Tűzgömböt láttam!

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.05. 23:42

Kedves Kiszely Márta!
Az észlelhető szeizmikus jelenség nem a becsapódás nyomán lép fel, hanem a hangrobbanás nyomáshullámának hatására. Igy csak felületi rezgéshullámokat kelthet. Komoly földrengést csak jóval nagyobb meteorit-ütközések okoznak, pl. az 1947-es Szikhote Alin-i meteor-zápor. Valahol a mesterséges talajrezgések kategóriájában kellene keresni a megfelelő szeizmogram-képet. Foglalkoztok ilyen jellegű észlelésekkel? Üdvözlettel: Bartha Lajos
Kiszely Márta
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.22. 08:42

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Kiszely Márta » 2010.03.08. 12:19

Kedves Bartha Lajos!

Köszönöm a segítséget. A " rendes " szeizmikus hullámok 5-6 km/s sebességgel haladnak. A kiértékelő program eleve ennyivel számolnak, de nem lehetett erre az esetre használni azt. Viszont valóban valami "Jel" volt az állomásokon, sőt az egyik állomáson egy erősebb jel is látszott, erre azt gondoltuk, hogy a becsapódás maga. Akkor ezek szerint ezt elvethetjük. Nincs tapasztalatunk a földrengésmérő állomások regisztrátumairól hangrobbanás esetén, viszont most rendelkezésünkre állnak mint " észlelés". Talán ha megtalálják valahol a meteoritot, akkor érdemes újraelemezni őket.
Üdvözlettel: Kiszely Márta.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.08. 12:40

Kedves Márta! Köszönöm a választ. Az elmúlt 40 évből talán két-három esetre emlékszem, amikor a tűzgömböt hallható hangrobbanás és szeizmikus jel kísérte. Ha valahol megtalálom ezekre vonatkozó (külföldi) leírást, megírom Maguknak. A magyarországi meteorithullások közül talán kettőnél van hangrobbanás is feljegyezve, de akkor (XIX. sz.) még nem volt eléggé érzékeny szeizmográf hálózat.
Tűzgömb hangrobbanása nem ritka jelenség, 1558-1847 közt talán három biztos és három kétséges feljegyzést találtam.
A tűzgömb-meteorit jelenségnél a hang jelenség nem feltétlenül a meteoroid-test szétrobbanását jelenti. A tüzgömb anyagának szétrobbanása a laza szerkezetű kő meteoritoknál fordul elő (kondritoknál), de ilyenkor a test szétesése is látható. A vasmeteoritok esetében a homlokfelületnél feltorlódó leveghőpárna szakad le, hangrobbanás kíséretében, míg a tömeg maga egyveb marad, vagy esetleg 2-3 darabra esik.
Ha találtam valamit, még jelentkezem. Üdvözlettel: Lajos
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.03.08. 15:15

Csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy múlt héten azt hallottam az rtl-híradóban hogy egyes állomások nem csak egy jelet észleltek.
Igen tudom ez csak egy a csillagászathoz mitsem értő kereskedelmi televízió riportja (valaki küldött nekik Kecskemétről egy állítólagos darabot a meteorból amit a kertjében talált, ezek meg bemutatták :lol: ).

Ezt csak azért fűztem hozzá mert szerintem nem biztos hogy érdemes ilyen hamar feladni. :?
90/900 refraktor
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.03.08. 17:54

Mit gondoltok, az APOD felfigyel majd a felvételre, amit a tűzgömbről készítettek?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.08. 19:08

Aligha találhattak Kecskeméten meteorit darabot, amikor azt még Kelet-Magyarországon, és Kelet-Szlovákiában is tűzgömbnek látták (és északkelet felé ment).
Tapasztalatból tudom, hogy ilyen nagy, és ráadásul még robbanó tűzgömb után országszerte "találnak" maradványokat, amelyekről azután kitűnik, hogy rozsdás vízvezeték-cső, vagy kukorica daráló karja. De injkább küldjenek jószándékkal egy tucat rozsdás vasat, mint hogy egy valódi darab esetleg elvesszen. Szlovákian egyébként több térfigyelő kamera is "látta", abból talán kiértékelhető a pálya!
Üdv: BQ
Kiszely Márta
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.22. 08:42

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Kiszely Márta » 2010.03.09. 12:16

Kedves Észlelők!
Összeszedtem három forrásból az észleléseket, és fölraktam térképre.
mcse.hu
idokep.hu
csillagvaros.hu
A legtávolabbi észlelés Poznan és Brnó városokból érkezett, az iránya jól kirajzolódik, a magassága jelentős lehetett, talán több mint 10 km? és lassan zuhant?
üdvözlettel:
Kiszeely Márta.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.09. 14:31

Nafyszerű ez az adathalmaz. Az is behatárolható, hogy hol volt a végpontja.
Nagyon köszönöm. Még keresem a szeizmikus hatásról szóló cikkeket. Üdvözlet: Lajos
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.03.09. 15:19

astrohist írta:Aligha találhattak Kecskeméten meteorit darabot, amikor azt még Kelet-Magyarországon, és Kelet-Szlovákiában is tűzgömbnek látták (és északkelet felé ment).
Tapasztalatból tudom, hogy ilyen nagy, és ráadásul még robbanó tűzgömb után országszerte "találnak" maradványokat, amelyekről azután kitűnik, hogy rozsdás vízvezeték-cső, vagy kukorica daráló karja.


Igen, ennek érzékeltetésére biggyesztettem oda azt a kis nevető emotikont. :)
90/900 refraktor
Kiszely Márta
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.22. 08:42

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Kiszely Márta » 2010.03.09. 15:48

Kedves Bartha Lajos bácsi!
Prágából is kérik tőlünk az adatokat, Dr Zednik, aki azt mondja ő már végzett ilyen számítást, 2000-ben Moravka bolida néven, 2008-ban Breclav bolida néven és 2009-ben Jesenice bolida néven határozott meg helyeket. Mi elküldtük az adatainkat, remélem válaszol.
Ismeri ezeket az eseményeket Lajos bácsi?
Üdvözlettel:
Kiszely Márta
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”