Meteoritok

Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.08.13. 13:13

Nanu!

Ismertek Magyarországon, vagy esetleg szűkebb környezetében fellelhető akár csak műholdképen is észrevehető krátert!? A válasz sürgős lenne...

Előre is köszönöm, várom!
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.13. 15:11

Többen is próbáltak meteorit krátert kimutatni a Kárpát-medencében, de hiteles eredmény nincs. Néhai Jakucs László geológus volt ennek az első szószólója, az általa "felfedezett" kráter maradványokról a geofizikusok megállapították, hogy nem lehet meteoritikus eredetű (un. asztrobléma: csillag-seb). Viszont néhány geofizikus által kimutatni vélt meteorit nyomról meg a geológusok vannak elutasító véleményen.
A helyzet az, hogy biztosan kimutatni eddig zavartalan ősi pajzsokon sikerült, pl. a nagy klanadai pajzson. Nálunk tólságosan sokféle és gyakori volt a kéregmozgás, ami szétcincálhatta az asztroblémákat. Azért ne adjuk fel, de én egyetlen egyértelmű bizonyítást sem láttam még. BQ.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.08.13. 15:27

Zoli írta:Ismertek Magyarországon, vagy esetleg szűkebb környezetében fellelhető akár csak műholdképen is észrevehető krátert!?


A Veszprém melletti dologról cikkeztek pár éve. Nem derült ki róla semmi?

http://maps.google.com/maps?f=q&source= ... 9&t=h&z=15

Kvi
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.13. 17:34

KVI írta:
Zoli írta:Ismertek Magyarországon, vagy esetleg szűkebb környezetében fellelhető akár csak műholdképen is észrevehető krátert!?


A Veszprém melletti dologról cikkeztek pár éve. Nem derült ki róla semmi?
Kvi


Nem tudok róla, hogy várki meferősítette volna, Igy ránézvést inkább avar földvár nyoma. A meteorit kráterek azért markánsabbak.
Geológiailag: két jellegzetes nyoma van. Ha szilikátgazdag kőzetben van, akkor un. coesit-kristályoknak kell előfordulnia, ez nagy nyomás alatt keletkező kvarc-változat. Üledékes mészkőben, esetleg dolomitban un. törési kúpok mutathatók ki benne: a tömör kőzetet olyan repedések szabdaljéák fel, amelyek könnyen kúpszerű formává esnek szét (pl.már gyenge ütésre), ezek a kupok néhány centitől méteres méretig változnak, és csúccsal a közpiont felé mutatnak. Geofizikailag: a krátersáncon a környezetnél kisebb a gravitációs hatás, a kráter belseje felé mégkisebb, de a központ körül néha hirtelen megnő. Az ütközés robbanás ui. felaprózza az alatta levő kőzet anyagot, ezért az lazább, viszont a központ alatt megesabbra nyomul a kéreg alatti magma, ami növeli ezen a területen a relativ gravitációs hatást.
Ezek együttesen már jelentenek valamit (a coesit pl. nagyon ritkáb keletkezik más körülmények közt).
Ilyen komplex hatást tudtommmal egyetlen hazai feltételezett esetben sem találtak. Röviden ennyit, de ha érdekes, majd útána nézek. BQ.
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.08.13. 18:21

Köszönöm a gyors, és részletes választ! :)
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2011.08.26. 07:42

Sziasztok!

Tegnap este 22:00 után láttam valamit elégni a légkörben. Meteorhoz képest sokkal lassabban haladt és vagy 5-6 másodpercig égett, csóvát húzva maga után. Nem sokkal a földet érés előtt aludt ki a fénye. Szerintetek mi lehetett? Én űrszemétre tippelek.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.26. 10:24

Halló Sanci! Így látatlanban én is valami döglött műholdra gyanakszom. Milyen volt a színe? BQ.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2011.08.26. 11:48

Üdv! Fehér színű volt.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.26. 12:13

Sanci írta:Sziasztok!

Tegnap este 22:00 után láttam valamit elégni a légkörben. Meteorhoz képest sokkal lassabban haladt és vagy 5-6 másodpercig égett, csóvát húzva maga után. Nem sokkal a földet érés előtt aludt ki a fénye. Szerintetek mi lehetett? Én űrszemétre tippelek.


Hm, lattad is foldet erni?

--mpt
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Meteoritok

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2011.08.26. 12:27

Szia!

Nem láttam földet érni, csak annyit, hogy elég közel lehetett a felszínhez. Úgy saccolom, hogy néhány 100 méter magasan lehetett, amikor kialudt. De lehet, hogy rosszul becsültem meg.
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”