Amici-prizma/Zenittükör

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.30. 15:04

Az enyémen is 2"-os, mégis 1.25-ös tükröt használok. :)

Szerk.: az tény, hogy ha külön szűkítőt is vennél egy 1.25"-os tükörhöz, akkor árban ugyanott lennél, mint egy 2"-ossal. :)
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.11.30. 15:42

Nem akarom kizárni a 2"-os okulár használat lehetőségét.
Azt hiszem akkor WO lesz inkább, az szimpatikusabb. Köszönöm!
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.03.04. 09:06

Sziasztok!
Kérdésem: mitől lehetséges ez a lentiekben vázolt probléma, illetve mi a megoldás?

Egy nagyon furcsa és abnormális jelenséget figyeltem meg a SW 70/500 refraktorom használata közben, éppen a március 3-i Mars oppozíció megfigyelése közben. Ahogy a képet defókuszáltam a Mars képét a visszamaradó fénykorongban egy vékony de kellően zavaró és szabályos, függőleges vonalat figyeltem meg,ami a távcső oldal irányú mozgatásakor megindul az ellenkező irányban, és visszafelé ugyanúgy. Ráadásul megnehezíti a pontos fókuszálást, mivel élesre állás előtt kettéosztja a bolygókorong képét, és még élesre állított kép esetében is, egy halvány mását adja a bolygó képének, a valódi képből kinyúlva. Olyasmi mintha kettős látásom lenne, de nem az ital miatt :)
Lényeg, hogy kellőképpen idegesítő, ahhoz, hogy ne lehessen nyugodtan észlelni az adott célpontot. Először megnéztem a távcső lencséjét, azon semmiféle karcolást vagy ilyen jelenséget okozó dolgot nem láttam, majd pedig arra jutottam, hogy megnézem a képet a 45 fokos amici-prizma nélkül. Ekkor rögtön eltűnt a vonal, a prizma hiányában viszont nem tudtam fókuszálni, a fókuszhossz rövid volta miatt.
Meg is néztem az amici-prizmát, és a tükrét a lámpa felé fordítva elkezdtem mozgatni. Ahogy a megfelelő helyzetbe került, arra lettem figyelmes, hogy egy vékony de szabályos csíkban végigszalad rajta a fény úgy nagyjából a kör közepén, s ahogy finoman fel és le mozgatom a fény változó beesési szögének köszönhetően, úgy fut fel és le a fény is ezen a vonalon.
Valóban ez okozhatta tehát a problémát.

Sajnos fotót nem tudok mellékelni róla, de remélem világosan és érthetően el tudtam magyarázni a jelenséget. Kérdésem, hogy mitől lehet ez? Előfordulhat-e, hogy gyári hiba, illesztési probléma, vagy valami nemkívánatos reflex? Esetleg gondatlan voltam és valami összekarcolta? Bár bevallom el nem tudom képzelni mi okozhat ilyen szép, szabályos, egyenes és egyöntetű karcolást ezen a viszonylag mélyen fekvő felületen, ráadásul soha semmilyen baleset nem történt még ezzel a kis szerkezettel, melynek során ilyesmi történhetett volna.
Befürödtem tehát egy selejtes darabbal és a legjobb megoldás egy teljesen új beszerzése? Vagy esetleg másképp is orvosolható a probléma?


Köszönöm

Egyed Zoltán
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: András » 2012.03.04. 09:28

E-Zoli írta:S
Befürödtem tehát egy selejtes darabbal és a legjobb megoldás egy teljesen új beszerzése? Vagy esetleg másképp is orvosolható a probléma?


Semmi rendkívüli nem történt, az Amici-prizmának ez a tulajdonsága, hogy produkál egy ilyen diffrakciós tüskét. Egyszerűen megoldható a probléma: zenittükörrel kell észlelni éjszaka.
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.01. 19:06

Köszi a segítséget!!

Zoli

András írta:
E-Zoli írta:S
Befürödtem tehát egy selejtes darabbal és a legjobb megoldás egy teljesen új beszerzése? Vagy esetleg másképp is orvosolható a probléma?


Semmi rendkívüli nem történt, az Amici-prizmának ez a tulajdonsága, hogy produkál egy ilyen diffrakciós tüskét. Egyszerűen megoldható a probléma: zenittükörrel kell észlelni éjszaka.
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.18. 09:29

Sziasztok!

Zenittükröt szeretnék vásárolni egy 70/500-as refraktorhoz, mert a gyári szettben egy amici-prizma volt.
Érdemes több mint kétszer annyit kiadni a Lacerta zenittükréért, amely 99%-os reflexiót ad, vagy egy ekkora lencsén, erre a célra bőven megfelel a jóval olcsóbb Skywatcher zenittükör is? Nyújt annyival több élményt és minőséget ez a Lacerta, hogy valóban érdemes legyen ennyivel többet áldozni rá?

