valami tükör-vagy prizmarendszer. Én tükrökkel építem meg - ha egyszer tényleg megépítem a saját tervemet. És ha már az ember beszerzi, megépíti a szükséges optikai cikkcakkot, akkor érdemes nagyobb lencsét tenni elé.
Mindkettőtöknek igaza van. Szívem szerint én is ekkora méretben építeném. De, sajna az a fránya pénz...
Jelenleg ugye van egy 70/500om. Ehhez ha vennék még egyet az kb 30e. 4olyan tubusgyűrű mint ami az mcse-s cikkbe van, 15e körül kínából (mondjuk azt lehet én is meg tudnám csinálni), meg kell egy kiszuperált binokli lencséket kidobni belőle, a primás részt a vázzal meghagyni, bele az zenittükörbe és máris állítható a szemtávolság. (Ezt egy Mcse vidóban láttam, két nagy newton volt megcsinálva binonak, abban volt így megoldva.) Az állványhoz kell még két sín, hogy felmenjen rá mindkét távcső.
Na ez ijedtséggel-fáradtsággal 50ezer. Ennyiből jóformán egy 90 távcső ki se jön. Azt úgy 100ezer be se takarja. Annyi pénz meg mostmár sajna nincs erre a hobbira.
Sokáig nem fogalakoztam a csillagászattal, úgymond újrakezdő vagyok. De az árak borzalmasan elmentek. A 150/750 newton +eq3 goto-t valami 150-170körül adtam el annak idején, plusz okulárokkal, jusztírokulárral, mostmeg sem merem nézni mennyi lenne.
Borbás Tamás
SW 150/1200 Dobson
SW 70/500+AZ3
10x50 Scopium bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.18. 15:42

Akkor én is írnék ide erről a kérdezett műszerről néhány tapasztalatot... Tisztelt Vadkan! -ez jó.. :) Sajna az említett binó már nincs meg, de a tapasztalatomat ezzel kapcsolatban leírom.
A 70/500-as akromátokból hogy olcsón binóklit lehessen tákolni, a legegyszerűbb módja, hogy egy valódi binokuláris házzal párosítod a tubusokat. Az okulárok házába beépíthető más fókuszú rendsze, vagy hasonló kialakításal, további oklik készíthetők az eredeti helyére. Az okulár, vagy a nagyítás variálásánál jön az első dolog ami igazán elgondolkodtató, hogy mi is az értelme? Ugyan is ez az objektívátmérő csak is olyan nagyításokra képes, amiből mindegy melyiket szemeli ki az ember, gyakorlatilag sokkal többet úgy sem nyújt. Hogy mire gondolok? Ezek az objektíve a legjobb esetben is 140x-es nagyítát tudnának, ami már bolygóra éppenséggel elég is lenne. -de ezek nem tudnak ennyit. A 50-60x-es nagyítás viszont elég egy olcsó f:7-es párhoz, és a legjobban kihasználható nagyítá is egyben: használható holdra, fényes mélyegekhez, és a bolygók hangulatos szemlélésre. Ettől eltérő nagyítást teljesen fölösleges variálná, hisz nagyobb távcsöveknél sem aprózzuk a kis nagyítási tartományt, a nagyobbat meg úgy sem bírja. Szóval a 70mm objektív teljesen mindegy, hogy 70/500-as vagy 70/280-as akromát, mert ezek max olyan nagyításig húzhatók, ami ilyen nagyításon csak az objekum mezőbeni mérete változik, de élvezetes külömbséget nem hoz. Sőt! 80/260-as binót is építettem, 20x-os nagyítái tartományba, de annak is az objektíveit elajándékoztam, mert ezek a nagyítások még mindig azon tartományok, ami nem számottevő látványosságot okoz. Szóval ha kedved van, épitsd meg nyugodtan, mert mégis csak egy binokli lesz... De a nagyítás fölösleges variálni, mert ezen objektív számára, az objetúmok 95%-a fél fok alatti, tehát egy 50x nagyítás sokoldalúbb felhasználást enged meg.
Gyuricza István
Vadkan
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2020.08.16. 21:32

