MIKRO csillagda építése

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Hozé
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:32

MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: Hozé » 2010.10.05. 20:33

MIKRO csillagda építése.

Az egész úgy kezdődött, hogy megláttunk az asszonnyal egy telket a "nyúli havasok" győrújbaráti részén, és megvettük. (Nyúl Peak mellett Baráti Hills-en :P )
Nyilván nem ilyen egyszerűen ment a dolog, de a lényeg ez.
Természetesen ha már... , akkor szempont volt a csillagászat is.
Lényeg a lényeg, hogy volt nekem otthon egy Arrow típusú kerti fémházam szerszámtároló célból. Még ma is kapható ez a méret (170x240 cm) 120e ft áron. (gugli a barátod). Létezik kisebb is, (nem alkalmas e célra), valamint nagyobb is mely nyilván többe kerül, de tágasabb is. Nos, otthon átrendeztük a dolgokat és felszabadítottam a fémházat.
A telek adottságai kiválóak: szélvédett, közvetlen term. véd. területű erdő mellett, 260 m tengerszint felett, ahol már a szmog jelentősen kevesebb, mint akár a város (Győr) szélén. Van vezetékes víz és villany, viszont a környéken közvilágítás NINCS!
. Győr város fénybúrája ÉSZAKI irányban tör utat magának az ég felé. Tehát, a körülmények viszonylag ideálisak. Nem volt mit tenni, fogtam a kisházat, lapraszereltem, ahogy annak idején vettem, majd autóba be és felvittem a telekre.
Az összeszerelés nem túl bonyolult, hiszen 1 db csavarhúzó, valamint az összeszerelési rajz kell hozzá, tehát gyakorlatilag egyszerűbb, mint egy elemes bútor összeszerelése.
A telek kissé lejtős, mint általában a domoldali telkek. Emiatt elő kellett egy kicsit készíteni a talajt. Az épület stabil helyre történő felállítását a következő módon oldottam meg: kivízszinteztem a talajt, majd pincefalazó elemekből kiraktam a "lábazatot". Erre tettem a házat, melyet hozzárögzítettem csavarokkal, purhabbal a betonelemekhez.
A lényegi rész, a műszer oszlopa, ugyebár!
Szereztem egy 30cm átmérőjü műanyag csövet ( vékonyabb is elég ), leástam 70 cm mélyre, tettem bele egy kis vasat, majd kiöntöttem betonnal.
A betonozás előtt közvetlenül beállítottam az alutömböt, melyre az EQ6 felfekszik, s melybe beleszereltem 3 db 16-os menetes szárat. Ezek belelógtak a csőbe, majd kiöntés után értelemszerűen a betonba.
Később némi aljzatbetont is tettem le, hogy mégse a sárban tipródjak, valamint öszefogja egy kicsit a betonkockákat is. Ezt természetsen elszeparáltam az oszloptól egy 1 cm-es szivacslap oszlop köré hajtásával.
Az építés menete az alábbi képeken látható.
A házon kívül mindössze kb 30 e ft-ból megvolt, valamint akár néhány nap alatt el is készíthető. (magának a háznak az összeszerelése néhány óra csak)
Annyi kiegészítés kell hogy az oldalfalak tetejére, valamint a tető aljára egy alumínium zártszelvény került, ami stabilizálja is az építményt, (ugyanis ezt gyárilag úgy tervezték, hogy a tető hozzácsavarozása az oldalakhoz adja meg a megfelelő merevítést), valamint az elcsúsztatás is megoldható általa. Nyilván lehet még cizellálni a dolgot: megerősíteni az oldalfalakat, burkolni, akár szigetelni, vagy motorral eltolhatósra megcsinálni a tetőt , stb, de a célnak így is tökéletesen megfelel: a maradék szél ellen védi a téli mínuszokban a távcső mellett kucorgó csillagászt, elrejti a nem kívánatos kíváncsi szemek elől, megvéd továbbá a kipakolás és leginkább az éjszakai elpakolás kellemetlenségétől, a mindenkori pólusraállásra vesztegetett időtől, stb.
Egy dologra nem igazán alkalmas: tömeges bemutatásra, hiszen kb.: 1,5 ember fér el benne a tácső mellett, de pl magányos fotózáshoz teljesen megfelelő. (fotózni meg ugyebár nem tömegesen szoktunk. :P )
A nagyobb méretű fémház, ami kapahtó az jóval tágasabb. Nyilván egyéni igénynek megfelelően kell méretet választani.
Remélem jól jön néhány amatőrtársamnak ez az ötlet. Ha van kérdésetek, nyugodtan tegyétek fel akár itt, akár emilben.
Nos, íme a képek:

