Beszéljük meg

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.12.31. 12:38

Schalk Gyula: Naptártörténeti kislexikon, Bp. 1999. (Találtam egy példányt a www.antikvarium.hu-n)
Ezen kivül a kiegészített, javított példány CD-n megvan nekem, amennyiben tudod másolni, kölcsönadhatom.
A Stella Almanach 1928. évre szóló kötetében Mahler Ede: Adalékok a naptárkérdéshez c., az 1929-es kötetben Kövesligethy Radó: A naptárreformról c. cikke alapvető.
Hahn István: Az időszámítás története, 1960,
Hahn I.: Naptári rendszerek és időszámítás, 1983,
Hirtelenjében ezeket tudom javasolni. Üdv, Boldog Új Évet: Lajos
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.12.31. 15:58

Köszönöm a válaszokat. Van választék ilyen témájú könyvből. :-)

Apropó, könyv. Kb. két hete megjött a karácsonyi ajándékom, Simonyi: A fizika kulturtörténete c. könyv formájában. Ez egy nagyszerű könyv, de amikor megláttam mekkora, szabályosan megijedtem tőle. :shock: Ez nem az a könyv, amit fürdőkádban az ember két óra alatt kiolvas. :-)
Ezt a könyvet mindenkinek csak ajánlani tudom. :)

BUÉK!
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.12.31. 16:28

meunier írta: Simonyi: A fizika kulturtörténete c. könyv
Ezt a könyvet mindenkinek csak ajánlani tudom. :)


Én is!

Ez nem az a típusú könyv, amit, mint egy krimit, esténként az elejétől a végéig végigolvas az ember. Itt érdemes egy-egy fejezetet végigolvasni, de a fejezeteket egymáshoz képest tetszőleges sorrendben. Pl. el lehet kezdeni Giordano Brunóval, végezni Newtonnal, vagy elkezdeni a "modern" fizikát kb az elektron felfedezésétől.... na, innen ki tudja, meddig lehet eljutni, mint egy logikai egység... Vagy pl. logikai egység ez ókor tudósainak egy csoportja.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.12.31. 17:31

SzZolinak igaza van: a Simonyi-könyv nem tartozik azok közé, amit együltőhelyben végig olvasunk. Elsősorban a valamilyen okból aktuális fejezetet érdemes végig böngészni. De abból a szempontból is érdekes, hogy egy adott korban, valamelyik kérdésről mit gondoltak az akkori gondolkodók. Ilyen szempontból jó a sok idézet. Szóval elsősorban enciklopedikusan használható.
Aki viszont egyvégtébe végig akar olvasni egy fizika-történetet, figyelébe ajánlom George Gamow: A fizika története c. könyvecskéjét, amely, könnyed is, pontos is, de emellett eléggé sok humoros részletet is tartalmaz, az egykori neves fizikusok életéből. Sok derült eget kívánva: Lajos
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.03.25. 13:11

Akkor beszéljük meg, hogyan ne lehessen 0 hsz-el topikot nyitni senkinek sem? :-)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.25. 13:30

Teljes mértékben támogatom a felvetést. Egyfelől már mindenre van topik, másrészt a Csillagváros nem dühöngő, hanem egy - a netes fórumok javához képest feltétlenül komolyabb - információ forrás is. Vegye mindenki komolyan!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.03.25. 22:23

Én már korábban is indítványoztam, így teljes mértékben támogatok egy megfelelő mértékben történő korlátozást.
A reg utáni hozzászólás korlátozása szerintem is túlzottan szigorú.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2012.03.26. 04:27

Kakukk,

ha jól értem, nem a reg utáni hozzászólás korlátozásáról lenne szó, hanem új topic nyitásáról. Néhány sör után - de lehet, az sem kell - könnyen felszínre törnek olyan alapvető kérdések, hogy pl. miért reggel kel fel a Nap? Nézze végig az összes eddigi topikot, hogy hol is tehetné fel ezt a kérdést? Nézze az, akinek két anyja van, durr bele bumm, nyit egy topikot "Miért reggel kel fel a Nap?" címmel, hisz a kérdés sürgető! Az is megeshet, hogy a távcsőépítő, tükörcsiszoló topikok közé trafál.

Jómagam időhöz kötném az új topik nyitási jogot. Regisztráció után azonnal lehetne hozzászólni már létező topikban - biztos vagyok benne, hogy választ is kapna felvetésére, kérdésére. Egy-két hét (megbeszélhető idő) elteltével pedig nyithatna topikot, ha a kapott válasz(ok) nem kielégítő(ek). Választ kapna akkor is, ha az okulár mutogatós körben tette fel a kérdését, legfeljebb egy "Off" megjegyzéssel és arra vonatkozó információval, hogy melyik, már létező témakörben lenne helytálló a felvetése, kérdése.

Végül jelenleg is valahogy így üzemel a dolog, csak már a topik megnyitása után. Kiömlött tejbe kár belesírni, a "baj" már megesett. A kérdéses időtartam beépíthető a rendszerbe, automatizálható a dolog - a moderátorra sem ró plusz cenzúra jellegű felelősséget. Nem a hozzászólások számához kötődik, mert ha lendületben van az érdeklődő, akkor nyolc-tíz hozzászólást secc perc alatt összedob, éa már nyithat is topikot.

Üdv: Szolcs
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2012.03.26. 04:52

Bocsánat. Most látom, hogy a spanyolviaszt akarom feltalálni, a 366/365-ös topikban már megszületett ez az ötlet. Én ezt támogatom. Időhöz kötöttséget. Lám-lám topikok sokasága.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.03.26. 07:37

Az idő önmagában még nem változtat meg senkit, ha az csak telik, de az illető nem tapasztal.
Egy újonnan regisztrált fórumtárs pedig nem biztos, hogy hülye aki nem tud normálisan fórumozni!
A megoldást pedig Kurucz János (Sidius) megmutatta. Megoldása hasznos és nagyon elegáns volt.
A szemléletesség kedvéért eltérek a valóságtól!
Mars tobikban új kérdés: "Tényleg sajtból van a Hold?"
Válasz:"Válaszomat a megfelelő topic-ban olvashatod! <link-Hold>.
És máris minden a helyére került! Nem kell senkinek, moderátornak, adminisztrátornak többlet munkát végezni, a kérdés a megfelelő helyre került, az információ és az aktualitás megmaradt.
A megnyitott topic meg süllyed, persze, ha a fórumtársak nem kezdenek el poénkodni, vagy háborogni!
Az említett 365/366 topicba kapásból 15 hozzászólás érkezett.
A két hozzászólásos topicok havi törlése pedig tényleg nem jelent nagy megterhelést az adminisztrátornak.
Én így gondolom.
Üdv,
L.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”