Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.12.07. 08:41

Attila írta:
2020.12.06. 19:27
Most jöttem be a távcsőtől a számítógéphez, és a friss éjszakai tapasztalataim a következőek...
...Akárhogy csűröm-csavarom, tesztelgetem, "rendbe kell rakni" a bino-benézőt, mielőtt valóban használható cucc lesz belőle. De úgy lehet az!
Bingó! :D
Ahogy korábban már írtam, a TS-binónak az egyik nagy erénye egyrészt az okulárok központos szorítása, a másik pedig, hogy kismértékben állíthatóak az okulárok optikai tengelyének szögei, emiatt nemcsak a kettőzést van lehetőség megszüntetni, hanem a szem aktuális "fáradtsági fokához" is igazodhatunk; így tudtam a Marsot egyhuzamban 3 órán át bámulni.

A feleségemet -általában - meglehetősen nehezen tudom akár csak pár percre is a távcsőhöz csábítani. Amikor viszont a közelmúltban egyik alkalommal sikerült, a Holdat szemlélve kb. 6 percen keresztül csak ömlöttek belőle a lelkendező szavak, hogy ez milyen "fantasztikus, mintha ott lennék, lehajolva szinte meg tudom érinteni a Hold porát" és hasonlók. A Marson ő is sokkal több részletet látott, mint egy szemmel.

Azonban ha optikailag hasonlítjuk az egyszemes rendszerhez, azonnal "elvérzik" a binó. Nagylátószögű okulárokkal vignettál; ha pásztázom csak úgy az eget, a prizmák miatt egy-egy fényes csillag, ami nincs is a LM-ben, csak a környékén - nyilván halványabban de - megjelenik; az egy szemre jutó fény kevesebb; kisebb a kontraszt is stb....
Nyilván nem ezekért szeretjük; ezek vannak a mérleg egyik serpenyőjében. A másikban pedig a 2 szemes észlelés az összes előnyével együtt. Nem vagyunk egyformák: ahány ember, annyiféleképp állhat ez a "mérleg". Nálam pl. úgy, mintha a "2 szemes észlelés" feliratú serpenyőben elefánt állna, a "hátrányok" feliratúban pedig egy kisegér. De csak akkor, ha tényleg be van lőve az a binó!

Eszembe jut, mikor az M 97-et bámultam vele. Ugyebár ez az objektum nem a fényességéről híres. Mégis többet láttam rajta a binóval, mint egy szemmel; nemcsak határozottabban láttam a "2 mélyedést" benne, hanem azonnal, és az elfordított látás módszere is jobban működött. Az NGC 7662-nél is ugyanez volt a tapasztalatom. A hmg csillagokon közel 1 magnitudóval gyengébb, mint az egyszemes rendszerrel, a kiterjedtebb ködösségek láthatóságát tekintve viszont nehéz "receptet" felállítani; minden objektum egyedi eset. Talán a magasabb kontraszt-indexűek élveznek nagyobb előnyt a binóban.

A Baader Morpheus-t kifejezetten binobenézőkhöz találták ki (olvasom több helyen): viszonylag keskeny felépítésű, kis tömegű (egy binónál ez nagyon fontos!). Felvetődik a kérdés: vajon a 76 fokos látómezővel kimaxolták az átlagos binók vignettálatlan LM-jét? :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.12.07. 09:12

Lovász András írta:
2020.12.07. 08:41
Ahogy korábban már írtam, a TS-binónak az egyik nagy erénye egyrészt az okulárok központos szorítása, a másik pedig, hogy kismértékben állíthatóak az okulárok optikai tengelyének szögei, emiatt nemcsak a kettőzést van lehetőség megszüntetni, hanem a szem aktuális "fáradtsági fokához" is igazodhatunk; így tudtam a Marsot egyhuzamban 3 órán át bámulni.
Ez a egy fontos tanulság volt nekem is - eltelt egy kis idő, amíg rájöttem, hogyan lehet megszüntetni a kettőzést ezzel a módszerrel. Azért még nem vagyok benne biztos, hogy ez "feature" és nem "bug" - különösen, mivel zoom okulárokat használok, és minden nagyítás-váltásnál igazgatni kell az optikai tengelyeket. Plusz, ez szerintem azért egy kicsit ront a kollimáción is. (Igaz, a lehetséges kollimációs hibákat is valószínűleg kiegyenlíti a kétszemes látás "szoftveres" képjavítása.)

