Meteoritok

Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.08. 18:26

Hullik manapság sokminden az égből! Nem úgy van, mint régen volt, hogy ami onnan esett alá, az már biztosan nem földi eredetű! Ma lehet elégett műhold darabja, vagy egy elhagyott űrszerszám összeolvadva, tehát tényleg szakemberrel kell megnézetni. Elötte viszont nem árt megmérni a súlyát, méreteit, esteleg a térfogatát vízkiszorításos módszerrel, kiszámítani a fajsúlyát, megvizsgálni, hogy mágnesezhető-e, és felvenni a hiszterézis görbéjét, lefényképezni mind a hat főirányból. Ha van mikroszkópod, akkor azzal is készíthetsz felvételeket a felület szerkezetéről, azaz mielőtt kiadnád a kezedből, készíts egy lehetőleg minden általad elvégezhető mérést, megfigyelést, vizsgálódást tartalmazó leírást, azaz vizsgálati jegyzőkönyvet! Jó lett volna a megtalált helyszínről is felvételt készíteni, még az előtt, hogy felvetted volna a darabot! Most már csak a helyét tudod fotózni, ha még emlékszel, hogy hova esett. Ha kész a vizsgálati jegyzőkönyved, akkor azt jó helyekre több példányban tedd el, küldjed el másnak, mert hamar elkallódik az ilyesmi. Utána vidd el, és a szakikkal is vizsgáltassad meg, de ne darabolják szét!

No hirtelenjében csak ezek a tanácsok jutottak eszembe. Ha még valami fontos kimaradt, azt pótolom, ha más nem teszi meg előttem! Ja, és nézzed a műholdhullás előrejelzéseket! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.08. 21:41

Kedves Imre!
Nagyon szép a leírásod, de mit kezdjen vele valaki, aki még életében nem vizsgált meteoritot? Mivel hasonlítsa össze? Miből állapíthatja meg, hogy az meteorit? Ehhez komoly ásványtani szakismeret kell.
No meg azután: mosogatni éppen nem tanácsos, mert pl. egy kondritból szépen kiold a víz alkotórészeket, és idegen anyagot visz bele!
Az utolsó mondatok kicsit meghökkentők: úgy írsz a ásványtani szakemberekről, mint valami tolvaj bandáról! Ezt azért ne, mert nagyon durva, és nem is igaz. Pláne az, hogy "könnyen elvész". Meg "ne hagyd, hogy szétdarabolják". Ne hidd, hogy egy ásványtanos azonnal nekiáll farigcsálni!
Csak azért írom ezeket, mert nagyon téves elképzelést sugall azoknak, akik nem ismerik ezt a szakterületet, és kisszámú művelőjét.
Sajnos Magyarországon ma nincsen sem törvény, sem szokás a meteoritok kezelésére. Ennek szomorú eredménye, hogy számos meteorit maradványunk elkallódott (pl. a kisvarsányi, amely kisebb meteorit zápor volt, és ma két-három darabkája van csak gyüjteményben. A többit a fellelők megtartották, azután talán az unoka játszott vele, és szépen elvesztek.)
Inkább lásson egy szakértő esetleg tévesen meteoritnak vélt kődarabot, mint sem egy valódi elvesszen a tudomány látóköréből! - Üdvözlettel: Lajos.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.09. 01:44

Kedves Lajos!

Elnézésedet kérem! Az utolsó mondat megfogalmazása egy sajnálatos dolog eredménye lehetett. A modat így hanzott a fejemben: "Utána vidd el, és a szakikkal is vizsgáltassad meg, de ne daraboljad szét!"

A mondatban a vidd el a szakiknak - tobbesszámban - után valhogy az került az írásba, hogy - darabolják - pedig arra akartam felhívni a figyelmet, hogy a megtalálója ne darabolja szét! Sajnálom, hogy elírtam, de egyáltalán nem tételezem fel a szakemberekről, hogy darabolnának, rongálnának vizsgálatra bevitt mintákat!

astrohist írta:Kedves Imre!
Nagyon szép a leírásod, de mit kezdjen vele valaki, aki még életében nem vizsgált meteoritot? Mivel hasonlítsa össze? Miből állapíthatja meg, hogy az meteorit? Ehhez komoly ásványtani szakismeret kell.
No meg azután: mosogatni éppen nem tanácsos, mert pl. egy kondritból szépen kiold a víz alkotórészeket, és idegen anyagot visz bele!


