Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.04.15. 12:08

Arpstronomer írta:
2020.04.15. 09:30
Sziasztok,

Ha minden jól alakul, hamarosan egy kis saját csillagda építésébe kezdenék. A fórumot végigolvasva eddig jutottam:

* Mindenképpen kicsi, letolható tetös kivitel OSB lapból
* De a sima áruházi faház is opció, ez esetben két oldalra szeretném nyitni az átalakított, szétvágott tetejét
* Tetö: azt tervezem, hogy egyszerü zsanérokkal nyílnának a tetök, amiken szintén zsanérokon pihennének a lehajtható oszlopok. Lehajtáskor ezeken témaszkodnának az oldaltetök. Elsö kérdésem, hogy ez mennyire lenne így hülyeség? :)
* Oszlopot egyelöre a késöbbi mozgathatóság miatt nem tervezek, ugyanezen okból a padló sima OSB lap lenne szintén

Az eddig felmerült kérdések:
1. Mekkora mérettel kellene terveznem? Egy 120/600-as refraktor lakna benne alap felszereltséggel (1-2 beépített polccal/asztalkával), kis székkel, a saját állványán HEQ5 mechanikán
2. Nem jelente jelentös vizesedést/párásodást az, ha a padlózat is OSB lap? Ha igen, milyen anyagot javasolnátok ez esetben?
Minden segítséget elöre is köszönök!

UI.: bocs, tudok írni, csak nem komálom a német billenty... klaviatúrát.

Az osb jó anyag , de a lambéria szebb és árban sem sokkal drágább . A padlózat nem okoz vizesedést ( de ne a földre rakd) Oszlopot meg mindenképp csinálj , hisz az ad stabilitást a műszernek . Itt nézz körül , milliónyi ötlet van egy helyen : pinterest.com
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.04.15. 12:24

Arpstronomer írta:
2020.04.15. 12:05
Attila írta:
2020.04.15. 11:08
Üdv a génhibások között!!! :lol:
Köszönöm Attila, titkon a Te első hozzászólásodra számítottam! :) A tervezett tetőszerkezetről - legalábbis gondolatban - egyelőre nem mondanék le, a pontos mechanizmust biztosan át kell még gondolni. Legfeljebb kondizok... Hely egyébként lenne a letolható tető oszlopainak is.

Fix oszlop: átgondolandó köszönöm, betonkeverőnk végülis van, a többi meg gyerekjáték. :)
A megfigyelőállomásod bár köztudottan csodálatos, esetemben referenciának sajnos nem használható... bárcsak úgy lenne. :)
A 2,5 x 2,5m nem lenne esetleg elegendő?
A méretet modellezd le pár karóval meg madzaggal , így láthatod mennyire férsz el a műszerrel az adott területen .
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.15. 13:27

Arpstronomer írta:
2020.04.15. 09:30
Sziasztok,

Ha minden jól alakul, hamarosan egy kis saját csillagda építésébe kezdenék. A fórumot végigolvasva eddig jutottam:

* Mindenképpen kicsi, letolható tetös kivitel OSB lapból
* De a sima áruházi faház is opció, ez esetben két oldalra szeretném nyitni az átalakított, szétvágott tetejét
* Tetö: azt tervezem, hogy egyszerü zsanérokkal nyílnának a tetök, amiken szintén zsanérokon pihennének a lehajtható oszlopok. Lehajtáskor ezeken témaszkodnának az oldaltetök. Elsö kérdésem, hogy ez mennyire lenne így hülyeség? :)
* Oszlopot egyelöre a késöbbi mozgathatóság miatt nem tervezek, ugyanezen okból a padló sima OSB lap lenne szintén

Az eddig felmerült kérdések:
1. Mekkora mérettel kellene terveznem? Egy 120/600-as refraktor lakna benne alap felszereltséggel (1-2 beépített polccal/asztalkával), kis székkel, a saját állványán HEQ5 mechanikán
2. Nem jelente jelentös vizesedést/párásodást az, ha a padlózat is OSB lap? Ha igen, milyen anyagot javasolnátok ez esetben?
Minden segítséget elöre is köszönök!

UI.: bocs, tudok írni, csak nem komálom a német billenty... klaviatúrát.
Nézd Árpi mit találtam neked! :D

https://www.asztrofoto.hu/galeria_image/1503677795
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.15. 14:04

Arpstronomer írta:
2020.04.15. 12:05
... A 2,5 x 2,5m nem lenne esetleg elegendő?
Ez alapvetően két dologtól függ.
Az egyik természetesen a műszer mérete és szerelése (ugyanis a német-ekvatoriális rendszer helyigénye a legnagyobb, ugyanakkor a villás a leginkább helytakarékos, valamint egy refraktorhoz is több hely kell, és magasabbra kell szerelni, mint pl. egy villás MC-t).
A másik, hogy még mit kell/akarsz a kukker mellé elhelyezni (pl. okulártartó kis szekrény, számítógép monitorral vagy notebook és szék stb.).

