Csillagnézők - film az MCSE-ről

Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.02.25. 21:37

Kollégák!

Mint a Csillagnézők készítésébe tanácsadónak-szakértőnek bevont stábtag szeretnék válaszolni a filmmel kapcsolatban felmerült pár kérdésre.

1) Hol vannak a fiatalok a filmből?
Hát hol vannak a fiatalok??? Sajnos öregszik az egyesületi tagság, de az egyesületen kívüli amcsill fiatalok száma sem igen gyarapszik. Ez egyébként a tarjáni táborban is jól látszik. A filmben azért van egy fiatal csoport, a szolnokiak, akik nagyon jó anyagot "adtak" a filmbe.
2) Hol vannak a vidéki csoportok, szakkörök?
Tegyünk tisztába valamit: a film nem az MCSE-t mutatja be, nem az MCSE megrendelésére készült, sőt, az MCSE a forgatókönyvbe sem szólt bele, hiszen ez egy ún. szerzői film, azaz teljes egészében a forgatókönyv írójának és egyben a rendezőnek a műve. Ő pedig kifejezetten az amatőrcsillagászat szépségét akarta megmutatni a mozgalomba még nem becsatlakozott, de érdeklődő nagyközönség számára.
3) Imázsfilm
Mivel az MCSE is felvállaltan az égbolt szépségeinek minél több emberhez való eljuttatását (a Kulin-féle gondolat...) tűzi zászlajára, ezért ez találkozott a rendező elképzeléseivel. Így lett a Csillagnézők - ismétlem: sem MCSE rendelésre, sem irányítása alatt - MCSE imázsfilm.
4) Miért nincs a filmben "mezítlábas" távcsőépítés-csillagda-stb., bizonyos emberek, stb. stb. stb.
Mert így is 97 perc. 50 óra (!!!) leforgatott anyag van! Ahogy haladtunk a végleges verzió felé, lett egyre nehezebb. Melyik ujjunkat vágjuk le, mi maradjon ki, legyen rövidre vágva? Végül az a döntés született, hogy legyen ez a verzió az amatőrcsillagászatban már valamennyire legalább jártas vagy érdeklődő közösségnek (ezért ez egy szakmaibb változat), és készüljön el egy 50 perces, az átlagos tévénézőknek szóló, tévéadásba menő másik. Aztán vannak tervek további, teljesebb riportokra, persze plusz hozzáforgatandó részekkel.
5) Miért nem érhető el ingyenesen a film?
Mert a filmnek nem pusztán a népszerűsítés a célja, hanem az emberek bevonása az amatőrcsillagászatba.
Ahogy korábban kifejtettem, a "vezetett" vetítéssel és utána a hús-vér amatőrcsillagászokkal való találkozással érjük el azt a hatást, amit szeretnénk - a cselekvést. Az ingyenes filmnézés (ráadásul ha pl. a Youtube-ról megy, gyakran okostelón, tableten nézik, így a film a töredék hatást sem éri el sem képben, sem hangban) és facebook-os megosztás sokkal szerényebb mértékben képes mozgósítani, ha egyáltalán. Viszont ha lemennek a vezetett vetítések, ha a tévék leadták a filmet, elérhető lesz ingyenesen. Még egy gondolat a valamilyen zárt körben (pl. fórumozók) történő ingyenes hozzáféréshez: ki garantálja, hogy a zárt körből nem kerül ki a film? Magam részéről meg tudok bízni azokban a tagokban, akiket ismerek, de nem ismerek mindenkit.
6) Miért nem kapják meg az MCSE-tagok ingyen?
Miért kapnák? Ismétlem, nem az MCSE fizette a filmet. Ráadásul a tagságot ugye már nem kell bevonni...
7) A bemutató időpontja
Örültünk, hogy egyáltalán lehetőséget kínált az MTA a vetítésre! Ingyen! Tudjátok, mennyibe fájt volna egy alkalmas terem bérlése? Százezres nagyságrendtől felfelé...


