A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
tonio
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.07.04. 13:59

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: tonio » 2010.12.24. 10:28

Mindenkinek Békés Boldog Karácsonyt!
tonio
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.07.04. 13:59

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: tonio » 2010.12.31. 10:26

Mindenkinek BUÉK!
Kryszh
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2010.05.18. 17:41

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Kryszh » 2010.12.31. 14:02

Észlelésekben, előadásokban, boldogságban, egészségben, gazdag újévet kívánok.
Mariann
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.12.27. 10:05

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Mariann » 2011.02.16. 13:55

Újabb plakát hívja fel a figyelmet szakkörünkre!
Mindenkit szeretettel várunk!

A képek foglalkozásainkról, híreink továbbra is folyamatosan megtekinthetők a http://www.csepelcsill.org -on, nyomon követhetők a szakkör üzenőfalán.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mariann
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.12.27. 10:05

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Mariann » 2011.02.21. 13:12

Sok szeretettel várunk mindenkit pénteken Borszéki György előadására!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2011.05.29. 20:41

Sziasztok!

Én ugyan nem csepeli vagyok, de érdeklődnék, hogy álltok a főműszer helyreállításával? Nagyon érdekel, és szerintem nem csak engem.
kalonda
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.09.21. 18:24

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: kalonda » 2011.06.07. 20:37

Én ugyan nem csepeli vagyok, de érdeklődnék, hogy álltok a főműszer helyreállításával? Nagyon érdekel, és szerintem nem csak engem.


Apró lépésekkel, de halad. A kupolabeli állapotok sokat javultak, a tubus felújítva, a főtükör mérés alatt, a mechanika ... hát az még egy kicsit odébb van. Szívesen várunk a csapatba.

km
leslie9
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.05.31. 15:57

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: leslie9 » 2015.06.10. 19:12

Sziasztok! Erdeklodnek, hogy hogy all a csillagda? 3 eve koltoztem Csepelre es erdekelne a dolog :-)
Udv, Laci
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.08.29. 09:07

Üdv mindenkinek! Van valami hír erről a munkáról? A honlapon egy "bizonytalan ideig elmarad" üzenet van hosszú ideje. Van aktivitás Csepelen?
90/910 SW EQ2
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.09.23. 15:31

Sok éve jártam a helyszínen. Láttam is egy kis csorbulással a hátoldali peremén a nagy 500 mm átmérőjű, még használható állapotban lévő Kulin által készített tükröt. Eredeti elképzelés szerint nem Newton, hanem egy Cassegrain rendszerű távcső lett volna. Sokak szerint a segédtükör vagy nem készült el, és ezért sima Nawton-ként használták, és elterjedt, hogy nagyon gyatra képet alkot. Nincs is semmi csodálkozni való, hiszen a tükör Berente Béla mérése szerint 4410 mm görbületű, és -0,233 conic konstansra parabolizált tükörről van szó. Évtizedekkel ezelőtt leszerelték, majd késöbb a távcső tubus alsó részét szépen rendbehozták és a mechanikát, a hatalmas 360 fogú csigakerekes működőképes hálózati üzemű követő szerkezetet is kitisztították. Ez emlékeim szerint 2011 körül ebben az állapotban volt, és működött egy cepeli csillagász kör is. Elméletileg helyreállítható lenne az eredeti elképzelés szerinti távcső, számításaim szerint F/8 fényviszonnyal és egy domború segédtükörrel, amely adatai az alábbi kis ábrából kiolvasható. Amennyiben a tükörcsiszolók egyike hajlandó lenne egy 180 mm átmérőjű oblate 12,5 conic konstansú -3348 mm görbülti sugarú domború tükröt készíteni, azt a főtükörtől 1449 mm messze elhelyezni, akkor egy sík segédtükörrel oldal irányban eltérített sugarakat az eredeti fókuszírozó felhasználásával a képsíkba lehetne vetíteni. Alább mutatom a tervezett Cassegrain szerű megoldást - feltehetően ilyen távcső lett volna - ha sikerült volna időre befejezni. Talán valaki pontosabban ismeri a régi történetet, mely szerint időre át kellett adni, és ezért nem olyan lett, mint amilyent Kulin György eltervezett. Akkoriban az volt a lényeg, hogy legyen mit átadni Csepelen a munkásotthon tetején. Talán egyszer valakik megvalósítják az eredetileg tervezett távcsövet, hiszen tudtommal a tükör még jó állapotban van, tisztítható, és a szerkezet is félig felújítva áll a kupolában. Annak ellenére, hogy Budapest fényei északi irányban erősen zavarnak, déli irányban kis szennyezettségű égen a bolygók meglátogatására, baemutatásokra kiváló eszköz lenne. Kár érte, hogy ezzel már nem foglalkozik ott senki. Indulásnak, hogy valami kezdeti elképzelés kialakuljon, az eredeti tükör adatait ismerve egy tervezetet mutatok alább, talán ezzel elindítható valami, és lesz még Csepelen egy eredeti Kulin György által készített fél méteres hatalmas bemutató távcső. Akkor most álljanak itt az általam elgondolt Cassegrain - szerű távcső elképzelés vázlatai, adatai. Üdv. Imre

Adatok a WinSpot programhoz:

Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.96                       CSEPELI_CASSEGRAIN_F8_optimum

 3 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             4410          0.233         0             1449
 0            -3348         -12.5          0             1079
 0             0             0             45            299.5896
 0             2291.801      0             0            focal plane

 Aperture 500 mm         Field 0.4 Degrees     f/8.07
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”