Könyvajánló

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.09.12. 17:48

Nekem nem jelent töltelékszót az "észlelés". Ha azt hallom, hogy valaki észlel, akkor biztosan tudom, hogy távcsővel, vagy szabad szemmel, de kint van az ég alatt. Fotózik vagy hullócsillagot számol, fényességbecslést végez vagy éppen egy szép Hold krátert rajzol.
Az észlelés amatőrcsillagász körökben elterjedt kifejezésmód. Lehet, hogy nem a legszerencsésebb és mással lehetne pótolni az észlelőhétvégét, az észlelőhelyet vagy az észlelőket, de a megyfigyelő hely sem a legjobb szó erre, abban biztos vagyok..
Mindenesetre, egy észleléssel egybekötött baráti beszélgetés az észlelőkkel nagyobb élményt nyújt, mint a soppingolás vagy éppen a lájkolás....
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.09.12. 18:46

meunier írta:Nekem nem jelent töltelékszót az "észlelés". Ha azt hallom, hogy valaki észlel, akkor biztosan tudom, hogy távcsővel, vagy szabad szemmel, de kint van az ég alatt. Fotózik vagy hullócsillagot számol, fényességbecslést végez vagy éppen egy szép Hold krátert rajzol.
Az észlelés amatőrcsillagász körökben elterjedt kifejezésmód. Lehet, hogy nem a legszerencsésebb és mással lehetne pótolni az észlelőhétvégét, az észlelőhelyet vagy az észlelőket, de a megyfigyelő hely sem a legjobb szó erre, abban biztos vagyok..
Mindenesetre, egy észleléssel egybekötött baráti beszélgetés az észlelőkkel nagyobb élményt nyújt, mint a soppingolás vagy éppen a lájkolás....

Mostmár tudom, hogy esetedben az "észlelés" alatt vagy fotózást, vagy hollócsillag számlálást, vagy fényességbecslést, vagy rajzolást kell érteni, amennyiben egy-egy írásodben szerepel majd az "észlelés" kifejezés. Én ugyanis az írásokban használt mindent helyettesítő "észlelés" ellen emeltem elsősorban kifogát, és nem azt állítottam, hogy a -megfigyeléssel, rajzolgatással, hullócsillag számlálással, fényképezéssel- egybekötött élmény kisebb, vagy nagyobb mint a soppingolással vagy lájkolással eltöltött idő, de a megfigyeléssel egybekötött sokkal szimpatikusabb, min az "észleléssel" eltöltött! Gondolom, hogy jobban érthető egy írás, ha az "észlelés" helyett a megfelelő pontosabb kifejezést használjuk. Nem kötelező, lehet továbbra is általánosabb kifejezést használni, amely szerintem sokkal kevesebbet mond, mintha a megfelelővel helyettesítik, még egy beszélgetésben is! Az utóbbi két idegen, a sopping és lajk kifejezést helytelenítem, és ellenzem én is. Ebben egyetértünk! Ez is valami eredmény, de ha egy megfigyelésedről írsz, akkor szerencsésebb azt írni, hogy láttad, észrevetted, megbecsülted, tapasztaltad, vagy rajzoltad, fényképezted, az eseményt, vagy csillagot, vagy jelenséget. Kellemes csillagolást, tiszta eget kívánok! Avagy az amatőr csillagászok szóhasználatával élve eredményes észlelést az észlelő hétvégén az észlelőréten!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.09.12. 18:55

Kulin György: A távcső világa - 745. oldal: Legfontosabb "észlelő eszközünk": a szem, 747. oldal: Az észlelések feljegyzése: Az "általános" napló fontosabb rovatai az alábbiak: - Az észlelés dátuma....stb.
765. oldal: Milyen változókat észleljünk?