És itt is igaz, amit Vizi Péter mindig (joggal) elmond: először meg kell tanulni nézni, hogy lásson az ember. És az a durva, hogy a tapasztalatom szerint a kétszemes nézést újra kell tanulni akkor is, ha monokuláris megfigyelésben már van némi tapasztalatunk.


Nekem egyébként az volt a tapasztalatom, hogy minden objektum esetén, ami befér a látómező középső kétharmadába, és ahol vannak észlelhető részletek, azokat sokszor jobban előhozza. Nyilván a bolygóknál, planetáris ködöknél, gömbhalmazoknál a leglátványosabb az eredmény, de nagyobb objektumoknál, különösen részleteket is mutató, fényesebb galaxisoknál is izgalmas ezzel észlelni.
Amire eddig még nem tudtam hatékonyan használni: a halvány, az eleve az észlelhetőség szélén levő objektumok, illetve objektum-részletek. A halvány kontrasztkülönbségeknél valószínűleg fokozottan előjönnek az említett optikai hibák, és azt már nem igazán tudja kiegyenlíteni az agy. De még ezt is érdemes nézegetni: ha sikerülne valami hatékony módszert találni a szűrők cseréjére, az lehet hogy itt is hozna eredményt.

Azon szoktam még elgondolkodni, hogy ha ennyi pluszba bevitt optikai probléma (sok plusz üveg, optikai tengelyek eltérései, nyújtók torzításai, optikailag és bevonatokban gyengébb okulárok) ellenére ennyivel jobb a kép, mit tudna csinálni a dolog, nyújtó tag nélkül masszívabb optikai elrendezéssel, jobb anyagú prizmákkal és jobb, nagyobb látószögű okulárokkal?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.07. 09:23

Ankalimon írta:
2020.12.07. 09:12
...
Azon szoktam még elgondolkodni, hogy ha ennyi pluszba bevitt optikai probléma (sok plusz üveg, optikai tengelyek eltérései, nyújtók torzításai, optikailag és bevonatokban gyengébb okulárok) ellenére ennyivel jobb a kép, mit tudna csinálni a dolog, nyújtó tag nélkül masszívabb optikai elrendezéssel, jobb anyagú prizmákkal és jobb, nagyobb látószögű okulárokkal?
Hát, igen, ezen már én is elméláztam korábban.
De a mélázásomat hamar lehűtötték a jobbnak gondolt benézők árai... :cry:

Talán itt is csak a megfizethető benézők bőrözése marad a halandó hazai amatőr számára, mint a kínai mechanikák esetében. :?


MA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.07. 10:03

Lovász András írta:
2020.12.07. 07:47
AtiCelestron5091 írta:
2020.12.07. 04:16
Extender. Szóval állandó 2x nyújtást ad, mindegy hova teszem a fényútban. Viszont nem muzsikált túl jó a binóval
Akkor lehet, hogy csak a nagyítás volt túl nagy az adott körülmények között...? :?
Én is erre gyanakszom. De még ismerkednem kell a műszerrel. Mindenesetre valóban érdemes helyén kezelni a bino használatát. Fényes, kis nagyítással is élvezhető objektumokra igazán jo, lehetőleg barlow nélkül.
Tegnap délután kipróbáltuk néhány műszerrel , először egy Lunt 60-assal. Ott ledobtuk a láncot, annyira király volt, pedig már jó alacsonyan volt a Nap. Ezután a városi panorámát néztük. Templomtorony részleteket, egyeneseket-párhuzamos vonalakat. Azt tapasztaltuk hogy jól be van állítva a két fényút. Semmilyen jele nem volt kettőzésnek. Miután helyesen beállítottuk a szemtávolságot a két okulár között, és az okulároknál egyenként is na onnantól még 20%-al javult a pontosság szerintem. CA nem adódott hozzá a képhez számottevően. Viszont egy érdekességet észleltünk egy tetőablakon,mégpedig azthogy az egyik okulárba nézve az ablaküveg sötét színű, a másikban nézve pedig világosabb sokkal. Mintha polarizált szemüveggel néznénk. Talán az egyik oldalon másképp jön a fény valamelyik prizmán... nemtudom. Nem értek hozzá, mindenesetre érdekes volt. A használt távcsövek: Lunt LS60, 80/600 ED, 70/500 L,150/1200L,127/1500MC,180/2700MC
A Nap után megkerestük a Jupitert még viszonylag világos égen. Egy 10x50-es binokulárral. Néhány percig annyi részletet és felhősávot láthattunk hogy tátva maradt a szánk, annak ellenére volt annyi részlet hogy a Nap ekkor még csak 2 fokkal volt a horizont alatt. Ezután nagyon erős szél és hideg lett, úgyhogy összepakoltunk és irány haza :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.12.07. 12:13

