IV. Bátorligeti Messier Marathon

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.04.04. 21:04

Aki nem volt ott, igazán sajnálhatja. A Com-Vir-halmaz a 90/500-as refraktorral, 25x nagyítással és amici-prizmával (természetesen ezzel a távcsővel, amivel a Kisatlaszt is végignéztem anno és nem a GoTo-mechanikás 200/1200-essel maratonoztam) igen nehezen ment még akkor is, ha már többször végignéztem korábban. Az is érdekes volt, hogy a lista eleje (M74-77-33) nem volt észlelhető az alacsony láthatóság és az erős állatövi fény miatt sem. Az M33-at kifejezetten ez utóbbi nyomta el. A lista végét meg a hajnal felé, fél 4-től sűrűsödő pára a nyugati horizonton, plusz néhány felhő. Ezzel együtt jó, hogy legalább az a 75 összejött hajnalig. Nekem ritkán jut ilyen jó ég mélyegezni, 6,5 volt a határfényesség, de végig érezni lehetett a párát. Szerencse volt, hogy szinte végig fújdogált a szél, nem párásodtak a csövek, optikák. A széltől viszont este 11-re már sokan lefagytak, én - az előzetes tervnek megfelelően - miután leészleltem, amit addig látni lehetett (az első 3 objektum kivételével hiánytalanul!) lefeküdtem a kocsiba aludni 2-ig. Miután felkeltem, folytattam a közben felkelt égrésszel. A nyugodtság igen gyenge volt végig, hiába próbáltunk Szaturnuszt nézni, nem bírta a nagyítást már 100x felett. Aztán 3 után a nyugati égen elkezdett párásodni, akkor még időhúzásként nézegettünk ezt-azt (pl. 300-as dobsonnal, jaj, de szépeket láttunk!), hátha javul, de nem. 4 óra után mentünk el, akkor már csak néhány ember maradt kint észlelni.
Aki még nem csinált maratont, már csak azért is fogjon bele egyszer, hogy lássa, milyen embert próbáló dolog ez. Nagyon komoly erőnlétet igényel!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.04. 21:23

Vizi Péter írta:Aki még nem csinált maratont, már csak azért is fogjon bele egyszer, hogy lássa, milyen embert próbáló dolog ez. Nagyon komoly erőnlétet igényel!


Így van, és mindenképp alaposan fel kell öltözni, akármilyen kellemes, tavaszi idő is van kora este! Nem úgy, mint én, idén. :)
Két 100-as csomag pzs-t fújtam tele az elmúlt 3 napban, és csak ma enyhült a maraton utáni náthám.

Vizi Péter írta:Ezzel együtt jó, hogy legalább az a 75 összejött hajnalig.


Akkor egész jók vagyunk a 106/110-ünkkel, Bajáról.
Remélem, jövőre mindenkinek jobb ege lesz!
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.04.04. 21:53

Egyetértek. Hajnalban kezdett igen komollyá válni a harci helyzet, miután negyed óráig kerestük a horizonton az M7-et. Ezt követően minden egyes újabb objektum heroikus erőfeszítéseket igényelt a délkeleti horizont felett 5-10 fokos tartományban maradva, bepárásodott red dottal, a 25-ös Dobsonnal (úristen, akkor észre se vettem, most visszagondolva egészen csodálom magam :)). MInden egyes égitest után kétszer össze kellett szedni az akaraterőnket, hogy ne adjuk fel, és ne feküdjünk be a meleg szobába.
Aztán kerestük őket tovább. M69-70-54: könnyűek. Legalábbis amikor már kihámoztam a területet a bokrok sűrűjéből. Félő, nem az én érdemem: egyszerűen felkeltek. Aztán 10 cm-es lencséssel, amiben az M72 és az M73 csupán öt-hat fotonnal járult hozzá lelki egészségünkhöz. Vagy az M55-tel, amit a Hold felkeltéig (és a navigációs szürkület kezdetéig) kerestem, de 5 fokkal a horizont felett a párarétegen keresztül, semmit se láttam belőle, aztán még egyszer, csak azért is, legyen már meg, de nem. Otthagytam, felálltam.
A Messierek mindig valahogy kifognak rajtunk. Az időjárás mindig közbeszól.

