MIKRO csillagda építése

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.06. 10:55

ferenc lovró írta:persze ez veszélyes móka, nem tudom jogos önvédelemként kezelné-e már a hatóság, ha netán szegény tolvajnak beszakad a dobhártyája. :cry:

Nem hiszem, hogy a magyar jogtörténetben ilyen előfordult volna. Ha egyszer előfordul, pláne csillagda kapcsán, én beszállok az ügyvédi költségekbe :evil:
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: palics » 2012.10.07. 14:43

Üdv mindenkinek!
Egy kisebb eltolható tetejű csillagda építését tervezem. A szerkezetét megterveztem, a megépítése saját kezűleg menni fog, DE számomra a legnagyobb fejtörést a következő problémakör okozza.
DERESEDÉS:
- Az észleléssel töltött éjszakai órák után a távcsőre, a tartóoszlopra, a csillagda padozatára és minden deresedő felületére ráfagyott párával mit lehet tenni?
- Amikor egy ilyen deres éjszakán az észlelés végén behúzom a csillagda tetejét, azzal a mozdulattal bezárom a dér formában a felületekre fagyott párát.
- Másnap délelőtt ( a hőmérséklet emelkedésével ) a dér felolvad a felületeken és vízcsepp, vízpára formában ott lesz a csillagdában. A helyiség páratartalma megnő és nyírkossá válik.
Gondolom a leghatásosabb páramentesítés a csillagda átszellőztetése ( tető el, majd 10-20 perc múlva vissza). Így a csillagda belseje kiszáradhat, de vajon mit kell tenni az oszlopon nyugvó lencsés távcsővel? A szellőztetés idejére a harmatsapkáról védőkupak le? Távcsövet 45°-os szögbe állítani úgy, hogy az esetleges napsugarak oldalról érjék a tubust? Vagy a szellőztetés idejére a tubust védjem meg az egyoldali napsugárzástól? Lehetséges, hogy túlbonyolítom a dolgot?
Olyanok válaszát várom, akik ebben a témában előttem járnak, már rendelkeznek tapasztalatokkal és azokat hajlandóak megosztani egy kezdővel.
havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2012.10.07. 18:58

Sziasztok.
Lassan 2 hónapja belefogtam a csillagdám építésébe, sajnos egy építés közben elszenvedett baleset miatt 2 hét "pihenőre" kényszerültem.
A csillagda alapterülete 240x240 a távcsőoszlop 70x70x100 as betontuskó alapon nyugszik benne 3szög alakban össze hegesztett Ø60 -as vascső száraz homokkal feltöltve. Csatolok néhány képet a mit a galériámban is megtaláltok.

Üdv.:
Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Hozé
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:32

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: Hozé » 2012.10.07. 19:05

Csaba, Gratulálok!
Jó kis objektum lesz ez.
Észak-kelet felé van ugye a látható melléképület teteje. Jól lefogja a szeleket?
Kipróbáltad már?
havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2012.10.08. 19:12

Szia,
Köszönöm.
Sajnos mégcsak vizuális megfigyelésre volt alkalmam, de az alapján elég masszívnak tűnik az oszlop.
Remélem hamarosan lessz alkalmam egy fotós tesztet is csinálni.
Ha megvolt a teszt beszámolok.
Igen jól látod, a goré teteje Észak-keleti irányban van.
Sajnos elég korlátozott körülményeim voltak a csillagda elhelyezésére, de déli irányba szerencsére elég nyitott égboltom van, és a város fényei is Északi irányban a dominánsak.

Üdv.:
Csaba
havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2012.10.25. 21:13

Sziasztok,

Megvolt az első fotóteszt, a majdnem teljesen elkészült csillagdámból.
Elég bizakodó vagyok, jónak tűnik a távcső oszlop merevsége.
Mellékelek 2 képet, az egyik a csillagda jelenlegi készültségi fokát mutatja, a másik kép a teszt fotó, ami egy SW EQ-6 átalakított mechanikával+ Mgen-nel és egy 150/750-es tubussal Canon EOS 300D fényképezővel készült ISO 800 17*60s expóidővel.

Üdv.:
Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”