Amatőrcsillagászok kézikönyve: 7. oldal, Bevezető: "Több mint tíz évvel ezelőtt jelent meg Az észlelő amatőrcsillagász kézikönyve c. kétkötetes munka."
11. oldal: Észleljünk (fejezet cím), alatta: Mit észleljünk? stb.
Szóval.... 8-)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.09.12. 20:28

Kedves Imre! A legtöbb külföldről behozott "szakkönyv" egyszerű üzleti vállalkozás, a profit reményében. Sem szakfordító, sem szaklektor nem látja ezeket. Nem csak csillagászatról van szó. Mert a piac annyira igénytelen, hogy ezt is lehet. Az említett könyv 3000 Ft-os ára valószínűleg dömping ár, azaz nem fedezi az előállítási költséget, és mint ilyen, perelhető lehetne a Gazdasági Versenyhivatalnál egy olyan országban, ahol szilárd és következetes a törvénykezés. Folytassam a témát, vagy érthető így is? Barátsággal: Vizi Péter
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.09.13. 02:31

meunier írta:Kulin György: A távcső világa - 745. oldal: Legfontosabb "észlelő eszközünk": a szem, 747. oldal: Az észlelések feljegyzése: Az "általános" napló fontosabb rovatai az alábbiak: - Az észlelés dátuma....stb.
765. oldal: Milyen változókat észleljünk?

Amatőrcsillagászok kézikönyve: 7. oldal, Bevezető: "Több mint tíz évvel ezelőtt jelent meg Az észlelő amatőrcsillagász kézikönyve c. kétkötetes munka."
11. oldal: Észleljünk (fejezet cím), alatta: Mit észleljünk? stb.
Szóval.... 8-)


Nem Kulin György szóhasználatának elemzése a kérdés, hanem az, hogy mit takar az "észlelés" szó, mi helyett használják az amatőrök, és lehetne-e szebben, érthetőbben, pontosabban fogalmazni ezen szakterületen, azért, hogy az is értse fordítás nélkül, aki nem annyira járatos a csillagászat területén, mint az amatőrök, vagy a csillagászok. Ezért mégis helyesebbnek tartom azt, ha van rá pontos kifejezés, akkor azt használjuk, és ne a mindent helyettesítő észlel szót! Azért, mert Kulin György is használta, nem jelenti azt, hogy mindenkinek használni kell a szerintem kevéssé pontos, de évtizedek óta bevésődött kifejezést!

Legfontosabb "észlelő eszközünk": a szem = Legfontosabb érzékszervünk: a szem - lett volna helyes.
Az észlelő amatőrcsillagász = A vizsgálódó amatőrcsillagász - így fogalmaztam volna.
Az észlelések feljegyzése: Csillagászati napló: - nem? Az észlelés dátuma.... A megfigyelés dátuma....
Az esemény időpontja: pl. fedés kezdete, vége stb. vagy a megfigyelő neve, a megfigyelés helyszíne, a vizgálathoz használt műszerek, vagy a megfigyelés eszközei, - Mi az akadálya annak, hogy érthetőbb legyen?
Az "Észleljünk" fejezetcím megfigyelést, vizsgálódást takar, tehát a "Mit észleljünk?" helyett a "Mit hogyan figyeljünk meg", vagy "Hogy végezzük megfigyeléseinket" szóhasználat sokkal egyértelműbb lett volna, hiszen arról szól a fejezet. Kulin György ha élne, biztosan egyetértene velem abban, hogy nem "észlelő eszközünk": a szem, hanem érzékszervünk, és gondolom, hogy a hasonló botlásokat is javította volna. Nem olyan embernek ismertem, mint aki felháborodott volna azon, hogy az "észlel" kifejezés ellen szót emelek.

Példának pedig Öveges József írásait és műsorait említettem, és azt, hogy arra buzdította a tudományos ismeretterjesztőket, a tanárokat és a szakembereket, a tudósokat is, hogy kerüljék ezt az "észlel" szót, mert már akkor, kb. 1977-ben is túlságosan elterjedni látszott olyan írásokban, tudományos könyvekben, ahol már a megértést is zavarta. Azért javasolta elkerülni, mert szinte mindenki azt értett alatta, amire éppen gondolt. De hogy valójában mi helyett használta a szerző, az csak mondatokkal késöbb derült ki, amikor már pontosabban fogalmazott, vagy más összefüggésből esetleg fény derült a valódi jelentésre.

