Észlelőszakkör a Polarisban

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.08.18. 22:20

Üdv Hanne!

Szerintem nagyon jó ötlet, szellős időközönként mindenki tud egy kicsi szabadidőt áldozni, hogy segítsen vagy részt vegyen az előadásokon. Hozzáértő amatőrök, csoportvezetők és nem utolsó sorban a Polaris szellemiségét tekintve jó kezekben lesz ez a sorozat. Mindenesetre én kíváncsian várom és sok sikert a szervezéshez!
Nem kell túlbonyolítani szerintem, sokszor görcsölnek a "tökéletesen pontos" szakmai oldalon (holott még a kutatók között is sok kérdésben eldöntetlen viták vannak) és ez fölösleges stressz a szervezőknek ami elveheti a kedvüket. A lényeg, hogy legyen ilyen és ehhez hasonló szakmailag helyes de legfőképp élvezetes! előadás azoknak is, akik azt sem tudják, hogy a távcső melyik végén kell benézni. A tapasztaltabbak meg tudnak tanácsokat adni.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.08.18. 23:35

A meghírdetett szakköri program ötletét és az időpontokat közösen egyeztettük, minden egyes rovatvezető megkérdezésével. Ahogy Hanee is írta, ezért alakultak így a dátumok.
Ez a sorozat a KEZDŐ amatőröknek szól, akik csak éppen most kóstolnak bele, hogy mit tudnak az éppen megvásárolt távcsövükkel kezdeni. Sőt megkockáztatom, hogy olyanok is fognak jelentkezni, akik még életükben távcsőbe nem tekintettek. Kérdem én, hol vannak ezek a lelkes és érdeklődő emberek attól, hogy komoly mérési munkákat végezzenek. Az amatőrcsillagászat számomra nem azt jelenti, hogy csak leülök a távcső mögé és mérek-mérek-mérek. Éppen ez az, ami megkülönböztet minket a szakcsillagászoktól (megjegyzem ismerek párat, akik életükben távcsőbe sem néztek), mivel nekünk van időnk élvezni a látványt és hosszabb időt eltölteni egy objektum megfigyelésével. Éppen ezért Lajos bácsi észlelés definíciójával sem értek egyet. Sajnálom, lehet erről vitát nyitni, bár nem szeretnék.
Azon ifjú titánok (vagy idősebb érdeklődők) kedvét pedig csak inkább elvenné az, hogy még azt se tudja, hogy merre fordítsa a rekta tengelyt, de máris végezzen az adott objektumról maximális értékű megfigyelést. Valakit csak az égbolton lévő szépségek látványa érdekel, valaki továbbmegy és komolyabb dolgokkal kezd foglalkozni. Ez így van rendjén.
Személyesen is így fogok hozzáállni a kettősök bemutatásának, a tapasztalatom lehető legjobb átadásával.

Derült eget mindenkinek!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: András » 2011.08.19. 11:10

Tanulságos topik: )
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.08.19. 11:47

Én meg - mint az egyik előadó - azt mondom, majd a jelen lévő emberanyag ( ;) ) eldönti, milyen mélységbe mehetünk bele, vagy éppen maradhatunk a semmiképpen nem megvetendő, de mégis műkedvelői szinten.
Lajosnak abban kétségtelenül igaza van, hogy manapság - dacára a jobbnál jobb távcsöveknek - mintha silányulna a megfigyelések színvonala. Mintha nem elég türelmesen és odafigyeléssel készülnének a leírások, és hát tényleg sokszor lemaradnak azok az adatok, amiknek ott kellene lenniük. Most persze nem hányok senki szemére, de ha elővesztek egy 35 évvel ezelőtti amatőr újságot, abban olyan részletes észlelések vannak, amikre manapság csak egyik-másik észlelőnk képes. Kapkodás és felületesség, az "instant get" életérzés kezd teret hódítani. Mint mindenhol máshol...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.08.19. 12:10

Vizi Péter írta:Én meg - mint az egyik előadó - azt mondom, majd a jelen lévő emberanyag ( ;) ) eldönti, milyen mélységbe mehetünk bele, vagy éppen maradhatunk a semmiképpen nem megvetendő, de mégis műkedvelői szinten.
Lajosnak abban kétségtelenül igaza van, hogy manapság - dacára a jobbnál jobb távcsöveknek - mintha silányulna a megfigyelések színvonala. Mintha nem elég türelmesen és odafigyeléssel készülnének a leírások, és hát tényleg sokszor lemaradnak azok az adatok, amiknek ott kellene lenniük. Most persze nem hányok senki szemére, de ha elővesztek egy 35 évvel ezelőtti amatőr újságot, abban olyan részletes észlelések vannak, amikre manapság csak egyik-másik észlelőnk képes. Kapkodás és felületesség, az "instant get" életérzés kezd teret hódítani. Mint mindenhol máshol...


Csak megerősíteni tudom Péter észrevételét, előszeretettel "csemegézek " az archív anyagok között.
Egyik kedvencem:
http://alpha.dfmk.hu/~albireo/Reprint/reprint.htm
A másik kimeríthetetlen információhalmaz:
http://alpha.dfmk.hu/~albireo/szm/dsw/dsw.htm

Amatőr észlelések felsőfokon.
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.09. 11:33

Kedves Mindenki!

