Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.02.14. 16:32

cbo írta:... A holdi meteoritok és "visszahozott" holdőzetek között, kben lényegi különbség nincs nagyon. ...


Hacsak az nem, hogy az egyiket véletlenül találod meg, lehajolsz, és fölveszed földről, a másikért pedig nem kevés ember, nem kevés pénzből, nem kis nehézségek árán, az élete kockáztatásával ment el, és hozta le a Földre "magánimportban".

Valóban nem nagy a különbség; mindkettő a Holdról van...

Én azonban meghajolok az űrhajós teljesítménye előtt, és szívesebben "simogatnám" az ő szerzeményét, mint egy földi meteorvadász talált kődarabját, ha már simogatós vitrinbe tették. Az űrhajós-kiállításra (ami nem meteorit kiállítás, se nem ásványbörze) nem is tartok odavalónak egy meteoritot (még ha a Holdról származik, akkor se).

A megjegyzésem erre irányult, és nem a kőzet összetételére...


MDA

Apropó: ezt hogy érted, hogy a Holdról származó meteorit nem "valódi holdkőzet"???
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: cbo » 2016.02.16. 13:36

Attila írta:Apropó: ezt hogy érted, hogy a Holdról származó meteorit nem "valódi holdkőzet"???


Hullás után minden meteorit elszenved valamilyen mértékű földi mállást (weathering). A Holdról visszahozott mintákat úgy kezelték és kezelik, hogy ez lényegében nem áll fenn, tehát az eredeti állapotot láthatjuk.

Azért olyan nagy különbség természetesen nincs, a belső részei lényegében változatlanok.

Zsolt
Sidius

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.02.16. 17:30

Mit nem adnék, ha valamelyik visszahozott követ élőben láthatnám, mellette egy képpel, amin felismerhető, hogy éppen begyűjti valamelyik Apollo legénység...
Na és még ha meg is foghatnám, csak egy fél percre akármilyen kesztyűben is! (A meztelen kéz eszembe se jut) :)
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.02.16. 18:22

Vizi Péter írta:Valamiért ettől tartok én is, de bevállalom, már csak azért is, mert az összes ismerős engem kérdez, hogy megéri-e.


Két hete szombaton néztük meg a kiállítást. Nem átfogóan az űrkutatásról szól, inkább az emberes küldetésekre hegyezték ki erősen amerikai szemszögből nézve. Valószínűleg W. von Braun ezért kaphatott nagyobb súlyt, a Mercury küldetések installációja ezért előzheti meg Gagarint. Szerintem az egész kiállítás amolyan National Geographic Chanel színvonalú. Kapargatja a felszínt, némi nemű ismereteket is ad, de az igazi ismeretterjesztéstől messze áll. Nekem az a benyomásom volt, hogy a kiállítás inkább az átlag amerikainak szól, aki elszédülve a MIR modelljében nem fog pampogni a NASA költségvetése miatt.

Egyébként érdekesek voltak a makettek, az űrruhák, a holdautó. Az Orion űrhajó képviselte a jövőt, bár ennek ismertetést sem vitték túlzásba. A Marsi programokat az Opportunity képviselte, de itt is megspórolták az ismertetést. Még a múlt században, évezredben volt egy, a szovjet űrkutatást bemutató kiállítás, emlékeim szerint az a témát nagyobb mélységben dolgozta fel, pedig az amerikaiaknak vannak, voltak nagyágyúik. Pl. a holdutazás is jóval nagyobb jelentőségű volt, mint ahogy a tablók megjelenítették, a marsi küldetések is nagyon eredményesek voltak, nem is beszélve a tavalyi szenzációról, a Plútó eléréséről, vagy a Voyager szondákról, amelyek már a naprendszer határán is túl vannak (vagy nem). Bár a Mariner szonda képviselte az automata küldetéseket.

Összességében a hétvégi belépőt borsosnak találtam, érdemesebb hétköznap délután menni, annyit megér.

Akit érdekel, a kiállításon készített képeket ebben az albumban tudja megnézni. Nehéz volt fotózni, mert az egész kiállításon kevés a fény, f/2,8 és ISO1600-3200 között volt a beállítás.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.16. 18:41

Na. Végre látom amiről itt szó van. Jó, hogy vagy.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.02.16. 22:12

Tök eklektikus az egész.
Valaki meg tudja magyarázni nekem (nekünk), hogy pl. Darth Vader hogy a rákba került oda...????

Vagy ha már ő ott van, akkor a HAL 9000 miért nincs ott???
Az már inkább űrkutatás...
Kép



MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.02.17. 10:48

Attila írta:Tök eklektikus az egész.
Valaki meg tudja magyarázni nekem (nekünk), hogy pl. Darth Vader hogy a rákba került oda...????

Vagy ha már ő ott van, akkor a HAL 9000 miért nincs ott???
Az már inkább űrkutatás...
Kép



MDA


Igen, ez bennem is mély lelki válságot okozott. Star Trek rajongóként hiányoltam is Kirk kapitányt és Mr. Spockot. Ezt az emberi jogomba való bele nem törődésnek tekintem és beperelem a kiállítást és a NASA-t. A kárpótlásból kapott pénzből pedig megépítem a magán csillagvizsgálómat. :lol:

De aztán beleért a kezem a bilibe....
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.02.17. 12:04

A lényeg, hogy nekünk csak betonunk van ezért csak kötekedni tudunk. :)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.17. 13:47

Tobe, óvatosabban. Az általánosítás már finom kötekedés..... nagyon kevesen (2?) kötekedtek.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Gateway to Space - NASA Kiállítás Bp.-en

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.02.17. 22:00

szamosv írta:Igen, ez bennem is mély lelki válságot okozott. ...


Jól érzem a cinikus válaszodból, hogy szerinted igenis helye van a NASA tevékenységét bemutató kiállításon Darth Vader-nek?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”