MTT 2022 nyári tábor

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
totibo
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2015.09.29. 07:22

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: totibo » 2022.05.09. 21:39

popey37 írta:
2022.05.09. 19:04
zselic csillagparkban voltam tavaly másodmagammal. 3 éjszakára turistaházban kettőnknek 4 férőhelyes szoba-fürdő-wc 30k volt.
ehhez képest egy 12k-s látogatójegy kicsit borsos ár.
tehát idén is kihagyom./ nem vesztek vele semmit, megyek máshova/
Vélhetően sokan vannak/lesznek ezzel így, velem együtt.
Elpályázni sötétebb ég alá, komfortosabb elhelyezéssel, jobb ellátással!
Így várhatóan az önkormányzatnak se lesz nagy bevétele.
Egy mezítlábas látogatójegy 8-12k Ft-ért?
Hát az se semmi.
Ez az egyéjszakás kaland sokba kerül!
Hiába, ez már "közgazdaságtani" kategória, ahogy hallottuk az előadásban.
Így aztán igazán lehet kedvet csinálni, MCSE tagokat toborozni, vagy inkább elveszíteni?
Ezen érdemes lenne elgondolkodni.
Avatar
madg
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010.06.11. 22:03

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: madg » 2022.05.10. 17:48

Engem tulajdonképpen nagyon érdekel, hogy hogyan "jöttek ki" ezek a számok.
Feljebb volt róla szó, hogy az önkormányzat 3000/éj-t kér (tavaly ennyi volt a 3 éj...).
A fennmaradó összeg mire kell?
Egy 8X áremelkedésre azért kicsit több magyarázatot várnék.
Üveggörbítő tanonc
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2022.05.11. 07:43

Sziasztok!

Bemutatkozom, Mizser Attila vagyok. 34 évvel ezelőtt én indítottam a Meteor-táborokat, amelyek 1995 óta MTT néven futnak. 1988-ban 60 résztvevőnk volt, mostanában 400 körül.
34 éve csinálom ezeket a rendezvényeket, amelyek azóta többszörösükre nőttek, miközben nem lett több segítőm.
Évről évre lényegében ugyanazok viszik a tábort, nem csak abban a pár napban, de az előkészítésben is. Nem egy-két perces munkákról van szó, sok ember sok munkájáról.
A helyszíni lebonyolításhoz hiába kértem a táborlakók segítségét, a jelentkezési lapokon is rendre üres maradt az a kategória, hogy önkéntes munkámmal segítem a tábor életét. Köszönet a kevés számú kivételnek.

2022-től csak az MTT-k csillagászati programjaival akarok foglalkozni. A háttérmunkát, beleértve a teljes előkészítést, adminisztrációt, kiegészítő programok stb. szervezését
a Svábhegyi Csillagvizsgáló csapata végzi. Ők szervezik ifjúsági táborainkat és ők szervezték meg a 2019-es diákolimpiát is, amely az MTT-knél is nagyobb volt.
Egyáltalán nem vagyok meggyőződve arról, hogy minden túlárazott lett, arról viszont igen, hogy korábban volt az MTT alulárazott. Annak az értéke ugyanis, amivé
az MTT fejlődött, sokkal magasabb, mint amit a rendezvényért kértünk.

Most egy professzionális csapat vette át a rendezést, és igen, ennek ára van, mert ők nem fognak 12-14 órát ingyen ücsörögni a negyvenfokos recepciós sátorban.
Meggyőződésem, hogy ha azt akarjuk, hogy az MTT-k a jövőben is létezzenek, akkor nem lehet önkéntesek munkabírásával, lelkesedésével az idők végezetéig
visszaélni. Vagy többet kellett volna segíteni a tábor munkáját eddig is, vagy pedig rendesen megfizetni másokat, akik biztosítják a mi gondtalan táborozásunkat.
Akár még magasabb színvonalon is, ahogy eddig a magunk erejéből képesek voltunk rá.

