Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.06.29. 22:10

Lovász András írta:
2023.06.29. 05:53
Laci, mely nagyításokon használod az APO-ban és a SC-ben?
Hogyan váltak be hozzá az új Lacerta okulárok?
Az APO-ban 33-tól 150x-ig.
Az SC-ben 78-tól 156x-ig.
A Lacerta 82° nagyon jók 7 és 16mmm.
A Lacerta PFF 25 mm is jó mélyégen, de pl. a Holdnál zavaró fényvisszaverődés van benne a szememről, ahogy korábban írtam.
A 82°-osban ennek nyoma sincs.
Ebben a nagyítás tartományban nagyon jól szerepel a benéző.
Alapvetően mélyégre szántam és ott nekem bevált.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.30. 09:51

D.Laci írta:
2023.06.29. 22:10
Lovász András írta:
2023.06.29. 05:53
Laci, mely nagyításokon használod az APO-ban és a SC-ben?
Hogyan váltak be hozzá az új Lacerta okulárok?
Az APO-ban 33-tól 150x-ig.
Az SC-ben 78-tól 156x-ig.
A Lacerta 82° nagyon jók 7 és 16mmm.
A Lacerta PFF 25 mm is jó mélyégen, de pl. a Holdnál zavaró fényvisszaverődés van benne a szememről, ahogy korábban írtam.
A 82°-osban ennek nyoma sincs.
Ebben a nagyítás tartományban nagyon jól szerepel a benéző.
Alapvetően mélyégre szántam és ott nekem bevált.

D.Laci
Köszi!
A 33x-ost (APO), ill. a 78x-ost (SC) gondolom 32 mm-es Plössl-sel éred el(?). Bár írtad korábban, hogy ezeket cserélted le a Lacertákra. Viszont azoknak is 29 mm körüli a belépő nyílásuk. Nem zavaró a vignettálás? (Merthogy a bino kilépő nyílása 22 mm körüli?)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.06.30. 14:05

A legkisebb nagyítást mindkét távcsőnél valóban a 32 mm-es BCP-vel kaptam. A Lacerta PFF 25 mm használatával ez 42x-re változik az APO és 100x-ra az SC esetében.
Mélyégnél számomra egyáltalán nem zavaró az esetleges vignettáció.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.07.03. 03:34

D.Laci írta:
2023.06.30. 14:05
A legkisebb nagyítást mindkét távcsőnél valóban a 32 mm-es BCP-vel kaptam. A Lacerta PFF 25 mm használatával ez 42x-re változik az APO és 100x-ra az SC esetében.
Mélyégnél számomra egyáltalán nem zavaró az esetleges vignettáció.

D.Laci
Köszönöm.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2023.07.18. 10:35

Hej,

válaszok...

>(Maczó András): De úgy érted, zenittükör nélkül áll a talpán a kép vele?

Igen. Simán, egyenesen átnézve a refraktoron, beteszed az okli helyére. A fókusz nem megy el feltűnően, tehát nem kell "egy métert" betekerni a kihuzaton, csak beteszed, kicsit finomítod a fókuszt és kész, mindkét szemmel látod az egyenes állású képet.

> (Lovász András): Sajnos kitakarásos rendszerekben az extrém kis nagyítások nem játszanak.

Igen, szerintem ez egy komoly előnye a refraktoroknak ... egyesek számára. Én pl. nagyon szeretek extrém pici nagyítással nézelődni, de hát mindenkinek mások a preferenciái...

> A saját pupillánknál kisebb (vagy egyenlő) kilépő pupillát alkalmazva milyen a kép?

Bolygót nem néztem vele, de optikai ismereteim szerint a (szemenként) "félhold alakú" lencsefelület miatt KELL, hogy legyen a képben diffrakciós tüske. Emiatt szerintem sötét környezetben levő, fényes objektumok nézegetésére ez nem ideális, nagy nagyításnál meg az egyik irányban (kb.) fele lesz a felbontás, tehát a diffrakciós képnek is elég borzalmasnak KELL lennie. Szerintem ezt az eszközt kimondottan a kicsi nagyításokra kell használni, nagy nagyításhoz, bolygózáshoz a hagyományos megoldás a jó.

> A szem pozicionálására mennyire érzékeny? Eltünedezik a félhold alakú kilépő pupilla miatt, vagy stabil?