Hát az itt olvasottak nem igazán győztek meg arról, hogy ismét érdemes lenne pénzt beletolni ebbe a cuccba, főként, hogy én inkább mélyég fan vagyok.
Annakidején emlékszem, hogy sokat tököltem a WO beállításával és akkor sem voltam igazán boldog az eredménytől.
Azt hiszem ezt inkább még gondolati szinten elengedem.
Számomra ez macerás dolog, első és második blikkre is.

Mindenkinek kösz az infókat!

D.Laci
ui.: Inkább egy jó óriásbino-állvány irányába mozdulok. (Pénzügyileg értem, mielőtt valaki azt mondaná, hogy a kettő nem ugyanaz. )
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.12.08. 10:41

Off miatt másik témakörébe áttéve.

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2020.12.08. 10:48-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.12.08. 10:44

.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Végh Zoli 2020.12.08. 12:29-kor.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.08. 11:36

Végh Zoli írta:
2020.12.08. 10:44
AtiCelestron5091 írta:
2020.12.07. 10:03
Lovász András írta:
2020.12.07. 07:47

Akkor lehet, hogy csak a nagyítás volt túl nagy az adott körülmények között...? :?
Én is erre gyanakszom. De még ismerkednem kell a műszerrel. Mindenesetre valóban érdemes helyén kezelni a bino használatát. Fényes, kis nagyítással is élvezhető objektumokra igazán jo, lehetőleg barlow nélkül.
Tegnap délután kipróbáltuk néhány műszerrel , először egy Lunt 60-assal. Ott ledobtuk a láncot, annyira király volt, pedig már jó alacsonyan volt a Nap. Ezután a városi panorámát néztük. Templomtorony részleteket, egyeneseket-párhuzamos vonalakat. Azt tapasztaltuk hogy jól be van állítva a két fényút. Semmilyen jele nem volt kettőzésnek. Miután helyesen beállítottuk a szemtávolságot a két okulár között, és az okulároknál egyenként is na onnantól még 20%-al javult a pontosság szerintem. CA nem adódott hozzá a képhez számottevően. Viszont egy érdekességet észleltünk egy tetőablakon,mégpedig azthogy az egyik okulárba nézve az ablaküveg sötét színű, a másikban nézve pedig világosabb sokkal. Mintha polarizált szemüveggel néznénk. Talán az egyik oldalon másképp jön a fény valamelyik prizmán... nemtudom. Nem értek hozzá, mindenesetre érdekes volt. A használt távcsövek: Lunt LS60, 80/600 ED, 70/500 L,150/1200L,127/1500MC,180/2700MC
A Nap után megkerestük a Jupitert még viszonylag világos égen. Egy 10x50-es binokulárral. Néhány percig annyi részletet és felhősávot láthattunk hogy tátva maradt a szánk, annak ellenére volt annyi részlet hogy a Nap ekkor még csak 2 fokkal volt a horizont alatt. Ezután nagyon erős szél és hideg lett, úgyhogy összepakoltunk és irány haza :)

Ahogy elnézem azokat a betonlapokat nagy ugrabugrálás nem lehet észlelés alatt . Látva a sokféle távcsövet , lenne egy kérdésem , 70/500-as urániás bemutató távcsövetek nincs ?( Bocs a off-ért , de törlöm , amint választ kapok rá )Ilyen , mint a csatolt képen : mom távcső2.jpg
Valóban elég mozgolódósak ezek a lapok. De van fent már saját készítésű atomstabil háromláb, majdhogynem fix telepítésűnek mondhatóak.
Nincs ilyen távcső fent. Két "régi" távcső van, egy 203/3048-as Sajó Péter féle Cassegrain és egy Telementor 63/840.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.12.08. 12:31