Ami az MCSE-tagságot illeti, soha nem volt ennyi tagunk, soha nem volt ennyi örökös pártoló tagunk és új belépőnk, mint az elmúlt fél évben.

mzs
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2022.05.11. 13:17

Én csak 2 MTT-n vettem részt eddig. Azt tudom mondani, hogy tavaly mélységesen megdöbbentem, hogy MCSE tagként, étkezés nélkül, saját sátorban 3000 Ft-ot kellett fizetnem. Külön visszakérdeztem, hogy ez nem elírás-e, mert (mivel foglalkozom rendezvényszervezéssel) tudom, hogy ez az ár elképzelhetetlenül olcsó egy ilyen méretű rendezvény esetén. Ez csak akkor jöhet ki, ha a valós költségek egy jelentős részét valami miatt nem terhelik a résztvevőkre.

A méretgazdaságosságból adódó csökkenő költségek, csak akkor érvényesek, ha nincsenek rejtett költségelemek: egy pár tucat fős kisebb rendezvényt meg lehet szervezni lelkes önkéntesekkel, de az ilyent nem lehet összehasonlítani egy 400 fős, lelkesédesből már nem menedzselhető nagyrendezvény költségelemeivel.

Az nyilván nagyon kellemetlen, hogy most kicsit váratlanul, egyik-évről a másikra jelentkezik az önkormányzat felé fizetendő plusz díj és a profi szervezőcsapatra való áttérés miatti költségnövekedés. És talán érdemes lenne az ebből adódó indulatokat pontosabb, teljesebb, asszertívebb kommunikációval enyhíteni. De ezzel együtt (legalábbis számomra) érthető és elfogadható, hogy ennyibe kerül ez a rendezvény.

(Ezzel együtt nem lehetetlen, hogy ez az ésszerű, de mellbevágó mértékű áremelés azt fogja eredményezni, hogy most sokkal kevesebben mennek el a találkozóra...)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
totibo
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2015.09.29. 07:22

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: totibo » 2022.05.11. 15:59

Úgy gondolom, hogy ez a közösség sok dolgot elfogad, ha az megfelelően, időben van tálalva, elmagyarázva számára.
Ez az, ami itt teljes mértékben elmaradt.
Az arcába lett tolva, hogy ennyi és kész.
A kezdeti reakciók után sem volt semmi magyarázat, pedig lehetett rá számítani, hogy lesz ilyen reagálás.
Értem én, hogy drágult minden, a plusz szolgáltatás magasabb árral jár, de azért kérdezem, ha egyedül jövök sátrazni, és már némileg jártas vagyok a távcső és mechanika kezelésében, miért kell nekem finanszírozni mások gyerekfelvigyázását ill. távcsőokítását?
Mert másban nem igazán látok nagyléptékű pluszt az elmúlt évekhez képest a programban és a körülményekben sem.
Gondolom ez egységesen bele van kalkulálva
a részvételi díjba.
A látogatójegy ára meg még a teljesidős részvételi díjhoz mérten is túlzás, megítélésem szerint.
Azt hiszem már elég sokan (ismerőseim közül is) átnyergeltek valamelyik másik nyári rendezvényre, nem feltétlenül a díj összegszerűsége, hanem az ár/szolgáltatás arányának megítélése miatt.
Akik már jártak hasonló összejöveteleken, azoknak van összehasonlítási alapja.
Tarjánban is vannak sok éve kialakult társaságok, akik egy évben egyszer ezt az alkalmat várják, hogy találkozzanak.
Nem feltétlenül az ég sötétje az, ami itt igazán vonzó, vannak ennél lényegesen sötétebb égi háttérrel rendelkező táborhelyek, hanem a társaság.
Nekik szinte mindegy elfogadható ég alatt, hogy hol van a rendezvény, ha együtt táborozhatnak és észlelhetnek.
Ahol nagyobb a kínált komfort és jobb az ellátás oda mennek akkor is, ha az összegszerűen drágább mint Tarján.
És ez valahol érthető is szerintem.
Ahogy valaki korábban írta:
"majd a piac beárazza".
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2022.05.12. 12:15

Úgy gondolom én is, hogy a kommunikáció módja a gyökere mindennek. Mert az idei tábor-kiírás kvázi egy váddal kezdődött, hogy igenis fizetést kérünk, emellett mi pedig még nem is segítünk soha senkinek. Mindenki érzi ugye, hogyan lehetett volna ezt helyesen.

