Tűzgömböt láttam!

Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.02.15. 14:06

OFF

"A jelenség után nem sokkal a vészhelyzetek minisztériuma hivatalosan is közölte..."
Nekik ez is van :lol:
Egyesek szerint eltűnt vonatok minisztériuma is ;)

ON
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: aplena » 2013.03.14. 11:10

Március 12-én 19:44UT-kor a Keleti országrészből láttak egy szép fényes Tűzgömböt! Látta még valaki?!
http://tuzgomb.blogspot.hu/2013/03/marc ... ombok.html

..kinek volt már hangjelenség élménye Tűzgömb észlelésekor? Minden ezzel kapcsolatos tapasztalatot, beszámolót gyűjtünk, akár évtizedekre visszamenően!! :) (tuzgomb@gmail.com) Köszönjük!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.03.15. 11:06

A múlt héten kedden, március 5-én 17:47-kor láttam egy meteort. Nagyon érdekes volt, mert
az M1-M7 bevezető szakaszának legvégén jártam már, ahol az út mindkét oldalán egy OMV benzinkút van.
A meteor nagyon fényes volt, mert már be volt kapcsolva a közvilágítás, és a lámpák között-felett észleltem
majdnem tljesen keleti irányban. Kb 75 fokos magasságban kezdődött az észlelés, és kb 45 magasságig ereszkedett a csóva. Időben 0.8-1.2mp-ig tarthatott.
Színe fehér, nagyon enyhén sárga volt, de ez nem biztos, mert a sárga közvilágítás megtéveszthette a szemem.
A meteor egyben maradt, leválások, tűzgömbök, lángnyelvek szabad szemmel nem voltak észlelhetőek.
Hangjelenséget nem észleltem, de ez is szubjektív, mert autóban ültem, és erős volt a forgalom.

Eleinte gyanakodtam, hogy túl szabályos a pálya, és lehet, nem meteor, hanem az ISS vagy egyIrídium műhold, de nem. Ahhoz túl gyors volt.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.03.18. 15:47

aplena írta:..kinek volt már hangjelenség élménye Tűzgömb észlelésekor? Minden ezzel kapcsolatos tapasztalatot, beszámolót gyűjtünk, akár évtizedekre visszamenően!! :) (tuzgomb@gmail.com) Köszönjük!


Szia!
Az eddigi gyűjtemény alapján, mennyi a jellemző (vagy -tól -ig) idő, ami fényjelenség (megjelenés, felfénylés v szétesés) és a hang között el szokott telni?
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.18. 21:23

SzZoli írta:Szia!
Az eddigi gyűjtemény alapján, mennyi a jellemző (vagy -tól -ig) idő, ami fényjelenség (megjelenés, felfénylés v szétesés) és a hang között el szokott telni?


Ez csak az esemény távolságától függ, a fény és a hang terjedési sebességének különbsége okán. Mivel földi körülmények között a fény sebessége nyugodtan közelíthető végtelennek (azaz az esemény távolságától függetlenül a fényjelenség gyakorlatilag azonnal észlelhető), így a fény és a hangjelenség között távolság/hangsebesség idő tellik el. A hangsebesség levegőben közelítőleg 343 m/s, így jön ki a gyerekkorunkban használt ökölszabály, miszerint ha villámot látsz, és elkezded számolni a másodperceket, akkor 3 másodperc egy kilométernyi távolságnak felel meg.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.03.18. 21:28

Nos, a helyzet picit bonyolultabb. Vannak azonos idejű hangészlelések is, megbízható forrásokból. Ennek magyarázata talán az, hogy lehetnek olyan elektromágneses kísérőjelenségei a meteor atmoszférában megtett útjának, melyet egy közeli és alkalmas fém kontaktus modulál és zizező-sercegő hang formájában közvetít.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.18. 21:50

Vizi Péter írta:Nos, a helyzet picit bonyolultabb. Vannak azonos idejű hangészlelések is, megbízható forrásokból. Ennek magyarázata talán az, hogy lehetnek olyan elektromágneses kísérőjelenségei a meteor atmoszférában megtett útjának, melyet egy közeli és alkalmas fém kontaktus modulál és zizező-sercegő hang formájában közvetít.


Hmm, érdekes, de azért ez nem tűnik egy túlságosan nagy valószínűséggel bekövetkező jelenségnek. Az orosz esetnél rögzítettek ilyen megfigyelést?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.03.19. 09:01

Természetesen tudtam, hogy lehet a távolságból és a hangsebességből kiszámolni az időt.
Engem a megfigyelések érdekeltek volna.
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: aplena » 2013.03.26. 17:29

Sziasztok!
Köszönjük az eddig beérkezett beszámolókat és kíváncsian várjuk a további, korábbi hangjelenséggel járó észleléseket! Eddig igazán érdekeseket olvashattunk! :)
http://tuzgomb.blogspot.hu/p/hangjelenseg.html
..ide kezdtük el összegyűjteni őket az eddig talált magyarázatokkal.

"Kukac" észleléséhez pedig gratulálunk, aznap szinte ugyanabban az órában érkezett egy másik észlelés is egy Tűzgömbről, véleményünk szerint ugyan arról lehet szó, csak a percet kéne összehangolni, vajon mikor lehetett pontosan:
http://tuzgomb.blogspot.hu/2013/03/marc ... ombok.html
"Hartáról láttak 17:17UT körül Észak-Észak Kelet felé fényes, kb. 3-4 másodpercig látszó meteort. A meteor majdnem vízszintesen látszódott."
Lokki5
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.02.03. 13:15

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Lokki5 » 2013.04.16. 23:41

Sziasztok!
Ma este (2013.04.16.) munkából indultam haza, az ajtón kilépve pont megpillantottam egy tűzgömböt.
Körülbelül 4-5 másodpercig látszódott. Helyileg Egerből néztem 22:26-kor, valahonnan nagyjából a zsiráf csillagképből indulhatott. Elhúzott az auriga és a perseus között, nem sokkal a Jupiter előtt tűnt el. Erősen kék színe volt, és mivel közel ment a Jupiterhez, láttam hogy sokkal fényesebb nála. -4 vagy -5 magnitúdót saccolnék, de sajnos a neonfényes irodából kijövet nem éppen erre állt rá a szemem. Leváló darabokat egyáltalán nem láttam, amikor elhalványodott, akkor kicsit furán zöldesre váltott a színe. Hangjelenséget nem tapasztaltam.
Látta még valaki?
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”