Meteorok!

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.26. 10:10

Ugyan, mizar, semmi vész, csak a megjegyzésed kicsit falsul hangzott, mint ha az Origo-ról szerezném az információt. Biztosan nem így gondoltad.
Egyébként azonban túlzott, vagy ál-hírekért a külföldi tudományos nyilatkozók nagyon felelősek. Gondold meg, hogy a hazai (magyar nyelvű) források komolyan veszik a NASA és hozzá kapcsolódó közléseket, és persze - ezt már a figyelem felkeltéséért is - az esetleges halványan megjelenő kételyeket már nem veszik figyelembe, talán meg sem értik. (Lásd: életnyomok a "Mars-meteoritokban", szuperflér, ami lerombolja a földi civilizációt, az "évszázad üstököse", stb.) Ezek mind komoly külföldi híranyagban jelentek meg, és onnan kerültek át a hazai tájékoztatásba!
Valamikor, az "átkosban" (úgy 1970-90 közt) az Esti Hirlapék, ha az MTI tájékoztatókban nagyon fantasztikus hírek jelentek meg, átszóltak nekem, hogy nézném meg, mennyire hiteles, vagy írjak hozzá kommentárt. Ma ez megszűnt, szabad bár mit kritikátlanul közzé tenni. De nagyobb baj, hogy ha Te, vagy bár ki más erre írna egy választm, hogy hát nem egészen így van, akkor le sem közölnék, vagy hevesen vissza utasítanák. BQ
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.05.27. 00:18

Most látom, micsoda topic-forrás volt itt a "never-before-seen" hullás kapcsán.

Nos, én is rácuppantam a maximumra a hírek miatt (már régebben feliratkoztam a hírlevelükre), és nem akármilyen hírforrás alapján (Richard Talcott írta, május 19-én):

http://www.astronomy.com/observing/sky-events/2014/05/this-years-best-meteor-shower-prepares-to-take-center-stage?utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=ASY_News1_Sub_140523_Final&utm_content=

Azért az Astronomy Magazine talán a megbízhatóbb lapok közé sorolható (volt eddig...) :roll:

Mindenesetre az utolsó bekezdésre felhínám a figyelmet:
"This is the first time that Earth’s orbit has intersected the comet’s orbit at the right position to produce a meteor shower, however. Calculations show that our planet will be encountering dust streams laid down by the comet from the late 18th to early 20th century. Because no one saw the comet in the 1800s, scientists don’t know how much dust it produced back then. So, although astronomers anticipate between 100 and 400 meteors per hour the night of May 23/24, there are no guarantees. The show could be better or worse. Only those who take the time to observe it will know for sure." :oops:

Ez azért elég korrektnek tűnik; hülyeségnek pedig végképp nem mondanám... :|

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.27. 09:44

Az előbbi levelemben éppen erre gondoltam: a fél-tudományos ismeretterjesztő lapokban megjelenik még egy kis figyelmeztetés, hogy "vigyázat, nem biztos, hogy valóban valami szenzáció lesz". Ám a napi sajtó, a magazinok ezt már észre sem veszik, vagy nem akarják észrevenni. Ez nem egészen a sajtó munkatársának bűne, mert ő szegény a a szenzációt emeli ki, ezért fizetik. Még ha visszafogottabb is, a főnöke néha letólja, míért hoz be kételkedést? (Még a kilencvenes években volt rá példa!).
Sajnos ma már az egykor nagyon megbízható Sky and Telescope sem mindig teljesen hiteles! Jobb a nagyon szenzációs közléseket kis óvatossággal fogadni. BQ.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.11.14. 20:16

Üdv,sziasztok!

Nov. 11-én este 8-tól 11-ig mély-egeket észleltünk és egész idő alatt feltűnően sok meteort láttunk,csak úgy kapkodtuk a fejünket. Számszerűsíteni sajnos nem tudom,mert nem számoltuk őket.
Szerintem valamelyik Taurida meteorraj aktivizálódott. Északi?? déli???
Másnap, nov. 12-én már átlagos volt az aktivitás.

Tapasztalta az aktivitást még valaki nov. 11-én??
Jól gondolom,hogy Tauridák voltak??

Üdv:Laci
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.03.31. 19:03

Üdv !

Tegnap este láttam egy nagyon fényes meteort, pontos időt nem tudok mondani, de szerintem az lesz, amit itt írnak:

https://www.facebook.com/groups/223916024428255

Egy haverral a kertben álltunk beszélgetve, mikor pont velem szemben feltűnt egy fehér színű fényessége a Vénuszt kissé meghaladta kb., tőlem Keleti irányból, mozgott Nyíregyháza irányában kb. ami egyezik a Nyíregyházi megfigyelővel, az időpont is, meg a hely, tőlem nagyjából a horizonttal párhuzamosnak látszott a haladása, eléggé lassú volt.

A magassága kb. 10-12 fok volt a horizont felett.

A mozgás végén szikrát hányt, talán elpukkant kissé. Időtartama amíg láttam kb. 3-4 mp volt.

Haveromnak szólva hirtelen, ő is arra fordult és még ő is látta.

A helyzetemet ismerve, emlékezet alapján meg tudom rajzolni a tőlem látható mozgását kb. Ha talán segít, beazonosítani a térbeli mozgását ezáltal.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: chip » 2020.04.14. 21:45

21:40 KÖZEI szerint Nádasdladány irányából Székesfehérvár felé nézve, KÉK-ÉÉK irányban kb 25-30 fok magasságban átvonult (kb 2mp alatt) egy igen fényes meteor.
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2020.11.08. 22:52

Gyönyörű fényes meteort láttam ma este 22:30 kor. Parádról DDK irányban szép fényes kékesfehér csóvát húzott majd egy narancssárga lobbanással lett vége.
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”