MTT 2022 nyári tábor

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: tvik » 2022.04.30. 10:19

Üdv!

Az elmúlt 7 alkalom emlékezetes élmény volt számomra, és nagyon hasznosnak bizonyult. De ilyen árakkal és ugyanolyan körülményekkel egyáltalán nem éri meg. Még futok egy kört, mégis az a valószínűbb
hogy kihagyom... mostantól.
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.05.02. 17:18

tvik írta:
2022.04.30. 10:19
Üdv!

Az elmúlt 7 alkalom emlékezetes élmény volt számomra, és nagyon hasznosnak bizonyult. De ilyen árakkal és ugyanolyan körülményekkel egyáltalán nem éri meg. Még futok egy kört, mégis az a valószínűbb
hogy kihagyom... mostantól.
Én is ezt gondolom, de...
Szerencsére vannak Tarjánnál lényegesen jobb égi adottsággal rendelkező vidéki egyesületek, amelyek nem lehúzni akarják az amatőröket, ehelyett sokkal kedvezőbb ár/érték arányú szolgáltatással rendeznek kisebb létszámú, színvonalas táborokat.
Láss csodát, az egyik pont a meghirdetett tarjáni hétvégére, csak egy nappal hosszabb időtartamban. :D
Így ott érdektelenné válik a vezetés által eddig oly rossz szemmel nézett nulladik nap. ;)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: tvik » 2022.05.04. 08:10

Az elmúlt napokban átgondoltam "pro et contra" a dolgokat és döntöttem: megyek Tarjánba. Mégis csak ott van a megszokott társaság és egész közel is van.
Míg a hortobágyi oda-vissza 400km, ha nincs meg a 20 fő akkor meg se tartják, de max 30 fő lehet, ja és nincs bazár :). Az ár meg 39ezer, tehát nem sok a különbség. Persze ott aztán szinte korom sötét az ég, és sokkal igényesebb/kényelmesebb a szálláshely, az árban vannak egyéb programok is (vadaspark/kisvasutazás stb). Úgy vélem inkább a fiatal korosztálynak ajánlott ez a hortobágyi tábor.
A tarjáni táborra jelentkezést kicsit komplikálták de belefér. Az sajnos benne van a pakliban hogy kevesebben leszünk.
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2022.05.04. 14:04

Sajnos tényleg kezdünk elmenni egy olyan irányba, amiben én sem szeretnék résztvenni. Csak mint kisgyerekes apuka, fussuk át az idei év újdonságait:

- Mosdókonténerek : nem érzem nagyon higiénikusnak az ötletet egy elvileg több száz fős táborban - noha ez utóbbi "probléma" idén valószínűleg megoldódni látszik
- Gyermekfoglalkozás: valóban jó ötletnek tartom, jó kezdeményezés! De a tábor idei ár-érték arányába még mindig nehezen tudom beilleszteni. És erről majd később.
- Kezdő távcsöves képzés: aki korábban is jött - ezek szerint a svábhegyiek nem -, az tudja, hogy a tábor hangulata, az emberek jóindulata alapvetően megteremti ezt, és folyamatosan jelen van a tanítás, segítőkészség. Emiatt fájó pont is idéntől nem résztvenni a találkozón.
- A büfével eddig sem volt nagy gond, ám a leírásból nem derül ki, hogy ez az étkezős árban benne foglaltatik-e.
- MTT póló: külön térítés ellenében vásárolható
- A fákat pedig tovább írtják, mint csalogató pont.

Úgy érzem, ha az volt a cél, hogy egy válogatott elit számára biztosítsanak tábort, azt ezen az éron el lehet érni, de az én 6 tagú családomnak - MCSE tagságot feltételezve is - 270 ezer ft-ba kerülne a tábor. Ezt a pontot ezzel azt hiszem, kimerítettem.
Mégegyszer mondom, nem tudom hogy mi a cél, mindenesetre összehasonlításul egy 10 napos sátras erdei foglalkozásos, 5 étkezéses nomád tábor - aminek a nevét nem írom le -, ennél 10 ezer ft-al kerül csak többe. És még csillagászattal is találkoznak a fiatalok.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.05.04. 18:15

Csatlakoznék az előttem szólóhoz, azzal a megjegyzéssel, hogy a szervezők szerint (Facebook) nem vagyunk tisztában a piaci viszonyokkal, ha sokalljuk a részvételi díjat.
Csak egy a közelmúltban szervezett észlelő hétvége (amin Mzs-vel együtt volt szerencsém résztvenni) konkrét költségét említeném.

