Tároló- és hordozó eszközök

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: mephi » 2021.10.18. 09:46

Vizi Péter írta:
2021.10.17. 18:24
Kollégák! Csináltatnom kéne egy tárolódobozt a 200/1200-asomnak. Hirtelen nem tudom, ki gyárt ilyet (hangszertok-szerűségre gondolok, nem fadobozra).
Akinek van ötlete, ossza meg!
Kösz
Vzp
Én náluk csináltattam a saját és a MACSED távcsövének is, egyedi méretre és egyedi tervezéssel:
http://www.ruditok.hu/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.18. 10:03

mephi írta:
2021.10.18. 09:46
Én náluk csináltattam a saját és a MACSED távcsövének is, egyedi méretre és egyedi tervezéssel:
http://www.ruditok.hu/
Ha nem vagyok túl indiszkrét, Jani, megkérdezhetem, hogy - legalább nagyságrendileg - mennyiért mekkorát készítettek?
(A bino-állványom miatt kérdezem.)

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: mephi » 2021.10.18. 13:29

A MACSED 100/1000-es Zeiss AS-hez csináltattunk egy méretre szabott hordtáskát (kb. 120 cm hosszú, és egy 120-as átmérőjű csővel is be lehet cipzárazni).
Merevítve, bélelve, tépőzáras belső rögzítőkkel, kézi fogantyúval, válraakaszthatósan, gyöngyvászon külsővel és az okulároknak belső tárolóval 8000,-Ft volt 7-8 évvel ezelőtt.
Én magamnak egy kisebb táskát csináltattam a sátrazás kiegészítő kellékeinek szintén egyedi tervezéssel, az 6000 volt annó.
Azóta ez a táska is távcső tárolásra szolgál, jelesül a 120/600-as SW akromátnak és kiegészítőinek.
Mindkét táska elég nagy kihasználtsággal üzemel többnyire terepen, és a mai napig jó állapotban vannak.

És az egyesületi HEQ5 mechanikának is csináltattunk a szintén egyedi táskát, de annak az árára sem emlékszem és a sorsáról sem sokat tudok.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.10.18. 13:53

Én kértem tőlük ajánlatot, irányárnak nagyon kedvezőt mondtak. Ha megvan a végleges, megírom.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.18. 14:03

Vizi Péter írta:
2021.10.18. 13:53
Én kértem tőlük ajánlatot, irányárnak nagyon kedvezőt mondtak. Ha megvan a végleges, megírom.
NAGGGGGGGGYON érdekel, Peti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Előre is kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.10.18. 12:21

Ezt a topicot találtam témájában legközelebbinek az észlelőszékhez.
Andrásnak nagyon praktikus ötlete ez a retro homokóra alakú műanyagszék. Nekem is van a pincében kettő és mindkettő piros, az egyik ráadásul szögletes forma, négyzet alakú ülőlappal.
Anti vasalószékéhez kapcsolódva, nekem is ez volt korábban, levágtam sikítóval a lábaiból, hogy még alacsonyabb is lehessen.
Észlelés közben olyan macerás volt a használata (mindig felállva, világítva azt a stiftet másik lyukba átrakosgatni és találgatni, hogy hány lyukkal feljebb, vagy lejjebb), hogy néhány próbálkozás után inkább elhagytam. Hasonlóan, mint a Hyperion fókusz gyűrű tekergetését.
A Horváth Tamás féle széken pedig éppencsak megemelem a sejhajomat és egy mozdulattal magam alatt beállítom a kényelmes magasságot, kis túlzással (vagy talán nem is annyira) még az okulárból sem kell közben kitekinteni. Na ez az ami megfizethetetlen.
Próbáltam már egy-két ilyen célra készült széket (többek között a BTC által korábban forgalmazott nehéz, vasvázas nem éppen helytakarékos, de legalább méregdrága ülőalkalmatosságot), de ez a helytakarékossága, stabilitása, profi kivitele és komfortja miatt mindet felülmúlja, sokkalta kedvezőbb áron.
Csak ajánlani tudom, nagyban segíti az okulárra való koncentráció lehetőségét.
Két hazai gyártású profi csillagászati cuccom van már, az egyik az MDA féle bino állvány, a másik a Tamás észlelőszéke. Nagy köszönet nekik érte!


D.Laci

Némi illusztráció:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.10.23. 07:23

Köszi a leírást és az illusztrációt, Laci!

