akkumulátor Goto-hoz

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.03.18. 11:55

Sziasztok,

EQ5 Gotohoz 12v voltok akkumulátort javasolnak, de azt nem tudom, milyen Ah-s erősség kell hozzá és nagyon sok fajta van, széles árskálán. 6-8 óra észleléshez elég egy kisebb 12V 6Ah-s vagy 12V 9Ah-s akkumulátor, vagy nagyobbat, 12Ah-st érdemes venni? Nem szoktam egész éjjel kint lenni.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.03.18. 11:58

2A körül fogyaszt max. a mecha, én használt kisebb (44Ah-s) autóakksit használok, simán bírja 10 órát még hidegben is. Mindig van, aki szabadul az ilyentől, én meg ingyen másodfelhasználom. 10 évet simán kibír így is. :D
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.03.18. 12:57

Vizi Péter írta:
2022.03.18. 11:58
2A körül fogyaszt max. a mecha, én használt kisebb (44Ah-s) autóakksit használok, simán bírja 10 órát még hidegben is. Mindig van, aki szabadul az ilyentől, én meg ingyen másodfelhasználom. 10 évet simán kibír így is. :D
A méret is szempont, a 12Ah-as akksi is már 3 és fél kiló, az autóakksi meg gondolom a duplája, ha nem több, kitelepülni nem ideális nekem, arról nem is beszélve, hogy a 44Ah alapból a 4X annak, amit alá be akarok menni :)
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.03.18. 13:06

Én is egy (jelenleg kb. 3 éves) 44 Ah autó akksit használok NEQ-6 és LX200 mechanikával. Ha a távcsőfűtés is megy végig, két éjszakát lazán kiszolgál.
A táp kérdése is olyan, mint a mechanika.
Minél stabilabb, annál jobb.
Kis kapacitású akkut nem vennék, mert főként hidegben nincs benne tartalék és mindig azon cidriznék (nem csak a hideg miatt) , hogy mikor áll le a mechanika.
A 2A-es áramfelvétel csak a keresés ideje alatt van (mindkét motor működésekor), az óragép megfigyelés közben ennek töredékét veszi fel.

D.Laci
ui.: Ez olyan mint a full elektromos autó, az ember félszemmel mindig a maradék töltöttséget nézi és szurkol, főként télen, hogy nehogy valami akadályoztatása legyen.
Azután ha minden OK kiáll "tankolni" és ott szobrozik egy nagybevásárlásnyi időt.
Ez lenne a jövő? :roll:
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2022.03.19. 21:42

a folyamatos terhelés miatt az autóakku nem igazán megfelelő: azt arra tervezték, hogy rövid impulzussal beinditsa az autót, hosszú, folyamatos terheléshez munka akku javasolt, /nekem is az van a kocsimban/, nem csak a mechanika eszi az ampert, hanem minden más is, és azt ne felejtsük el, ha a 12 volt fogy az aksiból- az amperből veszi el a táp.
egy használt akksit nem lehet max 12,6 voltra tölteni, télen ennek max a 85%-át tudja leadni. mechanika, páramentesítő, vezetés, DSLR, plusz esetleg egy laptop, és 2 óra után már csak 11 volt körül van az akkuban.
a munkaakku meg 80 amperórás, folyamatos terhelésre tervezték/ lakóautóba, elektromos csonakhoz, mozgássérült kocsikhoz/ és nem sokkal drágább mint az autóaksi./ enyém 26k volt, de a kocsiban is használom, igy nem kell töltögetni, töltés nélkül 20 éjszakát simán kibír./
én is autóaksit használtam, de az AZ-EQ5 folyamatosan sipákolt a kevés feszültség miatt, a mechanika motorjai elég sok ampert esznek mivel folyamatosan feszültség alatt vannak./ nem csak goto használatakor, hanem amikor be vannak kapcsolva/.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.03.20. 09:55

popey37 írta:
2022.03.19. 21:42
a folyamatos terhelés miatt az autóakku nem igazán megfelelő: azt arra tervezték, hogy rövid impulzussal beinditsa az autót, hosszú, folyamatos terheléshez munka akkumulátor javasolt, /nekem is az van a kocsimban/, nem csak a mechanika eszi az ampert, hanem minden más is, és azt ne felejtsük el, ha a 12 volt fogy az aksiból- az amperből veszi el a táp.
egy használt akksit nem lehet max 12,6 voltra tölteni, télen ennek max a 85%-át tudja leadni.
...