További képek még itt: http://hoze.csillagaszat.hu/muszer.htm
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Hozé 2010.10.05. 22:03-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.10.05. 21:51

Ez tényleg egyszerű és költséghatékony, gratula. És még kulturáltan is néz ki. Kéne.
poti
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.09.20. 21:12

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: poti » 2010.10.05. 22:13

Gratulálok Hozé remek kis csillagdát hoztál össze jöhetnek a szép felvételek.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.05. 23:07

Hogyan biztosítod? Vagy nem tárolsz benne értéket?
Én rettegnék, h elvisznek mindent... :(

Amúgy irigyellek, jól csináltad :)
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Hozé
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:32

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: Hozé » 2010.10.05. 23:18

Franky írta:Hogyan biztosítod? Vagy nem tárolsz benne értéket?
Én rettegnék, h elvisznek mindent... :(

Amúgy irigyellek, jól csináltad :)


Köszönöm!

Jogos a kérdés! Azt kimaradt a beszámolóból, hogy a tetőt belül könnyen oldható módon csavarral rögzítem, amikor zárva van.
Amúgy lakat az ajtón. Ennyi.
Én is rettegek. :)
Ha kivennék belőle mindent akkor meg semmi értelme nem lenne.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.05. 23:46

Jézusom... Bátor vagy, én meg botor... Most megkérdeztem, és ha eltűnik minden, én leszek az első számú gyanúsított :D

A többiek meg mind a feltételezett tettestársak :)

Szólj vki szomszédnak, h gyakran nézzen rá, vagy álcázd trágyakupacnak, azt talán nem akarják elvinni...
Igen, abban igazad van, hogyha kipakolsz folyton belőle, akkor mi értelme az egésznek...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.06. 10:06

Szia,

nagyon tetszik a csillagdád, én is töröm a fejem egy ideje valami hasonlón, csak még a telekvásárlásnál vagyok elakadva. Engem is a lopás lehetősége aggaszt. Gondolkodtam riasztó beszerelésén. Ennek külterületen önmagában nem sok értelme van, távfelügyelettel meg 6e Ft/hó, nem kevés.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.06. 10:20

mozgásérzékelőre kötött vandálbiztos vonatkürt az ajtó fölött?
nincs aláírás
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.06. 10:24

ferenc lovró írta:mozgásérzékelőre kötött vandálbiztos vonatkürt az ajtó fölött?

Nem is hülyeség, hallottam, hogy a riasztó szirénája legjobb, ha beltérben van (akár épület, akár kocsi): a kültérire nem figyel senki, a zárt térben bömbölő szirénától meg hülyét kap a betörő.
Még egy tipp: a szirénát vagy helyéről letépve, vízzel teli vödörbe dobva, vagy purhabbal telefújva szokták elhallgattatni. Az ilyen atrocitások ellen kell megvédeni (pl. erős rács a sziréna előtt).
Hozé
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:32

Re: MIKRO csillagda építése

Hozzászólás Szerző: Hozé » 2010.10.06. 10:29

Sziasztok!

Köszönöm a gratulációkat!
Örülök, hogy tetszik az ötlet.

Úgy látom, leginkább a biztonság miatt aggódtok, amit szintén köszönök, és ha van ötletetek, tapasztalatotok, meg is oszthatnánk egymással ez ügyben. Akár itt is.

Nos, nekem is van néhány ötletem az elriasztásra , meg ahogy majd lesz némi készpénzem, folyamatosan fogom " bepáncélozni", álcázni a csillagdát, valamint riasztóval ellátni. Ezen túl, amikor nem vagyok ott akkor "csak" a mechanika van benne. Azért vagyok kicsit bizakodó, mert akitől vettem azt mondta, hogy 28 éve nem volt betörési kísérlet. (ugyanis egy kis ház is van a telken), valamint annyira eldugott helyen van, hogy elég nehéz észrevenni, nehéz , adott esetben fárasztó megközelíteni, nem egyszerű menekülni, stb. Én biztos, hogy könnyebben elérhető helyekről lopnék. :) Természetesen tudom, hogy abszolút védelem nincs, de ha mindent összeadok, akkor talán nem túl nagy az esélye a gonosznak.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”