Kollimációs lézer beállítása

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2018.04.03. 22:03

Üdv Mindenkinek!
Vásárolnék egy jusztírlézert a newtonomhoz, de sajnos semmilyen tapasztalatom nincs a különböző márkákkal kapcsolatban. Az alábbiak közül használja valaki bármelyiket? Ha igen, kérem, ossza meg a tapasztalatait!

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... cios-lezer

https://tavcso.hu/termek/JUSbtc

https://tavcso.hu/termek/JUS

Mindenképpen 20.000 Ft alatti árban gondolkodom, de 15.000 Ft alatt még jobb lenne :)
Vagy ha a fentieken kívül tudtok jól működő típust, örömmel fogadom a tanácsaitokat! Használt, működőképes is érdekel. (Elnézést kérek, ha valakit zavar, hogy emiatt nem nyitottam új topikot.)
Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.04.04. 08:41

Szia András!
Én a listádban elsőt használom. Nem sokat kellett még kollimálnom vele, de pofon egyszerű a használata, a lézer intenzítása (és ezzel a lézer pont mérete is) több fokozatban állítható. Masszív fémházzal adják. Nem használtam még más kollimációs lézert, így összehasonlítási alapom nincs, de ezzel öröm dolgozni. És pénztárca-barát. :lol:
Üdv: Frigyes
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.04. 09:55

Lovász András írta:Üdv Mindenkinek!
Vásárolnék egy jusztírlézert a newtonomhoz, de sajnos semmilyen tapasztalatom nincs a különböző márkákkal kapcsolatban. Az alábbiak közül használja valaki bármelyiket? Ha igen, kérem, ossza meg a tapasztalatait!

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... cios-lezer

https://tavcso.hu/termek/JUSbtc

https://tavcso.hu/termek/JUS

Mindenképpen 20.000 Ft alatti árban gondolkodom, de 15.000 Ft alatt még jobb lenne :)
Vagy ha a fentieken kívül tudtok jól működő típust, örömmel fogadom a tanácsaitokat! Használt, működőképes is érdekel. (Elnézést kérek, ha valakit zavar, hogy emiatt nem nyitottam új topikot.)
Üdv, András


Szerintem ne kísérletezzél , a baader fényévekkel jobb ezeknél , megéri az árát , örök darab .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.04. 10:07

Nekem is a lista első helyén álló lézer-kollimátorom volt, de kölcsön adtam, és letört fokozatkapcsolóval a fenekén kaptam vissza, azaz használhatatlanul... Nem tudom, hogyan törték le (nyilván nem szándékosan), de ezek szerint könnyen sérül.

Egyébként szerintem a lézersugár átmérője tök mindegy (hogy csak egy kicsi pont vagy nagyobb folt a képe); ettől sokkal fontosabb, hogy ne kotyogjon az okulár-kihuzatban (koncentrikusan rögzíthető legyen), és a sugár kilépő szöge is egyszerűen beállítható (azaz a kollimátor is kollimálható) legyen. Továbbá praktikusabbak azok a típusok, amikbe oldalról lehet látni a visszavert sugár helyzetét, mivel azokkal "real time"-ban lehet kollimálni a tubus fenekéről. Tehát pl. a Baader ebből a szempontból nehézkesebben használható; próbáltam olyat is, és - bár valóban jobb a többinél - az sem volt eléggé pontos...

Rossz hírem, hogy többé-kevésbé mindegyik kotyog (a szokásos kínai IT17-es tűrésmező miatt...), tehát valahogy központosítani kell őket. Erre a szigetelőszalaggal történő körbetekerés nem jó, mert az túl rugalmas. De pl. az öntapadós alumínium szalag egy-két rétegben megfelelő lehet.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2018.04.04. 10:17

Kedves Attila és Frigyes!
Köszönöm a jelzéseteket! Kicsit tartottam ettől a típustól, mivel honlapon meglehetősen vegyes véleményeket láttam. Igazából főleg a segéd beállítására használnám, a főtükör jusztírozását úgyis csillagon érdemes befejezni.
Amúgy kellett kollimálnotok magát a lézert? Egyáltalán kollimálható a GYAKORLATBAN?
A központosítást megoldom.
Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2018.04.04. 10:23

Szia, Zoli!
Igen, jó véleményeket olvasok a Baaderről, viszont ha van olcsóbb megoldás, inkább "kifognék" egy kínait, nagyon gyakran nem használnám, viszont az alkalmankénti kitelepülés miatt volt, hogy nagyon kellett volna.
Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.04. 10:26

Lovász András írta:... Amúgy kellett kollimálnotok magát a lézert? Egyáltalán kollimálható a GYAKORLATBAN? ...


Igen, és igen.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2018.04.04. 11:08

Köszönöm, ez megnyugtató :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.04.04. 11:23

Attila, lehetett kollimálni azt, ami neked is volt? Fejből nem emlékszem, hogy vannak-e rajta kollimációs csavatrok, este ránézek (kollimáltságra, meg kollimálhatóságra is), de addig se hagy nyugodni a kisördög. :evil: Kösz.
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.04. 11:52

Frigyes írta:Attila, lehetett kollimálni azt, ami neked is volt? ...


Igen; konkrétan emlékszem, hogy a pincében állítottam be.
Befogtam egy 2"/1.25"-os szűkítő adaptert a satuba, és a falon néztem a lézetpöttyöt, miközben forgattam a kollimátort az adapterben.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”