Okulár páramentesítés

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.09.11. 14:11

Sziasztok!
Nem találtam kapcsolódót,így bátorkodtam új témát nyitni.
Az apropót a tegnapi,nagyon párás este adta. Olyannyira,hogy a fő-és segédtükrön kívül minden vízben úszott: a tubus külseje,az okulártáska,a lámpák,a kereső....egyszóval minden. :x
A kereső olyannyira párás lett, hogy csak a Vega,Altair és nagyjából egyenfényességű(van ilyen szó? :? ) csillagok, a Jupiter,a Szaturnusz, valamint a Hold fénye tudott áttörni rajta. :)
De ez zavart volna a legkevésbé,mert a lézer működött és úgyis azt használom inkább.
Ami viszont leküzdhetetlen volt,az az okulárok párásodása. Mindegy melyiket használtam,előbb-utóbb bepárásodott.
Próbáltam legyezni a kezemmel,de ahogy az elhesegetett légy visszaszáll,úgy a pára is hamar visszatért.
Baromi bosszantó volt és a tervezettnél jóval hamarabb el is kellett pakolnom,oly mértékben tette tönkre az észlelést.
Pedig olyan jó volt a seeing: a Szaturnusz simán bírta a 300x nagyítást is és éles, kontrasztos maradt,a csillagok diffr. képe nem mosódott össze...és menni kellett. Szétb....t az ideg! :x
Na,mindegy.

Az érdekelne,hogy Ti mivel/hogyan előzitek meg az okulár párásodását,vagy ha már megtörtént mivel szüntetitek meg?
Tudom,hogy vannak okulárra való fűtőszalagok: azok mennyire hatékonyak?
Minden megoldás érdekel,főleg a megelőzés vonatkozásában.
Köszi!
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.09.12. 08:34

Szia Anti!

A rossz hírem az, hogy lesz ez még így se! ;)

A Clear Outside-on lejjebb a "Dew point", ill. a "Humidity" sorokat érdemes figyelni, mert elég jól el szokták találni a helyzetet. Ha az aktuális hőmérséklet és a harmatpont között nincs nagy különbség, valamint a relatív páratartalom 65% fölé kúszik az előrejelzés szerint, akkor "kicsit" másképp kell készülni az észlelésre. A betervezett objektumokat ilyenkor célszerű nagyítás szerint csoportosítani, hogy minél kevesebb okulárt kelljen elővenni. A jó hír az, hogy ilyenkor ősszel az egyre rövidülő nappalok miatt a nyári égbolt sokáig megfigyelhető; például az M15-öt még december elején is nézegetheted. :)
Szóval érdemes leredukálni az okulárok számát. Vagy ha nem akarod, akkor mindegyikre fel kell applikálni egy fűtőmandzsettát, amik folyamatosan melegen tartják az összeset. Talán vannak, akik akkor igazán elégedettek, ha mindent (is) fűtenek és a távcsövük olyan, mintha leöntötték volna egy vödör spagettivel. Én a minél kevesebb elektronika híve vagyok. Ezért azt a pár okulárt, amit kiválasztok, lekupakolva zsebre vágom, hogy a testhőm hasson rájuk (nadrágzseb). Jellemzően ES-oklikat használok, mert azok - zárt rendszerük révén - sokáig megőrzik magasabb hőmérsékletüket. A Baader ortho-k nagyon hajlamosak a párásodásra, azokat ilyenkor elő se veszem. S ha mindez kevés lenne, akkor bevetem a jóöreg autós hajszárítót, ami csak egy parányival fúj melegebbet a környezeténél; 10-15 mp alatt leszárítja az üveget.

Ilyenkor a lézer irányzék valóban aranyat ér. A TelRad-ok, Star Pointerek és más, üveget tartalmazó kereső eszközök csak a bosszúság forrásai. A keresőre hosszú harmatsapkát teszek, vagy mindig csak a szükséges kukkantás erejéig veszem le a kupakokat róla. Ez utóbbi mindig beválik, legalábbis egy ideig (novemberben). Aztán jöhet a hajszárító.

Elpakoláskor pedig érdemes figyelni arra, hogy a kocsiba minél szárazabb tubus kerüljön. Kívül szárazra törlöm, a rongyot pedig ami magába szívta a nedvességet, elzárom. A tubus belsejébe mehet egy nagy zacskó silica gél, - ez szinte kötelező, különben a végig fújdogált, hideg tükrökre biztosan kicsapódik a pára. Az autót pedig tilos a hazaúton fűteni. :(

Észlelés előtt az egész cucc alá érdemes egy minél nagyobb párazáró fóliát teríteni, az is sokat segít. Én így csinálom, de nagyon kíváncsi vagyok mások módszereire is. :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.09.12. 21:20

Köszi, András! 🙂
Igen,azt én is észrevettem,hogy az orthóknál hamarabb bekövetkezik a párásodás,de az az este mindennek betett.
A tegnap már jobban bírták,pedig volt pára,bár kevesebb.
Most, hogy a 6mm-es BCO-t eladtam,már vele nem kell küzdenem: ebből a szempontból a legkritikusabb volt.
Még lehet a 10mm-est is lecserélem, úgyis nagyon közel van a 11mm-es ES-hez.
Talán egy 9mm SPLER lesz az utód...de mindegy is.
A melegen tartásra visszatérve: gondoltam arra,hogy csinálnék egy "téli dobozt" az okulároknak.
Egy nagyobb dobozt(talán cipősdobozt) kívűlről lefóliáznék a nedvesség ellen, belülről pedig kibélelném 1cm-es hőszigetelő lappal(á la hungarocell :) ).
Van itthon ilyen melegíthető,géllel töltött párna amit ízületekre használnak -15mp mikrózás után,kb.1 óráig,lassan hűlve megtartja a meleget - és azt beletenném a dobozba az okulárok mellé.
Mindig csak azt venném ki amelyiket használom,utánna - vagy ha bepárásodik - megy vissza a dobozba.
Szerintem ez működne,nem? 🤔
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.09.13. 08:07

