Fókuszírozók

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
pergerg
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.25. 14:22

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: pergerg » 2012.12.13. 12:49

btibor9891 írta:
E-Zoli írta:Sziasztok!

70/500 SkyWatcher refraktorom gyári kihuzatának fogaslécéről, letört egy-két fog. (...)

DSC08891.JPG

Érdeklődnék, hogy sikerült-e megoldani a problémát?
a Vixen 70/900-am azonos kihuzatával ugyanez történt a Kutatók Éjszakája bemutató alkalmával.

Hétvégén majd megpróbálom a megfordítást, de ha már van tapasztalat, örülnék neki.

üdv. Tibi


Próbálkozzatok a BTC-nél. A tarjáni távcsöves találkozókon szinte minden évben volt a barkács cuccok között fogasléces kihuzat. Hátha most is van nekik. Szerintem ha valaki velük cserélteti Crayfordra, szívesen otthagyná a régit, pláne egy kis pénzért.

A megfordítás szerintem nem teljes értékű, a műgyantával pótlást pedig befúrt tartócsapokra öntve érdemes csak megpróbálni.

Egyébként nekem úgy tűnik, mintha a fogasléc egybe lenne öntve a kihuzatcsővel.

Üdv: PG
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.01.20. 17:33

En is igy jartam egy muanyag 0.96 huvelykes fokuszirozoval.
Talaltam a Cloudy Nights forumon egy ajanlatot:a fogaslecrol le kell reszelni a fogakat,szukseges kepen negy szimetrikus tamasz ,,pontokat'' ragasztani kell a fokuszirozo testben elen oldalan es a kiss fogas kereket ki kell cserelni egy nagyob atmeroju sima kerekel.
A fogaslecrol ugy kell le reszelni a fogakat hogy egy sima egyenletes felulet maradjon,parhuzamos a tengelyel.
Az uj sima meghajto kereket egyben kell esztergalni a kett oldalon levo meghajto rozettakal .
Igy az eredeti fogas leces rendszert ki csereljuk egy ,,primitiv'' Crayford rendszerel.
En ki fogom probalni ezt az eljarast.

Egy masik megoldas:ki cserelem a fogas leces tubust mindenestol egy fem sima tubusal.
Ahhol a fogas kerek es a tartoja volt,ezek helyet egy fem elemet szerelek ,hasznalva a mar levo menetes lyukakat.Ebben lesz egy az fokuszirozo tengelyre fuggoleges menetes lyuk.Ezen keresztul egy csavar rogziti a meg hatarozot pozicioban a sima fem tubust.Ezt a tubust kezel be alitjuk a kb kivant pozicioban.
A tubus vege menetes es rajta vagy benne mozog az okular tarto emelyk egy masik megfelelo menetelt rovid tubus amelynek a belso atmeroje be fogadja az okularokat.Ezzel be alitjuk finoman a fokuszt.

Nincsenek rajzaim vagy link,sajnos.


Mircea
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.22. 06:22

Van egy kipróbálatlan ötletem. Kell hozzá 2mm vastag nyomtatott áramköri üvegszálas lap széléből egy 3mm széles csík, két gombostű és egy kevés műgyanta, vagy valami más erősebb ragasztó. A műanyag fogasléc hosszanti irányában, annak közepén egy egyenes fűrészlappal kivágjuk a nyomtatott lap helyét, amelybe éppen belefér. Ez után pontos méretre szabjuk, és pl. egy törött végű acélgombostűvel a lap egyik végét átfúrjuk, és pontosan illeszkedve a műanyagot is. A fogaslécbe kialakított résbe belehelyezve az üvegszálas csíkot, majd a kifúrt lyukba egy gombotűt tűzünk, és a másik oldali lyukat is kifúrjuk. A nyomtatott lap szépen feküdjön a vályatban. Kivétel után zsírtalanítani kell, majd a vályatba tett ragasztóba belenyomni, és a két méretre csípett gombostűt is beragasztani a lyukakba. A ragasztó teljes megkötése után egy tűreszelővel, nagyítóval sokszor ellenőrizve finoman kireszeljük a fogakat az eredeti fogazatot szépen követve. A hiányt megfelelően pótolhatjuk, de ott inkább többször ellenőrizzük, és a fogaskerékkel gyakran próbálva inkább kevesebbet reszeljünk, minsem túlmélyítsük a fogat. Ez az üvegszálas anyag, ha legalább 2 mm vastag és 2mm a fogmélységben is, akkor a 4 négyzetmilliméter keresztmettszetével igen erős lesz, és soha nem törik ki, nem fog elkopni sem. Remélhetőleg így is lesz, és nem tud elmozdulni sem, hiszen teljes hosszában ragasztott, és az erőhatást még a végeken beragasztott gombostű is segít elvezetni, és gátolja a ragasztás elengedését is. Az oldalán maradhat a rézfólia, védi és erősíti a köztes lemezt. A zsírtalanítása fontos! A sorjátlanítás viszont kevéssé az. A vágott felületek érdessége segítheti a tapadást! A reszelt felület legyen szép síma és pontos! Óvatosan, mert a 2 mm-es lemez hamar fogy!!! Sok sikert! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2013.01.23. 13:35

