Binotávcsövek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Török
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2011.10.10. 19:09

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Török » 2022.02.05. 20:12

mizar írta:
2022.02.05. 18:30
Török írta:
2022.02.05. 18:20
Ha jól látom a fényútban két tükör lesz, javíts ki ha tévedek de ebben az elrendezésben biztosan egyforma állású képet fog adni a két távcső?
Ez nyerő kérdés. A bino Newtonokban is így van megoldva. Ha két Hold tükörben lesz egymáshoz képest, az bizony gáz.Várom a választ én is a nálam okosabbaktól. ;)

Megnéztem, éppen van Hold.
Igazad van sajnos!
Szép, de pont tükörben látszik. erre nem gondoltam, maga az építés elterelte erről a figyelmemet, pedig logikus is. Kösz, hogy szóltál!
Projekt csúszik, újra tervezés. Na ilyen, amikor az ember új dologba kezd.
Korábban én is kerestem megvalósítási lehetőségeket Bino refraktor kialakításra és nagyjából 3 elterjedt megoldást találni internet szerte (90°betekintési szög a távcső orientációjához képest):

1. Asszimetrikus elrendezés: Mindkét fényútban egy zenittükör van, mivel az objektívek átmérője nagyobb mint a szemtávolság ezért függőleges irányban tolják el a két objektívet és hogy a két okulár egy magasságban lehessen az egyik objektív hátrébb kerül a fényút különbséget kompenzálandó. Ilyen elrendezésű az Ati89 által épített távcső pár oldalról korábban. (A normál zenittükörnek megfelelő egyenes állású de bal-jobb felcserélt képet ad.)

2. Matsumoto EMS: Tulajdonképpen egy 45°döntött tetőélprizma megfelelő felületei tükrökből kivitelezve. 2db tükörrel egyenes állású oldalhelyes képet ad 90°betekintés mellett.
Nagyon elmés megoldás de amatőr körülmények között nehéz lehet precízen kivitelezni és a két képet fedésbe hozni.


3. 3 tükrös megoldás: melyben objektívenként egy zenittükör található ami elvégzi a 90°eltérítést, majd egy "periszkóp" prizma vagy 2 db tükörből álló elrendezés. A periszkóp rész a belépő fényút tengelye körül elforgatható, így ha mindkét oldal így van kivitelezve a periszkópok forgatásával megoldható a szemtávolság állítás. (A normál zenittükörnek megfelelő egyenes állású de bal-jobb felcserélt képet ad.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Péter
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.05. 20:28

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.30. 13:22-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.06. 09:10

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.30. 13:21-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.02.06. 10:16

Alakul ez Sándor, hamar lesz itt észlelési eredmény... Gyakorlatilag kész volnál mindkét tubussal, csak párhuzamba kellene állítanod? Ha kész lesz, biztos több előnye lesz mint egy 20x80-as binonak, hisz kifejezetten csillagászati célokra optimalizált műszer. :)
Gyuricza István
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.02.06. 10:19

mizar írta:
2022.02.06. 09:10
Meghánytam és vetettem dolgot. Kíváncsiságból betettem egy 2 inches zenittükröt, kipróbáltam.
Ezen a nagyításon nem látok minőségi romlást, bár ebben egy Antares dielektrikus dolgozik.
Valószínűleg kipróbálom ezt a variációt, ez jár a legkevesebb átalakítással az eddigi állapotban.
Természetesen csinálok egy dupla tükrös zenittükröt.
Amit nyerek vele: Még rövidebb csőhossz, ami most elég lényeges a hordozhatóság miatt.
Valódi binokulár küllem, nem tehetek róla, nekem ez tetszik.
Ha jól látom, így viszont könnyen állítható lesz a szemtávolság, tehát más is használhatja azonnal.
Még meg kell rajzolnom, hogy valóban el fog férni egymás mellett a két okulár ebben az elrendezésben, vagy sem.
Hátrányként bejön a fényútba még egy tükör és az eredeti forgatható elképzelésem is módosul, de hát az élet csupa kompromisszum. :D
Felvetődik a kérdés, miért vacakolok ezzel, miért nem veszek inkább egy 80-as binokulárt?
Úgy gondolom, hogy a betekintési kényelem és a cserélhető okulár kivételével nincs más előnye ennek amit csinálok, no meg az, hogy az építés öröme az enyém. De ha valaki arra szánja magát, hogy egy 120-as lencsével épít hasonlót, akkor ott már komoly előnyök származhatnak. Nekem ez a lencse adott, ebből próbálom kihozni amit lehet, de említettem, hogy ez egy nagyobb műszerhez csupán építési tapasztalatszerzés.
Ha van véleményetek, mondjátok bátran, különösen, ha optikailag még mindig nem stimmel valami. :D

Ja, és köszönet Zolinak a lencséért, valamint az Apex okulárért!
Ezek nélkül ez a projekt nem indult volna el.

bino2.JPG
Nincs mit . Az építés öröménél nem is kell több indok ;)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.07. 20:38

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.30. 13:21-kor.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.07. 20:55

Látom csináltál egy periszkópot.
Ezek a mérőszalag meg biztos egy flexibilis SI mértékrendszerhez készültek.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”