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Vadkan » 2020.08.18. 18:21

gyuri17 írta:
2020.08.18. 15:42
Akkor én is írnék ide erről a kérdezett műszerről néhány tapasztalatot... Tisztelt Vadkan! -ez jó.. :) Sajna az említett binó már nincs meg, de a tapasztalatomat ezzel kapcsolatban leírom.
A 70/500-as akromátokból hogy olcsón binóklit lehessen tákolni, a legegyszerűbb módja, hogy egy valódi binokuláris házzal párosítod a tubusokat. Az okulárok házába beépíthető más fókuszú rendsze, vagy hasonló kialakításal, további oklik készíthetők az eredeti helyére. Az okulár, vagy a nagyítás variálásánál jön az első dolog ami igazán elgondolkodtató, hogy mi is az értelme? Ugyan is ez az objektívátmérő csak is olyan nagyításokra képes, amiből mindegy melyiket szemeli ki az ember, gyakorlatilag sokkal többet úgy sem nyújt. Hogy mire gondolok? Ezek az objektíve a legjobb esetben is 140x-es nagyítát tudnának, ami már bolygóra éppenséggel elég is lenne. -de ezek nem tudnak ennyit. A 50-60x-es nagyítás viszont elég egy olcsó f:7-es párhoz, és a legjobban kihasználható nagyítá is egyben: használható holdra, fényes mélyegekhez, és a bolygók hangulatos szemlélésre. Ettől eltérő nagyítást teljesen fölösleges variálná, hisz nagyobb távcsöveknél sem aprózzuk a kis nagyítási tartományt, a nagyobbat meg úgy sem bírja. Szóval a 70mm objektív teljesen mindegy, hogy 70/500-as vagy 70/280-as akromát, mert ezek max olyan nagyításig húzhatók, ami ilyen nagyításon csak az objekum mezőbeni mérete változik, de élvezetes külömbséget nem hoz. Sőt! 80/260-as binót is építettem, 20x-os nagyítái tartományba, de annak is az objektíveit elajándékoztam, mert ezek a nagyítások még mindig azon tartományok, ami nem számottevő látványosságot okoz. Szóval ha kedved van, épitsd meg nyugodtan, mert mégis csak egy binokli lesz... De a nagyítás fölösleges variálni, mert ezen objektív számára, az objetúmok 95%-a fél fok alatti, tehát egy 50x nagyítás sokoldalúbb felhasználást enged meg.
A nagyítást csak amiatt variálnám, mert nincs keresőm (nem szeretem, nem is kell, nem tudok vele rendesen keresni), hanem csak red dot, és egy kisebb nagyítású oklival szoktam keresni a "főtávcsőbe". Mikor megvan akkor váltás és megy bele a másik okli, amivel már látni is lehet valamit. Úgy ahogy írod. 20x indítok, utána 50/80x.
A tieden a két cső párhuzamosítása hogy volt megoldva?
Borbás Tamás
SW 150/1200 Dobson
SW 70/500+AZ3
10x50 Scopium bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.18. 18:53

A párhuzamosításhoz, nálam egy sík lemezre való rözítés kezdésnek elég volt. Ez úgy nézett ki, hogy két vaslemez közé helyeztem a tubusokat, majd egy kellően jó beállításnál, egy csavarral a lemezeke összeszorítottam. A vaslemezt aljánál lehetett felfogatni az álványra. A finomítást meg a binokulárház prizmáival fokoztam. Ez a kezdedleges rögzítős megoldás biztosította, hogy a binokulárt itt fogva sem mozdult el. Viszont ezek 70/700-as távcsövek volta, vagyis a Te eseted valamivel könnyebb. :)
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.05. 08:24

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.30. 13:24-kor.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.05. 10:06

Kedves sch!
Bizony érdekel.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.02.05. 10:40

mizar írta:
2022.02.05. 08:24
Sziasztok
Ha minden jól halad, a hó végére elkészülök a 90/1000 bino távcsövemmel.
Az egyik tubus már 90%-os, kipróbálva nagyon szép volt benne az Orion. A másik most alakul.
Ha érdekel benneteket, teszek fel képeket és írogatok a készítés menetéről, valamint szívesen fogadok konstruktív véleményeket.
-sch-
Természetesen várjuk a beszámolót az építésről és a tesztről 8-)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”