Könyvajánló

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.09.15. 10:28

Kedves Imre! Én voltam a Planiszféra megalkotója is, köszönöm a dicséretet.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.15. 11:23

1. Planiszféra. Ez a megnevezés (kifejezés) tulajdonképpen a csillagtérképeknak arra a típusára vonatkozik, amelyek az égbolt egy-egy félgömbjét mutatják be, síkba kiteítve. (Természetesen egy gömbfelületet nem lehet síkban torzítás mentesen ábrázolni, ezért valamilyen vonatkozásban bele kell törődünk a torzításba. Pl. a közkézen forgó planiszférák a területet torzítják, de azon belül a csillagkép alakja nagyjából helyes arányban marad meg. (Ezt Vizi P. jobban tudja, mert neki a térképészet szakmai végzettsége!)
A beállíitjató forgó csillagtérképek a 19. sz. közepétől váltak népszerűvé, tulajdonképpen az asztrolábiumok egyik lapjának modernizált változatai. A külföldi szakirodalomban azért kapták ezt a megnevezést mert az ovális ablakában megjelenő égbolt-terület az éppen fölöttünk látszó fél-égboltot mutatja. A nálunk 1900 táján magyarul kiadott ilyen beállítható csillagtérképeknek a kiadó (Kogutowicz Manó és Károly) a "forgatható csillagtérkép" nevet adta, Kövesligethy Radó "csillag-órának" is nevezte.
2. Kiváncsiságból menéztem több, különféle kiadásű forgatható csillagtérképet, és nyugotan állíthatom, hogy ezek közül valóban a magyar kiadású, Vizi Péter-féle a legügyesebb. Általában a legtöbb külföldi típusnak az a baja, hogy: vagy túl sok csillagot ábrázol, és zsufolt, vagy sok felirat van rajta, és elnyomja a csillag-látványt, vagy nem adja vissza elég szemléletesen a fényességeket. Péter is több félét látott, és azt hiszem a hibákból leszürte a tanulságot, hogyan nem szabad csinálni! Ez nagy előnyére vált. (Egyénként ez a holdfázisos típus a csehek ötlete, de itt is javított a külföldi megoldáson!)
3. Szerintem, ha hirtelenjében kiváncsi vagyok, milyen csillagképek látszanak fölöttem egy adott időpontben, messze jobb az internetnél, mert másodpercek alatt beforgatom az engem érdeklő helyzetet, a planetárium-programokban azért tovább tart beütni a kért adatokat. (Persze valójában a kettő kiegészíti egymást!) Azt hiszem, ha lenne egy pénzes támogató, a Geobook kiadna még jobbat is!
4. Elnézést Imrétől, nem neki szántam a megjegjegyzést "kométa", és "planéta" ügyben, hanem általában a feleslegesen használt idegen szavakra vonatkozik, amelyeknek van régi, jó magyar megfelelője.
5. Amit a rádió szerepéről és a magyar nyelvhasználatról írtatok, az mind igaz. A helyzet az, hogy az első átszervezések során (még majd' 20 éve!) a rádió nyelvi lektorát - régen volt ilyen - elsők közt rugták ki. Ami a habogást, nyögdécselést illeti: sajnos ez a vezető emberek (politikus, közgazdász, bankár) alapvető műveletlenségéből ered, a nyomorult riporter, meg nem nagyon mer semmit sem szólni, mert félti az állását.
No de ők sem nagyon tudnak magyarul. Megfigyeltétek, hogy pl. a rádióban, tv-ben ma már nincsen "anya", "édesanya", "mama", csak a kicsinyítő képzős "anyuka"? Kész morbiditás, amikor pl. azt hallom, hogy a 3 éves kisgyerek kiesett az ablakon, amíg az "anyuka" a órákon át egyedül hagyta, mert a kocsmában iszogatott a barátaival! Ilyenkor bizony nincsen helye a kedveskedő "anyuka" megnevezésnek.

No, de volna egy javaslatom! Ezek voltaképpen már nem is ebbe a topicba illenek. Ne csinájunk egy topicot: "BESZÉLJÜK MEG" címen, ahova minden ilyen féle dolgot megírhatnánk, témától függetlenül? Nem a Nibiru, meg Maya-napár ügyeket, hanem pl. a nyelvhelyességtől kezdve a tanfolyamok kérdéséig, ami éppen felmerül?Üdvötlet mindenkinek: Lajos.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.09.15. 12:05

astrohist írta: - Elnézést Imrétől, nem neki szántam a megjegjegyzést "kométa", és "planéta" ügyben, hanem általában a feleslegesen használt idegen szavakra vonatkozik, amelyeknek van régi, jó magyar megfelelője.
....
No, de volna egy javaslatom! ... Ne csinájunk egy topicot: "BESZÉLJÜK MEG" címen, ahova minden ilyen féle dolgot megírhatnánk, témától függetlenül? Nem a Nibiru, meg Maya-napár ügyeket, hanem pl. a nyelvhelyességtől kezdve a tanfolyamok kérdéséig, ami éppen felmerül?Üdvötlet mindenkinek: Lajos.


- Akinek nem inge, nem veszi magára. Azért olvasva az írásodat, eszembe jutott, hogy én is emberből vagyok, és elkövetek hibákat, mint mindenki, de természetesen meghallgatom, és okulok a jó tanácsokból.

Igen, nyissunk egy "Beszéljük meg!" című dobozt, amiben elférne minden témából kilógó írás, és ott lehetne szabadon vitatkozni, álláspontot ismertetni, vagy ügyeket tisztázni, valami mellett kiállni, vagy valami ellen tiltakozni, bírálni, vagy dícsérni, és amit valaki oda ír, azt eleve nem venné senki személyes támadásnak, ugyanis nem egy más helyen történt bejegyzés után következne. Jelentősen hozzájárulna a más bejegyzések, írások, tématisztaságának megtartásához.

