Beszéljük meg

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.08.03. 09:52

Vénkertész írta: ( így-úgy, de Tarjánból is haza értem, bár szívtam egy félórát egy híd alatt)


Gondoltunk rád, amikor egy hatalmas záporba belefutottunk éppen az útvonaladon. Szóval ilyenkor a híd a megoldás! :) (Feltéve, ha vannak hidak)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.08.03. 10:23

mizar írta:... Tipikus pesti probléma. Gyertek ide, tutira sikerélményetek lesz. Az itteni (különösen a környező falvakban) élő gyerekek ingerszegény környezetében lehet motivációt találni bőven. ...


Bár többségében egyet értek azzal, amiket írtál, de a fenti gondolatoddal vitatkoznék.

A megfigyelés szerintem is pontos ("Tipikus pesti probléma."), de nem az ingerek közti mennyiségi különbség miatt. Az élet ma már szinte ugyanazokat a lehetőségeket és ingereket kínálja mindenütt (na jó, a tanyákat és a - sajnos - kihalóban lévő zsákfalvakat kivéve...).

Véleményem szerint a különbség a gyerekek nevelés-, neveltetésbeli különbségében rejlik. (Ugye, már megint rajtunk múlik...)

Nevezetesen arra gondolok, hogy Budapesten a szülők sokkal "munka-centrikusabbak", azaz sokkal nagyobb a hajtás, és ezzel együtt a napi pörgés, mint vidéken. (Általános tendenciákról beszélek; egyedi kivételek persze lehetnek itt is, ott is.) Ez pl. a közlekedési morál különbségében is mérhető: Pesten mindenki megy, mint állat, nyomul, rohan; vidéken ugyanakkor kihullik a hajam a sok "tutyi-mutyi", ráérős sofőr miatt az utakon. Ennek hátrányát a család, azaz a gyerekek (és persze a házastárs) szenvedi el: sokkal kevesebb időt fordítanak az együttlétre, a gyereknevelésre a budapestiek. Vidéken az élet ma még sokkal "ember-központúbb", nyugodtabb, s így a gyerekek is sokkal több inputot kapnak a szülőktől, s nem az "utca és az internet neveli őket", kontroll nélkül.

A fentieket saját magamon is érzékeltem (mivel miskolci vagyok, de már jó ideje Budapesten élek), és csak tudatos odafigyeléssel tudtam ezt a hatás - többé kevésbé - elkerülni.

Tehát megint csak azt tudom mondani: ne külső hatásokra fogjuk a gyerekek viselkedésbeli változásait. Azokat mi, szülők idézzük elő, vagy hagyjuk, hogy "előidéződjenek", mert nem figyelünk oda rájuk eléggé.

Nem győzőm hangsúlyozni: a passzív hatások (televízió, bulvársajtó, internet, stb.) nem nevelnek senkit; azok csak hatnak a személyiségre. De hogy ez a hatás milyen eredményre vezet az adott személy esetén, az az aktív nevelés során kialakult személyiségen múlik, amire viszont a személyes, szülői interakciók meghatározó hatással vannak (már ha vannak ilyenek, és megfelelő irányba tolják a gyerekeket).

Ismerek gyereket, aki okostelefon és Facebook-buzi lett, és ismerek olyat is, aki inkább kirándulni megy, vagy olvas, és "normális" módon használja ezeket az eszközöket. Pedig a Facebook ugyanazt mutatja mindkettejük számára. Hogy mi a különbség közöttük? A családi háttér, az indítás!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Indítás után a pályagörbét már csak "pofozgatni" lehet, de az égtájak akkor már alapvetően determináltak...

Ahogy János is írta: "Kisgyerek korban kell megfogni a palántát, ...", s akkor bízhatunk benne, hogy felnőttként a "megfelelő" újságokat veszi le a standról.

Lefordítva a fentieket a saját problémakörünkre: véleményem szerint kisiskolás korban kell "megfertőzni" a gyerekeket a csillagászat iránti érdeklődéssel, és akkor nem lesznek taglétszám-problémái az MCsE-nek soha.