Nem írom le, mert költő volt a kérdés, hogyan működik ez helyesen a VCSE-ben, a Kiskunban, a Terminusban, szerte az országban, ahol csillagásztáborok- és találkozók vannak. Nagyon szomorú, hogy egy általam olyannyira szeretett és dédelgetett rendezvényt viszont egy olyan "profi" csapat vett át, amely láthatóan semmit nem érez ebből, de talán még nem is járt Tarjánban. Az a probléma pedig, hogy 60 helyett 400 főre kell majd dolgozniuk, idén úgy tűnik megoldódni látszik, de már csak önmagamat ismétlem.

Azt is érzem továbbá, hogy mégiscsak Attilára hárult minden felelősség, övé a kommunikáció terhe is - az említett profi csapatot, és az igazolt számokat sehol sem látjuk. Szomorú, mert négygyerekes apukaként, és Attilát személyesen ismerve nálam senki nem tudja jobban ezen az oldalon, mennyit tett és tesz Attila mai napig ezért a közösségért. Igen, csak így szerényen: mely talán nem is árnyalja, mennyire szomorú mégis a jelen helyzet.

De még mindezen is át tudtam volna nézni - mert szerettem Tarjánt -, ha nincs az utolsó bekezdés. Sosem volt annyi tagunk, mint most, ezért felhúzzuk az árat, hisz nem nagyon van szükség ennélfogva tömeges befizetésre.
Hogy is volt a jelmondat anno, és még talán a Csillagnézőkben is? "Az égbolt mindenkié". Aki beárazza, és aki megfizeti.
Egyszerűen csak szomorú vagyok.
vighl
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.29. 21:45

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: vighl » 2022.06.24. 09:18

Üdv mindenkinek!
Minden pozitív és negatív dolgot összevetve én is kihagyom.
Infrastruktúra javult.
Árnyékos helyek megszüntetve, drasztikus áremelés.
Az első szentléleki tábor óta mindegyikben voltam. Családdal vagy nélkülük.
Sajnálom...
Üdvözlettel:
Lajos
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: hg » 2022.06.24. 09:51

vighl írta:
2022.06.24. 09:18
Árnyékos helyek megszüntetve, drasztikus áremelés.
Úgyis elfogytak a sátorhelyek. :shock:
Mert ugye nyilván a sátorhelyek és nem a babgulyás, ha sátor nélkül még van étkezés... :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.06.24. 13:46

hg írta:
2022.06.24. 09:51
vighl írta:
2022.06.24. 09:18
Árnyékos helyek megszüntetve, drasztikus áremelés.
Úgyis elfogytak a sátorhelyek. :shock:
Mert ugye nyilván a sátorhelyek és nem a babgulyás, ha sátor nélkül még van étkezés... :)
Ebből is látszik, hogy a negetív reklám is reklám, méghozzá egész eredményes.
Bevallom, nem mi hoppoltuk el a helyeket, pedig vagyunk egy páran.
Másutt egy egész hetet, sötét éggel, tavi fürdési lehetőséggel, napi 3x kajával kaptunk ennyiért.
Lehet, hogy nem ilyen profi a csapat?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2022.06.24. 15:43

D.Laci írta:
2022.06.24. 13:46

Ebből is látszik, hogy a negetív reklám is reklám, méghozzá egész eredményes.
Bevallom, nem mi hoppoltuk el a helyeket, pedig vagyunk egy páran.

D.Laci
Nem biztos, lehet, hogy csak limitálták a beengedett sátrak számát. Régen, a 4-5-6 ezer forintos sátorhely-érában mintha nem lett volna ilyen, hogy "megtelt".
140/890 GPU
150/930 newton
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”