Mi a tapasztalat ebben?

Köszönöm

Zoli
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: András » 2012.06.18. 09:47

E-Zoli írta:Zenittükröt szeretnék vásárolni egy 70/500-as refraktorhoz, mert a gyári szettben egy amici-prizma volt.
Érdemes több mint kétszer annyit kiadni a Lacerta zenittükréért, amely 99%-os reflexiót ad, vagy egy ekkora lencsén, erre a célra bőven megfelel a jóval olcsóbb Skywatcher zenittükör is? Nyújt annyival több élményt és minőséget ez a Lacerta, hogy valóban érdemes legyen ennyivel többet áldozni rá?


Ha a pénztárcádnak nem fáj, vedd meg a dielektrikusat. Ha fáj neki, akkor a másikat. Nekem volt 2"-os sima, noname (gondolom synta) zenittükröm, és még mindig van 2"-os dielektrikus kvarc mittoménmimég is. Volt egy icikepicike különbség, de minimális. Inkább a tudatunkra hat, és a magabiztosság érzését kelti, hogy "igen, ez dielektrikus és kvarc és izé"*. Sőt, még van egy szintén név nélküli 1,25"-ös is. Biztos van, aki ezt undorodva pöckölné el magától, de ha az éjszaka leple alatt kicserélném ez utóbbit egy ugyanakkora dielektrikusra, kíváncsi volnék, mondjuk 10-ből hány ember venné észre. Szerintem talán ha egyetlenegy.

Ja, tehát az egyetlen megválaszolható kérdés mindebben az, hogy: Nem, annyival sosem nyújt többet, mint amenniyvel drágább. Sőt szerintem ahogy közeledünk egy magasabb minőségi szint felé az optikákban, az árak szépen elszaladnak, a különbségek meg gyakran nüansznyiak. Csak van, aki ezekért a nüansznyi dolgokért pénzt adna. (Bevallom őszintén én is ilyen vagyok, amikor okulárokat válogatok.)

*még annyit ehhez, hogy a noname vacakban teljesen jól meg volt oldva a belső árnyékolás, míg a drága dielektrikusnak tükörfényes a belseje.
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.24. 10:38

András írta:
E-Zoli írta:Zenittükröt szeretnék vásárolni egy 70/500-as refraktorhoz, mert a gyári szettben egy amici-prizma volt.
Érdemes több mint kétszer annyit kiadni a Lacerta zenittükréért, amely 99%-os reflexiót ad, vagy egy ekkora lencsén, erre a célra bőven megfelel a jóval olcsóbb Skywatcher zenittükör is? Nyújt annyival több élményt és minőséget ez a Lacerta, hogy valóban érdemes legyen ennyivel többet áldozni rá?



Köszi a választ!

Z
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.02.27. 22:33

Üdv!

Mi a véleményetek erről: http://www.ebay.com/itm/New-Full-Metal- ... 4361&rt=nc

Vajon mennyivel kevésbé megbízható minőség és mennyire lehet szállításnál ezt tönkretenni? Nyilván majdnem minden Kínából jön, de itt nem hiszem, hogy vissza tudnám küldeni, nem tudom, mennyibe kerülne, szóval hogy mégiscsak egy használhatót kellene kapjak elsőre..

Nem is a dielektrikussága az elsődleges számomra, csak hogy ne csináljon plusz optikai hibát és jól működjön, többé-kevésbé szép képpel. A jelenlegi műanyag zenittükröm mintha asztigmatizmust vinne a rendszerbe, pedig nekem az sem lenne rossz.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.02.28. 08:07

DavidE írta:Üdv!

Mi a véleményetek erről: http://www.ebay.com/itm/New-Full-Metal- ... 4361&rt=nc

Vajon mennyivel kevésbé megbízható minőség és mennyire lehet szállításnál ezt tönkretenni? Nyilván majdnem minden Kínából jön, de itt nem hiszem, hogy vissza tudnám küldeni, nem tudom, mennyibe kerülne, szóval hogy mégiscsak egy használhatót kellene kapjak elsőre..

Nem is a dielektrikussága az elsődleges számomra, csak hogy ne csináljon plusz optikai hibát és jól működjön, többé-kevésbé szép képpel. A jelenlegi műanyag zenittükröm mintha asztigmatizmust vinne a rendszerbe, pedig nekem az sem lenne rossz.


Elég nehezen törik össze egy fémházas cucc.
De ha mégis kilapulna, nem hiszem hogy visszakérné a kinai a törött terméket, max egy képet róla hogy tényleg összetört és visszaküldené az árát.
Minősége meg vagy jó lesz vagy nem mivel kinai, de azt is megpanaszolhatod és akkor is visszaadják az árát.
A posta kb. 1,5eft-ba vinné vissza.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”