Kedves Lajos, az ötlet a Tied, tehát Téged illet a nyitás elsőbbsége, és az első bejegyzés joga is!
Köszönettel:Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Levente » 2012.07.14. 08:50

Sziasztok.
Az Alexandránál a világegyetem atlasza 70% kedvezménnyel kapható, 9990Ft helyett most csak 2995Ft.
Én megvettem ez egy gyönyörűen kidolgozott igényes kiadás, szerintem nagyon megéri. ;)
Levente
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.07.14. 11:02

Imre írta:Azért olvasva az írásodat, eszembe jutott, hogy én is emberből vagyok, és elkövetek hibákat, mint mindenki, de természetesen meghallgatom, és okulok a jó tanácsokból.


Így gondolkodik az az ember aki rendelkezik megfelelő empatikus képességekkel. Lehet a környezet viszont nem ilyen ami a személyt körülveszi.

Levente írta:Az Alexandránál a világegyetem atlasza 70% kedvezménnyel kapható, 9990Ft helyett most csak 2995Ft.Én megvettem ez egy gyönyörűen kidolgozott igényes kiadás, szerintem nagyon megéri.;)


Ez nem a Martin Rees féle nagyon vastag album, aminek az elején egy narancssárga gömbhalmaz van?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
draven
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.11.05. 15:58

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: draven » 2012.07.14. 11:20

Levente írta:Sziasztok.
Az Alexandránál a világegyetem atlasza 70% kedvezménnyel kapható, 9990Ft helyett most csak 2995Ft.
Én megvettem ez egy gyönyörűen kidolgozott igényes kiadás, szerintem nagyon megéri. ;)


Szia!
Köszi hogy írtad,már el is mentem megvenni,és ki is néztem a következő havi könyvemet!

Atisnak;ezt Sir Patrick Moore írta
SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
SkyWatcher 60/900 refraktor
Scopium 12×60 binokulár
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.07.14. 13:14

meunier írta:Sir Patrick Moore: A Világegyetem atlasza. Alexandra kiadó.
10000 forintról volt leértékelve 3000 forintra.

Egyik szemem sír, a másik nevet. A könyv tartalmas, részletes. Minden megvan benne, amit tudni érdemes egy csillagászattal most ismerkedő kezdőnek. A csillagképeket Wil Tirion készítette, tehát a színvonal adott. Ami mégis csalódást kelt, az a fordítás gyatra volta. Néhány példa álljon itt: ...


Én már rég leszoktam arról, hogy magyarra fordított csillagászati könyvet vegyek. 50-ből egyhez kérnek fel szakcsillagászt lektorálásra, de a lényeget már leírta Vzp pár hozzászólással ezelőtt.

A jó irodalom nagy részét meg le sem fordítják, mert úgysem lenne rá semmi kereslet. Szóval célszerűbb az eredetit megvenni, akár külföldi antikváriumból, viszonylag olcsón.

Az Atlas of the Universe $35 szállítással együtt az Abebooks-ról. Ez persze közel sem 3000 Ft, de legalább nem bosszankodik az ember a dilettáns fordítás miatt.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.14. 13:26

Negatív vagy, Balázs. örüljünk, hogy van. Én már fel is adtam a webshopban a megrendelést.
Vettem hozzá még pár más könyvet is, és így ingyen hazaszállítják.

Köszönet annak, aki szólt, hogy most akciós!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.14. 16:40

"Negatív vagy, Balázs. örüljünk, hogy van"

Szerencsére az emberek nagyon kis százaléka ilyen "negatív", így megélhetnek azok a szegény szerencsétlen vállalkozók, akik a szakfordításon spórolva dobnak piacra könyveket. A fene vinné el az ilyen negatívokat, nem elég nekik, hogy van? Még szakszerű is legyen? Ne legyen teli hibával? Hát nem az ár meg az akció a lényeg a vásárlásnál? Hát hol nőttek fel ezek, egy kultúrországban?

Szó szerint ide (is) illik Vizi Péter korábbi bejegyzése:

"A legtöbb külföldről behozott "szakkönyv" egyszerű üzleti vállalkozás, a profit reményében. Sem szakfordító, sem szaklektor nem látja ezeket. Nem csak csillagászatról van szó. Mert a piac annyira igénytelen, hogy ezt is lehet. Az említett könyv 3000 Ft-os ára valószínűleg dömping ár, azaz nem fedezi az előállítási költséget, és mint ilyen, perelhető lehetne a Gazdasági Versenyhivatalnál egy olyan országban, ahol szilárd és következetes a törvénykezés."
draven
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.11.05. 15:58

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: draven » 2012.07.14. 17:33

csakb írta:
meunier írta:Sir Patrick Moore: A Világegyetem atlasza. Alexandra kiadó.
10000 forintról volt leértékelve 3000 forintra.

Egyik szemem sír, a másik nevet. A könyv tartalmas, részletes. Minden megvan benne, amit tudni érdemes egy csillagászattal most ismerkedő kezdőnek. A csillagképeket Wil Tirion készítette, tehát a színvonal adott. Ami mégis csalódást kelt, az a fordítás gyatra volta. Néhány példa álljon itt: ...


Ez érdekes!!!
A fordítás gyatra?!?
Dr.Szécsényi-Nagy Gábor az ELTE TTK FFI Csillagászati Tanszékének nyugalmazott adjunktusa volt aki fordította a könyvet!

Üdv
SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
SkyWatcher 60/900 refraktor
Scopium 12×60 binokulár
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”