Valóban nagyon hasznos, kompakt cucc lehet; Tamás odafigyel az apró részletekre. Külön tetszik benne, hogy névre szóló. :)
Látom, az ülőke sötétebb színű. Az miből készült?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.10.23. 09:35

Lovász András írta:
2022.10.23. 07:23
Köszi a leírást és az illusztrációt, Laci!

Valóban nagyon hasznos, kompakt cucc lehet; Tamás odafigyel az apró részletekre. Külön tetszik benne, hogy névre szóló. :)
Látom, az ülőke sötétebb színű. Az miből készült?
Szia András!
Látom megtörted a fórum napok óta tartó csendjét.
Az ülőlapon polyfoam szerű habanyag van, hidegben is kellemes meleg és puha érzetű.
Nagyon ügyes, átgondolt konstrukció.
Külön tetszik a fokozatmentessége mellett a kitámasztó gázrúgós megoldása, ami nyitáskor kirúgja, záráskor behúzza a kitámasztó lábat.
Sokkal drágább Astroshop-os modelleken egy rövid textil heveder, vagy lánc van felszerelve.
Le a kalappal Tamás előtt, tényleg nagyon komfortos kis eszközt alkotott.
Horváth Joe barátomét próbáltam a nyáron a Kiskun táborban, nagyon megtetszett, utána kértem Tőled Tamás elérhetőségét.
Hihetetlen mennyi kényelmet tud adni az észleléshez. (Főként az előtte használt, átalakított vasalószékem után.)
Csak összehasonlításul:
https://www.astroshop.eu/?q=Chair

D.Laci
ui.: Érdemes a linket kicsit lejjebb tekerni és megnézni, a 10 Micron nagybino állványainak árát. MDA nagyon töredék áron milyen komolyat dobott piacra, jó ez 13,5 kg-ig terhelhető, de az ára... :roll:
Mondjuk ha az MDA állványát már egy astro cég forgalmazná az se annyi lenne, mint a gyártótól, de akkoris...
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.10.23. 16:29

Ha EQ mechanikán észlelnék, nélkülözhetetlennek érezném Tamás székét. Tökéletesen kiforrott konstrukciónak tűnik még így, kipróbálatlanul is. Dobson szerelésben ilyen kis távcsőhöz viszont bőven elég nekem, ami van.

Láttam a linken a binoállványt. Többször is megnéztem az árát, hogy jól látom-e?! :shock: :o
Döbbenetes. Épp most készítek magamnak egy paralelogramma rendszerű binoállványt kizárólag fekvő testhelyzetben való használathoz. Jelenleg kb. 70%-os készültségű. Olyan deszkából készül, amit korábban már tűzifának tettem félre, olyan hulladék rétegelt lemezből, ami a korábban elkészült zsámolyokból maradt meg és 1-1 pár axiális tűgörgős csapágy szolgálja majd a vízszintes és függőleges tengelyeket. Mivel az egyik pár már megvolt, csak ki kellett egészítenem, ill. a csavarokat megvennem. Lakkal együtt 10 ezer Ft alatt meg fog állni az anyagköltsége. A dobson zsámolyra fogom felszerelni mindössze 2 csavarral, ez jelentősen lecsökkenti kitelepüléskor a ráfordított időt, valamint kicsi lesz a helyigénye. A zsámolyom finom mozgását fogom hozzá kihasználni, és a slusszpoén az, hogy a platformon lesz az egész cucc, ezáltal a binokulár is rezzenésmentes óragéppel lesz ellátva. 8-) :lol:
Egy baj van vele: noha a 70%-os készültségi fokot 1 műszak alatt elértem, a maradék 30%-ra nagyon nehezen akar sor kerülni; mostanában nagy a pörgés.

Ha készen lesz, teszek fel képeket.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.10.23. 21:57

Lovász András írta:
2022.10.23. 16:29
Ha EQ mechanikán észlelnék, nélkülözhetetlennek érezném Tamás székét. Tökéletesen kiforrott konstrukciónak tűnik még így, kipróbálatlanul is. Dobson szerelésben ilyen kis távcsőhöz viszont bőven elég nekem, ami van.

Láttam a linken a binoállványt. Többször is megnéztem az árát, hogy jól látom-e?! :shock: :o
Döbbenetes. Épp most készítek magamnak egy paralelogramma rendszerű bino állványt...
...
Ha készen lesz, teszek fel képeket.

Erre kíváncsi vagyok, így elsőre nem igazán tudom elképzelni.
A szék EQ-val is és az SC azim. mechanikájával is
nagyon jól használható.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”