Palé 2010

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
fodor balázs
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.18. 00:54

Palé 2010

Hozzászólás Szerző: fodor balázs » 2010.02.01. 20:08

T. amatőrcsillagász társak!

Az idén is megszervezzük a Paléi táborunkat!
Az ideje augusztus 6-tól 15-ig tart majd és a fő témája a Perzeida meteorraj lesz.
A tábor önköltséges, sátorozós, nomád tábor.
Eddigi múltja 2006-ig nyúlik vissza, azóta állandó lelkesedéssel szerveződik minden évben.
Amit biztosítani tudunk idén is, az a sátorozási, fürdési, ételtárolási és főzési lehetőség.
Az áram kérdése problémás, de megoldható (aggregátor, teleház a faluban).
Megközelíteni többféleképpen lehet, jómagam vonattal szoktam.
Keletiből közlekedik IC, Sásdnál kell leszállni, de lehet máshogy, gyorsvonattal is jönni, buszról nincsenek tapasztalataim.
Sásdtól lehet busszal és amatőrcsillagász-taxival* jönni.
Napközbeni programok spontán szerveződnek, de az eddigi tapasztalatok alapján jók szoktak lenni.
Ezek általában túrázások a környékben szigorúan csak "rövidebb" utakon, de van lehetőség gólyafészek építésre, lovaglásra, kecskefejésre, stb-stb :-)

Érdeklődni lehet a vomhimmelhoch@gmail.com címen és a 06-30-538-87-93 számon.

* Telefonhívásra leküldünk valakit az állomásra.
Keszthelyi Sándor
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.16. 13:57

Re: Palé 2010

Hozzászólás Szerző: Keszthelyi Sándor » 2010.02.02. 12:05

Kedves Balázs!

Aug. 10-én lesz telihold! Nem fogja az kicsit zavarni a Perseida-meteorrajt és az aug. 6-15-ig tartó Perseida-tábort?

Júl. 26-a az újhold napja. Az éppen jó lett volna az Aquarida-meteorrajnak és egy júl. 23-aug. 1-ig tartó Aquarida-tábornak!

Aug. 24-e is újhold! Az éppen jó lett volna a Cygnida-meteorrajnak és egy aug. 19-29-ig tartó Cygnida-tábornak!

Talán még lehet változtani Palé ügyében.
Keszthelyi Sándor
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.16. 13:57

Re: Palé 2010

Hozzászólás Szerző: Keszthelyi Sándor » 2010.02.02. 12:24

Jajjjj! Ezer bocsánat! Nem jó amit írtam!
Ugyanis az íróasztalomon egy olyan naptáram van, amelyen teljesen rosszak a holdfázisok! Az újholdat egy belül nem színezett, de vigyorgó holdpofa jelöli, viszont a teliholdat egy teljesen sötétre színezett kör jelzi!

Ideírom a bűnöst: Asztali naptár 24 TA 2010. Származási hely: Magyarország. Forgalmazza: Papír Kontúr Kft. H-9024. Győr. Bem tér 1. A fedőlapon a jelmaqgyarázatban is az szerepel: Telihold (tök fekete kör), Újhold (nem színezett hold-arc). Akinek ugyanilyen van: vigyázzon! Például: jan. 30: újhold, febr. 14: telihold! Brrrrr!

Ugyanis gyanús volt ez és közben megnéztem Espenak honlapján: valójában augusztus 10-én hajnalban ÚJHOLD van!

Bocsáss meg Balázs!
fodor balázs
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.18. 00:54

Re: Palé 2010

Hozzászólás Szerző: fodor balázs » 2010.02.03. 13:27

Keszthelyi Sándor írta:Jajjjj! Ezer bocsánat! Nem jó amit írtam!
Ugyanis az íróasztalomon egy olyan naptáram van, amelyen teljesen rosszak a holdfázisok! Az újholdat egy belül nem színezett, de vigyorgó holdpofa jelöli, viszont a teliholdat egy teljesen sötétre színezett kör jelzi!


Nem probléma, bár elgondolkodtam, hogy hol csúszhatott be baki a tervezésbe :-)
Késő este agyaltam ki, hogy akkor még is mikor legyen, ilyen hibák belecsúszhattak.
Aztán továbbolvastam és láttam csak tévedés volt :-)

Amúgy én se tudok néha kiigazodni a naptárakon. Ahány naptár annyiféle jelölés.
lauri
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.15. 14:52

Re: Palé 2010

Hozzászólás Szerző: lauri » 2010.02.03. 15:55

Kedves Balázs!

A domb másik oldalán a Livincában szeretettel várlak benneteket egy-két friss lángossal!
Remélem addigra az én műszerem is meglesz, s a gyerekekkel "gukkerozhatunk" ott is, de horgászhatunk is.