Ha belegondolok, akkor sok igazság van ebben, de nem "mosogatásra" valami hosszú idejű áztatásra gondoltam, hanem egy pár másodperces mérésre, hogy mennyit emelkedik a víz szintje a mérőpohárban, ha belteszi. Miután leolvasta, ez kb. 5 másodperc, ki is veszi belőle. Ez alatt a felületéről ezred grammok, ha kioldódnak, akkor az sok, tehát alapvetően semmi nem változik meg tőle. Kisebb mennyiségű anyag vész el belőle, mintha több ember kézben forgatja, koptatja, de legalább a sűrűségét meg tudja határozni, és azzal tanul. Hogy meteorit-e vagy sem, azt persze nem tudja meg ebből, de lesz róla több vizsgálati eredmény, méret, súly, térfogat, sűrűség, fényképek, leírás néhány tulajdonságáról, mágnesezhetőségéről stb.

astrohist írta:Az utolsó mondatok kicsit meghökkentők: úgy írsz a ásványtani szakemberekről, mint valami tolvaj bandáról! Ezt azért ne, mert nagyon durva, és nem is igaz. Pláne az, hogy "könnyen elvész". Meg "ne hagyd, hogy szétdarabolják".


No itt meg valami összekeveredett a gondolataidban. A megtalálónak tanácsoltam, hogy készítsen egy vizsgálati jegyzetet a feltételezett meteoritról, és azt másolja le több példányban, hogy ne kallódjon el!

Szó sem esett semmi olyanról, amit a szememre vetettél, de hát ezek szerint nem csak az én gondolatom és az írásom tér el időnként, természetesen véletlenül, semmi esetre sem szándékosan, hanem ez előfordul mással is. Igaz ez a mondat pointosan megelőzte azt, amiben eltévesztettem az egyesszámot, és többeset írtam. Lehet, hogy ezért kapcsoltad össze az utolsó mondattal. A fogalmazásom ott egyértelmű:
"Ha kész a vizsgálati jegyzőkönyved, akkor azt jó helyekre több példányban tedd el, küldjed el másnak, mert hamar elkallódik az ilyesmi." - Ezt nem is lehet másként érteni, főleg nem a szakemberekre!

A súlyos elgépelési hibáért, még egyszer elnézésedet kérem! Az sajnos megtörtént. Méltányolom, hogy ennyire kiállsz a szakemberek védelmében, pedig egyáltalán nem állott szándékomban róluk olyan dolgot feltételezni, amivel vádoltál!
Erre gondolok: " úgy írsz a ásványtani szakemberekről, mint valami tolvaj bandáról!"

Barátsággal: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.03.09. 09:05

astrohist írta:No, ez érdekes. Igy a képen emlékeztet egy vasmeteorit töredékére, hanem a képeken feltűnő erős korrodáltság gyanus. És főleg az gyanus, hogy belül üreges, ami vasmeteoritokra nem jellemző.


A napokban láttam több vasmeteoritot is testközelből. Az 1960-as években találták Ulan Ude (volt Szovjetúnió) térségében. Egyáltalán nem így néztek ki. Így a képet nézve erős a gyanúm, hogy ez közönséges kohósalak.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.09. 11:13

