Távcsöves bemutatások

Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Távcsöves bemutatások

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.16. 15:08

Üdv!

Írok egy rövid beszámolót a második távcsöves bemutatómról. Mint már régebben írtam Leonidak-ra, az első előadás elég rosszul sikerült, de megbeszéltük, hogy lesz egy szeptemberben is. Tanultam hibáimból, és sokat változtattam az előadás felépítésén. Az elsőn elég sokat beszéltem az észleléstechnikáról, távcsövekről, hasonlókról, de ahogy tapasztaltam, nem nagyon kötötte le a meghívottakat, és csak egy feszültebb légkört sikerült vele kialakítani. A mostani előadás meghívóit már két héttel az esemény előtt kitettem az iskolában egy 2009 A Csillagászat Nemzetközi Éve plakát kíséretében. Sokan mondták is nekem, hogy jönnek. Hétfőn sajnos rossz idő volt, ezért nem mentem le, és reménykedtem, hogy más sem fog, tegnap viszont végre kiderült az ég. Az iskolában híresztelni kezdtem, hogy meg lesz tartva az előadás. Este 8 körül útnak indultam egy háromlábbal, egy hátizsákkal, és egy nagy bőrönddel. 9-re vígan összeraktam a távcsövet, és vártam a vendégeket. Ketten jöttek el. A földrajz tanárom volt és egy ismerőse. Egy kis várakozás után amikor végképp rá kellett jönnöm, hogy nem jönnek már többen, elkezdtem. Egy picit meséltem az oldalranézésről, és elkezdtem mutogatni. M 31, M 27, Ikerhalmaz, Albireo, !kérésre! a Mizar, és a Jupiter. Még szerettem volna a Vállfa-halmazt, és az M 13-at, de beborult. Annak ellenére, hogy ennyien voltunk, szerintem jó volt. Sajnos a zöld lézerem még nem jött meg, de majd legközelebb már meg lesz, viszont valahogy nem is hiányzott (habár biztos látványos lett volna). Megbeszéltük, hogy legközelebb télen lesz, mert talán akkor több vidék is bejönne (habár ennek nem nagy lehetőségét látom, ha már a szomszédból ne jönnek). Talán sokat amiatt nem jöttek, mert nem egy meghatározott időpont volt, és el is maradt amiről viszont már nem tettem ki értesítést. Ami különösen meglepett az az volt, hogy ha jobban elbeszélgetek az emberekkel, akkor kiderül, hogy valaki ismeri a Kassziopeiát, valaki meg az Altairt. Amúgy ma odajött hozzám az énektanárom, és elmesélte, hogy el szerettek volna jönni rá, de nem tettem ki, hogy másnap lesz megtartva amiért eléggé szégyenlem is magam, és megbeszéltük, hogy pénteken, vagy szombaton amikor jó idő lesz, tartok Nekik is egyet. :)
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Távcsöves bemutatások

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.17. 21:14

Ma is sikerült egy kicsit közelebb vinnem az embereket a csillagászathoz! :)

Reggel kitaláltam, hogy mivel ilyen látványosra sikeredett a szeptemberi Meteor, beviszem a szemüveggel együtt az iskolába. Nem taposták érte agyon egymást az emberek, de szép lassan mindenki odajött, és megnézte. Abban biztos vagyok, hogy nem a Mars, a Hold, és a Phobos miatt nézték, de mindenkinek tetszett, és ha csak annyival több lett egy ember, hogy ha hall a Phobosról, akkor tudja hogy az a Mars holdja, akkor már megérte...
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Távcsöves bemuatások

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.19. 22:53

Üdv!

