A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.06. 20:21

pasztoyg írta:na, a példa kedvéért a csillagból "holnap" szupernóva lett felrobbant. Szerencsés csillagászok lefényképezik, mert a fény elhozza az információt. DE, mi lesz a csillag gravitációs terével?
Elvész ,megmarad, lassan leépül, robbanásszerűen leépül? Jól összekeveri a lokálisan közeli gravitációs teret, stb? milyen hatás várható? volt, van, le


Ugye attol, hogy a csillag felrobban, az anyag - roppant kis resztol eltekintve - azert megmarad, tehat nagy tavolsagbol nezve a gravitacioja ugyanakkora marad. Persze a szerkezet jol atrendezodik, es pont az ilyen viharosan megvaltozo gravitacios "eroviszonyok" segitsegevel remelik eszlelni a gravitacios hullamokat, l.pl. http://www.ligo.caltech.edu/

--mpt
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.06. 20:27

Astrojan írta:Dávid Gyula csivar: - igaz-e, hogy E=mc^2 (elárulom: nem igaz, vagy ha igaz, akkor nincs semmi értelme)


Ezt nevezem hatarozott velemenynek :)
A Napnak azert szoljon valaki, hogy tkp koszenbol van, vagy eppen az osszehuzodas termeli benne az energiat...

--mpt
Nabla
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.11.22. 12:00

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Nabla » 2011.03.07. 10:42

Pasztoyg: "......Levezetek egy gondolatot. Érvelek. Adatokat hozok. Felhívom a figyelmet az (ordító) ellentmondásokra, adatokban, modellekben. Alátámasztom matematikailag. Van, aki az adatot elhiszi, van, aki nem......."Nagyon helyes! Sokan elfelejtik, hogy minden tudomány művelése egy folyamat és azt hiszik, hogy birtokában vannak a "tudomány Szent Gráljának", de ez alig hihető. Számomra az is kissé nevetséges, hogy a speciális relativitás tökéletes matematikájába belekötnek, mintha egy csiszolt gyémántot akarna valaki egy rajzszöggel újraalkotni...
Az univerzumra ne mond, hogy „végtelen”. A „határtalan” kifejezés helyesebb.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.07. 12:35

"A mérések szerint a Föld az Oroszlán/Kráter csillagkép irányába száguld az űrben 378 km/sec sebességgel, és az egyben azt is jelenti, hogy a relativitáselmélet alapfeltételezése téves, a fénysebesség nem állandó."

Utóbbi pár napban fedeztem fel az Oroszlán csillagképet, majd arra gondolok hogy arra fele megyünk pont. Néztem az ott levő M65, M66, NGC 3628 galaxis hármast, hogy láthatom vajon binokulárral, de a fényességük olyan 9 magnitúdó körüli, és egy 7. 8 körülit nem láttam, akkor ezeket se, nem is kezdtem nézni, majd a nagyobbal, ha meglesz csinálva a tükör.

Ezeket a honlapon szereplő állításokat tudják cáfolni ? Vagy fordítva azok cáfolják az ellenkező oldal állításait
?
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.07. 12:37

Nabla írta: Érvelek. Adatokat hozok.


Akkor lehet csúnyán melléfogni, ha hamis adatokra épül valami, olyankor sokszor bukik az egész következmény, csak a kiinduló adatokról is nehéz eldönteni, hogy az valós ?
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.07. 22:03

zerző: Molnár Péter (mpt) » Tegnap, 17:24
Hat nem tudom, en meg ennek a hozzaszolasnak nem ertem kb a 90%-at legalabb.

Az inflacio es a kore epulo modellek lehet, hogy nem tokeletesek, de legalabb egyseges kepet alkotnak. Ha van mas otleted, osszd meg.
Azt, hogy matematikailag is megalapozod oket, en meg nem lattam, egyelore meg az is gond volt, hogy a 2 dimenzios lufi-felszinen tul legyunk, es most se vagyok biztos benne, hogy ugyanarrol beszelunk.
Es vajon miert kellene masoknak lenni a fizikai torvenyeknek masutt? Ezen az alapon konnyu barmit allitani, mert ugyse lehet belathato idon belul cafolni vagy igazolni. Nekem peldaul az az elmeletem, hogy tolunk 12 milliard fenyevre mar az azonos magnessegek vonzzak egymast. Cafold meg.