A pontatlan fogalmazás miatt, a nem szakmabeli, de néha a szakértő olvasó is csak sejti, de nem tudja első olvasatra, hogy mit is csinált az, aki írta a cikket? Látta, vagy fényképezte, vagy csak számlálta a hullócsillagokat? Attól, hogy valaki sokszor érthetetlenül, vagy pontatlanul fogalmaz, nem tűnik tudósabbnak! Az "észlel" főnévi párja az "izé" szó! Amikor nem jut eszébe valakinek a megfelelő főnév, akkor izét mond helyette, és gondol amire akar az, akinek mondja. Próbáljunk pontosan fogalmazni magyarul! Hasonlóan keveredik a szabad és a lehet, vagy a lehetetlen és a tiltott használata. Naponta a Magyar Rádióban hallani, hogy rendezvény miatt nem lehet valahova behajtani, vagy egy adott helyen parkolni. Lehet, de nem szabad! Az egyirányú utcába is be lehet hajtani, csak nem szabad!

A pontatlan fogalmazás, a két és többértelműség ma nagy divat, de helytelen! Még a törvények sem egyértelműek, és még a jogászok sem értik néha azt, hogy mi mire vonatkozik, és mikor, mert pontatlan a fogalmazás! Az amaztőr csillagászok is lassan erre a sorsra juthatnak, ha minden érzékszervi tapasztalatuk helyett az "észlel" szót használják, és nem azt, ami a pontos megnevezése lenne. Az érzékelést az ember az érzékszerveivel végzi. Szemével lát, a nyelvével ízlel, a fülével hall, a kezével tapint stb. Az eszével csak gondolkodik! Aki nem használja kellően, az nem sokat gondolkodik a pontos fogalmazáson, az mindent csak észlel. Majd kitalálja a másik, hogy mire is gondolt, és mi helyett használta ezt a szót! Aki pongyolán akar fogalmazni, az használja tovább mindenre az észlel szót, de aki szépen, szabatosan szeretné magyar nyelven leírni, hogy mit tapasztalt, mit figyelt meg, vagy rajzolt le, vagy számlált meg, az ne használja! Nem tilos, szabad használni, de ha egy írományban szerepel az észlel szó, az sokat ront az érthetőségén. Én kerülöm.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.09.14. 19:24

Újabb gyöngyszemre akadtam A világegyetem atlaszából: gázkör. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.14. 22:13

A kiadói lektorálás tárgyához:
Jó néhány éve egy ismerősöm egy nagyon népszerű természettudományi enciklopédiát fordított angolból. A csillagászat-meteorológia-geofizika részhez megkért a lektorálásra (persze a saját honoráriuma rovására, a kiadó külön nem akart fizetni, mert szerintük a fordító vagy tud annyira angolul, hogy helyesen fordítja a szakszavakat, vagyy mást bíznak meg!) No, elég sokat javítottam, az elavult részeket kicsit felfrissítettem (akkoriban több új felfedezéssel bővült a Jupiter, Szaturnusz-holdak serege, távolságok módosultak, stb.).
A szerkesztő azután gondosan vissza állította a modernizált szöveget, és így a kiadás idején is már kicsit elavult könyv mégjobban ódonná vált.
Viszont nézzétek meg, hogy kik fordítottak és lektorálták valaha az ismeretterjesztő-tudományos könyveket:
G.H. Darwin: A tengerjárás... magyar kiad. 1904. Fordító: dr. Kövesligethy Radó, az eredetivel egybevetette: dr. b. Eötvös Lóránd. Vagy J. Jeans: A Világegyetem, magyar kiad 1933. Ford. dr. Perczel György (tanár), átnézte és az eredetivel öszehasonlította: Tass Antal (a svábhegyi csill igazgatója). Vagy egy újabb: Voroncov-Veljaminov: Csillagászat. Magyar kiad. 1950. Ford. dr. Földes István (a csillagászati tanszék vezetője). Erről tudom, hogy az orosz szeveggel még Herczeg Tibor csillagász is egybevetette.
Egyszóval lehetett valaha szakmai műveket pontosan átültetni (és még így is becsúszott egy-két baki!). BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.14. 22:19

astrohist írta:...megkért a lektorálásra...