Hortobágyi Messier Marathon, Béres Gabi írta:

"5 500.-/fő/éj áron tudunk szállást biztosítani, természetesen összkomforttal, a tavaszi esetleges hidegre való tekintettel fűtéssel is. Az ár tartalmazza az IFA-t is. A szálláshely tartalmaz kompletten felszerelt konyhát és egy konferenciatermet is.
Étkezések:
alapvetően önellátó, szombaton közös ebédelési lehetőség. Az ebéd 1 300.-/fő"

(Finom bográcsos pörkölt tésztával, savanyúsággal, kenyérrel és üdítővel volt az 1300Ft-ban.
Patyolattiszta szoba, ágyneművel és szintén patyolattiszta zuhanyzó és WC.
A hidegre való tekintettel fűtés is volt.)
Összesen a két kiválóegű éjszaka 12.300Ft-ba került és még csak MCSE tagsági kedvezmény sem kellett hozzá.
Ezzel szemben Tarján az idén sátorhelyet, WC és fürdő konténert kínál étkezés nélkül , mindezt KEDVEZMÉNYESEN 24.000Ft-ért, durván a tavalyi ár ötszöröséért.
Ez már nem a csillagászatról szól, ez nettó rablás.
Mondják, minden annyit ér, amennyit megadnak érte.
Majd a piac beárazza.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2022.05.05. 06:36

Vagy ha már annyira nagyon tabu róluk beszélni: Terminus Ismeretterjesztő Egyesüle, Kárpát-medencei Messier Maraton:
Fecskeház, 2 éjszaka teljes ellátással (reggeli-ebéd-vacsorán felül tea, külön észlelő-kaja az éjszakák folyamán), összesen 21000.- Ft / fő.
Arról nem is beszélek, milyen nívós (sőt, kicsit talán még túl nívós) programok kíséretében.
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: tvik » 2022.05.05. 08:42

Arpstronomer írta:
2022.05.05. 06:36
Vagy ha már annyira nagyon tabu róluk beszélni:...
Üdv!
A Hortobágyon ezek szerint két rendezvény is van évente. A HNP -s "Hortobágy csillagos ege alatt" amit az előző hozzászólásomban említettem, és a Messier-maraton. Az utóbbi inkább verseny rendezvénynek tűnik, így gondolom kötöttebb a program.
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.05. 09:18

Én csak második éve vagyok MCSE tag. 21 ben szerettem volna menni a táborba, akkor a vírushelyzet miatt nem tudtam (oltási kellett). Gondoltam majd idén. Az árak eléggé magasak lettek. Aztán ehhez jönne még az üzemanyag, amit kb 20 ezerrel lehetne számolni + egyéb kiadások. Kb olyan 80 ezer lenne. Ami ha egy hosszúhétvégés lebzselést nézünk valahol se kevesebb. A kettő programilag meg össze sem mérhető.

Alapvetően mondjuk érthető, hogy miért annyi amennyi a tábor de szerintem az idén is ki fog ez nálam maradni :( A videókat nézve, a cikkeket olvasva, az élménybeszámolók a netes ismerősök megismerése a programok miatt pedig azt mondanám megyek.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: mephi » 2022.05.05. 09:55

tvik írta:
2022.05.05. 08:42
...
A Hortobágyon ezek szerint két rendezvény is van évente.
...
A Hortobágyon sokkal több program van évente.
Csak mivel ezeket különböző egyesületek rendezik nehéz őket egyben megtalálni.
De ajánlom figyelmedbe a nemzeti park honlapját, talán ott van róluk a legtöbb infó.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: MTT 2022 nyári tábor

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.05.05. 21:09

Mi, akik Tarjánban évek óta a focipálya mellett, a fák alatt együtt táboroztunk, döntöttünk.
Testületileg áttettük székhelyünket egy másik sötétebb egű, hosszabb időtartamú táborba, ahol normális szolgáltatást kapunk normális áron és nem azzal foglalkoznak (egy közösségi fórumon f@szbuk, amin fenn se vagyok), hogy ha ennyi pénzt adtam távcsőre miért kifogásolom ezt a szolgáltatásokhoz képest (szerintem) irreális árat.
(Nem hiszem, hogy bárkinek is köze lenne hozzá, hogy én miért mennyit vagyok hajlandó fizetni.)

Sajnáljuk, mert szerettük Tarjánt.

D.Laci
ui.: Szánalmas a velem foglalkozó f@szbukos NMÁ kollégának az a megjegyzése, hogy a dohányzó amatőrök többet költenek cigarettára, meg hogy mennyi mindennel pazarlóan bánunk. Én nem dohányzom, de azért ár/érték arányban megnézem mire költök, hogy ne pazaroljak.
Nincs jobb érv?
Én ezzel ezt a témát befejeztem.
A hozzászólást 7 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2022.05.06. 12:34-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”