Krétai út

santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Krétai út

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.28. 08:33

Kedves Amatőrtársak!

2010. április 3-11 között (ez még változhat kissé) észlelő túrát teszünk Kréta szigetére, melynek déli partja 12 fokkal délebbre fekszik hazánk legdélibb pontjától. Ez ugyan nem sok, de ha megnézzük, a déli ég sok szenzációs objektuma csak alig pár fokkal van a horizontunk alatt (vagy felett), így pl. Omega Cen, NGC 5128, NGC 4945, Vela halmazai, egy sor 6-9m-s gömbhalmaz (Messier szintűek), sok érdekes DF és PL (a 8m-s 3132 a Velában, stb.) - ezek a déli horizont felett 10-15 fokkal delelnek (kb. mint tőlünk az M6-7 páros) és a jó átlátszóságú egeken (bízva bennük) lemerészkedhetünk egészen -50 fokos deklinációig, vagy kissé az alá is.

Az útra útitársakat keresünk, mi ketten vagyunk eddig: Kernya János Gábor és Sánta Gábor.
Mivel még nincs lefutott útiterv, az utazással, szállással és várható időjárással kapcsolatos bármilyen segítséget elfogadunk.

Sánta Gábor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.28. 08:37

Még annyit tennék hozzá, hogy siker esetén az egyik éjszakán (vélhetőleg a legutolsón) egy teljes, 110 objektumos Messier maraton teljesítését kíséreljük meg. Erre az adott időpontban elvileg van lehetőség, de egy 108-109-es eredmény is nagyon szép lenne (hazai rekord 108).

Emellett napközben a krétai tájjal, emberekkel, életmóddal, ételekkel és italokkal, valamint legfőképpen a sziget történelmével és régészetével ismerkednénk.

Aki tehát ilyen célzattal (is) jönne, ott a helye!

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.10.28. 21:48

Fantasztikusan hangzik. :)
Bár csak lenne rá esélyem...
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.09. 15:21

Változás:

Nem repülővel mennénk, hanem autóval, igaz hogy kicsit lassabb, kb. 2 nap, de árban kb. harmada.
Még két hely van az autóban!

Árban kb. 50-70 ezer Ft lenne a 9 nap, ha jól számoltunk.

Sánta G.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.12.14. 15:52

Csak?? Na mostmár én is fontolóra veszem a dolgot......
poti
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.09.20. 21:12

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: poti » 2009.12.14. 23:25

Sziasztok !
Én személy szerint már nagyon sokszor jártam Krétán szinte minden helyét bejártam és a mai napig egyik kedvenc helyem a földön.Amatőr csillagász szemmel is végig figyeltem az eget igaz csak binokulárral.
Arra kell figyelni hogy bár ez egy elég nagy sziget viszont hatalmas víztömeg veszi körül és így a levegő álltalában igen párás ez azt jelenti hogy a tengerparti illetve a 800m alatti részek gyakorlatilag alkalmatlanok a jó megfigyelésre.A magasabb részek is csak akkor ha nincsenek túl közel valamelyik tengerhez.A déli része nem túl szerencsés ilyen szempontból az északi része pedig túlságosan beépített .Azt is figyelembe kell venni hogy mennyire jól megközelíthető a hely hogy az észlelő túra ne menjen át túlélő táborrá.Én ilyen szempontból a jól megközelíthető középső fensíkokat javaslom észlelni pl a Lassithi fensík perem vidékét ami 1000m fölé nyúlik de maga a fensík is 800 m felett van.Lakni pedig a déli területeket javaslom mert ott sokkal jobb az ellátás és az árak is olcsóbbak.Nekem a délkeleti rész nőtt jobban a szivemhez itt a helyiek mentalitása és vendégszeretete is jobb szerintem.A gk.val való utazásról lebeszéllek benneteket mert bár kalandos viszont sokkal fárasztóbb és időrablóbb.Eleve négy nap kiesik mert ennyi az út oda vissza és azt is figyelembe kell venni hogy pihenni kell az út után legalább egy napot mert mégis csak 2000 km re van kb igaz közbe komp is van.Tehát ha normálisan akartok észlelni öt nap eleve kiesik.Én személy szerint inkább a repülő utat javaslom kb 2 óra 15p az út és már ott is vagytok aznap már mehet az észlelés.Szerintem ha ügyesek vagytok még olcsóbb is a repülőgépjegy és szállás egy hétre mint amit leírtál.Az előszezonban böngészni kell az ajánlatokat ahogy közeledik a nap egyre ólcsóbb lesz nem szabad előre lefoglalni.Nézzétek meg az előző évi last minute utakat kb 50 ft ért már volt repjegy szállás és traszfer sajnos a reptér illeték az nincs benne . Egyébként ez egy csodálatos sziget minden szempontból ha nem viszitek magatokkal Magyarországról az itteni mentalitást,előitéletet és elfogadjátok az ottaniakat olyannak amilyenek ez maga a paradicsom.A tály ugyan napprzselte viszont olyan múltjuk van ami egész elképesztő.Itt egy olyan rendkívül fejlett civilizáció élt már 10 000 évvel ezelőtt ami nyomtalanul tűnt el minden tudásával és művészetével sokszor az az érzésem amikor a műszaki dolgaikat nézem mindha egy másik bolygó civilizációját vizsgálnám.
A padlóhűtést fűtést vízvezetékeket légkondicionáló tornyokat a neylont ismerték és balsafát is és állítólag emberek szállítására alkalmas repülőgépeket is készítettek.A fegyvereket nem ismerték csak békés dolgokra használták tudásukat.
Mindenesetre ez egy nagy élmény lesz . Sok sikert az expedícióhoz.
sz-lajos@hotmail.com
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.25. 22:23