Ez a 80 Ah-ás akku hány kiló?
Csak azért kérdezem, mert az én start-stoppos rendszerű (ez az egy funkció benne amit nagyon utálok) kocsimba való nagy indítóáramú 70Ah-ás
akku az 20 kiló.
Szerintem az esetek többségében nincs szükség 20 éjszakát lefedő kapacitásra, de sérvműtétre sem.
Amit írtál a munka-akkumulátorokra az igaz.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.03.20. 11:25

Nem tervezek sok téli kitelepülést, sem egész éjszakás fotózást, sem 25 kilós pakkot üzemeltetni.
A kérdés, hogy egy sima EQ5 Gotohoz általában 4-8 órára elég-e egy 12V-s 9Ah-s vagy 12V 12Ah-s zselés akkumulátor?
Tölteni a 12V zselés akksit lehet 1.8Amperes töltővel? Az elég rá?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.03.20. 15:04

Yrkalla írta:
2022.03.20. 11:25
Nem tervezek sok téli kitelepülést, sem egész éjszakás fotózást, sem 25 kilós pakkot üzemeltetni.
A kérdés, hogy egy sima EQ5 Gotohoz általában 4-8 órára elég-e egy 12V-s 9Ah-s vagy 12V 12Ah-s zselés akkumulátor?
Tölteni a 12V zselés akksit lehet 1.8Amperes töltővel? Az elég rá?
Ha a mechanikán kívül nincs más fogyasztó rákötve, néhány órára a 12 Ah elég télen is.
Jó hozzá pl. költségkímélő módon a PC-k szünetmentes tápjának akkuja.
Alapszabály az akkuk kíméletes (hosszabb élettartamra szóló) töltéséhez, hogy a névleges kapacitás 10%-ánál nagyobb árammal ne töltsük.
Tehát 12 Ah max. 1.2 A-el, azaz 1200 mA-el töltve.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2022.03.20. 16:31

Korábban egy 30Ah-ás "óriás" PowerBank-et használtam az EQ5 Goto állványhoz - többé-kevésbé működött, de a hosszabb, téli éjszakákhoz már nem mindig volt elég.
Most van egy elvileg 40 Ah-ás, nagyon könnyű, jól hordozható, sok kimenettel ellátott Bresser powerbank-em, kifejezetten csillagászati észlelésekhez ajánlják. Ha tényleg csak egy fogyasztó (a mechanika) van rákötve, akkor egy ilyen elég lehet egész éjszakára is, télen is. Nekem végül még sem jött be, mert amikor elkezdtem a fűtést és a hűtőventillátort is rákötni, sajnos már az első óra után 11 V alá ment a leadott feszültség. (Az akkumulátorokkal az a gond, hogyha több fogyasztóval terheled őket, akkor nemcsak gyorsabban merül, hanem a feszültség is azonnal csökken.)
Az SW Goto mechanikákkal meg az a gond, hogy azok valójában 15V-osak, és a 12V inkább az alsó határa a működésnek - és eléggé bizontyalanná válik a működésük 11,5V alatt.

Nekem végül az jött be, hogy csináltam egy olyan tápelosztót, amely az egyik ágon stabilizált 12V-ot ad, akár 6V betáplálás mellett is (erről megy a mechanika), és a 3 fűtés és egy hűtés (két távcsövet használok egyszerre) meg megy a másikról (ezen az ágon így kb. 10V-ot lehet kihozni az akkumulátorból). Igaz, a stabilizált ág aránytalanul többet fogyaszt, úgyhogy erre már nem feltétlenül elég a Bresser akku egész éjszakára. Meg az is gond, hogy kényelmi okokból, én szeretem ha azokat az okulárokat is tudom fűteni, amiket éppen nem használok, hogy okulárcserénél rövid időre se párásodjanak be, meg ne kelljen vacakolni a fűtőszalag cseréjével is...
Emiatt most két akkumulátort használok: a távcsőmechanika és a távcsövek elektromos részeit a kocsim akkujáról hajtom (ez is egy 70Ah-ás, start-stop rendszerhez tervezett, "nagy" aksi, amihez csináltattam egy szivargyújtó kivezetést a csomagtartóban), a többi okulárt meg a Bresser powerbankről fűtöm. Ez így nagyon kényelmes, mert a nagy akksit nem kell külön cipelni, tölteni - ha meg valami miatt nagyon lemenne a töltés, akkor elindíthatom a motort, és kvázi aggregátorként üzemel a cucc.
Eleinte kicsit féltem, hogy véletlenül lemerítem a kocsi aksiját egy hosszabbb téli éjszakán, és ott maradok a prérin hajnalban, ezért beszereztem egy riasztóval kiegészített feszültségmérőt, ami jelez, ha nagyon lemegy az aksi töltése. De legnagyobb meglepetésemre még egy 8-9 órás, minusz 12-15 fokos hideg éjszakán is simán kibírta hajnalig, és utána pöccre indult az autó.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: akkumulátor Goto-hoz

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.03.20. 18:15

Köszönöm a tanácsokat. Nem szándékozom -15 fokban egész éjszaka használni és nem is lesz rajta a Goton kívül más.
Maradok a 12V 12Ah-s változatnál. Viszont töltőnek 1.8A-est javasolták, ez nem vág egybe a Laci által írtakkal (1.2A-es töltő).
Még egy dolog (laikusként), ha veszek egy akkumulátort és egy töltőt, azzal minden szükséges kábelt megkapok, tehát a vásárolt akksit rá tudom tenni a Goto vezérlőre, vagy ahhoz még kell külön kábelt is venni?
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”