Távcsövek árnyékolása

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.11. 10:27

A minél nagyobb kontraszt elérése érdekében igen fontos a távcsövek árnyékolása, hogy minél kevesebb szórt fény jusson a szemünkbe.

A Newton távcsövek esetében a gyártók nem fordítanak gondot az árnyékolás kivitelezésére. Jellemzően lefestik a tubus belsejét sötétszürkére és el van intézve. Sajnos azonban a kihuzatba tekintve sokkal nagyobb területet látunk be, mint a segédtükör látszólagos felülete. Valaki velúrozással, valaki "fénynyelő vödör" alkalmazásával, valaki egyszerűen harmatsapkával védekezik a kóbor fotonok ellen. Vizuális észlelőknek bemutatok egy nagyon egyszerű, de rendkívül hatékony, bevált módszert.

A fókuszírozóm egy SW gyári kétsebességes Crayford. A segédtükröm szabvány, 58 mm-es SW, amely nagyon pici ráhagyással fogja be a sugárkúpot.

2 db matt fekete körgyűrűt vágtam ki vékony műanyag lemezből. Az egyiket a kihuzatba ragasztottam olyan mélyre, hogy fölötte a legmélyebbre merülő kiegészítőm (kómakorrektor) is elférjen. Így került 59 mm mélyre. A gyűrű belső átmérőjét akkorára hagytam, hogy a fókuszpontból beletekintve a segédtükör látszólagos felületét lássam, körben 1 mm-es ráhagyással. Ez egyszerű aránypárral kiszámítható. Majd a szűkítő toldatba is elhelyeztem egy blendét, amelyet már nem szabtam ilyen szűkre, mivel ennek pusztán az a célja, hogy a látómezőn kívüli fényes objektumok becsillanását, szórt fényét megakadályozza. A szűkítő toldat belső falára sem juthat így nemkívánatos fény. A körgyűrűket körben beragasztottam és lefestettem feketére, így megakadályozza a fény beszűrődését.

A végeredmény: refraktorszerű kontraszt, a Hold mellett fekete égi háttér, a terminátor sötét oldalán a hegyláncok, a kráterfalak árnyékai koromfeketék. Ha a Holdat, vagy pl. a Szíriuszt kiviszem a látómezőn kívülre, nincs becsillanás, a kóbor fényeket követve nem találok rájuk, mint eddig, mert NINCSENEK! :)

Javaslom minden kedves Newton tulajdonosnak, hogy a kontrasztot hajszolva ne drága okulárok vásárlásába fogjon, hanem először lépje meg ezt az egyszerű műveletsort. A mélyég objektumok is sokkal kontrasztosabban jelennek meg!

A vignettálás kerülendő! :)

Az 1. képen azt próbálom érzékeltetni, milyen a látvány a kihuzatba tekintve.
A látvány.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2022.02.11. 12:10-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.11. 10:29

A szűkítő toldatba tekintve így néz ki az árnyékoló blende.
Szűkítő árnyékoló.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.11. 10:30

Ugyanez a blende alulról.
Szűkítő árnyékoló alulról.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.11. 10:54

Utólag megjegyzem, hogy a szokásos lendülettel majdnem felhelyeztem a harmatsapkát, de meggondoltam magam. Direkt olyan helyen teszteltem az árnyékolást, ahol a szomszéd udvari világítása, az állomás reflektora és az utcai fények is belevilágítanak a tubusba (hol ez, hol az).
Okulártól, nagyítástól függetlenül mégis rendkívüli volt a kontraszt.
Nappal is teszteltem: olyan a kép, mintha nem is távcsövön keresztül nézelődnék.

A harmatsapkám pedig ezzel egyfunkciós lett. Csak a harmat ellen kell védenie. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.02.11. 13:07

Isten bizony,kipróbálom! :)
Ha a velúrozott belső mellett még ez is beválik,az nagyon szuper lesz.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.11. 15:58

Anti_45 írta:
2022.02.11. 13:07
Isten bizony,kipróbálom! :)
Tőled el is várom! :D
Igaz nekem nincs velúr, de nagy változást hozott.
Ha valakinek a segédje kissé túl van méretezve, akkor a kihuzatba tekintve látszik a főtükör környezete is; na, ott érdemes velúrozni...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.02.12. 12:47

Nagyon okos dolgok ezek, tiszta '70-es évek, barkács hangulat a szó legjobb értelmében :-)
Mizar Kolléga meg szilikonos tubusból épít éppen apokromátot. Hej, régi szép idők :-)
Avatar
Barlow76
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2019.06.12. 16:16