Amint már írtam, érdeklődés mutatkozott egy csillagászati bemutató iránt. Telefonon megbeszéltem, hogy az első derűs éjszakán megyek. Ma jött el ez az éjszaka, és az eddigi "pályafutásom" során a legsikeresebb előadást tartottam meg. Most ének tanárom és családja tisztelt meg a figyelmével (ez már nem volt ki plakátolva, csak privátban ment). Este lementem, összeraktam a távcsövet (kicsit késve), és elkezdtem. Ezeket mutattam meg: M 27, Cr 399, M 13, M 31, Perszeusz ikerhalmaz, Jupiter, Albireo. Volt egy kisebb égboltismeret is a nyári háromszög csillagképeivel + Kassziopeia. A legnagyobb sikert a Jupiter hozta (azt még egyszer meg is mutattam), meg a vége felé az M 57-et is. Ahol tudtam, meséltem az objektumokról érdekes dolgokat (legalább is számomra, de próbáltam szortírozni, mert legutóbb is ott rontottam el). Kaptam néhány meglepő kérdést is mint például hogy "Mi az a kvazár?", amire nem tudtam választ adni, mer hülyeséget meg mikek mondjak (de mindenből tanul az ember, és most már tudnék). Az előadás olyan háromnegyed órásra sikeredett, és szerencsére végig szép derült idő volt, nem úgy mint az előző kettőnél... Közben a Nógrádi Megyenap alkalmából pedig 200 méterről oda hallatszott a Fenyő Miklós koncert is, szóval volt hangulat is. A távcsőre nem szerettem volna kiérni, mert mnt már mondtam, untatni nem szerettem volna senkit, de arról is szó esett (felépítése, mechanikája...). Szerintem ez nagyin jól sikerült, és télen folytatom, bár addig még szerintem lesz rá alkalom, hogy népszerűsítem a csillagászatot (biológiára tervezek egy kiselőadást például "Élet a Marson?" címmel amire próbálnék olyan anyagot összeszedni amit nem unnak meg, de árnyaltan benne van a tudomány is), és remélem, hogy a későbbiekben többen is írnak ide... ;)
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
magyarimiki
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.17. 21:38

Re: Távcsöves bemuatások

Hozzászólás Szerző: magyarimiki » 2009.09.23. 19:28

Zoli írta:... és remélem, hogy a későbbiekben többen is írnak ide... ;)


Ha meg nem, akkor még mindig átköltözhetsz a blogok közé ;)
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsöves bemuatások

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2009.09.23. 21:01

én is írok ide :)) hajrá és kitartás, nagyon királyságos, hogy ilyen bátran nekivágsz a bemutatásnak
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Távcsöves bemuatások

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.03.11. 17:41

Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Távcsöves bemuatások

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2010.03.21. 14:52

2010 Március 25-én 18 órai kezdettel tavaszi távcsöves bemutatót tart tantermi előadással a debreceni MACSED!A távcsöves bemutató a szánkódombon lesz mint szokott,az előadás helyszíne az Új kerti Közösségi
Ház 106-os terme.Rossz idő esetén csak a tantermi előadás lesz megtartva.
Ugyancsak távcsöves bemutatót tart Március 27-én a MACSED immár a Debreceni Nagytemplom előtt este
19 órától,csak derült idő esetén.

HDH
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Távcsöves bemuatások

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2014.02.16. 10:53

Sziasztok!

Ma este vendégeket fogadtam Galilei születésnapjának 450-ik évfordulója alkalmából!A Jupiter nagyon tetszett a vendégeknek s ráadásul a nyugodt légkörben sok részletet láthattak.Az M42 is nagy sikert aratott majd kettőscsillagok s végül a telihold szűrővel!
Íme egy kép az egyik Jupiter nézőről.A másik képet már akkor készítettem a Jupiterről mikor már elment mindenki.Nagyon jó érzés volt átadni a Galilei élményt pont ma a híres évfordulón!


Hadházi Csaba Hercules Observatory Hajduhadhaz
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kori 77
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2014.02.28. 10:29

Re: Távcsöves bemuatások

Hozzászólás Szerző: Kori 77 » 2014.03.12. 17:23

Hozzászólás törölve.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Kori 77 2014.03.12. 18:18-kor.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsöves bemuatások

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.03.13. 10:03

Tavaszi Csillagászati Bemutató az ÚKH termeiben és az újkerti szánkódombon

2014.03.13, Debrecenben

http://macsed.csillagpark.hu/z5.htm
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsöves bemutatások, előadások, rendezvények szervezése”