Óriásbinokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.05. 11:29

Az M57 központi csillagát nekem nem sikerült meglátnom, de higgyétek el: az NGC 7000 és a hozzá hasonló, nagyon alacsony kontraszt indexű objektumokon a kilépő pupilla a fontos (akarom mondani ez nem hit kérdése, hanem fizika :oops: )! Elismerem, nem sokkal több az én 4,67 mm-em, mint a Ti 4 mm-etek, de a felületi fényességet nem átmérővel, hanem a kilépő pupillával növeljük (ezt már korábban megtárgyaltuk). És a sötét ég mellett fontos, hogy időt is adjunk magunknak.
Azért bátorkodtam javasolni a szabadszemes észlelést, mert valószínűleg nagyobbra tágul a pupillátok, mint a binoklitok kilépője. UHC-val ezt a nagyobb felületi fényességet "leválasztva" a környezetétől még markánsabbá válik az objektum körvonala, magyarán még nagyobb a kontraszt. Másrészt a 3° körüli LM nem annyira ideális ehhez a ködhöz, mint a 4,4...

A fentiekből következik, hogy egy 10x50-essel még hálásabb a feladat.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.07. 18:51

Akkor a 10x50-esemmel fogom megpróbálni először, mert az 7,3° látómezejű 5mm kilépő pupilla mellett.
Soha nem feltételeztem, hogy ez ilyen átmérővel összejöhet, ezért meg se próbáltam.
Köszi a tippet.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.09. 13:19

Sziasztok.
Látom hogy a hagyományos kivitelű óriás-
binokulárok általában azért jóval olcsóbbak
mint a binokulárteleszkópok.
Gondolom utóbbiaknak nagy előnyük a cserél-
hető okulár és az hogy UHC-szűrőt is lehet
hozzájuk használni.
Ez a kétszemes betekintés nekem is nagyon
tetszik.
Kár hogy ilyen drágák (nagyjából 450-500ezer
felett indulnak).
Az is lehet hogy igazán azoknak éri meg ilyet
venni, akik hegyvidéken, vagy eleve jó égbolt
alatt észlelnek.
Nem tudom....
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2021.08.17. 13:11

https://szolnoktavcso.hu/bresser-spezia ... FXEALw_wcB

Ezt most találtam.
Külsőleg szimpatikus (nem úgy néz ki mintha két ormótlan lencsét rátettek volna egy 7x35ös binó prizmaháza elé) és olcsó, gondolom azért is, mert sima akromát. (Hasonlít külsőre az ed-s deltához, csak olcsóbb)
Valakinek esetleg van ilyen, és ha igen, hogy jó vételnek tartja -e.
140/890 GPU
150/930 newton
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: horadam » 2021.08.17. 13:39

Valaki tud egyébként valamit erről a boltról, pontosabban webshop-ról? Épp tegnap hívtam őket.
Ahogy látom ez csak webshop (átvevő helyük 1 van, de az ugye nem bolt..), és sok termék ára kísértetiesen hasonlít a BTC áraira, készletére. Olyan, mintha területi képviselőjük lenne vagy valami hasonló. Pl. több olyan dolog is volt, amit néztem, Ft-ra megegyezett az ára és raktárkészlete a BTC-vel.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.17. 20:50

Maczó András írta:
2021.08.17. 13:11
https://szolnoktavcso.hu/bresser-spezia ... FXEALw_wcB

Ezt most találtam.
Külsőleg szimpatikus (nem úgy néz ki mintha két ormótlan lencsét rátettek volna egy 7x35ös binó prizmaháza elé) és olcsó, gondolom azért is, mert sima akromát. (Hasonlít külsőre az ed-s deltához, csak olcsóbb)
Valakinek esetleg van ilyen, és ha igen, hogy jó vételnek tartja -e.
Akkor inkább ezt szerintem.
Ez nagyon hasonlít a Delta Extreme-re.
Valószínüleg ugyanott gyártják:
https://www.teleskop-express.de/s ... ng.html
Vagy például ez:
https://www.astroshop.de/geraete/ ... 33085
Ezt el tudnám képzelni a mostani mellé:
https://www.astroshop.de/geraete ... d/p,62239
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.18. 19:34

