Kollimációs okulár

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Ocky
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.01.02. 09:48

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Ocky » 2012.08.19. 09:41

Ok leteszteltem tegnap este és kiválló a kép :)
Azért lehetne több élet is ezen a fórumon.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.08.19. 11:32

Szia!

Először is nyugi.... Mindenki Tarjánban tobzódik a távcsöves találkozón, így most senkinek sincs kedve a gép mellett ücsörögni, ha van ezer más jó program is... :D

A neten van számos jó leírás, de szerintem a legfontosabb dolog a jusztír esetében a próbálkozás meg a türelem. Korábban nálam is egy napig tartott a jusztír...

Üdv!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.04.11. 11:02

Sziasztok!

Ha tükrös távcső jusztírozását akarom ellenőrizni, egy defókuszált csillagnál mit kell figyelni, és az milyen hibára utal? A webkamera ezt látja nyújtás nélkül:

Collimation.jpg

Azt már vizuálisan is látom, hogy mintha nem lennének koncetrikusak a körök, ami biztos hogy nem jó. Másik kérdés, hogy bolygót is lehet defókuszálni (a képen például a Jupiter van), vagy az nem az igazi?

Köszi,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.12. 17:32

Kedves Gábor! Kár, hogy nem tetted ide a párját is, és nem írtad meg, hogy ez fókuszon belüli, vagy kívüli kép. Ha mindkettő ilyen, azaz szinte egyforma, akkor semmi baj. Bolygóra nem lehet állítani, mert a fénye nem pontszerű! Kettős csillagra sem, ha azok feltehetően bonthatóak a távcsöveddel, de jobb ha keresel egy biztosan nem páros, vagy többes csillagot, és azt használod. Legyen elég fényes, de az sem jó, ha túl fényes, persze ez függ a távcső tükörméretétől is. Ha nagy, akkor halványabb csillagra pontosabb a mutatott érték. Az, hogy nem tökéletesen kör alakú, lehet a megtámasztástól, a lefogástól, de lehet, hogy ilyen a tükör. Ez a kép nem ad okot aggodalomra, ettől még nyugodtan használhatod bármire. A jusztírozással egy másik topik olyan bőségesen foglalkozik, hogy arra itt nem térek ki. Használjad a keresőt, vagy nézzed át ezt a leírást: http://porrima.bacska.eu/cikkek/honlap/jusztir.htm Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.04.12. 19:28

Szerintem az a hiba, hogy a kozponti kitakaras foltja nem a korongok kozepere esik.
Milyen muszer ez egyebkent?

En szemely szerint lezerrel szoktam kollimalni, nagyon egyszeru es gyors modszer.

--mpt
Sidius

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.04.12. 19:36

Szia Gábor!
Nem tudom milyen távcsöved van, a fényerő miatt fontos információ lenne. Az itt látható képen a segédtükör árnyéka középről el van tolódva. (Fényerős tükröknél maga a segédtükör is eltolódik, de az árnyék pozícióján ez nemigen érzékelhető, tehát középen látod.) A főtükör döntésével lehet orvosolni a problémát, mégpedig arra, amerre a kép a fénygyűrű szélesebb oldala felé mozdul, mindaddig, míg az árnyék középre kerül a LM közepén nézve. A mm-ben vett átmérő kétszeresének megfelelő nagyítással nézd legalább, mert egyébként nem érzékelhető jól az eltérés.
Egy F/6 környéki optika "kómamentesre" leképezett területe is pár mm-es nagyságrendű, nagyobb fényerőnél ez még kisebb. Első olvasatra bonyolultnak tűnhet a dolog, de nagyon megbízható a módszer, kis gyakorlattal F/4 is gyorsan jusztírozható.
20 cm-es műszerben egy 3m körüli csillag egy kemény Airy-korongot, és kitakarástól függően egy-két diffrakciós gyűrűt mutat.
Az egyik legkeményebb teszt egyenlőtlen, kb. 3m eltérésű kettősön végezhető a Dawes-határ másfélszerese környékén. Ehhez azonban jó légkör és jó optika is kell. Minden esetre ha ez összejön, akkor már nincs jusztírozási problémád az biztos. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.13. 14:04

mpt írta:Szerintem az a hiba, hogy a kozponti kitakaras foltja nem a korongok kozepere esik.


A kitakarás miatt keletkezik a folt és a Newton csövek segédtükrének helyzete, amennyiben helyes a beállítás, nem szimmetrikus a távcső tengelyére, mert az összetartó fénykúpot kissé eltólva a távcső tengelyétől irányítja teljes egészében a kihuzatba! A nyíláshoz közelebbi vége a tengelyvonalhoz is közelebb van, mert ott a sugárkúp már keskenyebb. A 45 fokban döntött segédtükör főtükörhöz közelebbi széle viszont távolabb van a sugárkúp, azaz a távcső tengelyétől, és ezért a főtükör elötti kitakarás nem szimmetrikus! Ezt lehet látni a defókuszált képen, és ez arra utal, hogy a segédtükör helyzete megfelelő, azaz csak kisebb állításra lehet szükség. A defókuszált csillagkép külső körének egyenetlensége viszont minimális hibát mutat, az oka lehet a főtükör lefogatása, megtámasztása, vagy felületi görbületének kicsiny eltérése. A Belső fényeloszlása viszont megfelelő, kb. ilyen egyenletes fényeloszlású szokot lenni. Ha a felvétel párja is látható lenne, akkor biztosabb lenne ez az állításom. A belső árnyék eltolódásának szerintem ez a magyarázata, és közel így kell látszania a defúkuszált csillagképen, főleg egy nagyobb kitakarású cső esetében. Kérdés, hogy ez a cső mekkora, kitakarású? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.04.16. 17:03

Köszönöm a válaszokat, és elnézést, már megtaláltam a megfelelő topikot. Ott folytatom :)
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.20. 10:04

Sziasztok.
Szeretném a segítségeteket kérni.
A Newton távcsövemhez szeretnék egy jusztírlézert, de kissé sokallom az árát.
Van egy ismerősöm, aki CNC forgácsoló és igazából meg tudná nekem csinálni fémből.
Szerintetek működhet?
Mellékelem a "tervezetet".
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.20. 10:22

pakala írta:Sziasztok.
Szeretném a segítségeteket kérni.
A Newton távcsövemhez szeretnék egy jusztírlézert, de kissé sokallom az árát.
Van egy ismerősöm, aki CNC forgácsoló és igazából meg tudná nekem csinálni fémből.
Szerintetek működhet?
Mellékelem a "tervezetet".


üdv!
Szerintem ebben a formában nem, mert a jusztírlézert be kell jusztírozni.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”