Meteoritok

mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.26. 12:51

Sanci írta:Szia!

Nem láttam földet érni, csak annyit, hogy elég közel lehetett a felszínhez. Úgy saccolom, hogy néhány 100 méter magasan lehetett, amikor kialudt. De lehet, hogy rosszul becsültem meg.


Hat igen, nagyon nehez magassagot, meretet, sebesseget becsulni.
Az 5-6 masodperc alatt mekkora utat tett meg? Fenyessege? (Lassu meteor?) Nem tudom, mibol lehetne tudni, hogy meteor vagy egy hasonlo meretu urszemet-darabkarol van szo.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.26. 13:30

Az ürszemét darabjai többnyire lassubbak az átlag meteoroknál. (Nem szükségszerűen). Jellemző lehet néha a színe: fűzöld, élénk zöld, határozottan kék, vagy ellenkezőleg feltűnően vörös. Ez az egyes alkatrészek ötvözetének anyagától függő. Nem én találtam ki, még sok éve olvastam. Én eddig kétszer láttam nagyon fényes, zöld színű meteort, amiről kitünt, hogy ürjármű darabja. És egyet videon is, a tv--be is lement. (Mert hát ez igazi ufo ám - szerették volna a tv-sek hiresztelni.)
Egyébként valahol volt (vagy van is?) előrejelzés a nagyobb, nyomon követett darabok lehullására vonatkozóan.
Még egy kis javítás: amit csak az égen felvillanni látok, az meteor, a lehulott darab a meteorit. BQ.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2011.08.26. 19:17

Sziasztok!

Kb. -1 magnitudós lehetett (nem volt vakítóan fényes) és elég nagy utat tett meg. Úgy tűnt, hogy nagyon megközelítette a földfelszínt. Persze a tőlem való távolságát is nehéz megbecsülni. Szerintem 10 km-en belül kellett lennie.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.01.07. 06:46

2012.01.07. hajnali 6 óra 20 perckor egy nagyon fényes, fehéren izzó égi vendég érkezett feltehetően Budapest környékére. Teljesen függőlegesen zuhant, a fényessége felülmúlt minden látható csillagot, kb. -4 mg körül lehetett. A budai oldalon a Széna tér környékéről figyeltem fel rá 4. emeleti erkélyünkről. Pontosan délkeketi irányban láttam, kissé keletebbre, mint ahol a Nap ma felkel. Esetleg még hallhatunk róla, ha mondjuk egy házra esett, vagy valaki látta, mert izzó állapotában érhetett le, egy darabban volt. Maga a jelenség kb. 2 másodperc alatt zajlott le, kb 15 fokos magasságban vettem észre szokatlanul erős fénye miatt. Hangja nem volt, csíkot nem húzott, szinte pontszerű erős fehér fényforrásként láttam.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2012.01.08. 05:17-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.07. 12:59

Nagyon szép jelenség lehetett, ha ennyire megjegyezted! De alig ha valószínű, hogy földet ért volna. A fényesség (-4 magn.) alapján a tömege gramm nagyságrendű (méretben legfeljebb cm-es), egy ilyen darabka már a felső légkörben elgőzölög. (Persze lehet nagyon távoli, bár akkor már valahol az országhatáron túl lehetett a végpont.)
A lehulló meteoritok jóval fényesebbek, többnyire nyomot hagynak. Gyakran a pálya végén, vagy már előbb is szétszakadnak.
Hanem azért szeretnék egy-két ilyen tűzgömböt látni. BQ.
tuzgomb
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.12.12. 14:20

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: tuzgomb » 2012.01.07. 17:51

Imre írta:2012.01.07. hajnali 6 óra 20 perckor egy nagyon fényes, fehéren izzó égi vendég érkezett feltehetően Budapest környékére. Teljesen függőlegesen zuhant, a fényessége felülmúlt minden látható csillagot, kb. -4 mg körül lehetett. A budai oldalon a Széna tér környékéről figyeltem fel rá 4. emeleti erkélyünkről. Pontosan délkeketi irányban láttam, kissé keletebbre, mint ahol a Nap ma felkel. Esetleg még hallhatunk róla, ha mondjuk egy házra esett, vagy valaki látta, mert izzó állapotában érhetett le, egy darabban volt. Maga a jelenség kb. 2 másodperc alatt zajlott le, kb 15 fokos magasságban vettem észre szokatlanul erős fénye miatt. Hangja nem volt, csíkot nem húzott, szinte pontszerű erős fehér fényforrásként láttam.


GRATULÁLUNK! És mi is köszönjük az észlelést és ha nem gond, feltettük a blogba, melyre nemrég érkezett felvétel is!! : ) "Több szem, többet lát!" ; )
http://tuzgomb.freeblog.hu/archives/201 ... 7_Tuzgomb/
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: aplena » 2012.01.08. 09:16

Az egyel korábbi éjjel is hasonlóan fényes meteorokat láttak országszerte, azokról is érdemes megnézni az összefoglalót, melyek között még szintén volt QUAdrantida, ahogyan a tegnap hajnalban látott szép fényes is még az volt!
http://tuzgomb.freeblog.hu/archives/201 ... usok_jan6/
..azaz érdemes még a maximumok után is reménykedni és figyelgetni őket! : )
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: aplena » 2012.01.11. 08:26

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.11. 18:42

Halló! Nagyon szépen szaporodik a bejelentések száma! Hanem változtatni kellene a topic címét! Hiszen nem a földre hulló kozmikus anyagdarabokról (vagyis a meteoritokról) szól, hanem a fényes hullókról (meteor - tüzgömb). Ugyanis:
METEOROID = a kozmikus térben mozgó, még semmi módszerrel sem érzékelt anyagdarab.
METEOR = a légkörbe jutó, valamilyen módszerrel érzékelt meteoroid (pl. hullóként felvillan,
rádióhullámokkal érzékelt).
- TŰZGÖMB - BOLIDA = a Vénusz fényességénél erősebb fényű meteor. (Kulin György javasolta, hogy a hang nélküli fényes meteort nevezzük tűzgömbnek, a hangot adót bolidának, de ez nem terjedt el.)
METEORIT = a földre hulló meteor-maradvány.
Próbáljunk alkalmazkodni a szabatos megnevezésekhez. Üdv: Lajos
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: aplena » 2012.01.11. 19:24

Kedves Lajos! : )
Köszönjük a magyarázatot. Szerintem ahogyan mi is, más is azért írhatott ide, mert hiányzott a fórumtéma, bár néhány észlelést a "Tűzgömbök" kategória is lefed. De ezennel a meteoros fórumot is megoldottuk! : )

Meteoritokról pedig remélem szintén hallunk majd a jövőben! Esetleg találunk!!! ; )
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”