Pl. egy ötlet: minden megyében, városban lehetnek olyan, kellően lelkes és "ráérőbb" (pl. egyetemista) amatőrcsillagászok, akik rendelkeznek előadói vizsgával (ha van még ilyen; annak idején én még vizsgáztam ilyenből kezdő és haladó fokozaton), és általános iskola alsó tagozatos osztályai számára tarthatnának előadásokat, bemutatásokat - akár járdacsillagász-módon - akár csak lelkesedésből is (mint jómagam).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.08.03. 17:56

Biztos nem egyforma a helyzet, ki hol van, de a vidék is elég sokféle gondolom, pl. itt nincs semmi, nem tudsz mit csinálni, az utcán nincs egy ember, nem is értem hol vannak, csak kódorognak össze-vissza, van 2-3 kocsma, ott pár ember, pedig vannak itt majd 20 ezren lakosok. :) El se tudom képzelni Pesten mi lehet. Az utcán csak néhány fiatal gyerek csapat, nincs egy rendezvény egész évben max 2-3, akkor előjönnek valahonnan, kb. ennyi itt az életforma. Meg mennek geccsolni hétközben, akinek jut valami, de ha van valami zenés esete élős pár gitárral arra se kíváncsiak, nem is tudom mi érdekli itt az embereket.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.03. 18:47

Kedves tibe! Nincsen arra felé valamilyen muzeumm vagy kulturház, vagy ilyesmi, amelyik évente legalább egyszer nyílvános müsort szervezne. Nem fontos, hogy csak csillagászat legyen, de azt is be lehet illeszteni.
Érden a Földrajzi Muzeumban egy-két szogalmas leányzó a Muzeumok Éjszakájára beiktatta a csillag bemutatót,, és most már negyedik ééve mindig oda jönnek a távcsőhöz is az érdeklődők, nem csak Érdről, hanem még a szomszédos helységekből (pl. Százhalombattáról is). Most már van 8-10 ember aki azt sürgeti, hogy évente ne egyszerm, hanem több alkalommal is legyen távcsövezés. Csak egy lelkes szervező, meg egy távcsöves bemutató kell hozzá. BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.08.03. 20:42

Művelődési ház az van, de a rendezvényei , műsorai nemigen tartalmaznak ilyesmit, pedig aránylag gyakran ránézek a kitett plakátokra. Túl sok ilyesmi nemigen lehetett, mert azt szerintem észrevettem volna. Mivel az ilyen olyan rendezvények is valami központi pénzből mennek, gondolom nem sok mindenre telik belőle, amik műsorok vannak azok jellege az én ízlésemnek nem túl megfelelő, de gondolom nem ez az átlag. Valamikor 1980 környékén még volt mozifilm vetítés az udvarán, távcsöves bemutató is, de az ugye nem a mai rendszer volt. Itt leginkább némi népi jellegű zene a menő, pár színházi előadás, valami utcai kirakodós vásár szerű, de elég gyengék ezek általában. Néhány kiállítás festőkből, szüreti mulatság, aratóbál, így felsorolva szinte soknak tűnik, de amúgy kevés összességében. Nekem meg jobban feküdne valami jazz, blues koncert, távcső kiállítás, bemutató, cnc kiállítás, ésatöbbi. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.08.03. 23:50

tobe_ írta:Művelődési ház az van, de a rendezvényei , műsorai nemigen tartalmaznak ilyesmit, pedig aránylag gyakran ránézek a kitett plakátokra. ...


Ne másokra várj!

Te magad nem tudsz / nem akarsz csill. bemutatást tartani a falubelieknek? Csak ingyen, ellenszolgáltatás nélkül. Mondjuk negyedévente (évszakonként) egyszer.Valószínűleg ismertebb / népszerűbb lennél a faludban / kisvárosodban, és a művház is biztosan örülne egy új programnak...

Ráadásul talán mások is kedvet kapnának hozzá.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.08.04. 11:09

Attila írta:
tobe_ írta:Művelődési ház az van, de a rendezvényei , műsorai nemigen tartalmaznak ilyesmit, pedig aránylag gyakran ránézek a kitett plakátokra. ...


Ne másokra várj!

Te magad nem tudsz / nem akarsz csill. bemutatást tartani a falubelieknek? Csak ingyen, ellenszolgáltatás nélkül. Mondjuk negyedévente (évszakonként) egyszer.Valószínűleg ismertebb / népszerűbb lennél a faludban / kisvárosodban, és a művház is biztosan örülne egy új programnak...

Ráadásul talán mások is kedvet kapnának hozzá.