--mp

eszem ágában sincs megcáfolni. Igen érdekes feltevés! A SPECREAL-ba bőven beleférhet, mint az infláció egy speciális megnyilvánulása, hogy a mágnesesség kialakulásában volt egy szingularítás melyben egy ideig az azonos töltésű részecskék léteztek ,vagy voltak döntő túlsúlyban. Ez reális alternatíva lehet az Univerzum terét tágító hatásra.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.03.07. 22:30

Halkan jegyzem meg, hogy a Nap térbeli haladási iránya (az apex), a herkules csillagkép keleti felében található.
90/900 refraktor
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.08. 00:10

Szerző: Pásztóy Gábor (pasztoyg) » Ma, 22:03
zerző: Molnár Péter (mpt) » Tegnap, 17:24
Hat nem tudom, en meg ennek a hozzaszolasnak nem ertem kb a 90%-at legalabb.

...... Ha van mas otleted, osszd meg.
Azt, hogy matematikailag is megalapozod oket, en meg nem lattam, egyelore meg az is gond volt, hogy a 2 dimenzios lufi-felszinen tul legyunk, es most se vagyok biztos benne, hogy ugyanarrol beszelunk.

Igen, de törekszem ugyanarról beszélni, ezért nem értem miért nem értesz engem, mikor "összecsiszolni" szeretnék. Pl tanácsoltad megnézni, mint alapműveket:http://tudasbazis.csillagaszat.hu/kozmologia/

figyelmesen megnéztem, többször:
a csatolt videó egyértelműen gömbszimmetrikus robbanást ábrázol,

idézet: A kozmológiai elv

A fizika általános elve, hogy a természeti törvények a tér minden pontjában és minden időben ugyanazok. Ez általánosan elfogadott elv, mert az eddigi összes megfigyelés megmagyarázható úgy, hogy a földi fizikát alkalmazzuk a földön kívüli világ leírására is; ezzel az elvvel ellentmondó megfigyelés pedig még nem született. Egészen addig, amíg nem figyelünk meg valamit, ami a jelenleg ismert természeti törvények általánosságát egyértelműen cáfolja, ezt az elvet kell alkalmaznunk a Világegyetem leírásához. Ez a szabály a fizika ismeretelméletében gyökeredzik, miszerint ha két lehetőség ugyanolyan jól megmagyarázza a megfigyeléseinket, akkor az egyszerűbbet fogadjuk el (Ockham-borotva elve).

itt azt írja, hogy a világegyetem leírására alkalmas (muszáj neki alkalmasnak lenni )a földi fizika
ha egyszerűbb az Univerzumot gömbként elfogadni, megjegyzem, minden alkotóeleme, az atommagtól, a vízcseppen keresztül a csillagokig, nota bene a gömbhalmazokig mind gömbszimmetrikus, akkor miért olyan irtózató az Univerzumot is gömbként felfogni?
idézet tovább:
A kozmológiai elv ehhez az általános fizikai elvhez hasonló. Az eddigi megfigyelések szerint a Világegyetem nagy léptékben mindenhol teljesen ugyanolyan. A kozmológiai elv tehát azt mondja ki, hogy bármilyen irányban és bármilyen messze tekintünk, ugyanazt avilágot látjuk majd, mint ami magunk körül létezik. Pontosabban megfogalmazva: a Világegyetem izotrop (tetszőleges irányba nézve ugyanolyan) és homogén (bármely távolságban ugyanolyan). Így tehát nemcsak a fizikai törvények, de az anyag nagyléptékű szerkezete, annak összetétele, a Világegyetem fejlődése, tágulása stb. is hasonló a Világegyetem minden pontján.