Végül néhány szó az anyagiakról.
A 4-5 fős stáb 5000km-t autózott, 17 forgatási napon, sok-sok helyszínen. Plusz szállás, étkezés. Plusz amortizálta a technikát (nem olcsó!), fizette a broadcast-jogú szerkesztő szoftvert, a zenék jogdíját, és még egy rakás más tételt (mint pl. a dvd-k, amiket ingyen kéne osztogatni???). Saját zsebből, némi - de nagyra értékelendő! - támogatás mellett. Egyben ennyi időre ki is esett a rendes polgári foglalkozásából.
Úgyhogy - némi szarkazmussal élve - ha valakinek szüksége van egy 97 perces színes, szélesvásznú filmre bármiről, csak szóljon, megcsináljuk ingyen. :-)

Szívesen válaszolok minden kérdésre, de a rendező is hamarosan közzétesz egy anyagot a filmkészítés dolgairól.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.25. 22:21

Örülök, hogy lassan a film is terítékre került végre, s nem csak a "miért nem ingyenes?" kérdés körül botorkálunk...

Nem tisztem a filmet védeni, mert a készítésben nem volt szerepem, bár viszonylag "közel ültem a tűzhöz", hiszen Balázshoz immár több mint 40 éves és meglehetősen közeli barátság fűz (de nem térben...). Épp ezért talán jobban beleláttam a készítés fázisaiba - meg persze nagyon érdekelt is, hogy mi lesz belőle.

Azt talán már többen is írták, hogy a múltba nézős részekből több volt a kelleténél. Ezt nem látom, hogy mire kell érteni: Kulin Gyurka bácsi szerepének említése, az MCSE megalakulása és rövid története, vagy a meteor folyóirat története? Lehet, hogy ez egyesek számára "öreg amatőrök unalmas sztorizgatása", és még csak azt sem mondom, hogy nincs némileg igazuk... Ugyanakkor egy olyan rendező, aki a saját filmjét alakítja nem tud elvonatkoztatni a saját múltjától. Sőt, onnan kap ihletet! Valakitől hallottam valami ilyesmit: "a múltra lehet és kell is támaszkodni a víz alatt, csak az orrunk és szemünk a víz fölött legyen!"

Imázs film, vagy nem imázsfilm? Isten tudja. Mindenesetre ne keverjük a propaganda-filmmel (!); az nagyon más műfaj... Kinek mi az "imázsfilm"? Címében az. Tartalmában és formájában? Talán. Az biztos, hogy az amatőrcsillagászatot, az amatőrök összefogását jelentő MCSE-t, annak megalapítását, történetét, szakosztályainak legtöbbjét, tevékenységét, talán legjellemzőbb (?) tagjai közül néhányat felvonultatott. Én úgy gondolom, hogy az adott időkerethez képest meglehetősen reprezenatív volt mind témáiban, mind a szereplőket illetően. Márpedig ez lehet egy fokmérője az imázsnak: a múlt és a jelen lehetőség szerinti minél reprezentatívabb bemutatása. Imázs (vagy image) = kép. Mit látsz most az MCSE-re (vagy ha úgy tetszik: az amatőrcsillagász mozgalomra) nézve. Nyilvánvalóan nem láthatsz mindent, hiszen nem fért bele minden. A jövő kihívása pedig az utánpótlás bevonása, amihez valóban "méz kell és nem kereplő"...

Nem fért bele pl. egy járdacsillagászati bemutató esemény, nem fért bele a számunkra egyébiránt nem is kis büszkeséget jelentő HAT-Net projekt és hazai fejlesztésű, de világszerte használt eszköz bemutatása (MGEN, GPU, TDM, ...), nem fért bele az ismeretterjesztő előadásokat tartó amatőrcsillagász, nem fért bele minden asztrofotós minden asztrofotója, minden rajzoló, minden változós, minden bolygózós, minden Nap-észlelő, minden mélyeges. Sorohatnám - hál' Istennek vagy sajnos (...) - napestig. Akik pedig kimaradtak, méltán gondolhatják, hogy miért pont a másik került bele a filmbe, nem pedig Ő, aki erre sokkal-sokkal kiérdemesültebb lenne, és automatikusan csalódottakká váltak. Az ember már csak ilyen, és azonnal "ellendrukkerekké" is válnak.