AtiCelestron5091 írta:
2020.12.08. 11:36
Végh Zoli írta:
2020.12.08. 10:44
AtiCelestron5091 írta:
2020.12.07. 10:03


Én is erre gyanakszom. De még ismerkednem kell a műszerrel. Mindenesetre valóban érdemes helyén kezelni a bino használatát. Fényes, kis nagyítással is élvezhető objektumokra igazán jo, lehetőleg barlow nélkül.
Tegnap délután kipróbáltuk néhány műszerrel , először egy Lunt 60-assal. Ott ledobtuk a láncot, annyira király volt, pedig már jó alacsonyan volt a Nap. Ezután a városi panorámát néztük. Templomtorony részleteket, egyeneseket-párhuzamos vonalakat. Azt tapasztaltuk hogy jól be van állítva a két fényút. Semmilyen jele nem volt kettőzésnek. Miután helyesen beállítottuk a szemtávolságot a két okulár között, és az okulároknál egyenként is na onnantól még 20%-al javult a pontosság szerintem. CA nem adódott hozzá a képhez számottevően. Viszont egy érdekességet észleltünk egy tetőablakon,mégpedig azthogy az egyik okulárba nézve az ablaküveg sötét színű, a másikban nézve pedig világosabb sokkal. Mintha polarizált szemüveggel néznénk. Talán az egyik oldalon másképp jön a fény valamelyik prizmán... nemtudom. Nem értek hozzá, mindenesetre érdekes volt. A használt távcsövek: Lunt LS60, 80/600 ED, 70/500 L,150/1200L,127/1500MC,180/2700MC
A Nap után megkerestük a Jupitert még viszonylag világos égen. Egy 10x50-es binokulárral. Néhány percig annyi részletet és felhősávot láthattunk hogy tátva maradt a szánk, annak ellenére volt annyi részlet hogy a Nap ekkor még csak 2 fokkal volt a horizont alatt. Ezután nagyon erős szél és hideg lett, úgyhogy összepakoltunk és irány haza :)

Ahogy elnézem azokat a betonlapokat nagy ugrabugrálás nem lehet észlelés alatt . Látva a sokféle távcsövet , lenne egy kérdésem , 70/500-as urániás bemutató távcsövetek nincs ?( Bocs a off-ért , de törlöm , amint választ kapok rá )Ilyen , mint a csatolt képen : mom távcső2.jpg
Valóban elég mozgolódósak ezek a lapok. De van fent már saját készítésű atomstabil háromláb, majdhogynem fix telepítésűnek mondhatóak.
Nincs ilyen távcső fent. Két "régi" távcső van, egy 203/3048-as Sajó Péter féle Cassegrain és egy Telementor 63/840.

Köszönöm a választ , akkor tovább nyomozok .
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.12. 11:27

Néhány nappal ezelőtt kellemes meglepetésben volt szerencsém. Egy régi amatőr barátom megtisztelt azzal, hogy rám írt rám a Messengeren és fölajánlott számomra megvételre egy .96"-es, Zeiss kis binokuláris benézőt, kettő 16 mm-es orthó okulárral és a hozzá tartozó 1,5x Barlow nyújtóval, gyorscsatlakozójával együtt.
20201211_144414.jpg
20201211_184640.jpg

A benéző, okulárok szép állapotban vannak, kisebb kopás jeleni látszanak a korábbi használatából adódóan a benézőn. Mindegyik darab tisztításra szorul ill. a benézőnek a bal oldali részéből a kis finom szorító csavarja hiányzik, amelynek a pótlása felől már megtettem a szükséges gyors lépéseket.
20201212.jpg
Ma már nem csak a .96" okulárok de a hozzájuk tartozó kiegészítők is egyre jobban a feledés homályába kerülnek, ezért is gondoltam, hogy megosztom ezeket a pár sorokat, képeket.

Ilyenkor szokott eszembe jutni egy német barátom mondása: " bitte geben Sie Ihr Carl Zeiss Jena Fernrohr mit Zubehör nicht aus den Händen; Ihre Kinder und Kindeskinder werden es Ihnen einmal danken - Denk Jakob"


üdvözlettel
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”