Én nem vettem észre problémát, de érteni kell a dolog működését. A szemtávolságot pl. TILOS a "normál" benézőknél használt értékre beállítani. A jó beállítás itt az, ahol a félhold alakú kilépő pupillák "súlypontja" van a megfigyelő pupillatávolságára beállítva. De ugye a kilépő pupillák mérete változik a nagyítással, tehát elvben a nagyítás váltásakor a szemtávolságot is állítani kell. Emiatt simán lehet, hogy aki a hagyományos megoldáshoz szokott, az rossz beállítást használ és akkor valóban lehet gond. De aki érti, hogy mi történik ebben az eszközben, az jó beállítást fog használni és akkor nem kellene, hogy bármiféle problémát érzékeljen.

> Milyen az élesség?

Nagy nagyítást nem tudok használni, mert csak 3 szett okli van az eszközhöz, azokból meg a lerövidebb fókusz is kb. 44x-es nagyítást ad. Barlow elvben használható lenne, de még nem próbáltam.

> A jobb- és baloldal felcserélése (ami zenittükör nélkül megtörténik* (Andrásnak válaszul)) miért "borzalmas"? Miben nyilvánul meg?

Hát ... ha vannak itt "régi vágású" házimozisok (akik már aktívak voltak a 3D korszakban) akkor nekik könnyű ezt elmagyarázni: amikor 3D-t vetít az ember, a legtöbb lejátszó progiban van egy gomb, amivel fel lehet cserélni a szemek szerepét (magyarul a gomb hatására a bal szem látja a jobbnak szánt képet és fordítva). No, pontosan ugyanezt csinálja ez a benéző is, csak itt nincs gomb amivel a hiba megszüntethető lenne. Viszont annyira nem zavaró ez, mint a 3D esetén, mert itt eleve sokkal gyengébb a 3D hatás, így viszont a szemek felcserélése is csak picit zavaró. Együtt lehet élni vele, de azért jobb lenne, ha nem így lenne...

> *Az objektív által megfordított képet forgatja vissza a benéző. A sugárosztó előtti fordított állású képpel dolgozik tovább az eszköz. Ezért igaz, amit Pali ír.

Pontosan. Az egyébként nagyon jó dolog, hogy legalább az embereknek a lába van lefelé a látott képben ... de szerintem semmi akadálya nem lenne a "tökéletességnek", azaz hogy a jobb szem nézzen ki az objektív jobb oldalán ... és akkor a 3D élmény is ott lenne, frankón. Szerintem a szemek felcserélése egyszerűen a "kínai odafigyelés" diadala az optikai tervezésben ... ez pedig engem személy szerint nagyon elszomorít.

Hej!

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.07.18. 14:19

Köszönöm a választ!
Így most már jelentősen kitisztult a kép, előnyök-hátrányok tekintetében csökkent bennem a bizonytalanság. A logikám is ilyesmiket diktált, de az nagy előrelépés, hogy a gyakorlati oldalról is megerősítetted ezt. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2024.01.16. 08:40

Kedves Kollégák!

A benéző használatával kapcsolatban egy teljesen új megközelítésben gondolkozom.

Ugyebár a Newtonosoknak a "hagyományos" benézővel sokszor az a bajuk, hogy nem tudnak kis nagyítást előállítani, mert muszáj barlow-t alkalmazni a fókusz eléréséhez, márpedig az megnöveli a nagyítást. Ráadásul a benéző kimeneti nyílása általában relatíve kicsi, ami lekorlátozza az okulárokat fókuszhossz és/vagy látómező tekintetében.

Nekem a lineáris benéző valahogy nem jön be a félhold alakú kilépő pupilla miatt.

Tehát jött a gondolat: mi van akkor, ha a benézőből mikroszkópot, vagy ha úgy tetszik terresztrikus okulárt csinálunk? Legfeljebb egyenes állású lesz a kép.🙃=>🙂
Én még anno építettem ilyet, ha valaki nem ismerné, itt egy link róla (az alcímek közt megtalálható):

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Okul%C3%A1r

Még 2 db egytagú pozitív lencsével is működik, csak lényeg, hogy a 2 lencse fókuszának összegénél NAGYOBB legyen a távolságuk. Nagyon szerettem, mert sokféle nagyítást el tudtam vele érni.

NEM a benéző nyakának VÉGÉBE csavarnánk a pozitív lencsét, hanem a benéző nyaka és teste közé, a fényosztó elé közvetlenül, a vignettációt elkerülendő.