Üdvözlettel: Laurinyecz Pál a Livincából (Mindszentgodisa).
fodor balázs
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.18. 00:54

Re: Palé 2010

Hozzászólás Szerző: fodor balázs » 2010.02.04. 18:23

lauri írta:Kedves Balázs!

A domb másik oldalán a Livincában szeretettel várlak benneteket egy-két friss lángossal!
Remélem addigra az én műszerem is meglesz, s a gyerekekkel "gukkerozhatunk" ott is, de horgászhatunk is.

Üdvözlettel: Laurinyecz Pál a Livincából (Mindszentgodisa).


Fantörpikus ötlet, amúgy jártunk már arra párszor a helyi erdész - vagy a fene tudja milyen - ismerősünkkel. Nem tudom, hogy a Havasi Laci név mond neked valamit?
lauri
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.15. 14:52

Re: Palé 2010

Hozzászólás Szerző: lauri » 2010.02.17. 17:01

Nem tudom, Ő az aki a gyerekekkel a nyáron gyurgyalagokat jött menézni, s többször hozza át horgászni a gyerekeket? Valahol a közelben lakik?

Pali.
fodor balázs
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.18. 00:54

Re: Palé 2010

Hozzászólás Szerző: fodor balázs » 2010.02.20. 12:40

lauri írta:Ő az aki a gyerekekkel a nyáron gyurgyalagokat jött menézni, s többször hozza át horgászni a gyerekeket?

Igen, ő lesz az :-)
Valahol a közelben lakik?

Hörnyéken valahol.

Amúgy elsőre a kommentet néztem, szentül meg voltam győződve, hogy godisai vagy.
Most hogy nézem az adatlapot és Paks van beállítva. :-)
lauri
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.15. 14:52

Re: Palé 2010

Hozzászólás Szerző: lauri » 2010.02.22. 19:01

Igen, paksiak vagyunk.

Pali.
Panka
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.22. 20:53

Egy kis kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Panka » 2010.03.08. 20:19

Én már kétszer is voltam a Paléi "nagytáborban", meg párszor kisebb leruccanásokon is, gondoltam írok egy kis kedvcsinálót, hogy mindenki tisztában legyen vele mire vállalkozik/mit nem szeretne elmulasztani.

Palé egy kedves, (meglehetősen) kis falu, melynek fő és egyben egyetlen utcája éppen a tábor dombjához vezet. Természetbarátok előnyben: az erdő csak egy köpésnyire van a sátortábortól, én már őzet is láttam a domboldalban. A faluban egyébként lehet pingpongozni, focizni. Egyik alkalommal kipróbáltuk a kecskefejést és a gólyafészek építést is. Tudjátok, aki bemutatja, hogyan lehet még nálunk is lassabban fejni kecskét, annak külön gratulálok...

Még észlelés előtt mindig tartunk egy kis bemelegítő távcsövezést, vagy bemutatást a falubelieknek, esetleg a gyengébb láncszemek a bokor tövében hortyognak.

Éjszaka a Tejút annyira világít, hogy fényénél célba lövő versenyt, valamint kidobót szervezünk, a játékot csak a tűzgömbök vakító fényessége fogja némiképp megnehezíteni. A Tejút.. az valami gyönyörű, horizonttól-horizontig és tovább. Zavaró fény csak alig, csak pár város kivilágítása vékony csíkban a horizontnál erre-arra.

Ha elérkezett az idő, akkor össznépileg körbecsücsüljük a szénakazlakat, s felosztjuk az eget (nyugati irányt mindenkinek csak mértékkel ajánlom, ugyanis az ember lába könnyen megelőzheti a fejét magasság szempontjából, és ez a későbbiekben a perifériás vérellátásnál gondot okozhat). Ettől fogva köteles mindenki a nagy diófához viszonyítva diktálni a meteorok adatait ("háát asszem spora volt, úgy húsz fokra a diófától")

A meteorozás nem igényel szakértelmet, csak elég határozottan kell mondani az adatokat. Na jó, szóval negyed óra alatt bele lehet jönni. De azért kíváncsi vagyok, vajon idén lesz-e méltó ellenfele sasszemű amatőr társunknak, aki rendszeresen észlel hatosnál halványabb meteorokat. Nadírban.
Rengeteg-rengeteg meteor tud lenni maximumnál, el kell minden ember, hogy lehessen követni.. megpróbálni követni..

Máskülönben napközben lehet túrázni, órákig menni-menni hegyen és völgyön át, mire eljut az ember egy kis tóhoz... vagy visszajut ugyanoda... meg lehet aludni, az adatokat kiértékelni. Én nem szoktam unatkozni!

Nah, abbahagyom a litániát, már így is túl hosszú ahhoz, hogy bárki élő ember elolvassa :)

Panka
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”