Kedves Imre!
Persze Téged sem akartalak megbántani, de tényleg mellbevágó volt az utolsó bekezdés. No, de az a halvány gyanúm is felmerült, hogy személyesen lehetett valami rossz tapasztalatod. (Azért volt ilyen eset, még a 40-es években, igaz, hogy nem hivatásos szakember, hanem valmi helyi "értelmiség" kezében kallódott el.)
Viszont semmi esetre sem ajánlanám, hogy személyesen barbárkodjon valaki egy gyanus darabbal! Hiszen nincsen mihez hasonlítania.
Hadd írjam ide (mégegyszer) a "Kén utcai meteorit" történetét. Ez még a hatvanas években volt: valami Kén-utcaigyárban két hegesztő munkás észrevette, hogy egy kődarab, amelynek neki támasztották a hegesztő pisztolyt, szépen megolvad a felületén! Nosza vitték az öreg Jani bácsinak, aki lelkes Élet és Tudomőány olvasó volt, hogy az a kő nagy süvítéssel az orruk előtt pottyant az égből. Jani bácsi meg lelkesen vitte az akkor nagyon közismert Öveges József tanár úrhoz, aki megállapította, hogy "no hát ez meteorit". Bemutatták a Tv-ben is, de szerencsére ott volt Kulin György, akinek feltűnt, hogy nagyion könnyű- Hát kiderült, hogy valami műkő darab, a fellelők meg bevallották, hogy csak Jani bácsit alarták megtréfálni.
De ha gyanús, mindenképpen először vigye el a fellelő szakembernek, nem nevetik ki, nem is veszik el tőle!
Egyébként valóban ismerek két-három ásvány-kőzettani szakembert, aki meteoritokkal foglalkozik. Ismerem a lelkiismeretességüket, még azt is tudom, hogy van, aki inkább a kollegájához utalja az érdeklődőt, ha nem mindenben biztos.
Egyébként nekem az a véleményem, hogy meteoritoknak ásványtani gyüjteményben a helye, annál inkább, mert lehet, hogy évek múlva olyan vizsgálati módszer vagy elv kerül előtérbe, amelyre a felleléskor még nem gondoltak! A kaposfüredi meteoritnak is inkább ásványtárban lenne a helye, mint egy kis plébánián.
Egyszóval elnézésedet kérem, ha esetleg félreértettem a leveledet! De legalább egy ilyen tárgyú eszmecserére is sor került. Üdvözlettel: Lajos
abidosz1
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.12.31. 17:50

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: abidosz1 » 2013.12.31. 18:38

Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni .Kutya sétáltatás közben egy frissen szántott terület mellett sétáltunk ,amikor a szántásban egy kődarabra lettem figyelmes.Mivel eléggé furcsának tartottam ott magában azt a kőszerű darabot ,felvettem és akkor ért a következő meglepetés, feltünően nehéz súlya.Mivel régebben olvastam már a meteoritokról rögtön gondoltam ,hogy ez egy vasmeteorit .Mikor hazavittem és az interneten próbáltam jobban utána nézni még jobban gyanussá vált hogy valóban vasmeteoritot találtam.Kipróbáltam vonnza a mágnest,súlya a méretéhez képest .nagy kb. hetven deka a színe barnás fekete égési nyomokkal és mive régebben a talalyba lehetett ezért rozsdás bevonat látható rajta . Segítséget abban szeretném kérni hogy hová fordulhatnák hogy egyértelműen meglehessen állapítan hogy valóban meteoritot találtam.Megpróbálok képet csinálni róla és azt is felrakom.
Válaszotokat előre is köszönöm.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.31. 21:33

Kedves Csaba!

Küld el bátran az e-mailemre a képeket és a találás körülményeit. Próbálj éles képeket készíteni, vonalzó és fehér háttér mellett. E-mailem: cbo@t-online.hu

Kb. 70-80 %-os valószínűséggel megmondom, hogy érdemes-e tovább vizsgálni és hol.
Jelenleg is analizáltatunk magyar és Észak-Szaharai meteoritokat, tudományos intézményben.

Üdv:
Kereszty Zsolt
IMCA#6251
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.01.01. 01:43

Kedves Csaba!

Az, hogy valodi vasmeteoritot talaltal, nagyon keves esellyel bir, bar a valoszinusege nem zero.
Hogy vonzza a magnest nem jelent semmit, a legtobb salak vagy kohaszati, kovacs mellektermek
vonzza a magnest. Hogy van benne Ni az sem perdonto, mert nagyon sok acelnak otvozo eleme a
Ni. A rajta levo hematit karcprobaja is egyfajta vizsgalati szempont, ha nem voroses szinu hanem inkabb
barnas a rozsda szine az mar jot jelenthet. A suruseg megmeresebol is lehet kovetkeztetni az extra-teresztrialis eredetre. Nem szabad a felszinen buborekos zarvanyoknak es uvegesedett salaknak lennie.
Idegen asvanynak meg semmikepp. A feluetnek leginkabb lekerekitettnek kellene lennie, az eles toresek,
felszini elek gyanusak.
A tobbit mar csak reszletesebb labor elemzessel lehet elvegezni.

Udv:
Zsolt
abidosz1
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.12.31. 17:50

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: abidosz1 » 2014.01.01. 18:57

Tisztelt Zsolt

Köszönöm a gyorss választ és a segítséget a megadott imei címre küldök képeket illetve, részletesebb leírást a megatalálás körülményéről.

Köszönettel Csaba
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”