Tűzgömböt láttam!

hyades
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.08.05. 21:56

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: hyades » 2011.08.05. 22:08

Ez az első hozzászólásom:) Természetes tűzijátékot láttam, Háttal álltam a jelenségnek, de hirtelen kifényesedett az udvar, megfordultam és pont a darabjaira hulló meteort pillantottam meg. Ez 21 47 körül volt, a meteor kb a Kassziopeia és a Cefeusz közül indult és a Pegazus irányába haladt majd darabokra esett. A bosszantó ,hogy pont hosszú expoziciós képeket csináltam a sarkcsillag környékéről és így csak az ég kifényesedése látszik. Fényességet nehezen tippelnék sztem megvolt legalább -6 -7.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.05. 22:58

Jó fél óra után jutott csak eszembe, hogy ha ez ilyen erős tűzgömb volt, akkor bizonyára nyomot is hagyott az égen. Előkerestem a kisgépemet, bekapcsoltam az óraművet, a távcső végére szereltem, és exponáltam az emlékezetemben maradt irány szerint egy 30 másodperces felvételt. Az eredmény alább látható. Én benagyítottam, és mintha már kicsit szétszaggatta, megfodrozta volna a légjárás. Repülő nem nagyon lehetett, mert annak a piros és fehér villogó lámpái pontszerű nyomokat hagytak volna. Itt ez nem látható, és nem ment el szemmel látható módon repülőgép az exponálás ideje alatt. Azért, ez nem biztos, hogy a tűzgömb nyoma, esetleg lehet egy magasan, több ezer méteren közlekedő gép is. A vonal vége, mintha elhalványulna, és ha repülő lenne, akkor élesen szakadna meg a csík. Elemezzük ki közösen!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.05. 23:31

hyades írta:Ez az első hozzászólásom:) Természetes tűzijátékot láttam .... pont a darabjaira hulló meteort pillantottam meg. Ez 21 47 körül volt, a meteor kb a Kassziopeia és a Cefeusz közül indult és a Pegazus irányába haladt majd darabokra esett .... megvolt legalább -6 -7.


Milyen színe volt? Hány darabra esett, és azok húztak-e fénylő csíkot? Volt-e erős felvillanása, amikor szétesett? Be tudnád jelölni, mondjuk a Stellárium egy kiollózott képén azt, az irányt, amire emlékszel? Csurgóról figyelted, meg, vagy kitelepültél valahova a fotózáshoz? Nem fotóztál légköri nyomokat?

Köszi! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.05. 23:40

Én is láttam valamit ketted magammal, de az később volt, olyan 22:30 perc környékén pontosan nem tudom, mert óra nem volt nálam. Fényessége kb. -1..-2 magnitúdó lehetett talán, dél-délnyugati irányba haladt, elég gyors volt, csíkot húzott maga után, ami pár mp-ig volt látható. Fényes meteor volt. Csak felfénylett, de nem robbant, annyira nem volt fényes azért.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.05. 23:51

tobe írta:Én is láttam valamit ketted magammal, de az később volt, olyan 22:30 perc környékén pontosan nem tudom, mert óra nem volt nálam. Fényessége kb. -1..-2 magnitúdó lehetett talán, dél-délnyugati irányba haladt, elég gyors volt, csíkot húzott maga után, ami pár mp-ig volt látható. Fényes meteor volt. Csak felfénylett, de nem robbant, annyira nem volt fényes azért.

Hajdúnánásról figyelted meg? Emlékszel a színére? Számításom szerint valahola Balaton felett mehetett, tehát a Dunántúl felett, ugyanis én Budapestről D-DNY irányban láttam, Csurgóról É-Ék re látszott, és a keleti országrészből ezek szerint Ny-i rányban? A fényességéből is arra következtethetek, hogy sokkal közelebb lehetett Csurgóhoz, ha látszódott a szétesése, mert innen már nem láttam, illetve egy ház eltakarta. A nyomfotón már alacsonyan nem is volt fénycsík, feltehetően a felhők miatt, vagy hamarabb szétoszlott, és csak a magaslégkörben volt látható, mert esetleg a Nap is még megsütötte, habár erre már nem esküdnék! Köszi a reagálást, és ha esetleg még pontosítani tudod valamivel, akkor írjad meg!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.05. 23:59

Amit én láttam szerintem egy másik volt, mert az időpont később volt sokkal, annyira azért emlékszem, hogy 10 óra után volt bőven. Ilyen pályán mozgott, bejelöltem a térképen a piros nyíllal jelzett irányban a meghúzott szakaszt láttam kb. Hajdúnánásról, színe sárga-narancssárga volt azt hiszem:

meteor.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.06. 00:38

Köszönöm, tehát van itt bőven meteor és tűzgömb is!

Közben kimértem a nyomfotót, és az alábbi képre is berajzoltam a kis sárga vonalat. Ez már pontosabb, mint az emlékezetből húzott vonal. Sajnos a fényszennyezés miatt nem lehet normális képet készíteni már! A Hold is eléggé sárgásan, vörösesen nyugodott le, tehát az ég is erősen párás, alacsonyabban felhőcsíkos volt. Lehet, hogy azért nem látszik nyom már az alacsonyabb régióban. Ez van, és ennek is örülök! Legközelebb már készenlétben tartom betöltve friss akkuval a masinát, és ha hasonló jelenséget látok, akkor azonnal felteszem a cső végére, és nem csak egy, hanem több képet is készítek, rövidebb éshosszabb expoziciós időkkel. Akkor már egyértelműbb lehet, hogy mit is látni a képeken, nyomot, vagy repülőt!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.08.06. 08:54

Sziasztok!

Először azt hittem, valamelyikőtök tűzgömbje egybevág az enyémmel, de kiderült, hogy nem.
Helyi idő szerint 21:12-kor Kappa Cygnida tűzgömb villant, a Cygnus keresztjében, mely nagyjából a csillagkép felén húzott keresztül.
-4, -5m-re becsültem a fényességét, nagyjából 1 másodpercig húzta hosszú, kettős, narancsvörös színű nyomát. A Deneb mellett húnyt ki, nagyjából az Észak-Amerika Ködnél.

Tegnap rengeteg meteor, tűzgömb húzott át az égen, én Perseidából is láttam vagy kettőt!

A Balaton fölött felrobban meteornak én épp háttal ültem és okulárba néztem. Csak arra kaptam fel a fejem, hogy "villámlik" 4 másodpercen keresztül, hátrafordultam, de még akkor is szinte irrizált az ég! Félelmetes volt, hát még ha szembe ülök vele! :o
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: aplena » 2011.08.06. 09:03

Én is láttam 21:46 körül valami felfényesedést-felvillanást. Sajnos háttal állhattam az eseménynek, de még a belváros félig kivilágított utcáin is érzékelni lehetett.. de sajnos a "helyi kultúra" rendszeres tüzijátékai miatt nem forgolódtam körbe.. de már bánom, a beszámolók és a színes fotók alapján meseszép lehetett!!
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.08.06. 09:52

sziasztok!
mi epp szalonnat sutottunk pesterzsebeten es mi is d-dny iranyban lattuk kb 21:45 korul...szep latvany volt...
akkor most merre is robbanhatott fel?
udv
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”