Balázs többször kérdezte tőlem, hogy melyik ujját harapja le. Mert az összes felvett anyag annyira jó, és olyan lelkes minden szereplő, hogy lelkiismeretfurdallása van mindenkivel szemben, amikor vágni kell az anyagából, mert a másodpercmutató nagy úr.

Kicsit hosszú lettem, de a lényeg talán átjött: biztosan lehetne jobbat is csinálni, talán még jobban összeszerkeszteni, de hogy nem egyszerű, az hétszentség, azt megtapasztaltam Balázson keresztül. Mindenestre jól jön minden érdemi hozzászólás, továbbra is. Remélem, lesz folytatása. :D


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.02.25. 22:42-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.02.25. 22:39

Attila , Péter , köszönet a háttérinfókért . Szóval egy kívülálló szemüvegén keresztül nézve kell értelmezni a filmet .
Marci1954
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.26. 15:53

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: Marci1954 » 2018.02.25. 23:33

Kedves Péter!

Örömmel tölt el, hogy részese lehettem az élménynek, köszönöm NEKTEK alkotóknak és mindenkinek, akinek része volt a mű megvalósulásában. Amit a film nézése közben átéltem, mindannyiunk "életérzését" közvetíti és számunkra felkínálja a lehetőséget, hogy e nagyszerű alkotás segítségével-annak széleskörű "élő" bemutatásával, mindannyian, saját környezetünkben továbbadjuk a film által közvetített értékeket, érzéseket, gondolatokat.
Remélem és bízom abban, hogy sok aktív, tenni akaró, segítő kéz szeretne velem együtt részt venni ebben a munkában. "Az égbolt mindenkié"

Baráti üdvözlettel:

Prodán Marin (Márton)

Hercegszántó
Sidius

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.26. 06:51

Így az utóbbi hozzászólások után már nekem elég világos a helyzet. Alkosson hát véleményt a célközönség. Én megígérem, hogy megtartom magamnak a sajátomat, mielőtt még elfogultság gyanúja merülne fel.
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.02.26. 07:57

Vizi Péter írta:
5) Miért nem érhető el ingyenesen a film?
Mert a filmnek nem pusztán a népszerűsítés a célja, hanem az emberek bevonása az amatőrcsillagászatba.
Még egy gondolat a valamilyen zárt körben (pl. fórumozók) történő ingyenes hozzáféréshez: ki garantálja, hogy a zárt körből nem kerül ki a film? Magam részéről meg tudok bízni azokban a tagokban, akiket ismerek, de nem ismerek mindenkit.
6) Miért nem kapják meg az MCSE-tagok ingyen?
Miért kapnák? Ismétlem, nem az MCSE fizette a filmet. Ráadásul a tagságot ugye már nem kell bevonni...


Nevezzük már nevén a dolgokat, magyarul, nem köntörfalazva.
Ez egy tagtoborzó film - pont úgy, mint a sok-sok az USA hadseregének/hadseregéről készített alkotás(imagefilm), pont olyan elmismákolt anyagi forrásokkal - a csavar az benne, hogy "valakik" látni vélnek a rókán még egy lehúzható bőrt, amit a már "bevont" emberekről fognak lenyúzni.....mondván: nem neked szól, de ha ennek ellenére mégis kell neked,hát fizess érte :-) :)
A magasztos eszméket pedig felejtsük el.....ezek itt csak eszközök a ki nem mondott cél elérésére.
Minden hozzászólással - bár a "hozzáértő" hozzászólók maximálisan próbálják ezt tagadni - egyre kristálytisztábban tör a felszínre a rideg tény , a kőkemény anyagi haszonszerzés elsődleges és kizárólagos volta.
Ilyen világot élünk...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.26. 09:34

