Quadrantidák

pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Quadrantidák

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2023.01.04. 19:34

Sziasztok!
Ma hajnalban 11 év várakozás után végre megtört a jég: a tiszta időnek hála életem első Quadrantida hullását láthattam, amelyre 2012 januárja óta vártam. Most végre tiszta égbolt fogadott, és hajnalban 4:00 és 6:34 között legalább 25 meteort észleltem, de ezeken kívül lehettek még a horizont közelében a perifériás látásommal érzékelt - de mire odanéztem eltűnt - meteorok, illetve a zenit közelében is lehetett néhány nagyon halvány, amelyeket nem számoltam. A 25 meteor közül 3 lehetett sporadikus, a többi Quadrantida volt. Érdekesség, hogy a 3 sporadikus közül az első kettő olyan volt, mintha "anti-Quadrantida" lett volna, ugyanis véletlenül éppen a radiáns felé közeledni látszottak. Ezeken kívül 2 fényes tűzgömböt is láttam. Az elsőt 5:40 perckor, és néhány pillanatra szinte vakítóan erősre fényesedett fel. Erről az interneten is találtam képeket-videót:
https://www.idokep.hu/hirek/fenyes-mete ... -hajnalban
És ehhez kapcsolódik egy kérdésem is: hány magnitúdós az a felvillanás, amely ha pontszerűnek látszik, már vakítóan fényes?
A második tűzgömböt 6:34 perckor láttam, már épp befejezni készültem az észlelésemet az erősen világosodó égbolt miatt, de még felpillantottam egy pillanatra, és nagy szerencsémre pont láthattam, amely túlragyogta a szürkületet. Mindkét tűzgömb az Ikrek csillagkép közelében haladt el.
Ezeken kívül feltűnően sok műholdat láttam (lehet, hogy ezek már az 5G műholdak?), és 6 óra után hirtelen megindult a légiközlekedés forgalma is. Láttam viszont valamit, amit nem tudtam mire vélni: mintha két műhold halad volna egymás közelében. Repülőgép nem lehetett, mert nem villogott rajtuk jelzőfény, egyenletes fényességgel haladt két fénypont egymástól néhány ívpercnyire. Mi lehetett ez? Észlelt még valaki ma éjjel?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pasnaat 2024.01.04. 15:19-kor.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Quadrantidák

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2023.01.06. 22:36

Nem válaszoltok? Nem hiszem, hogy egyedül csak én észleltem volna.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Quadrantidák

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.01.13. 09:38

Nem voltam kint aznap, de hallottam hírét több látványos jelenségnek. Biztosan nagy élmény lehetett.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Quadrantidák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.01.13. 20:10

pasnaat: én 25 percet voltam kint (igaz éjjel és nem hajnalban) és egyet láttam, egy +1-est, az szép volt.
Pontszerű felvillanás: ha pont ránézel, ugyanúgy fényes, mint egy csillag. Amikor a szemünk sarkában látjuk, sokkal fényesebbnek tűnik.
Két mozgó fénypont: igen, valószínűleg műholdak, pl. a Starlink még pályára nem állt holdjai gyakran látszanak egészen közel, és értelemszerűen egyformán fényesen.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Quadrantidák

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2024.01.04. 15:17

Na, hát jobban lenni jobban lettem (a Geminidák fórumában írtam, hogy covidos voltam akkor, meg az egy évvel azelőtti idején is), de sajnos nem lett több szerencsém a Quadrantidákkal, hanem még annyi se lett, mint a Geminidákkal: 0-át láttam idén. Úgy látszik, hogy folytatódik ez az évtizedenkénti 1 derült alkalom (ami 2011/2012 tele óta a Geminidák esetében 2021 végén, a Quadrantidák esetében tavaly ilyenkor volt). Viszont azt láttam a SAT24-en, hogy Délnyugat-Magyarország felett tiszta idő volt, szóval kérdezem, hogy látott arrafelé (vagy bárhol máshol) valaki idén Quadrantida meteort?
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”