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: sz-lajos@hotmail.com » 2009.12.15. 17:52

Hello Gábor!
Régóta dédelgetett vágyam, hogy eljussak Krétára. Olvastam az eddigi hozzászólásokat és meglepett
a módositástok az odautazással (autó) kapcsolatban. Én is azon a véleményen vagyok, amit (poti)
javasolt.Már mint az észlelési időveszteség.De még ugye ott vannak a kulturális időre szánt napok is.
Tehát ha marad a módositott út le kell hogy modjam az utat.(pedig de mennék veletek).Ha igy
oldjátok meg jóutat kivánok. De ha találok olyan utat, ami stimmel időben a tiétekkel. akkor
repülővel megyek és ott összefuthatunk. Ha mégis az első verzió marad, akkor légyszives jelezz vissza.
Üdv: Lala.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.16. 14:40

Repülőn milyen, mekkora felszereléssel lehet utazni?
Gondolom, valami katadioptrikus jószág a kézipoggyászban, és max (H?)EQ-5 a feladott csomagban. Akinek van ezzel tapasztalata, kérem, ossza meg.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: Varus » 2009.12.16. 19:14

Kedves János, Tibor, Lajos és Zoltán!

Nagyon örülünk az érdeklődésnek, végre mozgolódás tapasztalható az expedícióval kapcsolatban. :P
Az utazás nem lehet probléma, ha a többség a repülős utat részesíti előnyben, akkor ezt a verziót ismét át kellene gondolni. Egyelőre most még nem találni közvetlen járatot Heraklionba, ha ez tavaszig így maradna, akkor csak athéni átszállással lehetne utazni (egyébként meglepve olvastam, hogy a nyári csúcsidényben még a debreceni reptérről is indítottak járatot Krétára).
A szállást mindenféleképpen a déli partra tervezzük, és a krétai autóbérlés is szükséges lehet a kirándulásokhoz, észlelőhelyre történő kitelepüléshez.
A kézipoggyászban történő szállításról talán Kereszty Zsolt tagtársunknál lehetne érdeklődni; amikor ők Dél-Afrikában voltak, akkor egy komoly 15 centis távcsövet és egy HEQ-5 mechanikát is vittek magukkal.
Én személy szerint már bekészítettem a 15 centis Black-Diamond MC távcsövemet egy Giro-2 mechanikával. ;)

Üdv.: Kernya J. G.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Krétai út

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.21. 13:28

Sziasztok!

Köszönjük a hozzászólásokat!

Mi is a repülő mellett voltunk, csak amikor megdöbbenve tapasztaltuk, hogy szezon előtt nem indítanak, át kellett gondolnunk az egészet. Pedig mindenképp az lenne a jobb.
Az észlelőhely megválasztásakor mindenképp magasabb helyet keresünk, mivel az átlátszóság csak ott lesz megfelelő a -50 fok körüli vagy azalatti objektumok megfigyeléséhez.
A szállás a déli parton Lendas községben lenne.

Mindenesetre szívesen vennénk, ha minél többen utánanéznénk a repülőnek, mert így azért nehéz tervezni.
Várjuk a potenciális útitársak jelentkezését is: a határidő január 31.

Az út a repülő indulásától föggően április 3-5 körül, a hold elvonulta után. Hajnalban ekkor még van hold, de az út végére elfogy.
Javasoljuk az útitársaknak a déli ég néhány csillagképének, a Velának, a Kentaurnak, a Lupusnak, a Normának és az Arának a tanulmányozását.

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsöves bemutatások, előadások, rendezvények szervezése”