Egy példa: ha betennék a benézőm említett helyére egy 35 mm fókuszú ragasztott akromatikus lencsét, akkor a 18 mm-es BCO okulárokkal 80 mm-es távolságot feltételezve
F=f¹*f²/d-(f¹+f²)=23,3 mm lenne az eredő fókusz. A fókuszírozót pedig 23,3 mm-rel kellene kijjebb tekerni, mint az átlag okulárok esetén. DE(!) ha a benéző nyakába egy 25 mm-es toldót tekerünk, akkor akár SEMENNYIVEL!!!!!

Szóval egészen kis nagyítás is elérhető lenne ezzel a rendszerrel, valamint alacsony építésű fókuszírozóban is használható volna! Vagy fényerős Newtonokban kómakorrektorral is, hiszen a benéző ebben a rendszerben maga az okulár. Természetesen az előtétlencse-okulárpár távolságának változtatásával, és/vagy a lencse fókuszának változtatásával újabb nagyításokat lehetne elérni, így feleslegessé válna több okulárpár beszerzése (hiszen nem zárom ki a különböző fényútkorrektorok használatát akár toldók alkalmazásával)!

Egy bajom van: nincs 35 mm-es pozitív lencsém és még csak hasonló sem.

Ha valakinek van ilyesmije, és lenne kedve kísérletezni hagyományos binobenézővel, nagy hasznára válhatna az amatőr csillagász társadalomnak! :)

Arra lennék kíváncsi, vajon a benéző labirintusában csorbul-e a látómező és egyáltalán milyen lenne a látómező szélein a képminőség?
A kilépő pupilla kapna-e plusz aberrációt?


Előre is köszönöm az együtt gondolkodást!

Nagyon hülye ötlet? :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: pisza » 2024.01.25. 16:08

Sziasztok! András, végül is mi a bajod a líneáris benéző félhold alakú kilépőjével? Én is tudom, hogy a diffrakciós képekkel szögesen ellenkezik a képe, viszont tapasztalatom, hogy semmiben nem befolyásolja a képet. A 36 Andromeda kettőst bontottam fel a binobenézővel a minap, semmiben nem volt rosszabb az egyszemes látványnál. 1 " kettős. A távcső 350 f/5 Newton. Ha nagy gond lenne a a benézővel, gondolom nem jött volna a felbontás ennyire könnyedén..
Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2024.01.25. 20:28

Szia Csaba!

Például az a "bajom" vele, hogy meg kell venni. Meg hogy minden nagyításhoz külön okulárpár kell. Meg hogy a lineáris benézőben egyik irányban feleződik a felbontás, ahogy Gy. P. írta. Ha a 35 centis távcső ezzel a benézővel 0,4"-es szeparációjú kettőst bontana, az egy jó cáfolata lenne ez utóbbi állításnak...

De végül is mindegy, mert kis nagyításra használnám.

No de visszatérve a kérdéshez: szerintem nagy durranás lenne, ha "terresztrikus okulárként" használva egy hagyományos benéző bármilyen alacsony építésű fókuszírozóban is adhatna akár kis nagyítást (is).

Szerintetek vajon létezik 25 mm átmérőben akromatikus lencse 35 mm fókusszal?

Amúgy csináltam olyan kísérletet, hogy a 2 db BCO-mat összeérintettem a nyakuknál és az így kapott terresztrikus okulárt tettem a kihuzatra. Egész jó volt a kép! Természetesen egyenes állású...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2024.01.25. 22:17

Andras

Erdekes otlet, gratulalok !
Altalaban, mindenki emliti a francia Leon Foucault mint az ezustozot uveg tukor tavcsovek atya.
De a Foucault tavcso nem hasznalt ''normalis'' okularokat hat nem egy ''mikroszkopot'' hasznalt okular helyet.
Ott volt egy pozitiv , relé lencse rendszer a seged tukor es a fokusz sik/ okular kozt.

Probaljunk most egy megoldast.
Ugy gondolom hogy a 35mm-es akromat lencset talalni fogod egy 17 - 18 mm fokusz Plossl okularban.

Vagy, miert nem probalni egy 35mm fokusz Plossl okulart ? ( Na , jo, hogy ha letezik ... )
Arrol volna szo hasznalni a 35 mm-es okulart mint ''projection / vetites '' okular. Hogy ha nem fere ertetem valamit.

A toldastol meg nem menekultunk. A 35 mm-es lencset vagy okulart, 70mm-re kel helyezni a fokusz siktol hogy 1:1 legyen a nagyitas, vagyis fokusz nyulas nelkul.

Nagyon kivancsi vagok en is a konkret eredményre.

Udv, Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”