a buborékeszmecsre közben is csak azon véleményemnek (nem elmélet) adtam hangot, hogy nem tetszik a kétdimenzió amit nem szabad "megsugarazni",hiszen nem én adom önkényesen a sugarat, pláne nem kívülről. Szerintem az kitörölhetetlenül ott van csak "beláthatatlanul" nagy és az "általa befogott tér egyenletesen homogén tele van anyaggal. Mint írtam ha buborékfelszín jelleggel tágulnánk, akkor nem látnánk a tér minden irányában csillagokat.

idézet tovább:--mert talán így illik, ez az "ellenérv helye"--

A Világegyetem tehát tágulóban van. A Hubble-törvény nem sérti a kozmológiai elvet: egy másik galaxisban lévő megfigyelő pontosan ugyanazt látná, hogy az összes többi galaxis távolodik az övétől. A tágulásnak nincs középpontja, ugyanúgy, mint ahogy a felfúvódó léggömb középpontja sincs rajta a léggömb felszínén.

a véleményem amiben ugye nem értünk egyet: attól, hogy az Univerzumban a "most időben" lévő galaxisok egy nem-meghatározott --ettől relativitás elmélet--sugarú gömbhéjon "tágulnak" a térben, -FELFÚVÓDÓ BUBORÉK PÉLDÁJA,- attól még a megszámlálhatatlan, "RÉGEBBI IDŐBEN" ÉS Az UNIVERZUM DEKLARÁLTAN
VÉGES TERÉBEN jelenlévő héjaknak, fejlődési fázisoknak megfeleltethető gömbfelületek összességének lehet sugara, amely köthető az Univerzum adott korához, és behatárolt méretéhez. Ez lenne az ősrobbanás helye.

"Nem. A lufi felszíne tökéletes 2 dimenziós világnak tekinthető, tökéletesen függetlenül a gömb sugarától. Felejtsd el, hogy létezik harmadik dimenzió (amiben benne a van a gömb), és csak úgy gondold végig. Szó nincs itt semmiféle fi szögről."

Lehet, nem jól fogalmazok, szerintem gömb valóban nincs benne a harmadik dimenzióban. Ö maga a három dimenzió. Ebbe beleférhet, hogy a sugara pillanatnyilag 13 Mrd fényévben van megbecsülve.

Így számára a gömb átellenes pontja r*pi távolságban van, nem is sejti, hogy ha három dimenziós lenne a világ, akkor valójában csak 2r távolság választaná el tőle.
vita megáll. nem azonos billentyűzetű gépet használunk. Az r csillag pi az r négyzet pi-t akarja jelenteni? Amíg nincs válasz, "nincs jogom" vitázni. Kösz, hogy rámírsz. De hülye kifejezést találtam ki?

HozzászólásSzerző: Szabó Zoltán (SzZoli) » 2011. március 5., szombat 19:27
Gondoljunk arra, hogy az Univerzum végtelen, nincs határa, széle. Így máris nehéz bármiféle középpontot elképzelni.

Mit is mond ugyanerről a nekünk ajánlott tanayag?


Főoldal arrow Tudástár arrow Kozmológia
01 - A kozmológia alapjai
Nyomtatás E-mail
Szerző: SDT, MCSE | 2009. április 11. szombat 21:24
A kozmológia, mint tudomány; kozmológiai elv, Olbers-paradoxon, Hubble-törvény, a táguló Univerzum.

Mai ismereteink szerint a Világegyetem kb. 13-15 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, és azóta folyamatosan tágul, ennélfogva a kiterjedése óriási..... A megfigyelési kozmológia alapja az, hogy a távoli égitesteket korábbi állapotukban látjuk, hiszen a fénynek időre van szüksége a köztünk lévő hatalmas távolság megtételéhez. Ennélfogva, ha kellően távolra nézünk, megfigyelhetjük, milyen volt a Világegyetem sokkal fiatalabb korában.
ha két lehetőség ugyanolyan jól megmagyarázza a megfigyeléseinket, akkor az egyszerűbbet fogadjuk el (Ockham-borotva elve).