Kedves Lajos Úr!

Azért az nem kevés idő lehet egy ilyen könyvet elolvasni sem, nem hogy még hibákat keresni, javítani, mennyi ideig tartott ez a művelet körülbelül ?

Üdvözlettel Béla.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.09.14. 22:38

Kedves Imre!

Azt ÉSZLELEM napjainkban, hogy a magyar nyelv, sajnos, a siralom völgye felé halad.
A MAGYAR NYELV ÉRTELMEZŐ SZÓTÁRA II. kötet 477. oldal :
észlel : érzékel, megfigyel .... ;)
Nekem sokkal jobban fáj az, hogy megszűntek, felszívódtak, eltűntek a rádióból és a
televízióból a magyar nyelvet ápoló műsorok. Például :
1. Lőrince Lajos : Édes anyanyelvűnk
2. Péchy Blanka : Beszélni nehéz
3. Grétsy László : Álljunk meg egy szóra
/ remélem, hogy jól emlékszem a műsorcímekre/
Nap mint nap hallani, hogy egy kellemetlen eseménynek köszönhetően...
Miért kell megköszönni azt ami számunkra kárt, veszteséget, vagy mondjuk
fájdalmat okoz. Véletlenek egybeesésének köszönhetően XY barlangász az
életét vesztette. Az ilyen fogalmazás borzalmas! Az ilyeneken kellene változtatni.... !
Üdvözlettel : Tóni
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.14. 23:42

"Azért az nem kevés idő lehet egy ilyen könyvet elolvasni sem, nem hogy még hibákat keresni, javítani, mennyi ideig tartott ez a művelet körülbelül ?
Üdvözlettel Béla.[/quote]

Ismeretterjesztő könyvnél 10 ívre (1 ív = 16 old) kb. 1-2 hetet, nagyon magas színtű szakkönyvre akár egy hónapot is lehet számolni. Én néhány kéziratot néztem át, ennek menete a következő: először egy lendületből elolvasom, és elsősorban arra ügyelek, hogy nincsen-e benne durva szöveghiba, félreérthető fogalmazás, esetleg ahol feltűnik nekem hogy valami adatszerűség nem egyezik az ismeretemmel, hát megjegyzem a szövegben.
Második menetre csak az adatokra ügyelek, ahol kétes valami, megnézem a vonatkozó szakirodalmat.
Az eredeti szöveggel való összevetés ma egyre ritkább, bizony-bizony én is csak ott hasonlítottam össze, ahol valami nem egyezett az ismeretemmel. Ez elsősorban magyar szerző magyar szövegére vonatkozik.
Hogy Lévai István barátunknak is válaszoljak: teljes mértékben egyetértek vele. Hozzá tenném, hogy nem csak kifejezésben, de szóhasználatban is az a helyes ha magyar cikket magyar szakkifejezésekkel írunk (fordítunk). Sajnos amúgy is sok a már lefordítatlan, meggyökeresedett idegen szakkifejezés (flare, protuberancia, stb. Ezeken ma már nem lehet változtatni.) Nagyon nem szeretem, amikor bolygók helyett planétákról, üstökös helyett kométárkról írnak.
Ha a német és héber anyanyelvű Darvai Móric 130 éve úgy tudott egy üstökösökről szóló könyvet írni, hogy abban a kéméta szó egyszer fordul elő, akkor nem tudom, miért nem lehet egy öt oldalas cikket magyarul megírni. (Nekem a "kometa" a porszívót, a "planeta" a jövendő mondó cédulákat húzó papagályt juttatja az eszembe.)
Van egy angol ismerősöm, aki sok cikket írt (remélem még fogh is írni). Amikor meglátogattam otthonában, érdeklődve láttam, hogy az íróasztala mellett a polcon ott van az angol értelmező szótár, a kis "oxford" szótár, és a helyesírási útmutatás. Használta is ezeket!
Tanuljunk könnyen, gyorsan magyarul! BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”