Köszönöm a javaslatokat, de azt hiszem nem macerálok vele. Alapból csak vezető/bemutató cső, beragasztok egy távtartót, hogy ne tudjam odáig tekerni ahol kiakad a fogasléc, és a probléma be van söpörve a szőnyeg alá :roll:
Megejtem a tefloncsík beragasztását, hogy ne lötyögjön, könnyebben csússzon, és kevesebb terhelést kapjon a fogasléc.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.23. 22:32

Az is egy megoldás, de a műanyag öregszik, és ahol nagyobb az igénybevétel, ott hajlamos berepedni, elválni. Az említett megoldással viszont maga a henger sokáig működne még, mert a fogazatot a többszörösen terhelhető üvegszálas betét alkotná. Szerintem ha van kis kézi kőrfűrészed, amolyan fogorvosi szerszám, akkor azzal percek alatt ki tudod vágni a hornyot, és előmunkálhatod a beragasztott üvegszálas csíkban a fogakat is a reszelés előtt. Ha viszont csak a néhány fogat akarsz pótolni, és nem riszt el az, hogy a kihuzat műanyag csövébe méretes U alakra hajlított vasgombostűt melegen belenyomjál, majd erre kis műgyntát öntsél és kireszeljed a megkötés után, akkor az is egy járható út. Ez utóbbival 1-2 fogat lehet pótolni percek alatt. A kihuzatba ameddig belenyomod egy forrasztópákával az U alakra hajlított gemkapcsot, gombostűt, addig tegyél bele egy ívesre hajtott alucsíkot, és támasszad alá, hogy a belső falhoz símuljon! Akkor nem nyomódik be a belső felület. A benyomáskor csak egyenesen nyomjad, a felületre merőlegesen, tehát elsőre jól kell pozicionálni, és a kis kapocs hosszát megválasztani, hogy ne lógjon ki a többi fogazat fölé. A kapocs majd segít megtartani a műgyantát is. Esetleg készíthetsz egy rövidebb darabon is fogpótlást rézlemezből is. A lényege, hogy a fogakat utólag reszeld bele pontosan. A pótolni kívánt darab hosszának megfelelően kivágod, majd melegen belenyomod a hibás fogak közé hosszában nem túl vastag rézlemezt, esetleg kettőt is elosztva, és kireszeled. Hogy ne essen ki, ezért a két végén egy tüskét kéne kialakítani, amely mélyen belemegy a műanyagba, esetleg át is éri teljesen. Ha kedved lenne, és időd, akkor rézből szépen meg lehetne reszeni egy fogaslécet teljes hosszában, és azt a lereszelt műanyag fogazat helyére a két végén felcsavarni egy-egy M2,6-os anyáscsavarral, akkor örök életű lenne a kihuzat ezen része. Persze ha géppel pontosra meg tudod munkálni, akkor rögtön többet is készíthetsz, biztosan lesz rá kereslet! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
foldi91
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013.04.16. 19:31

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: foldi91 » 2013.04.16. 21:14

Sziasztok.
Most készülök vásárolni egy SW 150/750 -et EQ 3-mas acéllábas mechanikán. 12500 forintos felár ellenében ez megvásárolható kétsebességes Crayford kihuzattal is. Az lenne a kérdésem hogy megérné e nekem kifizetni ezt az összeget? Még elég tapasztalatlan vagyok ez lenne az első távcsövem, egyenlőre vizuális megfigyelésre használnám, de a későbbiekben szeretnék asztrofotózni is (persze majd egy jobb állvánnyal és egy jó fényképezőt is be kéne szereznem:) ) Tehát érdemes kifizetnem érte ezt a plusz összeget, vagy esetleg ezt a pénzt költsem inkább szűrőkre? ( Napszűrőre és/vagy valamilyen mély-ég szűrőre gondoltam).
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.04.16. 21:55

En megvennem.
Nagyon beleszerettem a kis 72-es refraktoromon levo ketsebesseges Crayfordba, nagyon finoman jar, es az 10-es attetel miatt nagyon pontosan es finoman lehet fokuszalni.
(Most keszulok cserelni a 200-as Newtonon is a fogasleces+motoros verziot ketsebesseges Crayfordra).

--mpt
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.04.16. 22:04

foldi91 írta:Sziasztok.
Most készülök vásárolni egy SW 150/750 -et EQ 3-mas acéllábas mechanikán. 12500 forintos felár ellenében ez megvásárolható kétsebességes Crayford kihuzattal is. Az lenne a kérdésem hogy megérné e nekem kifizetni ezt az összeget?


Mindenképpen megéri! Én a gyári fogasléces kihuzatot és motoros fókuszírozót cseréltem le egy kétsebességes Lacerta Crayfordra és olyan, mint az álom. Finomabban és pontosabban állítható, mint a fogasléces a motorral (!), nem kotyog, nem lötyög, nem lóg, nem kókad, öröm a használata.
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.03.05. 20:33

Üdv!

Megtudjátok esetleg mondani a képek alapján, hogy vajon ezt a fókuszírozót be lehet-e szerelni a 70/500-as kihuzatának műanyag részébe? Merthogy gondolom azt meg kell tartani, hogy ezt be lehessen szerelni ugyanennek műanyag változatának helyére. Jobb lenne ezzel, van ennek így értelme? Mit gondoltok?
Csak mert én nem nagyon látom, hol lennének a csavarok helyei, csak legfelül.

http://www.ebay.com/itm/Full-metal-Tele ... 27f75644c3

Dávid
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.03.05. 22:49

Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”