Mint teljesen kezdő, de a téma iránt felettébb érdeklődő kérdezném, hogy minden féle szakmai előélet és műszer nélkül érdemes -e részt vennem a szakkörön?

A célom az lenne, hogy kicsit túllépjek a dokumentumfilmek nyújtotta ismereteken és gyakorlatban is belekóstolhassak a csillagászat világába. Alkalmas -e erre ez a szakkör?

Végigolvastam a topikot és a kiírást. Ha jól értem, akkor a részvétel egyetlen feltétele a MCSE-tagság, melyet az éves tagdíj befizetésével megszerezhetek. Ha nem jól értelmeztem, kérem javítsanak ki!

Előre is köszönöm az információkat!
Üdvözlettel!
Csokonai-Illés Dániel
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.09.09. 11:46

DannyL írta:Mint teljesen kezdő, de a téma iránt felettébb érdeklődő kérdezném, hogy minden féle szakmai előélet és műszer nélkül érdemes -e részt vennem a szakkörön?


Kedves DannyL,

természetesen: pontosan ezért indul az észlelőkör, hogy az első lépések megtételében segítsünk. Örömmel várjuk a jelentkezést a honlapon megadott címen!
Igen, az MCSE-tagság az egyetlen feltétel.

üdv
--mpt
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.18. 22:27

Mivel az első időpont (24-e) sajnos nekem nem jó, így kedden szeretnék tenni egy látogatást a Polaris-ban.
Megismerhetek majd ott valakit személyesen az itt jelenlévők közül? :)
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.09.18. 22:51

Szia!

Én sajnos nem leszek ott, de Pétert biztos ott találod. De mindenki más is kedves, szerintem szívesen látnak.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észlelőszakkör a Polarisban

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.09.25. 10:28

Sziasztok!

Tegnap volt az első MCSE észlelőszakkör a Polarisban.
30 körüli résztvevő jelent meg, majdnem egyszerre, úgyhogy az előadások előtt egy kis Napnézés is volt a kupolában. Különböző nagyításokkal megnéztük a most látható szép nagy foltcsoportot, ami sokaknak nagyon tetszett, néhányan viccesen konstatálták, hogy látnak valami piszkot az okulárban (ugye Ráns? :mrgreen:)

Mizser Attila amatőrcsillagászatról és az MCSE-ről, valamint a Polarisról szóló bevezetője után Vizi Péter következett, aki a csillagászati koordinátarendszerekről, térképekről beszélt. Nagyon jó, élvezetes előadást tartott, ami a gyakorlati kérdésekre fektette a hangsúlyt azzal, hogy este mindent megmutat kint a teraszon, hiszen úgy kell megtanulni igazán a csillagok között eligazodni. Előadása után még sokan ott maradtak térképeket nézegetni, mivel Péter nagyon sok érdekes térképet is hozott magával megmutatni, köztük pár igazi különlegességet is.

Egy rövid szünetet követően Görgei Zoli (aki egy napra Molnár Péter volt 8-) mivel sajnos Péter nem tudott eljönni) beszélt a csillagászati nagyon-nagyon alapokról. Megtudtuk, hogy egyáltalán mi fán terem a csillag, galaxis, bolygók, távcsövek, optikai rendszerek, és érdekes adalékokat is adott az előadáshoz saját élményeiből, ami szerintem mindenki számára érdekes és élvezetes volt. Én követtem Zolit egy észlelésről és rajzolásról szóló kis előadással, amiben próbáltam az észlelések akár írásos, akár rajzos lejegyzését hangsúlyozni és egy kis bevezetőt adni arról, hogy milyen irányvonalak alapján lehet elindulni, mik a fontos adatok. Valamint arról, hogy ha valaki rajzolásra adná fejét, hogyan is kezdjen hozzá egyáltalán.

Ezután kint a teraszon folytattuk, ahol Vizi Péter köré egy egész tömeg gyűlt, de más távcsövek is felállításra kerültek. Ráns elhozta a 30 cm-s Dobson távcsövét is, körülötte is sok érdeklődő gyűlt össze, hogy belenézhessen, szerintem különleges élmény volt sokak számára egy ilyenbe is belenézni, végül is nem minden nap lát az ember ekkora távcsövet :)

Sokan jöttek el teljesen kezdők is, közöttük többen olyanok is, akiknek még nincs távcsövük, csak érdeklődnek és szeretnének venni majd. 8 új tagunk lett és úgy vettem észre mindenki jól érezte magát, kivétel nélkül.

Annak viszont külön örültem, hogy olyanok is emelték az esemény fényét, akik egyáltalán nem kezdők, de érdeklődnek a szakkör iránt és szívesen meghallgatták az előadásokat, majd kint tapasztalatot cseréltek, esetleg segítették a kezdőket. Kiss Péternek köszönjük a finom süteményt! :D

Ezúton is köszönöm mindenkinek aki eljött, Péternek, Zolinak és Attilának pedig külön is.

A következő részről szóló kör-emailt hamarosan minden jelentkezőnek körbeküldjük.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”