Az idei MTT számomra leginkább várt eseménye, MDA új saját fejlesztésű nagybino állványának bemutatója volt.
Bár már korábban hallottam az előkészületeiről, de a valóság őszintén nagyon meglepett.
Egy teljesen új koncepció alapján megálmodott, nagyon aprólékosan átgondolt és profi módon kidolgozott termék került elénk az esti kipróbálási lehetőséggel egybekötött bemutatón.
Az új koncepció szakított a már megszokott paralelogramma szerkezettel és sokkal stabilabb, görgős, csúszkás kialakítást kapott.
Lehetőség van vele fekvő, félig ülő és ülő testhelyzetből való észlelésre, akár a zeniten kissé túl is.
A bemutatón és a próbán több darab lett belőle kiállítva, egy Zeiss 7x50 , egy Bresser 20x80 ED és egy a saját Celestron 25x100 binommal.
Mindegyik kiválóan teljesített. Gyors és könnyű beállítás után rezzenéstelen kép még a 4kg-os binoval is.
A konstrukció kényelme az, hogy nem nekem kell igazodnom a bino helyzetéhez, hanem a binot tudom igazítani a saját ülő, vagy fekvő poziciómhoz.
Az a megtiszteltetés ért Attila részéről, hogy elsőként vásárolhattam a már sorozatgyártásra szánt darabok közül.
A tábor ideje alatt hosszasan teszteltük az elkészült példányokat, teljes sikerrel.
A készlet nem tartalmaz tripodot, viszont egy komplett ellensúlykészletet igen, ami 4 kg-os binoig pontosan elegendő.
A mechanikafej tömege bino és ellensúlyok nélkül 5,6kg.
A mechanika bármely közbeeső helyzetben megőrzi egyensúlyát és állítható az " engedelmességi" ereje kívánság szerint minden irányban.
Ami fontos, hogy olyan stabil tripod kell alá, aminek legalább 80mm átmérőjű tányérja és 3/8"-os foto csatlakozása van.
Ez a szerkezet új dimenziókat nyit a nagybinó csillagászati használatában.
Ezúton is garatulálok MDA-nak és sok sikert és piacot kívánok ennek az elmés szerkezetnek.

D.Laci
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2021.08.19. 08:31-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.18. 19:50

További képek a későbbiekben.
D.Laci
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2021.08.19. 08:29-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.18. 20:26

D.Laci írta:
2021.08.18. 19:34
Az idei MTT számomra leginkább várt eseménye, MDA új saját fejlesztésű nagybino állványának bemutatója volt.
Bár már korábban hallottam az előkészületeiről, de a valóság őszintén nagyon meglepett.
Egy teljesen új koncepció alapján megálmodott, nagyon aprólékosan átgondolt és profi módon kidolgozott termék került elénk az esti kipróbálási lehetőséggel egybekötött bemutatón.
Az új koncepció szakított a már megszokott paralelogramma szerkezettel és sokkal stabilabb, görgős, csúszkás kialakítást kapott.
Lehetőség van vele fekvő, félig ülő és ülő testhelyzetből való észlelésre, akár a zeniten kissé túl is.
A bemutatón és a próbán több darab lett belőle kiállítva, egy Zeiss 7x50 , egy Bresser 20x80 ED és egy a saját Celestron 25x100 binommal.
Mindegyik kiválóan teljesített. Gyors és könnyű beállítás után rezzenéstelen kép még a 4kg-os binoval is.
A konstrukció kényelme az, hogy nem nekem kell igazodnom a bino helyzetéhez, hanem a binot tudom igazítani a saját ülő, vagy fekvő poziciómhoz.
Az a megtiszteltetés ért Attila részéről, hogy elsőként vásárolhattam a már sorozatgyártásra szánt darabok közül.
A tábor ideje alatt hosszasan teszteltük az elkészült példányokat, teljes sikerrel.
A készlet nem tartalmaz tripodot, viszont egy komplett ellensúlykészletet igen, ami 4 kg-os binoig pontosan elegendő.
Innentől inkább a képek beszéljenek, amelyeket már idehaza készítettem, az eszköz összecsukott és nyitott állapotában a saját 25x100-as binommal.
A mechanikafej tömege bino és ellensúlyok nélkül 5,6kg.
A képek a két véghelyzetet mutatják, de bármely közbeeső helyzetben megőrzi egyensúlyát és állítható az " engedelmességi" ereje kívánság szerint minden irányban.
Ami fontos, hogy olyan stabil tripod kell alá, aminek legalább 80mm átmérőjű tányérja és 3/8"-os foto csatlakozása van.
Ez a szerkezet új dimenziókat nyit a nagybinó csillagászati használatában.
Ezúton is garatulálok MDA-nak és sok sikert és piacot kívánok ennek az elmés szerkezetnek.

D.Laci
Köszi a beszámolót.
Én is gratulálok hozzá.
A Baader háromlábra is rá tudod tenni ?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Óriásbinokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.18. 20:35

Mozdonyos írta:
2021.08.18. 20:26

Köszi a beszámolót.
Én is gratulálok hozzá.
A Baader háromlábra is rá tudod tenni ?

Sajnos nem, ezért kellett vennem ezt:

https://tavcso.hu/termek/TriLac32c

Ma érkezett meg, ezért tudtam csak ma közreadni az információkat.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”