Ingyé , nemingyé . Az utcán zenélő - boldog hogy hallgatják is - diák jut eszembe, akinek a sapkájából valaki - kiemeli a pénzt. Lelkivilág kérdése. Filózni kezdtem, mennyit "kereshet" az ember egy ilyen DVDn. Még rajongó érdeklődést is figyelembe véve ami jellemzi a csillagászamatőrök tömegeit. Nem sok jött ki, még egy rendes esküvő, temetés ára sem talán, két ilyen népünnep biztos, hogy nem. hogy érthető legyen. Azt azért elképzelem, aki nem tud zenélni esetleg irigykedik arra aki szórakoztatni is tud vele. Talán ő emeli ki a pénzt a boldog zenész sapkájából is..
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.02.26. 11:06

"Attila"
"Érdekes, hogy az eddigi hozzászólások legtöbbje az ingyenes terjesztést hiányolja, és nem a filmmel magával foglalkozik (bár eddig is már több mint ezren látták).
Nekik azt javaslom, hogy ne vegyék fel a fizetésüket a következő néhány hónapban, azután térjünk vissza a témára... Nem is értem a felvetést. Milyen alapon várja el, sőt, kéri számon bárki is, hogy ingyen kaphasson meg valamit, amivel mások rengeteget dolgoztak. Ez a film nem csak úgy lett a semmiből... Nem véletlen, hogy Magyarország a kreki szoftverek hazája..."


Igen ez nem véletlen.
Kalapot emelek a készítők elhivatottsága előtt a film látványa nélkül is.
A topic indításának szándéka ha jól emlékszem véleménykérés volt.
Hát vannak vélemények azok részéről is akik látták és azok részéről is akik nem, de a hozzáférés lehetőségét taglalták.
Hogy ezek nem minden esetben esnek egybe a topic indító véleményével, az a világ sokszínűségét mutatja.
Péter tételes érvelését teljes mértékben el tudom fogadni.
Viszont a fenti idézetben tett megjegyzés elég otrombára sikeredett
Részemről már korábban elmondtam a véleményemet ami azóta sem változott, csak ez kikívánkozott valahogy.
Géza aranyköpései mindig habot jelentenek a tortán, bár néha nehezen tudom értelmezni, de biztosíthatom nem akarjuk kivenni az adományt a zenész kalapjából.( Nem vagyunk rászorulva.)
A továbbiakban ezzel nem kívánok foglalkozni.

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2018.02.27. 08:31-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.26. 12:07

Tényleg nagyra értékelem a fílm készítésével járó munkát, nem irígylek semmit a készítőktől és a résztvevőktől mert tényleg sokat dolgoztak vele. Kívánom hogy visszajöjjön minden befektetett energia és anyagi ráfordítás. De szerintem mindenki számára nyilvánvaló hogy az áru összekapcsolások és a témakör mellé gyártott termékek mind a forgalom és a profit generálására lettek létrehozva. Azt nehezen hiszem el hogy a felíratos bögre készítésének és forgalmazásának az elsődleges célja a csillagászat népszerűsítése. Mégha a cél nem is a profit, hanem inkább csak az anyagi befektetés megtérülése. De ebben sem találok semmi kivetni valót, nagyapám is mindíg azt mondta hogy "Krisztust sem őrizték ingyen". De ezt szerintem fel kell vállalnia mindenkinek aki érintett, mert az igazság ki nem mondása és az egyértelmű el nem ismerése nagyobb ellenérzéseket kelt mintha kimondanánk a kevésbé szimpatikus valóságot...
Mindezek mellett remélem hogy valamikor én is láthatom a filmet és természetesem szívesen ki fogom fizetni akár a belépőt, akár a letöltés díját, senkitől nem várom el hogy ingyen dolgozzon az én szórakoztatásom céljából.
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Csillagnézők - film az MCSE-ről

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.02.26. 15:01

Tessen mondani....ha már kimondva sem az itt lévők az alkotás célközönsége, mi volt a célja ennek a téma indításának....Már a +1 bőr lenyúzásának klasszikus esetét kivéve, ami ugye egy aljas rágalom. :cry:

Ami engem a legjobban zavar ebben a kérdésben(is), az a szemrebbenés nélküli, körömszakadtáig védett félrevezetési kísérlet, az állítólag tisztelt, olvasó és am.csill. társakkal szemben.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsöves bemutatások, előadások, rendezvények szervezése”