MDA


Meglepődve tapasztaltam én is hogy itt Nagyvarsányban is vannak érdeklődők. Eddig 5 ember: Egy fiatal apuka (János) valamint az egyik szomszédom és jóbarátom (Gábor) a három fiával (5-7 osztályos srácok). De tény hogy van érdeklődés az emberek egy részében.
Annyi csak a gond hogy ritkán tudunk összejönni észlelni; pl. Janival a legutóbb közösen a PANSTARRS-t észleltük még tavaly. Azóta nem nagyon jöttünk össze távcsövezni.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.08.04. 12:24

Csak annyit mondok: olyan még nem fordult elő, hogy bárhol kitettem volna a távcsövet és ne jöttek volna oda hozzám. A többi már csak rám volt bízva :D

Tobe: próbáld ki, biztosan menni fog, mert ahogy a Berkó Ernői kulcsmondat (ami a Polarisban ki van függesztve) mondja : Csinálni kell! :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.04. 21:05

"Meglepődve tapasztaltam én is hogy itt Nagyvarsányban is vannak érdeklődők.".

Bizony vannak. Amikor a téli időszakban, csak a lakóházam előtt, suó szerint a járdáról tudom megnézni a Napot, szinte mindig akad egy-két-három járókelő, aki megkérdi, hogy bele nézhet-e a távcsőbe. Néha nem merik (?) csak kíváncsian nézegetik, mit csinálok. No, olyankor le kell szólítani, hogy ha akar bele nézhet ám a távcsőbe. Amanda is csinált tudtommal pár városi járda-bemutatót, mindig volt érdeklődő. Most ez nappal megy, mert van mindig napfolt, a minimum időszakban azért a Nap már nem lesz igazán élmény De a Hold eléggé gyakran "kéznél van".
Legtöbbször persze gyerekek jönnek (bennük kevesebb a gátlás és több a kiváncsiság). Igen, éppen a gyerekek, akikről az előzőkben is szó esett. Ha csak egyszer néz bele (főleg, ha a Szaturnuszt, vagy a Holdat látja), valami nyomot hagy benne. Utána talán megnézi a tv-csatorna valami csillagászati adását.
Re: tábor, abből indultunk ki. Azt írtam, hogy egy 200-300 dős tábort nem lehet úgy megszervezni, és nincs is olyan hangulata (nem rosszabb, csak más), mint egy 20-30 fős táboré. Azért van nálunk ilyen is, a VCSE beszámolóját most olvastam, azért másutt is voltak. Jó lenne tőlük itt is legalább rövid beszámolót látni a tapasztalataikról. - BQ.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.02.11. 08:24

A "Jó hírek"-ben közzétett "Hegyhátsálra került a világ első törött Huracanja" című hír kapcsán Bartha Lajossal kialakult véleménykülönbségünkre szeretnék itt reflektálni.

Kedves Lajos!

Meggyőződésem, hogy a Hegyhátsálra látogató újságírók közül nem soknak volt fogalma az ottani amatőrcsillagász életről. Ha a cikkben ez mégis szerepelt, akkor az Tibi határozott szándéka miatt kerülhetett bele. És bár a cikk valóban nem csillagászati jellegű, szerintem mégis nagyszerű, hogy rengeteg csak az autók iránt érdeklődő emberhez is eljuthatott a csillagda és Hegyhátsál híre. Tiboréknak és Hegyhátsálnak nem az amatőrcsillagászok között kell reklámot csinálni - nem is volt ez célom - hanem pontosan a teljesen laikusok között. Ebből a szempontból a kérdéses hír "jó hír".

"... vannak imitt-amott fenntartásaim, pl. a mindenféle ür-micsodák túltengése és az MTA gyakori szerepe ..."
Úgy gondolom, hogy azért ezeknek van köze az amatőrcsillagászok érdeklődési köréhez. Az enyémhez mindenképpen, de személyesen is ismerek még pár embert akiket lekötnek a fent említett témák.

"... megérdemelne egy kicsit nagyobb válogatást és egy kicsit szélesebb körültekintést ..."
Igazad van. És itt szeretném megköszönni mindenkinek aki ezt rajtam kívül megteszi, és közzéteszi a "Jó hírek"-ben.

"(Hanem azért ezt a hegyhátsáli roncstemetőt akár töröltetni is lehetne!)"
Úgy gondolom, hogy el tudom dönteni, hogy az általam nyitott topic általam megfogalmazott céljának megfelel-e egy általam közzétett cikk. Én nem fogom törölni vagy töröltetni a bejegyzést.

Tisztelettel:

Kása János
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”