01 - A kozmológia alapjai
Galaxisok eloszlása az égbolton, irány és távolság szerint. A galaxisok nagyobb méretskálán egyenletesen töltik ki a teret, a kozmológiai elvvel összhangban.
Az Olbers-paradoxon, a táguló Világegyetem

A mai értelemben vett első modern kozmológiai világmodellt Newton dolgozta ki. Newton felismerte, hogy a gravitáció végtelen hatótávolságú, ezért a Világmindenség minden égitestje, anyaga befolyásolja a többit. Mivel a gravitáció csak vonzó lehet, véges Világegyetemben az anyag nem maradhat nyugalomban, a gravitáció egyetlen pontba sűrítene össze minden égitestet. Ez alól egyedül az jelenthet kibúvót, ha a Világmindenség térben végtelen, és egyenletes anyagsűrűségű. Ekkor ugyanis a különböző irányú vonzóerők kiejtik egymást, az egy pontban ható eredő erő 0.

A newtoni végtelen tér, bár sokáig elfogadottnak számította fizikusok között, alapvetően ellentmond a tapasztalatnak...... "Miért van éjszaka sötét?" A newtoni végtelen térben, melyet egyenletesen töltenek ki a csillagok, bármerre nézünk, előbb-utóbb csillagot kellene látnunk. A csillagok fénye ugyan a távolsággal csökken, de a látszó csillagok száma nő, ezért az égboltnak egyenletes, vakító fényességűnek kellene lennie. Mivel az éjszakai égbolt sötét, a következtetés ellentmond a tapasztalatnak. Ez az Olbers-paradoxon.

hogy minden galaxis távolodik tőlünk, azaz a Világegyetem tágul..... Hubble korszakalkotó felfedezése annak felismerése volt, hogy a vöröseltolódás (azaz a távolodási sebesség) annál nagyobb, minél távolabb van a galaxis. Ezt írja le a híres Hubble-törvény:
v = H * d
A táguló Világegyetem nem lehet végtelen és állandó, mint a newtoni univerzum. A tágulásnak valamikor el kellett kezdődnie, tehát a Világegyetem véges életkorú. A tágulás sebességéből és a Világegyetem jelenlegi méretéből kiszámítható, hogy az Univerzum 13 - 15 milliárd évvel ezelőtt keletkezett. Véges életkorú Világegyetemben nem lehet végtelen távolságra ellátni, csak maximum akkorára, amekkorát a fény ezen életkor alatt befuthatott. Az Olbers-paradoxon és az éjszakai sötét égbolt magyarázata tehát az, hogy az általunk belátható térrész, bár hatalmas, de véges, és ebben a véges térrészben a világító anyag sűrűsége igen kicsi. "

Szóval, az mpt által (is) nekünk ajánlott tananyag mást mond. Ezt próbáltam "felvillantani", talán nem jól, az eddigi hozzászólásaimba, különböző emberek, különböző időkben piszokul nem ugyanazt gondolják, mondják.
Utolsó gondolat--késő van--

" Attól, hogy a tér tágulásával együtt messzebb kerülnek a galaxisok egymástól, ettől még mozoghatnak, lehet saját sebességük, aminek eredményeképp akár ütközheznek is. Én is oda vagyok szögezve a Földhöz, lokálisan mégis lehet sebességem."

hát, a Föld megszilárdult égitest, nem tágul. és mi kívülrő,l a tetején járunk, és látjuk, hogy alattunk van
AZ univerzum tágul, mi benne vagyunk véges terében és nem tudunk rajta --kívülről--sétálni.