Kupakolva zsebben tartás tökéletesen elegendő.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.09.13. 08:12

Anti_45 írta:
2022.09.12. 21:20
...gondoltam arra,hogy csinálnék egy "téli dobozt" az okulároknak.
Egy nagyobb dobozt(talán cipősdobozt) kívűlről lefóliáznék a nedvesség ellen, belülről pedig kibélelném 1cm-es hőszigetelő lappal(á la hungarocell :) ).
Van itthon ilyen melegíthető,géllel töltött párna amit ízületekre használnak -15mp mikrózás után,kb.1 óráig,lassan hűlve megtartja a meleget - és azt beletenném a dobozba az okulárok mellé.
Mindig csak azt venném ki amelyiket használom,utánna - vagy ha bepárásodik - megy vissza a dobozba.
Szerintem ez működne,nem? 🤔
Valamelyest igen. A módszert az adott körülményekhez kell igazítani.

Én például kitelepülök. Nekem azt az energiát kell beosztanom, amit viszek magammal. Vettem a Lidl-ben még évekkel ezelőtt 2 db kézmelegítőt, amikben van valami fémlemezke, amit ha megtörök, elindul egy reakció és hő szabadul fel (kb. 50 fokra hevül). Egyszer próbáltam ki, de kiderült: vajmi kevés az melegecske, ami egy 3-4 órás észleléshez kell. SOKKAL több energia van a gatyazsebben (most látom, Péter is ezt erősítette meg). Télen általában minimum 3 nadrág van rajtam. Természetesen a legbelső zsebében tartom az okulárokat.

Ha nem települsz ki, akkor is a legjobb a zsebes módszer, mert állandóan kapják az oklik a hő utánpótlást. Az 1 centis hungarocell nagyon sovány, másfelől a doboz kinyitásakor elillan az a kis meleg is, amit a párnácskával becsempésztél. Amikor pedig az ember fázik, akkor kicsit mindig bénázik is: tovább tart csinálni bármit. A doboz tovább lesz nyitva, mint szeretnéd... egyszerűen elgémberedett ujjakkal nem úgy megy semmi.
Ha házközelben vagy, bent is lehet tárolni az okulárokat, amiket épp nem használsz. Bár manapság ilyen energiaválság idején nagy luxus berohangálni minden egyes okulárváltáskor...
Száz szónak is egy a vége: akár kitelepül az ember, akár a kertből észlel, legyen nála hajszárító, az a biztos. Addig, amíg csak a szemünktől párásodik a szemlencse, elég meglengetni, attól leszárad. De ha már a mezőlencsén is kicsapódik a víz, az az észlelés végét jelenti; nincs mit tenni. Kivéve, ha van kéznél hajszárító.

S ha még egy páramentesítő mandzsetta is van nálunk, az nagy előny: amit a zsebedben melengettél, nem hűl ki a kihuzatban sem. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.09.13. 12:13

Ilyen esetben (is! ) jól jön egy jobbacska zoom, rátekerve az elektromos fűtőszalagot, egész éjjel észlelhetsz, ha a többi optikai elemeid (a pára miatt) lehetővé teszik.
Jó megoldás lehet az "alsógatyában" tartott okulár, csak időnként körülményes elővenni, mint ahogy mást is.
Három nadrág mellett pössenteni sem egyszerű, és ha elkésel, rohadt hideg tud lenni a lábadszárán! :)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.09.13. 12:40

D.Laci írta:
2022.09.13. 12:13
Jó megoldás lehet az "alsógatyában" tartott okulár...
Nem abban tartom, annak nincs zsebje. ;)

A zoom jó ötlet. Egy hátránya van (és ez számomra baromi nagy): a nagyítás csökkentésével drámaian beszűkül a látómező. Merthogy gyakran épp azért csökkentem a nagyítást, hogy nagyobb látómezőt érjek el.
Ha egyszer eljutnak oda a gyártók, hogy ezt kiküszöböljék, abban a pillanatban meggondolom egy zoom megvételét. De van egy olyan érzésem, annak ára valószínűleg nem az én pénztárcámhoz lesz méretezve... :(
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.09.13. 12:45

Lovász András írta:
2022.09.13. 12:40
D.Laci írta:
2022.09.13. 12:13
Jó megoldás lehet az "alsógatyában" tartott okulár...
Nem abban tartom, annak nincs zsebje. ;)
:D :D :D
A viccet félretéve, nálam ez jól bevált, csak vártam, hogy Ti milyen bonyolultabb megoldásokat hoztok elő. Bizony van amikor kompromisszumokat kell kötni, az egyáltalán tudok-e észlelni érdekében.
Ilyenkor két zoom-mal (Baader és Nagler) nagyon jól elboldogulok.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.09.13. 13:09

D.Laci írta:
2022.09.13. 12:45
...Bizony van amikor kompromisszumokat kell kötni, az egyáltalán tudok-e észlelni érdekében.
Így van. Néha olyan erős a pára, hogy egy szélmalomharccá fajul a küzdelem. Az meg különösen kellemetlen, ha érdeklődők is jönnek, akik 80 km-t utaztak (megtörtént eset). :x :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár páramentesítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.09.13. 13:27

Nálam a nadrágzseb majdnem mindig megoldás, szélsőséges esetben a hajszárító, de ahhoz már valami nagyon fontos dolog kell, hogy csurgó pára mellett is kint maradjak. :-)
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”