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Barlow76 » 2022.06.22. 18:42

Hello. Szep napot-estet kivanok. Newton tavcso kihuzatanak feljavitasan es arnyekolasan ugykodok .A feljavitas megtortent "mehanikailag" a fokuszcsovet vezeto 4 kis csapagy annak tartoja kapott +1mm alatetet hogy pontossa kozpontositva legyen mert gyarilag nem volt jo , elvolt tolva egyik felire olyanyira,hogy halgatizva surolodott a fokuszalo testhez "ez megoldva". A masik reszerol kerdezne ,az arnyekolasrol. Mikor uresbe fokuszba teszem a fokuszalot "holdat kivetitve" hogy tudom megmerni ,hogy a fokuszcsoben alulrol mekkora arnyekologyurut tegyek ? Vagyis mekkora lyukat kell furnom a muanyagon amit felhasznalok? Olvastam,hogy a fokuszponbol kell nezni es ahhoz szabni a lyuk nagysagat ,de akkor ha ehhez igazodok nem lesz kicsi a lyuk? Mert mar ha 4-5cm hatrebb viszem a szemem mindha okullart tennek bele a segedtukor nem lathato teljessen. Vagy eleg az is ha mondjuk a fokuszalocsovet belulrol kivelurozom?
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.06.22. 19:41

Barlow76 írta:
2022.06.22. 18:42
Hello. Szep napot-estet kivanok. Newton tavcso kihuzatanak feljavitasan es arnyekolasan ugykodok .A feljavitas megtortent "mehanikailag" a fokuszcsovet vezeto 4 kis csapagy annak tartoja kapott +1mm alatetet hogy pontossa kozpontositva legyen mert gyarilag nem volt jo , elvolt tolva egyik felire olyanyira,hogy halgatizva surolodott a fokuszalo testhez "ez megoldva". A masik reszerol kerdezne ,az arnyekolasrol. Mikor uresbe fokuszba teszem a fokuszalot "holdat kivetitve" hogy tudom megmerni ,hogy a fokuszcsoben alulrol mekkora arnyekologyurut tegyek ? Vagyis mekkora lyukat kell furnom a muanyagon amit felhasznalok? Olvastam,hogy a fokuszponbol kell nezni es ahhoz szabni a lyuk nagysagat ,de akkor ha ehhez igazodok nem lesz kicsi a lyuk? Mert mar ha 4-5cm hatrebb viszem a szemem mindha okullart tennek bele a segedtukor nem lathato teljessen. Vagy eleg az is ha mondjuk a fokuszalocsovet belulrol kivelurozom?
Szia!
Erről személyes tapasztalatot majd András kolléga tud mondani,neki konkrétan van ilyen a kihuzatban.
Szerény véleményem szerint a belső lyuk mérete attól is függ,hogy milyen mélyen akarod a kihuzatba helyezni.
Mivel a fény kúp formában érkezik az okulárhoz így azt gondolom,hogy az okulárhoz közelebb lehet kisebb,távolabb pedig növelni kell az átmérőjét.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsövek árnyékolása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.23. 08:58

Barlow76 írta:
2022.06.22. 18:42
...mekkora lyukat kell furnom a muanyagon amit felhasznalok?
Először is szögezzük le: az árnyékolás nem csak arra való, hogy a kihuzat falára ne vetüljön fény, hanem arra is, hogy a segédtükör melletti területet ne lássuk, azaz a tubus kihuzattal szemközti falát. Tehát a velúrozás nem elég.

A lényeg a következő: kiválasztod azt az okulároldali kiegészítőt, amely legmélyebbre merül a kihuzatba. Ez jellemzően vagy egy kómakorrektor, vagy egy barlow. Minimum ilyen mélyre kell tenni a kihuzatban az árnyékolást annak érdekében, hogy ne akadályozzon semmit.

Mivel mindig a fókuszpontból szemlélődünk, ezért az átmérő és a fókusztávolság ismeretében aránypárral könnyen meghatározhatjuk az árnyékoló lyukának átmérőjét.
Példa: 200 mm átmérőjű Newton, 1000 mm fókusszal. Ha 100 mm mélyre akarom helyezni az árnyékolást, akkor 100x200/1000=20 mm-t kapunk. DE! ekkor csak az optikai tengelyben lesz vignettálatlan a látómező és az is csak akkor, ha minden tökéletesen koncentrikus és semmilyen irányba nem megy el a kollimáció. Ezért célszerű a 20 mm-re ráhagyni 2-3 mm-t. Így ha véletlenül nem parfokális mindegyik okulárunk, akkor is lesz egy kis mozgásterünk. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”