Legközelebbi kérdésem az lesz, hogy akkor a galaxisoknak mégis lehet saját mozgásuk? Közeledhetnek netán távolodhatnak is? Eddig az volt a "tuti", hogy a galaxisok nem távolodnak egymástól CSAK A TÉR TÁGUL KÖZÖTTÜK.
akkor is kösz és joccakát mindenkinek. Kilép.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.08. 07:06

pasztoyg írta:... figyelmesen megnéztem, többször: a csatolt videó egyértelműen gömbszimmetrikus robbanást ábrázol...


Mert _szemleltetesrol_ van szo. Ennel tobbet nem tudunk bemutatni, plane nem egy ketdimenzios monitoron.

pasztoyg írta:attól még a megszámlálhatatlan, "RÉGEBBI IDŐBEN" ÉS Az UNIVERZUM DEKLARÁLTAN
VÉGES TERÉBEN jelenlévő héjaknak, fejlődési fázisoknak megfeleltethető gömbfelületek összességének lehet sugara, amely köthető az Univerzum adott korához, és behatárolt méretéhez. Ez lenne az ősrobbanás helye.


A kulonbozo fejlodesi allapotokban levo gombokig rendben van. A problema az, hogy _barhol_ allnal az Univerzumban, pontosan ugyanezt latnad, a szep gombfelszineket _korulotted_ mint kozeppon korul elrendezodve.

pasztoyg írta:...vita megáll. nem azonos billentyűzetű gépet használunk. Az r csillag pi az r négyzet pi-t akarja jelenteni?


Nem. r-szer pi-t jelent, mint egy adott ponttól a gomb atellenes pontjan levo pont tavolsagat a felszinen merve.

pasztoyg írta:...hogy akkor a galaxisoknak mégis lehet saját mozgásuk? Közeledhetnek netán távolodhatnak is? Eddig az volt a "tuti", hogy a galaxisok nem távolodnak egymástól CSAK A TÉR TÁGUL KÖZÖTTÜK.


Azt hiszem, a valahol felbukkant "oda vannak szegezve" fordulat tevesztett meg. Termeszetesen nagy tavolsagokat tekintve a tagulo terrel latszanak tavolodni a galaxisok, de nem zarja ki semmi, hogy - ehhez a roppant nagy sebesseghez kepest viszonylag kicsiny - sajat sebesseguk legyen. Kis meretskalakon a gravitacio az ur, ez szabja meg az egitestek - akar galaxisok - mozgasat is, tehat akar kozeledhetnek is egymashoz.

--mpt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.08. 08:09

az jutott eszembe, hogy az inflációs fázisban csak a tér, vagy az idő is tágult-e? ha az idő is tágult, akkor tulajdonképp azt sem mondhatjuk ki, hogy az univerzum x milliárd éves, hiszen az elején, mikor már megjelent az idő, még máshogy ketyegett az óra (már ha lett volna óra). vagy helyi szemlélődőként ezt a fázist úgy éltük volna meg, mint a földönrekedt ikertestvér? vagyis ha ott lettünk volna a tágulási fázisban, akkor számunkra roppant lassan telt volna az a töredékmásodperc? és ma már - mivel nagyon messzire látunk vissza az időben -, tulajdonképp szinte külső szemlélőként (vagy mint az a nagyon gyors űrhajón ücsörgő ikertesó) tekintünk saját univerzumunk keletkezésére, ezért gondoljuk, mérjük azt, hogy a kezdeti fázis viharosan gyors volt? de valójában ha ott lettünk volna, ugyanolyan lassúnak éreztük volna, mint a mai világunkat?

szóval ebben az esetben csak a mai időskálánk szerint tizenvalahány milliárd éves az univerzum, de ha a nagy bumm utáni pár pillanatban elgondolkodhattunk volna a jövőn, azt mondanánk: az emberiség úgy 2-300 milliárd év múlva jelenik meg.

másik kérdés ebből kifolyólag, hogy ha akkor az idő is tágult (és miért ne tette volna), akkor lehetséges-e, hogy az idő jelenleg is, gyorsuló ütemben tágul?

remélem érthető, mire gondolok :)
nincs aláírás
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”