MINI csillagda

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 10:52

Végh Zoli írta:A tolókapuhoz való görgők tökéletesek .


Megerősítem; igen, én is olyat használok, és szuper! :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2018.01.07. 13:06

Létezik olyan USB toldó kábel aminek az egyik végén lévő csatlakozóban beépített erősítő van.
Sidius

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 14:21

A rakéta fejlesztés még várat magára, de már tervben van! :lol:

A Nato Radar meg egy csekély 60 m-es ipari víztoronynak van álcázva, itt nőttem fel a tövében, már a szívemhez nőtt. :)

Van ilyen erősítős USB vezetékem, három méteres. Több webkamerával is próbáltam. Pl. a Scopium nagyon jól tolerálta, pedig annak az egész szoftvere egy röhely, nem sokat adott rá, akárki csinálta. (Viszont maga a kamera nagyon jó, két-háromszor drágább kamerákkal is versenyez persze csak bolygókon.) Nem kellett vele többet kínlódni toldva sem, mint toldás nélkül. Más webkamera viszont nem feltétlenül szerette a toldást. Ezért nem tudom, hogy mit szól hozzá a QHY, még nem próbáltam. Annak a felülete/drivere kicsit jobb a Scopiuménál. De ha pl. long expón egyszerre erősítést, meg expozíciót is változtatok, akkor leáll az egész rendszer. (EZ Planetary) Exponáltam már úgy is vele 20 db. egyperces képet, hogy megjelenítette, de nem mentette a képeket. Külön-külön mehet csak állítgatás, de már kitapasztaltam. Szóval azon is javíthatnának, ezért félek, hogy még a hosszabb madzag is belekavar a végén.
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2018.01.07. 14:51

Sajnos valóban így van, csak a próbálgatás hoz megoldást.
Sidius

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 15:01

Nem baj, akkor úgyis csak kell már motoros fókusz is, meg egy csomó hóbelebanc, úgyhogy mielőtt megvalósul, megtudom ezt is. Jelenleg annak is örülnék, ha derült ég lenne. Az is lehet, hogy nem is érdemes megcsinálni az egészet a telente havi egy közepes derültség kedvéért.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 15:54

Jani!

FYI: én a csillagdámban a csillagászati kamerák képeit (ST-10, ZWO ASI, Canon, Meade) mindig külön-külön dedikált USB csatornán hozom le, az összes többi cuccot pedig (motoros fókusz, FS2-vezérlés, TDM-monitor, résfigyelő kamera) egy USB elosztón/közösítőn keresztül, egyetlen kábelen.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 16:19

Nálam itt eleve csak a kamera játszik USB-vel. Minden más itthoni gyártás, teljesen elkülönül a számítógéptől. Semmit sem automatizálok, csak a meghosszabbított kezem lesz mind. Legalábbis ez a terv.
Megkeresem fönt amit akarok, (meg amit sikerül) bedugom a kamerát, lemászok, leülök, aztán fókuszálok finomra, meg picit bele tudok avatkozni az óragépbe, meg a deklinációba két-két gombbal. Ez utóbbiakhoz sokeres vezeték kell, majd megszámolom pontosan hány is. Úgyhogy 1 USB, meg egy sokeres kéne, meg kiépíteni a csatlakozókat, motoros fókuszálót gyártani, meg valami közös tápot, mert az óragép így is 2 amperrel ketyeg, a deklináció még két amper, nem is bír el sokkal többet a transzformátor, de az egyenirányítás sem, bár ugye csak az óra megy mindig.
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2018.01.07. 18:17

Szia Jani!

Hány Voltosak a motorok? Mert egy kiszuperált PC tápja felér egy kisebb fajta erőművel. :)

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: BZd » 2018.01.07. 19:50

Én távoli asztali kapcsolaton érem el a csillagdában a számítógépet a házból, ha úgy adódik. Előnye, hogy nem kell semmit meghosszabbítani, WiFi-n is egész jól működik, olyan, mintha ott ülnék a gép előtt, csak nincs olyan hideg / meleg. Hátránya, hogy két számítógépet feltételez a használata.
Sidius

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 20:21

A távoli asztallal akkor elvileg az USB lenne kikerülhető, de kéne egy másik gép is, minek fönt kéne lenni. Lehet érdemes lenne megcsinálni, csak nekem akkor is le kellene vezetni egy többeres szálat, mert minden elektronika fapados, nem megy számítógéppel, akkor meg mindegy, hogy egy, vagy két szál.

Egyébként 5V a vezérlőelektronika tápja, 24 V a munkaáramkör a motorokra. A számítógép tápon úgy tudom van 5V, de ezenkívül még mekkora feszültség van?
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”