Most azt tervezem, hogy jövő tavasszal le kéne menni szerb kollégáinkkal Montenegróba, ahonnan a szimulációk alapján március 23-a körül már teljesíthető a 109-es végeredmény. Ez - félek - hazánkból sosem fog sikerülni a párás időjárás miatt. Kernya Janinak nagy szerencséje volt a 108-as eredményével, azt hiszem ezt senki nem fenyegeti itthon.

Snt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.04.05. 14:13

santage írta:Most azt tervezem, hogy jövő tavasszal le kéne menni szerb kollégáinkkal Montenegróba, ahonnan a szimulációk alapján március 23-a körül már teljesíthető a 109-es végeredmény. Ez - félek - hazánkból sosem fog sikerülni a párás időjárás miatt. Kernya Janinak nagy szerencséje volt a 108-as eredményével, azt hiszem ezt senki nem fenyegeti itthon.

Snt


Én meg azt mondom, innen kell megtalálni, amennyit csak lehet, mert ahogy a klasszikus mondja:
ez a döde a mi dödénk!
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.04.05. 16:44

santage írta:Most azt tervezem, hogy jövő tavasszal le kéne menni szerb kollégáinkkal Montenegróba, ahonnan a szimulációk alapján március 23-a körül már teljesíthető a 109-es végeredmény. Ez - félek - hazánkból sosem fog sikerülni a párás időjárás miatt. Kernya Janinak nagy szerencséje volt a 108-as eredményével, azt hiszem ezt senki nem fenyegeti itthon.


Ezekszerint 108 a magyar rekord. Ez most volt vagy valamelyik korábbi évben? Az M74 maradt ki ugye?

Egyébként megy egyet értek Vizi Péterrel.
Ha már ennyi próbálkozás és tapasztalat lenne a hátam mögött mint nektek, szép türelmesen kivárnám azt a tökéletesen átlátszó és száraz március végi újholdas éjszakát, amikor tényleg el lehet kapni mind a 109-et Magyarország területéről. Ha elvileg tényleg lehetséges (mint ahogy az idei évkönyvben már sokadjára le van írva), akkor egyszer eljön az az éjszaka is.
90/900 refraktor
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.04.05. 17:54

Pape írta:
santage írta:Most azt tervezem, hogy jövő tavasszal le kéne menni szerb kollégáinkkal Montenegróba, ahonnan a szimulációk alapján március 23-a körül már teljesíthető a 109-es végeredmény. Ez - félek - hazánkból sosem fog sikerülni a párás időjárás miatt. Kernya Janinak nagy szerencséje volt a 108-as eredményével, azt hiszem ezt senki nem fenyegeti itthon.


Ezekszerint 108 a magyar rekord. Ez most volt vagy valamelyik korábbi évben? Az M74 maradt ki ugye?

Egyébként megy egyet értek Vizi Péterrel.
Ha már ennyi próbálkozás és tapasztalat lenne a hátam mögött mint nektek, szép türelmesen kivárnám azt a tökéletesen átlátszó és száraz március végi újholdas éjszakát, amikor tényleg el lehet kapni mind a 109-et Magyarország területéről. Ha elvileg tényleg lehetséges (mint ahogy az idei évkönyvben már sokadjára le van írva), akkor egyszer eljön az az éjszaka is.