Szerintem a 2,5x2,5m a legminimálisabb, ami még normálisan használható egy "átlagos amatőr műszer" esetében. Az én tolótetős helységem 3,5x2m, de a 2m-es oldal már igen szűk (ugyanakkor a hosszabbik két végében elfért két kis szekrény).
Én nem mennék a 3x3m alá... (És a jövőre is érdemes gondolni: hátha lesz nagyobb műszered is.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2020.04.15. 14:44

mizar írta:
2020.04.15. 13:27

Nézd Árpi mit találtam neked! :D

https://www.asztrofoto.hu/galeria_image/1503677795
Köszi! Alapvetően jó, csak ez nem tetszik :) mindenképp rámegyek az oszlop és a tetőszerkezet optimalizálására, persze ahogyan az idő is engedi.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2020.04.16. 08:49

Attila írta:
2020.04.15. 11:08

Azon csodálkozom, hogy nem akarsz fix oszlopot használni; pedig egy csillagvizsgáló egyik legfőbb (ha nem "A" legfőbb) előnye éppen ez.
Persze tegnap kipakolás közben, mikor ezen gondolkodtam, mibe botlok (szó szerint) a sötétben? Egy épp ideális átmérőjű vascsőbe, ami oszlopként szolgál majd. Csak le kell vágnom. Nem vagyok vallásos, de ilyenkor kicsit elgondolkozok... :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.16. 10:00

Arpstronomer írta:
2020.04.16. 08:49
... Nem vagyok vallásos, de ilyenkor kicsit elgondolkozok... :D
Mindenki hívő, csak sokan még nem tudnak róla... (Lásd pl. Carl Sagan: Contact)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.04.16. 10:41

Arpstronomer írta:
2020.04.16. 08:49
Attila írta:
2020.04.15. 11:08

Azon csodálkozom, hogy nem akarsz fix oszlopot használni; pedig egy csillagvizsgáló egyik legfőbb (ha nem "A" legfőbb) előnye éppen ez.
Persze tegnap kipakolás közben, mikor ezen gondolkodtam, mibe botlok (szó szerint) a sötétben? Egy épp ideális átmérőjű vascsőbe, ami oszlopként szolgál majd. Csak le kell vágnom. Nem vagyok vallásos, de ilyenkor kicsit elgondolkozok... :D
Két oldallal visszább ott van palics kolléga kis csillagdája , az méretileg , műszerileg és felépítésileg is olyan amilyet szeretnél ( a tetőt kivéve ) .
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.04.27. 23:36

Arpstronomer írta:
2020.04.15. 09:30
Sziasztok,

Ha minden jól alakul, hamarosan egy kis saját csillagda építésébe kezdenék. A fórumot végigolvasva eddig jutottam:

* Mindenképpen kicsi, letolható tetös kivitel OSB lapból
* De a sima áruházi faház is opció, ez esetben két oldalra szeretném nyitni az átalakított, szétvágott tetejét
* Tetö: azt tervezem, hogy egyszerü zsanérokkal nyílnának a tetök, amiken szintén zsanérokon pihennének a lehajtható oszlopok. Lehajtáskor ezeken témaszkodnának az oldaltetök. Elsö kérdésem, hogy ez mennyire lenne így hülyeség? :)
* Oszlopot egyelöre a késöbbi mozgathatóság miatt nem tervezek, ugyanezen okból a padló sima OSB lap lenne szintén

Az eddig felmerült kérdések:
1. Mekkora mérettel kellene terveznem? Egy 120/600-as refraktor lakna benne alap felszereltséggel (1-2 beépített polccal/asztalkával), kis székkel, a saját állványán HEQ5 mechanikán
2. Nem jelente jelentös vizesedést/párásodást az, ha a padlózat is OSB lap? Ha igen, milyen anyagot javasolnátok ez esetben?
Minden segítséget elöre is köszönök!

UI.: bocs, tudok írni, csak nem komálom a német billenty... klaviatúrát.

Variáció a nyíló tetőre : http://www.enzosantin-astro.com/MyObser ... ryShed.htm
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.28. 08:19

Végh Zoli írta:
2020.04.27. 23:36
Variáció a nyíló tetőre : http://www.enzosantin-astro.com/MyObser ... ryShed.htm
"Véghül" is használható ( ;) bocsi... :lol: ) ez a megoldás is, Zoli, de egyrészt a gerinc vízmentes záródását biztosítani kell (nem lehetetlen, de macera), másrészt egy görgős ellensúlyos mechanizmussal ki kell egyensúlyozni mindkét tetőfelet, hogy ne a teljes súlyát kelljen bezáráskor felhúzni (plusz télen a hóterhet).

Ha a tetőgerinc irányában a teljes tető egyben letolható, akkor egyik probléma sem áll elő, így megoldani sem kell. Nem véletlenül az a legnépszerűbb.

Az én konklúzióm tehát: van jobb megoldás... :oops: :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”