A 108-as szám 2008. március 30/31. éjszakáján jött össze. Azon az estén tisztább volt az ég, mint most. 30 centis Dobsonnal és egy 80/600-as ED-vel történt az akkori maraton. Óriási segítség, hogy a Dobsonon volt normális kereső! Ezt azért hangsúlyozom, mert a mostani maraton hajnalán nagyon meg kellett szenvedni a 25 centis távcsőre szerelt, lepárásodott starpointerrel. Fel is hergeltem magam miatta.
2008-ban az M 74 nem látszott, de az M 77 és M 55 meglett. Akkor hajnalban emlékeim szerint még világított a Hold, de a jó égnek köszönhetően az M 72 és 73 a 8 centissel is látszott.
Tehát az M 74 és M 30 maradt ki.
MoJo
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:20

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: MoJo » 2011.04.05. 21:56

Sziasztok!
Gratulálok a résztvevőknek!
Mi egy meghívásnak eleget téve Szerbiában voltunk, ezért nem tudtunk menni Bátroligetre.

Elolvasva az eredményeket, azt hiszem "GoTo" Dani még büszkébb lehet a Szerbiában Andreljev -ben megrendezett jubileumi 10. Messier Maraton táboron elért 3. helyezésére. 71 Messiert vadászott le a 15 centis Sky-Watcher dobsonjával. A második helyezet 73 objektumot talált meg egy 40 centis MEADE dobsonnal.
Vonuló felhők között, úgy hogy kétszer mentettük a csöveket az esőtől. A hely ysem volt ideállis, fák, épület és még Novi Sad fényei is zavartak az olykor teljesen zárodó felhőkön kivül. A kitartásra itt is szükség volt, az ég és csillagkép ismereten kivül. Dani csodákat művelet 1-2 csillagot látott a felhőlyukban és már fordította is a csövet majd hívta is Sale-t (Ő volt a mi ellenőrünk, ez szigorú verseny volt amit beállítottál azt neki is látni kellett, és ekkor jegyezte be az saját és a mi listánkra is) Az én szerepem annyi volt, hogy tartottam Vizi Peti Csillagatlaszát, ( Dani csak ezt használta) és világítottam.

Amcsüdv:
MoJo
Béres Gabi
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:41

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: Béres Gabi » 2011.04.06. 07:42

Ha valaki Bátorligeten felejtett két fém termoszt, kérem szóljon, nálam lesznek.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.04.06. 21:20

MoJo írta:Sziasztok!
Gratulálok a résztvevőknek!
Mi egy meghívásnak eleget téve Szerbiában voltunk, ezért nem tudtunk menni Bátroligetre.

Elolvasva az eredményeket, azt hiszem "GoTo" Dani még büszkébb lehet a Szerbiában Andreljev -ben megrendezett jubileumi 10. Messier Maraton táboron elért 3. helyezésére. 71 Messiert vadászott le a 15 centis Sky-Watcher dobsonjával. A második helyezet 73 objektumot talált meg egy 40 centis MEADE dobsonnal.
Vonuló felhők között, úgy hogy kétszer mentettük a csöveket az esőtől. A hely ysem volt ideállis, fák, épület és még Novi Sad fényei is zavartak az olykor teljesen zárodó felhőkön kivül. A kitartásra itt is szükség volt, az ég és csillagkép ismereten kivül. Dani csodákat művelet 1-2 csillagot látott a felhőlyukban és már fordította is a csövet majd hívta is Sale-t (Ő volt a mi ellenőrünk, ez szigorú verseny volt amit beállítottál azt neki is látni kellett, és ekkor jegyezte be az saját és a mi listánkra is) Az én szerepem annyi volt, hogy tartottam Vizi Peti Csillagatlaszát, ( Dani csak ezt használta) és világítottam.

Amcsüdv:
MoJo


Igen erről hallottunk a szerbiai egyesület vezetőjétől, aki ellátogatott Bátorligetre. Nagyon komolyan veszik az biztos, és szerintem abszolút követendő példa lenne.

ps: Elnézést, csak most utólag látom hogy erről már volt szó a messier-maraton topicban.
90/900 refraktor
lisz_zoli
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.09.21. 18:10

Re: IV. Bátorligeti Messier Marathon

Hozzászólás Szerző: lisz_zoli » 2011.09.21. 18:16

Szinte "visszasírom" ezt a maratont annyira egy emlékezetes maradt,és lehet hogy több ilyen nem lesz,bár ez ne így legyen... :( ! ....
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”